W tym miejscu nie ma wcale zastosowania. Powinien być zamontowany bezpośrednio na uzwojeniu wtórnym. Wartości powinny być dopasowane do indukcyjności uzwojenia transformatora. https://diyaudioheaven.wordpress.com/tut...
Jeśli tak dla Ciebie będzie prościej to możesz zastosować zasilacz symetryczny. Co do zakresu to wszystko zależy od zastosowanych rezystorów.
Może masz wadliwy ten LM317. Na rezystorze 120 Om powinno się wydzielić koło 13mW mocy a to dość marna ilość ciepła tutaj.
Trzeba najpierw podłączyć zasilacz do wzmacniacza a potem właczać do sieci- to o to chodzi. Pamiętaj też, że kiedy sprawdzasz sam zasilacz i kondensatory się naładują, to ten ładunek utrzymują bardzo długo. Przed podłączeniem zasilacza do układu trzeba je rozładować np. rezystorem 50Ω.
Ograniczenie prądu ładowania kondensatorów elektrolitycznych podczas włączenia (ochrona diod w mostku). Tyle, że to psuje własności zasilacza - o ten 1 Ohm wzrasta rezystancja wyjściowa zasilacza, przysiada napięcie pod obciążeniem, itp. Nie. Prąd przy włączaniu jest tak samo duży, jak bez tego opornika. A napięcie przy jednakowym obciążeniu '+' i...
Lepiej od strony masy i dać odwracacz polaryzacji, odpadnie ci problem odejmowania ujemnego napięcia wyjściowego, by wydzielić informację o prądzie. ok , czy w takim przypadku zasilić lm358 z pojedynczego nap. czy symetrycznego ?
Przykład 1 robi zwarcie wejścia z wyjściem dolnej przetwornicy, minus wejścia i wyjścia w układzie buck są połączone, nie zawsze jest to bezpośrednie połączenie czasem jest tam rezystor do pomiaru prądu.
Diody są raczej o mocy 1,3W i napięciu w okolicach 15V. Rezystory okolice 470Ohm mocy koło 2W-3W Takie rozwiązania z reguły są widywane w zasilaczach symetrycznych +/- 15V przy zasilaniu koło +/-40VDC. Chociaż lepiej gdyby autor się wypowiedział odnośnie wartości zastanych elementów. Jeśli rezystory się grzały znaczy że przerwy nie mają. Można spróbować...
. Czy rezystory jako sztuczne obciążenie są konieczne? Nie nie sa. To nie jest zasilacz o pracy impulsowej.
Witam Schemat zasilacza symetrycznego na jednym uzwojeniu transformatora z powyższego załącznika jest właściwy. Czasem zamiast diod Zenera stosuje się rezystory o takich samych wartościach. Wtedy napięcie nie jest stabilizowane. Jednak służyć może do zasilania ewentualnie przedwzmacniacza, a nie stopień mocy m.cz. Pozdrawiam
Jakie jest napięcie symetryczne na jałowej pracy samego zasilacza? Obciąż zasilacz symetrycznie rezystorami i zrób pomiar napięć. Można również zasilić wzmacniacz z osobnego sprawdzonego zasilacza i sprawdzić poprawność funkcjonowania .
Moc i wartość rezystora 100Om między mostkiem i kulerem zależy od prądu kulera. R8 - 1W , R9 - 2W , R10 - 3W. Moc wybrana z zapasem w celu zmniejszenie nagrzewania podczas długotrwałego użytkowania. Moc pozostałych rezystorów - 0.5 W.
Jak masz zasilacz symetryczny to musisz dać rezystor jeśli zasilacz pojedynczy to nie trzeba . Chyba odwrotnie...
Kolega ma problem z zasilaczem symetrycznym stabilizowanym do układów scalonych przedwzmacniacza a nie z końcówką mocy. załączam schemat w poszczególnych blokach.
W zasilaczu do 18v i do 54v są bezpieczniki za mostkami, a napięcia pomocnicze mają rezystory bezpiecznikowe około 10 Omów.
A jakby dodać jeszcze na drugi przewód kondensator i rezystory?
jak obniżyć napięcie zasilania końcówki mocy? Myślałem nad przerobieniem trafa po stronie wtórnej, odwijając kilka zwojów, a na przykład gdyby zastosować rezystory na zasilaczu symetrycznym i wykorzystać spadki napięć na tych rezystorach? Oczywiście jak bedę słuchał muzy w granicach przyzwoitości to nic się nie stanie, ale myślałem nad dodatkowym zabezpieczeniem...
może masz racje muszę to sprawdzic ale nie wiem jaki rezystor zastosowac
Mam pytanie, czy rezystor połączony równolegle z amperomierzem jest jego bocznikiem? Czy jeśli zakupię amperomierz z bocznikiem to nie mam go montować? Jezeli w zasilaczu zostanie zastosowany amperomierz analogowy z bocznikiem to rezystor należy usunąć. Natomiast, gdy w zasilaczu zostanie zastosowany amperomierz panelowy LCD to ten rezystor będzie...
prawdopodobnie linia pojawiła sie po wymiane wlutowaniu rezystora w zasilaczu symetrycznym +- 12V
mój boże a gdzie rezystory obciążające i potencjometry regulujące ??
Dzieje się tak przez to, że masz jeden wspólny dla obydwu gałęzi rezystor pomiarowy R6.
To do zasilana 2 diod potrzeba teraz zasilacza symetrycznego?? „Zwykły” zasilacz nie wystarczy?? To znaczy na pojedyncze napięcie. Albo nawet i prościej sam transformator dwie diody i rezystor wystarczy.
A jak wywalisz rezystor?? Dziala ?
Na sprzedaż 2 płytki zasilaczy symetrycznych, trzeba je uzupełnić o takie elementy jak rezystory, diody, kondensatory oraz cewki. Więcej szczegółów w ogłoszeniach lub pw. Już kilka takich zasilaczy z sukcesem i zadowoleniem napędza przedwzmacniacze gramofonowe. 1.Cena 45 zł https://allegrolokalnie.pl/oferta/zasila...
Pewnie różnicy też by nie robiło gdyby wyjścia 1 U1 i U2 połączyć razem i dać na jeden wspólny potencjometr czy przełącznik z rezystorami.
Nie o to pytam. Po prostu interesuje mnie jakie są przewagi takiego zasilania od asymetrycznego np.16V + 2 rezystory w WE+? Stękają o takich przewagach w necie , ale bez konkretów. Chodzi o to by ktoś mnie przekonał, że inwestycja w zasilacz symetryczny jest lepsza od ceny 2 rezystorów.
Witam. Do zasilania układów przedwzmacniaczy trzeba stosowac zas. stabilozowane , bo bez nich strasznie brumi (buczy). Wystarczy ten transformatorek na 2x12V na kondensatorach to da kolo 17V wiec za pomoca 7812 i 7912 spokojnie wystabilzuje sie na +/-12V. Co do kondensatorów to zazwyczaj im wiecej tym lepiej , choc sadze ze 2 razy po 2200uf/25v wystarczy....
Jezeli jestes taki chetny to prosil bym o PCB do Jabla 265b w zalacznikju jest schemat .I mobbys mi napisac jak zrobic zasilacz symetryczny z pojedynczego zasilacza bo ma takowe 15 V.czytalem ze jakos sztuczna mase na rezystorach mozna zrobic i mamy zasilacz symetryczny. schemat pod aresem http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtop...
Wszystkie trzy diody szeregowo + rezystor 1,5k. Diody podłączasz (za mostkiem prosowniczyn) między dodatnią szynę a masa lub ujemną a masa ( wtedy trzeba odwrotnie podłączyć diody)
Na moje oko przedwzmaczniaczowi "szkodzą" tętnienia zasilacza. W linie zasilania przedwzmacniacza wepnij rezystor rzędu 3,3k i elektrolit rzędu 1000µF.
Wzmacniacz nie zadziała: 1. Tak nie może być rozwiązane zasilanie, przez zmiane na niesymetryczny; błędna koncepcja mostkowania 2. Połączenie 5 transformatorów szeregowo uzwojeniami wtórnymi da 36V ale 150W, zwiększy się bardzo sumaryczna rezystancja uzwojenia 36V 3. Mostkowanie nie daje razy 4 4. Brak jakichkolwiek zabezpieczeń głośników 5. Po co takiej...
Nie można zrobić napięcia symetrycznego na rezystorach w zasilaczu wzmacniacza mocy, już pisałem o tym. Ta przetwornica daje pojedyncze napięcie, jak przerobisz wzmacniacz to może być. Poszukaj przetwornicy z symetrycznym wyjściem i poczytaj o zasilaczach wzmacniaczy. Można też przerobić tą przetwornicę na napięcie symetryczne.
po wlutowaniu 47nF miedzy wyjscie i mase zmniejszylo napiecie z 17,2V do 17,05V natomiast po obciazeniu 10.2kom napiecie jest 16.98V - chyba ze zle obciazam a robie to tak, ze jedna noge rezystora wlutowuje w linie a z drugiej mierze napiecie pomiedzy GND a tym rezystorem
Przecież z tego zasilacza po włączeniu kupa dymu pójdzie. Tak się nie robi zasilaczy symetrycznych. Gdzie na wejściu NE jest rezystor do masy? Nikt nie podejmie się budowy układu który już na "papierze" nie zadziała.
Projektem jest zasilacz do zintegrowanego wzmacniacza i predwzmacniacza. Sekcja zasilacza symetrycznego jest wyposażona w rezystory ograniczające prąd na kondensatorach podczas uruchamiania zasilacza. Mostek dajemy w zależności od mocy trafa. Dodatkowo są 2 zasilacze stabilizowane na układzie LM317 napięcie wejściowe maksymalne to 35V. Wydajność prądowa...
Witam, mam wzmacniacz króty zasilam zasilaczem symetrycznym +- 18V, chciałem do tego dołączyć korektor barwy tonu który wymaga zasilania symertycznego +-15 V czy moge jakoś przez rezystor wyciągnać te 15 V ??
To zobacz co się stanie, jak dasz taki rezystor jak jest na schemacie.
Zastanawiałem się, czy pisać, ale potraktowałem to jako ciekawostkę aby rozwiązać to najprościej. https://obrazki.elektroda.pl/1940522100_... D1 i D2 to diody wejściowe transoptorów z wyjściami połączonymi równolegle. Każdy z nich zadziała tylko jeżeli napięcia + i - będą odpowiednio różne. Do ich wyjść możesz dołączyć dowolny układ...
Człowiecze stabilizatory napięcia nie są dobrym rozwiązaniem, gdyż psuje się szybko lampa. Do sumetryzacji za świat wystarczą dwa rezystory włączone do masy :)
Możesz badać spadek napięcia na tych rezystorach np komparatorem.
Oki.To jest zasilacz symetryczny:), ale spoko.I czy mogę te rezystory zrobićz drutu oporowego?Pozdro i proszęcię o pocom bo to jest część mojej pracy dyplomowej któą muszęniedługo oddać.
Więc to panowie proponujecie, bo już miałem wlutować te rezystory. Zasilacz nie jest symetryczny. Zasilanie mam zbudowane w oparciu o diody IN5400 oraz 4x 4700uF 35V. Zdjęcia płytki postaram się wstawić jutro z samego rana.
Równoległe do kondensatorów rezystory o wartościach w kΩ do 1MΩ są wręcz standardem w zasilaczach wysokich napięć Może małe żarówki zamiast rezystorów Ci się spodobają ? Zamiast tylko się grzać mogą ładnie świecić (optyczna kontrola działania) :)
jak masz symetryczny zasilacz to daj ten wiatrak między masę a którąś z szyn zasilania, z tym, że przyda się prosty stabilizator. Rezystor daj 2k2, diodę zenara na 12V i tranzystor BD140 powinien wystarczyć z radiatorkiem lub BD243C też z jakimś radiatorkiem. http://obrazki.elektroda.net/62_12114740... EDIT Napisałem między masę a którąś z szyna...
Ale łącząc 4 takie oporniki można uzyskać opornik 1om/4W. :) Poprzez połączenie szeregowo-równoległe? W szereg dwa razy po omie i równolegle dwa takie pakiety? I czy zawsze w takim przypadku moc wypadkowa to suma mocy pojedynczych rezystorów?
Witam Napięcie mierzysz bezpośrednio na kondensatorach czy względem jakiejś części obudowy wzmacniacza . Dla sprawdzenia przestaw ten przełącznik na 220 i sprawdź ponownie napięcie. Wydaje mi się to bardzo dziwne AC jest symetryczne a DC nie . Diody D406 i D407 z rezystorami R412 i R413 stanowią zasilacz symetryczny dla przedwzmacniacza gramofonowego.
Schemat, który załączyłeś pokazuje wzmacniacz z zasilanie niesymetrycznym. Pająk na zdjęciu jest klasycznym przykladem skrajnego druciarstwa :( Rezystor kup po prostu w sklepie. RoMan
Wzmocnienie prawie idealnie zgodnie z założeniami (R1=4k7, R2=1k). Pomiar na oscyloskopie 0,7V na wejsciu i 3,32 na wyjściu. To błędny wynik, nawet biorąc pod uwagę tolerancje rezystorów. Powinno być 3.99V. Na razie mamy strasznie prymitywny ten zasilacz więc całość powtórzymy jak dotrze laboratoryjny. Precyzja w przypadku napięć stałych raczej zależy...
Jak dasz za duży rezystor, to przy większym obciążeniu napięcie może spaść... Co do wzoru, to trudno powiedzieć, bo płyta główna w pewnym sensie symetrycznie, albo prawie symetrycznie obciąża linię 5V. Na pewno da się to obliczyć, albo przynajmniej ustalić z charakterystyki obciążeniowej zasilacza... Cóż mogę poradzić... Osobiście ażeby nie ingerować...
Jeżeli nie masz napięć między nóżką 16 (masa) i 9 ok. -20V i 16 i 22 ok. +20 (układ zasilany napięciem symetrycznym ±20V. Sprawdź po drodze rezystory i zasilacz.
Czy jesteś mi w stanie powiedzieć jaki ma być poziom napięcia symetrycznego na diodach MBR30H100, bo aktualnie mam je wymontowane i wpiąłbym się zasilaczem symetrycznym pod ten obwód. Osobiście nie naprawiałem nigdy JBLa, ale dla diagnostyki dla +VCC i -VCC możesz dać +/-20-22Vdc. Tylko jak na moje patrzenie, wpięcie się zasilaczem zamiast tych diod...
Najprostszy sposób to trafo dużej mocy z 4 uzwojeniami np 4x12V , układy do regulacji napięcia oparte na stabilizatorach LM317 i LM337 do zwiększenia wydajnosci prądowej zastosować tranzystory mocy(jeżeli byłoby 10A na gałąź dałbym po min. dwa tranzystory mocy na stronę np. KD503,2n3055). Trafo z 4 uzwojeniami dlatego że przy dużej różnicy napięcia...
Małe pytanko. Zasilanie filtra mam z małego zasilacza symetrycznego 2*15V. Mogę z niego przez rezystor zasilić wentylatorki? Filtr działa na napięcie od 9V do 15V.
Upomnienie za schematem. Zasilacz symetryczny, a S1 - S2 - S3 wyłączają tylko napięcie V +. Na schemacie wzmacniacza mocy błąd - rezystor R4 powinien być 4,7 Ohm,a nie 4,7K. Jeden z wariantów schematu dla ładowania akumulatorów. http://obrazki.elektroda.pl/9059335200_1... Plytka drukowana. http://obrazki.elektroda.pl/3969948800_1...
AVE... W tym układzie pracy napięcie offsetu nie ma aż takiego znaczenia, zwłaszcza że potencjometrami reguluje się też maksymalne możliwe napięcie i prąd wyjściowe. Zniweluje to offsety obu wzmacniaczy. Offset miałby znaczenie, gdyby dzielnik pomiaru napięcia miał rezystory zamiast rezystora i potencjometru - wtedy 10mV offsetu przekładałoby się na...
czy z tego symetrycznego zasilacza z 1 kanału przez rezystor zrobic mu zaslanie +/- 12V i czy w ogóle jest taka możliwość Oczywiście, że tak. Najprościej będzie domontować zwykły stabilizator liniowy (dioda Zenera, lub stabilizator scalony z serii LM78xx czy LM317).
Te rezystory mają chronić mostek. Napewno nie są potrzebne?
Witam Fajna konstrukcja (połączenie zasilacza i stacji lutowniczej), choć mogłeś się pokusić o zrobienie zasilacza na podstawie electronics-lab i odpowiednio połączyć moduły wtedy masz +/- 30V zakres prądu do 3 A. Właśnie buduje taki zasilacz symetryczny, ale nie wiem czy będę stacje lutowniczą dokładam w końcu zasilacz będzie ważył trochę i przestawianie...
Włącz zasilacz na 1V, podepnij pod rezystor 5W 0,47ohm, i wtedy sprawdzaj temperaturę tranzystora, i lepiej uważaj żeby go nie usmażyć...
To żadne szukanie dziury w całym, po prostu chcemy ciebie uświadomić że to nie jest zasilacz symetryczny i tylko tyle. Zwróć uwagę na działanie ograniczenia prądowego w obu gałęziach, w gałęzi dodatniej rezystor pomiarowy jest typu "low side" "do masy", a do czego jest on w gałęzi "ujemnej" ?
A czy ten rezystor się czasem nie skopcił? Na pewno 15k / 2W ??
Witam Jeśli dysponuje się zasilaczem regulowanym, najlepiej z regulowanym ograniczeniem prądowym o napięciu 12-40 V to można uruchomić stopień mocy powoli zwiększając napięcie i obserwując pobór prądu na miliamperomierzu. Bez zamontowanych tranzystorów mocy prąd powinien być rzędu od kilku do kilkunastu miliamperów. Oczywiście jeśli jest zasilanie wzmacniacza...
Twoja przetwornica/zasilacz prawdopodobnie wymaga wstępnego obciążenia (ok 0,14 A) które daje ten duży rezystor. Bez niego, zasilacz może nie wystartować. Stabilność napięcia wyjściowego, zapewniona jest (też prawdopodobnie) sprzężeniem zwrotnym (Zener - transoptor) wewnątrz przetwornicy. Dioda Schottky'ego grzeje się prawdopodobnie z powodu upływności...
W jaki sposób mogę stworzyć sztuczną masę? Czy uda się to przez np. zastosowanie dzielnika napięcia utworzonego z 2 rezystorów? ... oraz wzmacniacza operacyjnego https://ololuki.pl/filtr-dp-car-audio/ Poza tym ten zasilacz ma wyjście 15V AC - też do wykorzystania. http://www.serwis-elektroniki.com.pl/tan...
Rozrysuj sobie prądy w czasie dodatniej i ujemnej częsci sinusoidy obciązająć wirtualnie prostownik rezystorami - w drugim przypadku zauważysz rożnice.
Aha ok ;) poczekam na rezystory. A mam jeszcze jedno pytanie pomiędzy wyjściem na płytce T1 i T4 i tranzystorami BD912 / BD911 są jakieś rezystory ?? na schemacie tego nie ma ale na jednym zdjęciu wydaje mi się że przy jednej nóżce tranzystora jest dolutowany rezystory pod koszulką termokurczliwą jak to ma być ??
http://obrazki.elektroda.pl/7922984000_1... Witam. Ostatnio dużo czasu spędziłem nad projektem miernika panelowego, który prezentuję poniżej. Założeniem tego projektu było wykonanie taniego miernika, który jednocześnie pozwala określić napięcia i płynące prądy z możliwie wysoką dokładnością. Dodatkowo - wyświetlanie poboru mocy czy...
Witam serdecznie Mam problem z zasilaczem symetrycznym + / - 15 V tzn po zaprojektowaniu płytki i zbudowaniu jej na wyjściu otrzymuję + 14.8 V, natomiast z minusem jest problem bo wynosi - 22,3 V. Jak na to zaradzić ? Użyte elementy : transformator , mostek , 2x C = 2200u F na 35 V, 4 x C = 20 uF stabilizatory 7915 ,7815 , 2 http://obrazki.elektroda.net/65_12086337...
Naprawdę bardzo prosto jest przerobić wzmacniacz,wejdź na google wpisz "TDA2030A datasheet" otwórz plik pdf i tam masz schemat takiej końcówki zasilanej pojedyńczym napięciem, różni się tym że rezystory R7 i R3 są podpięte do plusa jest tam jescze jakiś rezystor i kondensator, pozostałe elementy podpinasz do minusa.
Przeanalizuj co się będzie działo jak podłączysz rezystor miedzy plus a minusa drugi rezystor na przykład miedzi plus a masę. I zobacz schemat tak to się powinno robić bez żadnych komplikacji Aha i prąd pobierany z części ujemnej na schemacie zassym0.2.JPG musi być mniejszy niż dla części dodatniej
Przy małych mocach czemu nie, jednak może zastosować kilka BD249 sterowanych poprzez BD243. Do tego rezystory wyrównawcze i niby po sprawie. Tak czy siak trzeba iść w koszta.
Nowy raport z mojej walki Zostały wymienione wszystkie elementy, oprócz transformatorów Stabilizator +15V nie grzeje się Stabilizator -15V nie grzeje się, ale daje -22V Dodaj rezystor 1k i napięcia na obu wyjściach będą jednakowe. http://obrazki.elektroda.pl/1673229700_1...
ahaa dobrze wiedzieć. dzięki za informacje. ja właśnie tak dobrałem rezystory aby napięcie wychodzące po dzielniku było większe niż potrzebuje, ale jeśli to nie zda egzaminu to spróbuje ze stabilizatorem. :)
a ten zasilacz z dekodera cyfrowego jest w stylu klasyczne trafo+mostek+kondensatory czy tez może przetwornica impulsowa? Myślę że ten zasilacz z dekodera nie jest zwyklym zasilaczem symetrycznym tylko GND jest zrobione np na dwóch rezystorach (brak wyprowadzonego środka z trafa) o ile nie jest to przetwornica impulsowa... Na przyszłość sprecyzuj jak...
Proszę o pomoc w doborze rezystora do układu zasilacza z diodą Zenera z tego projektu: http://www.monterdiy.net/tranzystorowy-s... Dioda 13 V, napięcie wejściowe po wyprostowaniu 2×35 V, zasilać to ma przedwzmacniacz na NE5532, więc pobór prądu pewnie niewielki.
Ma na pewno podłączone dobrze. Trzeba wstępnie obciążyć stabilizator LM7905, prądem z 5 mA (rezystor 1k do masy) - i będzie na wyjściu -5V
w wiatraczku czerwony przewód to + więc dajesz go do +38V przez rezystor. Czarny przewód wiatraczka to masa i podłączasz ja do masy zasilacza (GND). to by było na tyle. Oczywiście mówie o podłączeniu do napiecia odfiltrowanego. miernik pokarze ci 12V (lub cos koło tego) dopiero jak podłączysz wiatrak. Mierzysz między masa a + od wiatraka (za rezystorem).
Witam wszystkich, mam zamiar zrobić sobie zasilacz symetryczny stabilizowany przez BD354/355, ze żródłem prądowym na BC107/177. Nie wiem na jaką moc dać rezystory, oraz jak obliczyć powierzchnię radiatorów do BD. Proszę o porady, z góry dzięki, siglo.
Witam:) Jeśli obciążalność prądowa nie przekroczy 1,5 A to można to zrobić przy użyciu scalaków LM317 i LM337. LM317 dajesz na dodatnią gałąź zasilania, natomiast LM337 na ujemną gałąź zasilania musisz wtedy dać odpowiednie rezystory aby uzyskać założobne napięcie... POzdro
Witam Załączam uzupełniony schemat zasilacza symetrycznego załączonego poprzednio przeze mnie z określoną wydajnością prądową , jaką można z niego wycisnąć . Każde wyjście zasilacza - dodatnie i ujemne można obciążać prądem do 0,75A bez wyraźnego spadku napięć na wyjściach . Przy obciążeniu wyjść zasilacza prądem 0,95A następuje spadek napięcia na obu...
Poskładałem układ AVT 5187 ale ciągle pali mi rezystor R16. Co może być tego przyczyną ?
W takim razie sprawdź, czy wszystkie rezystory (od ograniczenia prądowego) są takie, jak na schemacie. PS Również montuję teraz zasilacz pojedynczo (0-60V 0-3A) - podwójno (2x 0-30V 2x 0-3A) - symetryczny (±0-30V ±0-3A) na bazie dwóch takich układów. Za jakieś pięć tygodni będzie pewnie gotowy :)
Mogłbym zastosować coś takiego? Reszta kondenstarów i rezystorów bez zmian. Nie ma jedynie tych kondensatorów na wejśćiu.
Myślałem o trafo toroidalnym symetrycznym 2x24V 150VA oraz jakiś układ do tego. Znalazłem np. coś takiego: Avt-1505 Absurdalny pomysł. Przecież ten wzmacniacz nie wymaga zasilania symetrycznego. zakupić: Transformator do tego mostek Mostek jak byście mi jeszcze doradzili jaki lub jakie kondensatory do filtrowania dać i co o tym sądzicie? To już jest...
Sztuczną masę stosuje się w przypadku zasilania wzmacniacza operacyjnego pojedynczym napięciem. I na rysunku jest prawidłowo. Rezystory tworzą dzielnik napięcia zasilania na pół, a kondensatory zwierają do masy sygnały zmienne, aby na wejściu nieodwracającym mieć stały, niezakłócony potencjał połowy zasilania. Względem tego punktu wzmacniacz "widzi"...
Popraw tytuł bo AT to mi się bardziej z zasilaczem komputerowym kojarzy. Spadek napięcia 10% jest rzeczą normalną przy mocy znamionowej. Nic nie piszesz co to za końcówka mocy, mono czy stereo? Pomysł z 2 mostkami tylko pogorszy sprawę. Rezystory przed mostkiem też nie pomagają.
Wydajność prądowa uzwojenia jest ściśle związana z średnicą drutu nawojowego: - grubszy drut, większy prąd. Owszem wszystkie trzy układy STK mają taką samą aplikację. Przy czym należy wziąść również pod uwagę minimalne napięcie zasilania, bo tu trochę się różnią. Przy obciążeniu nominalnym uzwojeń transformatora napięcie będzie mniejsze niż to na biegu...
Witam potrzebny jest mi schemat lub pomysł na zrobienie zasilacza symetrycznego -+ do celowo ma być na napięcie -+3,3V i -+15V przełączany przełącznikiem ale to akurat nie ważne.Potrzebny jest mi uniwersalny schemat na elementach tranzystorach diodach rezystorach i kondensatorach bez żadnych scalaków . Prąd wyjściowy może być mały nawet rzędu 100mA
wzmacniacz ma moc 15W (tda2030). Zasilacz będzie zasilał zarówno wzmacniacz jak i samo radio (6V). Co do poboru prądu to muszę jeszcze dokładnie sprawdzić. (at)Gebi5 : Uwe dzielnika podłączone do wyjście na zasilaczu. Konkretniej: przez przypadek zrobiłem zasilacz symetryczny -18V, 0, +18V. Dzielnik podłączyłem do 0 i +18V.
stary zaczynaj od przyczyny a nie od skutków szukaj od końcówek w strone zasilacza(pamitaj o napieciach symetrycznych i o tych rezystorach ceramicznych) to najprost rz y wzmacniacz jaki istnieje w tamtych czasach to było modne,tranzystory i lampy to power w końcówkach ,opanujesz polskie wzmacniacze i jest klasa.pozdrawiam
http://obrazki.elektroda.net/29_12625276... Jakieś pół roku po zbudowaniu PROJEKTY Najpierw powstały schematy elektryczne. Pierwsze chyba w lutym 2009. Były kilkukrotnie zmieniane i poprawiane, do uzyskania zadowalającej mnie postaci. http://obrazki.elektroda.net/1_126252781... http://obrazki.elektroda.net/31_12625278... http://obrazki.elektroda.net/61_12625278...
Dobra już wiem o co w tym chodzi :) dzięki zygaqra. Ale mam jeszcze jedno pytanko czym mogę zmniejszyć to napięcia żeby nie było 19V tylko jakieś 14-15V. Rezystorem? Dużej mocy?
Witam! Mam takie zapytanie odnośnie układów tzw. "kostek" do gitar elektrycznych. Otóż właściwie wszystkie są zasilane bądź z baterii 9V lub odpowiedniego zasilacza też na 9V. Chciałbym zastosować w moim wzmacniaczu tego typu układ np. do przesteru, ale zastanawiam się właśnie jak postąpić z zasilaniem. Nie mam we wzmacniaczu zasilacza 9V ale mam za...
Tego schematu nie da się przerobić na zasilacz symetryczny w tak prosty sposób. Zauważ, że wyjście układu z linku, który podałeś jest za rezystorem R4 - prąd wyjściowy musi płynąć przez niego. Pytanie - czy naprawdę potrzebujesz zasilacza symetrycznego? Mi przez lata praktyki nie zdarzyło się korzystać z takiego, ale to kwestia tego, co chcesz robić....
Niech ktoś mi odpowie na wcześniejsze pytanie: "Buduje teraz zasilacz symetryczny do tego tda i zastanawiam się(lubie być pewny) jak to będą musiał podłączyć z tego zasilacza symetrycznego będą wychodzić + GDN - i to będę musiał podłączyć do jednej końcówki mocy a ja chce do dwóch (stereo) jak to trzeba zrobić, muszę zbudować jeszcze jeden zasilacz...
te 2 x 9V dotyczy napiecia przemiennego na wyj. transformatora. Stabilizator na diodzie Zenera + rezystor sprawdzi sie dla malutkich obciazen. Pisales ze chcesz zrobic zasilacz symetryczny - skad pomysł na 12V z 20 ?
Witam Jakiś czas temu opracowałem schemat zasilacza symetrycznego, z założeniem iż będzie on miał zabezpieczenie prądowe, regulacje, oraz napięcie od 0 Volt. Ponadto miał to być zasilacz dużej mocy, gdyż do około 20 A przy 30 Voltach. Przyznam iż obecnie, gdy próbuję analizować ten schemat, to trochę mi się wszystko lasuje, a przymierzam się do popełnienia...
No fajnie że w końcu zagrało. Na początek pomyślałem o wykorzystaniu taniego i dostępnego wzmacniacza samochodowego TDA2005. Przy połączeniu mostkowym ma on moc ok 20W przy 4Ω i zasilaniu 14,4V http://www.elenota.pl/pdf/STMicroelectro... Musiałbyś jednak obniżyć mu napięcie zasilania do ok. 14V. Możesz to zrobić na stabilizatorze 7815...
Poczytałem o konfiguracjach (Wspólna baza, Wspólny kolektor, Wspólny emiter) i wydaje mi się, że będzie to dobra droga. Oczywiście rezystory muszę dobrać, miejsce na kompensacje RC dodam.
rezystory emiterowe zasilacz zasilacz wypalone rezystory lm317 zasilacz symetryczny
komunikaty avast zielony ekran zamiast filmu sterowanie dekodera
CV9202H-A39: brak sygnału PANEL_ON i BL_ON na pinach 150/151, diagnostyka zasilania i firmware Opel Corsa B radio z wyświetlaczem TID/MID – schemat podłączenia, linie SDA/SCL, adaptery