Najgorsza dokładność będzie przy 15V. https://obrazki.elektroda.pl/3338460700_... Jeśli układ na tranzystorach ci nie wystarcza to zastąp je komparatorami. Co to za urządzenie że wymaga tak dokładnej symetrii? Skonstruowałem wiele układów, wiele naprawiłem, mnóstwo książek przeczytałem, setki schematów analizowałem, na podstawie doświadczenia,...
No i nie przykręcaj ich czasem do wspólnego radiatora, bez podkładek izolacyjnych...
Jak mierzysz to napięcie (rozumiem, że zasilacz ma dostarczać napięć symetrycznych). Przy podanym transformatorze (2X30V napięcia zmiennego) po wyprostowaniu będzie ok. ±40[V].
Witam Załączam uzupełniony schemat zasilacza symetrycznego załączonego poprzednio przeze mnie z określoną wydajnością prądową , jaką można z niego wycisnąć . Każde wyjście zasilacza - dodatnie i ujemne można obciążać prądem do 0,75A bez wyraźnego spadku napięć na wyjściach . Przy obciążeniu wyjść zasilacza prądem 0,95A następuje spadek napięcia na obu...
Jeśli kolega ma zasilacz symetryczny o napięciach +- 27V, to polecał bym ściągnąć schemat z Tosca AWS303 i podłączyć tam na wyjście głośnikowe 16Ohm co da ok 12W. Pozdrawiam!
Jeżeli transformatory dają 11,5V to po wyprostowaniu napięcie na kondensatorach powinno wynosić jakieś 15V. U Ciebie jest tylko 9V, trochę to podejrzane. Mierzysz obciążony zasilacz czy nigdzie nie podłączony ?
Najprostsza metoda zakup dwuch stabilizatorow scalonych cena sztuki ok 2zł jeden 7815 na dodatnie napiecie drugi 7915 na ujemne schemat aplikacyjny jest zaden ot wejscie wyjscie i masa ewentulanie na wyjsciu kondensator jest zalecany minusy takiego zrozwiazania max pobierany prad tp 1A ale do filtru to spokojnie wystarczy bo ine pobiaraja bardzo malo...
Spróbuj teraz obciążyć ten zasilacz.
7915 nie ma masy w środku. Narysuj schemat z uwzględnieniem numerów nóżek stabilizatorów.
Te stabilizatory ujemne to mają taką przypadłość, że czasem bez obciążenia zawyżały napięcie. Obciąż na wyjściu i wtedy zmierz napięcie.
1. Czy dobrym pomysłem jest sumowanie wartości zwracanych do zmiennej przez obydwa scalaki do µC w wypadku gdy zechcę użyć zasilacza w konfiguracji mostkowej ("+ i -" zamiast "+ i GND oraz GND i -")? Czytaj: Scalak #1 zwraca X, scalak #2 zwraca Y, więc wynikowe napięcie między biegunem + i - będzie równe wartości Z, przy czym Z=X+Y (plan jest...
Użyj tranzystorów z zenerką albo gotowych przetwornic dcdc nie będą się grzać, o kondensatorach zapomniałeś.
Środek uzwojeń jest połączony, tzn początek jednego z końcem drugiego?
LM79** powinny mieć na wyjściu podłączone wstępne lub docelowe obciążenie. Bez niego prawie zawsze (są wyjątki) napięcie nieobciążone będzie wyższe.
Zasilacz symetryczny czyli zasilacz gdzie masz dwa napięcia symetryczne względem masy. Obrazowo i w uproszczeniu masz to pokazane na rysunku poniżej. https://obrazki.elektroda.pl/8692875700_...
Dorwałem w sklepie instrukcję do tego typu podwójnego zasilacza i odpowiedziało mi to na moje pierwsze pytanie. Jednak w kwestii pytania 2 to nie znalazłem w instrukcji ani słowa. Czy ktoś może ma tego typu podwójny zasilacz i mógłby powiedzieć (ew. sprawdzić) czy podana przeze mnie metoda uzyskania symetrycznego napięcia "pójdzie" na takim zasilaczu?
Nie, to są jednokanałowe. Środkowe złącze to uziemienie z gniazdka. Najtaniej zasilacz symetryczny można zrealizować kupując dwa takie i odpowiednio łącząc.
Tu masz prosty schemat zasilacza symetrycznego, gdzie regulacja obu napięć jest na 1 potencjometrze: http://obrazki.elektroda.net/20_12095902... Tranzystory w części "minusowej" nie są krytyczne, może być BC177 i BD282 (lepszy by był darlington!).
Musisz zastosować jeden mostek i mase wziąść z środkowego odczepu.
zasilam zasilaczem 12v od zasilacza antenowego ale próbowałem z baterią 9v, nadal to samo Według schematu wzmacniacz ten powinien być zasilany zasilaczem symetrycznym, to znaczy dwoma napięciami, jednym dodatnim wzgledem masy a drugim ujemnym względem masy. Zasilanie jednym napięciem powoduje że to nie działa poprawnie
Podmień mostek ze sprawnego zasilacza sprawdź złączki ark - lubią pękać styki
Masy należy połączyć, niezależnie od tego czy wychodzi ona z zasilacza symetrycznego, czy z zasilacza o pojedynczym napięciu.
To zaglądnij w kartę, maksymalne dopuszczalne napięcie zasilania wynosi +/-50V. Zmierz napięcie w trakcie pracy ale kiedy wyciskasz z niej więcej mocy.
Z tego transformatora uzyskasz ok. ±29V napięcia zstałego na wyjściu zasilacza symetrycznego. Takie napięcie jest za wysokie dla TDA2040. Najlepszym rozwiązaniem byłaby wymiana transformatora lub przewinięcie go na odpowiednie napięcie. Można zastosować stabilizatory, ale podnosi to koszty, pojawiają się problemy z odprowadzeniem z nich ciepła...
Transformator 18W, więc pod względem mocy wystarczy, ale napięciowo wzmacniacz pracował będzie na dolnej granicy zalecanego napięcia zasilania dla zasilacza niesymetrycznego, która wynosi 16V, a mniej więcej tyle będziesz miał z tego trafa po wyprostowaniu. W opisie wzmacniacza podają dolną granicę zasilania 6V, ale jest to napięcie dla zasilacza symetrycznego...
Wszystko jest OK. Kondensatory ładują się do wartości szczytowej napięcia przemiennego tzn 30 x √2 ≈ 41V. Około, bo uwzględnić trzeba niewielki spadek napięcia na diodach mostka.
rozumiem, że głośnik minus ma być do masy, plus do minusa kondensatora C5 W sumie to dobrze piszesz. ale gdzie podłączyć plus i minus jack'a? Plus jack'a do lewej okładki C1 a minus do masy.
Jeśli będę chciał podłączyć do niego żarówkę 12V to mam ją podłączyć do +12 i -12 czy do 12 i masy?? Żarówkę podłączasz do masy (GND) i +12V. Napięcie ujemne, o którym wspomniałeś dodało by się miałbyś 24V. Prawdopodobnie żarówka uległa by przepaleniu. To w sumie nie jest zasilacz symetryczny, bo napięcie +12V ma duża wydajność, a -12V ma małą.
Wygląda, że 7915 jest uszkodzony. Odłącz go i sprawdź, czy trafo się grzeje i czy +15 jest stabilizowany. Twój transformator ma obciążalność tylko 4W, czyli po 100mA "na stronę", więc dla prób możesz stabilizator obciążać opornikiem 150 ohmów/2W. Kolejność wyprowadzeń (element napisem do góry, nogi w Twoją stronę): 78XX: WE-MASA-WYJ, 79XX: MASA-WEJ-WY.
Zobacz -> NMJ 1212 S Przetwornica DC-DC 1W +12V/+-12V Uisol=5kV
Przy zasilaniu napięciem pojedynczym (niesymetrycznym), masa to minus zasilacza.
Zamiennikami są jeszcze TCA365 i SG3173. Żeby przygotować ten układ do pracy z gniazdkiem, potrzebujesz albo transformatora i mostka prostowniczego, albo po prostu zasilacza o odpowiednim napięciu.
Ujemny trzeba obciążyć
Dokładnie będzie: Umax=U×√2 czyli: Umax=220×1,412=310,6 [V] Napięcie w sieci może być 230V lub więcej, można jeszcze odjąć ok. 0,7V spadku napięcia na diodzie. Oczywiście bez kondensatorów układ nie będzie działać, Sam widzisz, że pomiędzy + a - jest zerowe napięcie. Ten układ to symetryczny powielacz napięcia.
Jeśli tylko zasilacz ma odpowiednio wysokie napięcie, w tym przypadku ze 22V bierzesz stabilizatory 18V i 9V i masz zasilanie symetryczne. Jak zasilacz ma niskie napięcie możesz zrobić przetwornicę na jakimś ic. Jak masz 2 takie same zasilacze niesymetryczne, możesz z nich zrobić jeden symetryczny, można też przerobić cały eq na zasilanie niesymetryczne...
Układ wymaga zasilania symetrycznego - zasilacz z jednym napięciem się nie nadaje. Chyba, że znalazłeś aplikację układu scalonego zasilanego pojedynczym napięciem.
Objawy jakie opisujesz wskazują na to, że ten zasilacz działa normalnie :) Wg modelu jest to zasilacz napięcia pojedynczego, a nie symetrycznego. A środkowe złącze to nie masa, tylko 0 ochronne połączone z obudową.
Ale jeśli chcesz zrobić jakieś audio to zauważ że potrzebujesz napięcia symetrycznego. Ja również robie wzmacniacz zasilany dwoma zasilaczami ATX uzyskując napięcie symetryczne 2x26V (w przyszłości planuje więcej). Oczywiście idzie zrobić wzmacniacz zasilany z napięcia nie symetrycznego ale nie osiągniesz takiej mocy jak zamierzasz. PS. Faktycznie pomyliłem...
Wracając do tematu kondensatorów w zasilaczu. Twój zasilacz jest zasilaczem symetrycznym, tak więc dostarcza dwóch jednakowych napięć. Te 2 napięcia muszą mieć swoje, niezależne filtrowanie. I to tyle - nic więcej wiedzieć nie musisz. Jeżeli jednak chcesz zgłębić te zagadnienie dokładniej - to polecam masę poradników na google.pl.
Transformator o jakim napięciu musze zastosować w zasilaczu symetrycznym, żeby nie zabić TDA 2050? jakie napięcia uzyskam z zasilacza jesli zastosuje transformator 12V, a jakie jesli 24V? Maksymalne napięcie zasilania dla układu TDA 2050 wynosi 50V, zaś dla napięcia symetrycznego ±25V, dlatego maksymalne napięcie wyjściowe uzwojenia transformatora...
Wzmacniacze TL07x i TL08x nie potrafią pracować przy napięciach wejściowych bliskich VEE wzmacniacza. Mogą wtedy wystąpić wtedy różne dziwne zjawiska, jak np. inwersja która prawdopodobnie występuje u Ciebie gdy zasilacz wzmacniacz napięciem niesymetrycznym.
A co myślicie o zasileniu wzmacniacza operacyjnego w tym zasilaczu napięciem symetrycznym +15V i -15V?
Czy można je podłączyć akumulatorem? Z tego co widać nie można - bynajmniej bezpośrednio - bo zasilacz impulsowy daje na wyjściu napięcie symetryczne.
Bo nie ma tam plusa i minusa a z zasilacza wychodzi przemienne napięcie symetryczne 2 x 18,5V AC, potem jest prostowane/filtrowane/stabilizowane. Z napięcia przemiennego wytworzenie jest także napięcie Phantom +48V
Wrzuciłem taki schemat, jest w temacie "zasilacz symetryczny stabilizowany regulowany zabezpieczony".
Maksymalne napięcie zasilania TDA2030 jest +-18V, lub 36V asymetryczne. W NE018 wykorzystane jest zasilanie asymetryczne. Dlatego dziwię się, że podłączyłeś do niego zasilacz o napięciach symetrycznych. Napisz coś więcej o zasilaczu, albo najlepiej zamieść jego schemat z opisem.
Więc tak: LM317 http://www.electronics-lab.com/articles/... Z 337 robisz tak samo, tyle, że on na inaczej wyprowadzenia nóżek z obudowy -> www.google.pl Rezystor R2 to potencjometr, dajesz zamiast niego przełącznik i na każdym z wyjść (odpowiedniej pozycji) dajesz rezystor o odpowiedniej wartości (o jego wartości zależy napięcie na wyjściu)...
LM385-1.2 jest to scalak, który zachowuje sie jak dioda zenera, w tym układzie (i prawie w każdym innym), na nim zawsze jest 1,2V i właśnie takie ma on zadanie - sterować tak przepływem prądu aby wytworzył potencjał 1,2V. To co go może zniszczyć to zbyt duży prąd (czyli napięcie też, jeśli zostanie podłączony bezpośrednio do napięcia wyższego niż to...
Nie można zmostkować tak zasilania. Musi być zasilacz symetryczny. Mogą być dwa zasilacze odpowiednio połączone i najlepiej o napięciu 14-15V bo widzę tam stabilizatory dwunastowoltowe.
Może dobrym rozwiązaniem będzie zasilacz jakiegoś Polskiego wzmacniacza. Początek i koniec uzwojenia wtórnego połączone są do mostka prostowniczego a środkowy odczep uzwojenia jest masą. W taki sposób uzyskuje się zasilacz symetryczny z napięciami +- względem masy.
Niezależne nastawianie napięć
Dzięki a mogę go użyć do zasilacza napięć symetrycznych do TDA 7294 ?
Tak duża zmiana napięcia wymaga nowego uzwojenia wtórnego, oraz dobrania elementów w obwodzie sprzężenia zwrotnego.
Taak, mocy aż zanadto, ale napięcia za niskie - zbudowany z tych transformatorów zasilacz będzie miał 2x22VDC, i przy tym napięciu TDA7294 może oddać ok. 50W.
Witam! Niegdyś posiadałem takowy sprzęt i z tego co pamiętam to na zasilaczu jest napięcie symetryczne +- około 26V, prąd jest niewielki ponieważ mostek stanowią 1-amperowe diody prostownicze połączone równolegle po dwi sztuki, więc mostek ma ok 2A obciążenia prądowego.
Względem masy 33 V. W zasilaczu występuje napięcie +-45V symetryczne 33 V x 1,41 (wsp. kształtu sinus) = 46.5 V Jest OK.
Witam Na schemacie stabilizator LM317 ma końcówki opisane jako 1,2,3. Gdyby przyrównać to do noty to za bardzo nie pasuje bo z tego co sobie przypominam to pierwsza nóżka to ADJ, druga to wyjście a trzecia to wejście. Jeśli masz LMa podłączonego wg schematu to jest to błędem. Sprawdź i daj znać -- pozdrawiam
Kolego, Marcinolak xD! Sam robisz głupoty a oskarżasz kogoś !I dlaczego myślisz , że kolegi zobowiązany natychmiast reagować na twoje pytania , tym bardziej , że twoje niektóre pytania są za granicą zrozumienia. Wynik niecierpliwośći - błąd , a za błędy głowy cierpi kieszenia. Pamiętaj, że mądry człowiek uczy się na cudzych błędach , a głupi na swoich....
Ale ja tam widzę napięcie symetryczne wiec zasilacz 2x12V no max 2x18V na kondensatorach.
Zmierz napięcie przed stabilizatorem (DC), ten typ potrzebuje zasilania o kilka woltów wyższego niż napięcie wyjściowe.
Zasilacz symetryczny - jak sama nazwa wskazuje - produkuje napięcia symetryczne względem masy, z tym, że jedno jest o odwrotnym znaku (minus). Jak będziesz to pamiętać, to wszystko stanie się jasne... :)
Z tego co widać twój wzmacniacz wymaga zasilania symetrycznego (napięcie dodatnie i ujemne względem masy o takiej samej wartości). A transformator z tego co piszesz też daje napięcie symetryczne (skoro ma trzy wyjścia). Pomierz po prostu wartość obu napięć trafa względem masy. Jak są równe sobie to możesz z tego zrobić zasilacz symetryczny. 30VAC po...
Witam. To nie jest PROBLEM tylko brak wiedzy,bo sytuacja jest normalna.Przecież po wyprostowaniu napiecia z tronsformatora i wyfiltrowaniu tylko przez odpowiednio dobraną pojemność w nieprzeciążonym zasilaczu napięcie wzrasta max o wartość√2 czyli 1,41.Należy więc albo obniżyć napięcie z trafa,jeżli urządzenie nie wytrzyma albo zastosować stabilizator.
Uzyskasz napięcie symetryczne, a oto Ci chodziło.
Witam. Potrzebuję dobrać brakujący element, jest to przetwornica napięcia dc/dc z napięcia +22vdc na napięcie -15vdc. Jest to zasilacz symetryczny z napięciami +5v,+15v oraz - 15v. Za -15v odpowiada scalak którego niestety nie ma na płycie a nie potrafię znaleźć zamiennika. Scalak jest w obudowie MSOP10 10pin. Z dołu scalaka jest pole lutownicze na...
W mostku prostowniczym jedna z diod jest zwarta - błędne połączenie , lub pomyłka rysownicza. Układ 7912 stosuje sie do raczej tylko do stabilizacji napięć dodatnich .
Witam, nie do końca chce mi się zagłębiać teraz w to, co dokładnie słyszę/jakie zachowanie przetwornicy, ważne, że słyszę/widzę, co w sprzęcie audio jest nieakceptowalne. Przykładowo testowałem gotowe przetwornice od XP czy Traco i w sprzęcie audio się nie sprawdzają, praktycznie każdą słyszałem. Z mojego doświadczenia przy wzmocnieniach >5 zasilanie...
MAA napięcie symetryczne, sprawdź zasilacz, układ wytwarząjący sztuczne "0", a najlepiej wklej schemat, albo przynajmniej podaj z czym "walczysz" symbol tego miernika
Wstaw dwa stabilizatory - 7805 dla uzyskania +5V i odpowiednio 7905 dla -5V. Zerknij na rozkład wyprowadzń, bo jest inny dla obydwu stabilizatorów (zerknij do dokumentacji). Dodaj kondensatory blokujące na wyjściu stabilizatorów. Coś w ten deseń, tylko zamiast mostka Ty masz dwie diody: http://www.paia.com/KRUKits/K83-5/k83-5_...
Bez żadnych problemów możesz tak zrobić. Mimo iż są 2 źródła zasilania, połączone będą tylko jedną "gałęzią", Jak w zasilaczu symetrycznym - wyjścia mogą mieć różne napięcia i zasilać różne urządzenia.
Witam wszystkich czytam sobie Sztukę elektroniki i natknąłem się na schemat zasilacza symetrycznego. Niestety w książce autorzy nie pokusili się o wytłumaczenie jak to cudo działa. Prosiłbym o jakieś łopatologiczne wytłumaczenie, szczególnie nie kumam jak to napięcie ujemne powstaje i jak płynie prąd w takim układzie. Znam zasadę działania mostka graetza...
Niekoniecznie dwa. Nie wiem czy są w sprzedaży zasilacze z napięciami symetrycznymi, ale przecież to nadal jeden zasilacz. Zresztą jak piszę wyżej można to zasilić z pojedynczego napięcia 25-30V - to na pewno jest jeden zasilacz :)
Wzmacniacz 2х30W/8Om wymaga zasilania napięciem symetrycznym 2x32-35V .Zasilacz ATX bez kardynalnej modernizacji nie zabezpieczy potrzebnego napięcia . Wykorzystaj tradycyjny zasilacz z transformatorem 80 - 100W, który zabezpiecza napięcie wtórnego uzwojenia 2 х 25-26V 2A .
Takim obciązeniem jakim jest przedwznacniacz się nie przejmuj, zwłaszcza że zasilasz go trafem 150W. Napięcia w prostym zasilaczu symetrycznym różnią się czasem o dobre kilka % pod obciązeniem. Poza tym idealnie symetrycze obciążenie to coś niemal niespotykanego.
Układ nieco zbyt skomplikowany do tłumaczenia tego zjawiska, bo prócz podbijania napięcia mamy tu też zasilacz symetryczny. Ale obwód ten nazywa się kaskadą Villarda. Szukaj pod tą nazwą, jak i "powielacz kaskadowy", tudzież "powielacz napięcia". Dokładnie ten sam układ stosowany jest w mikrofalówkach.
Witam. Czy zasilacz do skanera, ma na wyjściu napięcie symetryczne ?!. Chyba nie. Ale skoro u kolegi chodzi(':D'), masz gotowe rozwiązanie. Pozdrawiam.
Witam Jeśli dysponuje się zasilaczem regulowanym, najlepiej z regulowanym ograniczeniem prądowym o napięciu 12-40 V to można uruchomić stopień mocy powoli zwiększając napięcie i obserwując pobór prądu na miliamperomierzu. Bez zamontowanych tranzystorów mocy prąd powinien być rzędu od kilku do kilkunastu miliamperów. Oczywiście jeśli jest zasilanie wzmacniacza...
Będziesz miał napięcie 2x30V a nie 60V. Przecież potrzebujesz zasilacz symetryczny. Względem masy masz jedno napięcie ujemne a jedno dodatnie, czyli plus 30 i minus 30. Transformator który posiadasz jest właśnie typowym do zasilania wzmacniaczy mocy. Wspomniany przez ciebie wzmacniacz może być zasilany napięciem maksymalnym ±42V. Zalecane jest...
A ja mam takie pytanie: Czy można połączyć 2 różne transformatory (o tym samym napięciu wyjściowym, ale o różnym natężeniu) np. 24V 4A i 24V 3A ? Chodzi mi o stworzenie zasilacza symetrycznego. Jasne że można - w efekcie po wyprostowaniu prądu uzyskasz zasilacz symetryczny 2x34V będzie jedynie różnica w wydajności prądowej tych dwóch symetrycznych...
Zacisk wspólny COM miernika /ten z czarnym kablem/ podłączasz do masy układu - to z reguły ten obszar o największej powierzchni. Jak dotkniesz wtedy drugim przewodem podpiętym do V/omy w mierniku na przykład 5v to miernik pokaże 5, jak dotkniesz -5V to pokaże się -5.
Sprawdź czy twój układ zgadza się ze schematem zamieszczonym. Nie jest tam nic skomplikowanego więc dojdziesz bez problemów. Pamiętaj że odczep transformatora musi być połączony z masą układu.
"Może coś z nimi nie tak ? " Raczej nie. Myślę, ze nie masz teraz połaczenia masy GND zasilacza z środkowym odczepem wtórnej cewki trafa, sprawdź to połączenie. Może przez to zwarcie na filtrze SUB. i spaliła się ścieżka GND lub przerwany przewód ... Zrób taki test: - kiedy masz napięcia +/-36V podłącz jeden opornik (100Ω...200Ω/5W) do dodatniej...
Na 25V napięcia pojedyńczego prawdopodobnie nic prostego nikt ci nic nie poleci... taki TDA 7375 pewnie wytrzyma 20V ale 25V już napewnio nie, musisz zbudować zasilacz ze stabilizatorem i tranzystorem do niego dla wzmocnienia wydajności prądowej... Jakby to było 40V.... to co innego ;) , 25V to ni w..... dokończ sam. Można zbudować z tego transformatora...
Musi być AC. Wiele efektów gitarowych i podobnych wykorzystuje wejściowe napięcie AC do tworzenia kilku napięć DC o całkiem różnych wartościach czy nawet symetrycznych.
Przecież na wyjściach stabilizatorów powinieneś mieć +/- 15V względem masy. Zmierz poprawnie, i napisz na zdjęciu jakie są napięcia ( normalnym tekstem, bo ten malunek niewiele mówi ). Jak nie wiesz co to masa, to poczytaj o zasilaczach napięć symetrycznych.
Mam pytanie odnośnie dobrej literatury dotyczącej przetwornic impulsowych (zasilaczy impulsowych) Chodzi mi podstawowe typy, zasadę działania, przykłady Potrzebuję się podeprzeć tym w mojej pracy dyplomowej inżynierskiej "Zasilacz impulsowy napięć symetrycznych +/-15V" Czy możecie mi coś polecić?
Na Elektrodzie temat często poruszany zobacz ten post - [url=http://www.elektroda.pl/rtvforum/to...
Ja tu widzę przyczynę-Niestaranny montaż. Metoda na pająka to tylko do prototypów, a widzę, że kolega już całą konstrukcję składa. Zrób ten wzmacniacz jak trzeba (tzn na płytce) i nie powinno być problemu. Jak się domyślam, zasiliłeś wzmacniacz napięciem 12V z akumulatora, czyli dałeś mu zasilanie pojedyńcze (niesymetryczne) i podłączenie go do zasilacza...
czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak na stabilizatorach 7805 zkonstruować zasilacz napięcia symetrycznego. bez użycia stabilizatora 7905
Nie tak. Wzmacniacz zasilany jest z zasilacza symetrycznego. B+ (+39,2V) i B- (-39,2V). Napięcia mierzone względem masy. Na obrazku u góry po prawej stronie. https://obrazki.elektroda.pl/7646770700_...
Chcę przerobić zasilacz który zbudowałem przerobiona wersja Electronics LAB( na uA741). Część dodatnią już mam, teraz szukam czegoś równie sprawdzonego tylko, że dla napięć ujemnych. Przeszkodą jest ok 6l objętości, w której cały zasilacz symetryczny miałby się znaleźć. Proszę o nie usuwanie tematu, bo jutro wrzucę zdjęcia , rysunki przedstawiające...
Podstawową cechą wyróżniającą zasilacze symetryczne od innych układów zasilających są podwójne napięcia wyjściowe (pary), mające tą samą wartości ale przeciwny znak (stąd wzięła się nazwa zasilacze symetryczne). Symetria napięć wyjściowych zasilacza wymaga zastosowania odpowiedniego transformatora sieciowego, który powinien posiadać dwa uzwojenia wtórne...
Ale wiesz, jak to jest z Radiem Erewań - się okaże, że nie +/- 28V ale 2*28V na transformatorze i to pod obciążeniem znamionowym, bo bez to zapewne 2*33V... I potem się okazuje. że jesteśmy poza zakresem dopuszczalnych napięć dla stabilizatorów.
Nad przełączaniem uzwojeń sam myślałem. Chciałbym przełączać je za pomocą impulsu coś w rodzaju przerzutnika bistabilnego, tylko że chciałbym przełączać między trzema napięciami 19V, 30V i 37V
Witam Tak więc ...czemu by nie spróbować z maliną Posiadam malinę Pi5 , zamierzam na jej bazie zbudować stramer z uwagi , ze w Botlandzie nie mam jednego Dac rozglądając się różnych portalach na allegro natrafiłem na DAC PCB SABRE ES9038 Q2M PCM 384KHZ DSD256 Zasilanie Możliwość zasilania modułu z zasilacza symetrycznego +/-15Vdc lub zasilacza pojedyńczego...
jak chcesz miec mniejsze napięcie to wstaw stabilizatory napięć dodatnich i ujemnych
1,2,3 i 4,5,6 to typowe uzwojenia z odczepem w środku (końcówki 2 i 5 to odczepy). Takie rozwiązanie pozwala na zrobienie zasilacza symetrycznego czyli takiego w którym jest np +10V i -10V. Napięcia te są oczywiście wzgledem odczepu, który jest masą. Nie bardzo wiem co tu nie rozumiesz. Do poczytania "zasilacz symetryczny" - budowa, zasada działania.
Cześć trafo jest 2x17V dlatego zasilacz nie może być wydajny prądowo powyżej tego napięcia. 24V bierze się z podstawowej zależności U = Umax * 0,707, tj. pamiętania wartości chwilowej max. przez kondensatory. (efekt podbijania napięcia za mostkiem gretza) Reszta spadków napięć wynika z konstrukcji wewnętrznej stabilizatora.
Witaj! Najlepiej jednak kupić trafo z napięciami symetrycznymi a nie kombinować. Pozdrawiam.
Jedyne wyjście w takim razie - daj do serwisu tytułem sprawdzenia. Jeśli serwis w miarę porządny; powinien być zasilacz symetryczny na stanie, więc podanie odpowiedniego napięcia nie powinno być problemem, a tym bardziej sprawdzenie czy działa. Nie znam schematu zasilacza, ale w niektórych mikserach z napięć zmiennych (wejście zasilania z transformatora...
zasilacz napięć symetrycznych zasilacz zaniki napięć zasilacz małych napięć
volvo silnika honda civic termostat blaupunkt pobór prądu
ciągnik przedni napęd ciągnik przedni napęd
Polska instrukcja obsługi Yamaha RX-V350 Oznaczenie GDN w czujniku rowerowym elektrycznym