Witam! Masz tu prosty opóźniacz, może cię zadowoli. Pozdrawiam
Na 10 pinie -43V No to go masz! Sprawdź pozostałe napięcia na części [2/2] IC601.
Tam nie ma przekaźników czy układu wyciszania po wyłączeniu, a pojemności w zasilaczu stopnia końcowego są dość spore
Chodziło mi w szczególności aby wyeliminować ,,stuk" podczas włączania końcówki. Jeśli to będzie klasyczny wzmacniacz zasilany pojedynczym, niesymetrycznym napięciem a głośnik będzie podłączony przez pojemność to stuku nie da się wyeliminować przekaźnikiem. No chyba że sprytnym układem który w momencie włączenia podłączy sztuczne obciążenie zamiast...
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtop...
Układ uPC1237. Schemat jest w nocie katalogowej. Do tego zabezpiecza głośnik przez napięciem stałym na wyjściu, zbyt dużym przeciążeniem.
a brałeś pod uwagę stabilizatory napięcia? czy nie lepiej było by takie ograniczenie napięcia? co do układu to inny pomogą ja nie mam doświadczenia tyle żeby mówić!
Każdy wzmacniacz powinien mieć taki układ. Ale właściwie dlaczego? Czy bez niego grać nie będzie? Będzie. A czy bez niego będzie grać źle? Nie, nie będzie grać źle. Grać będzie, ale z tym układem będzie grać dłużej... ;) https://obrazki.elektroda.pl/5070484000_... Kolejny KiT z Chin to płytka plus elementy do samodzielnego złożenia...
Narysowałem uproszczony schemat tego układu pomijając to, co nieistotne dla większej czytelności. Działa on w taki sposób, że po włączeniu sprzętu, kondensator C102 ładuje się poprzez rezystor R105. Po osiągnięciu na nim napięcia ok.4,5V dioda zenera D102 zaczyna przewodzić wprowadzając tranzystory Q103 i Q104 w stan przewodzenia, co w konsekwencji...
Na początek sprawdź te zaznaczone napięcia. Jak są OK to pomierz pozostałe naniesione na schemacie. Podaj, a najlepiej nanieś na schemacie te wartości które znacząco odbiegają od fabrycznych https://obrazki.elektroda.pl/8308183200_... .
Nie martw się stanami nieustalonymi, to pryszcz. Ty się martw w jaki sposób prześlesz sygnał na duże odległości bez zakłóceń (przydźwięku)... Do takich celów wykonano już kilkadziesiąt lat temu wzmacniacze radiowęzłowe i odpowiednie doi tego systemy rozprowadzania sygnału do głośników - zasilanie strefowe.
Sprecyzuj czy wszystkie przekaźniki wyłączają się jednocześnie, czy losowo- różnie różne kanały. Jeśli równocześnie do sprawdzenia obwody zabezpieczenia i zasilania, a jeśli różnie to selektor wyboru głośników. Zobacz tam:[url=http://www.eserviceinfo.com/dow...
Mam akurat na stole Denona AVR-1306. U niego to dokładnie 10 sekund. To chyba Twój jest OK.
Na transformatorze odczep 4 i 7 to napięcie około 13VAC (uzwojenia wtórne 1 i 2), odczepy 3 i 8 tych uzwojeń są połączone razem.
Zasilane jest z układem softstart. To raczej nie pomoże. Poszukaj w sieci układów opóźnionego załączania głośników.
Duża upływność kondensatora w układzie opóźnionego załączania głośników?
to jest normalne w tych wzmacniaczach w trawiatach o ile mi się wydaje to nie było układu opóźnionego załączania głośników ale układ opóźnionego załączania głośników rozwiązał by problem
Dołóż układ opóźnionego załączania głośników.
Gloomwing ale po co odcinać całe USB ? wystarczy odciąć tylko zasilanie na czas uruchamiania systemu a następnie je włączyć :) Sprawa wygląda dosyć prosto wystarczy użyć jakiegoś mosfeta i proponowany 555
Obawiam się, że przyczyną nie załączania głośników są mikropęknięcia na płycie. Te modele są wyjątkowo niechlujnie wykonane i na bardzo słabym laminacie (mała odporność na zmiany temperatury). Dlatego proponuję wziąć lupę do ręki i prześledzić mozaikę, a szczególnie w okolicach stabilizatorów. (Robiłem kilka modeli i niestety bez schematu)
Uszkodzona końcówka, DC na wyjściu, uszkodzenie zasilacza wzmacniacza. Zacznij od oględzin zimnych lutów, widocznych przepaleń, pomiaru napięć zasilacza, pobraniu dokumentacji serwisowej.
Albo po prostu zrób układ opóźniający załączanie głośników.
Sprawdz czy działa dzwonienie trzymając wciśnięty przycisk słuchawki (widełki), bez założonej obudowy. Chodzi o to aby wcisnąć go odrobinę dalej niż jest to możliwe z założoną obudową (być może nie załącza głośnika). Miałem taki problem u siebie. Nie napisałeś czy mikrofon lub rygiel działa. Możesz na próbę spróbować podmienić spiralny kabelek z jakiegoś...
To cyknięcie to przekaźniki do załączania głośników. Może coś z nimi nie tak od temperatury lub mają już zdegradowane styki i rozłączają po czasie.
Nie wszystkie takie układy zadziałają ( nie będą wyłączały głośników natychmiast po wyłączeniu zasilania), przy zasilaniu z napięcia stałego, bez dostępu do transformatora i napięcia AC. "Opóźniacz dołączenia głośników, AVT2854" "Moduł opóźnionego załączania głośników"
Zamontuj opóźnione załączanie głośników. Po wyłączeniu wzmacniacza przekaźnik w momencie odłączy głośniki i masz problem z głowy :)
Cóż można powiedzieć, te stuki i wypychanie membrany w czasie włączania/wyłączania to norma w sprzęcie który nie ma opóźnionego załączania głośników. Wszystkie wymienione objawy, piski trzaski to niedoróbki producenta wynikające z oszczędności.
A moze to po prostu gniazdo słuchawek? Styki wypracowane i po podłączeniu nie załączają głośników?
Można zastosować przekaźnik który będzie zasilany tym samym napięciem co oświetlenie a styki ww przekaźnika będą załączać głośnik.
Eltron 100u Ten typ tak ma ze względu na brak układu opóźnionego załączania głośnika. Kiedyś się tym stukiem nie przejmowano, czasem było to nawet korzystne. To był wzmacniacz przeznaczony na scenę i takie stuknięcie sygnalizowało że wzmacniacz działa;)
Układ naprawiony. Wymieniony mostek. Z zewnętrznego transformatorka 2W 15V działa, ale pomimo poboru przez układ około 80mA a wydajności trafo do 133mA trafo się nagrzewa wyraźnie w miarę upływu czasu pracy i generuje sporo ciepła co przy marnej wentylacji tego obszaru trzeba będzie zastosować mocniejsze trafo albo znaleźć dobre rozwiązanie podłączenia...
Nie wiem jak zbudowany jest układ opóźnienia włączenia głośników ponieważ przekaźnika nie ma. Nie ma przekaźnika ponieważ głośniki są podłączane bezpośrednio, jedynie przez przełącznik wyboru głośników a skoro nie ma przekaźnika to nie ma również układu opóźnionego załączania głośników ponieważ nie miałby taki układ czym sterować. Czy wzmacniacze mocy...
Dlaczego na tranzystorach? Tu by można wykożystać stare dobre LM3886. A jak już tranzystory to fajnie się kiedyś u mnie sprawował kit jabela J35. Przedwzmacniacz, zabezpieczenia i opóźnione załączanie głośników trzeba dołożyć osobno.
Kiedyś znalazłem taki opis, który wykorzystałem przy uruchomieniu opóźnionego załączania kolumn we wzmacniaczu WS442. Sądzę, że i Tobie pomoże.
Najprawdopodobniej urwał Ci się przewód od załączania głośnika. Poszukaj rozpiski do tego Titka i przylutuj te urwane przewody w odpowiednie miejsca - rozumiem, ze te przewody urwały ci się w wtyku. Tak?
Gniazdo słuchawkowe -na słuchawkach jest dźwięk po wyciągnięciu cisza ,czy to usterka czy moja niewiedza w obsłudze ? Witaj. O ile wyjęcie przewodu nie załącza głośników, to mogą być tego dwie przyczyny. Pierwsza, to taka, że gniazdo ma uszkodzony wyłącznik, który jest uruchamiany poprzez wtyk od słuchawek ( włożenie wtyku od słuchawek automatycznie...
TDA z napięć wygląda ok - jeśli przy nadawaniu masz modulację w AM i słyszysz się w innym radiu wzmacniacz M.CZ. zostaw w spokoju. Zacząłeś od najprostszej rzeczy ? Mikrofon 100% ok ? wszak to on załącza głośnik
Dopiero po pomiarach stwierdziłeś obecność 3 przekaźników?... Ciekawe. Co jeszcze mierzyłeś? W jaki sposób sprawdzałeś tranzystory? Ten trzeci przekaźnik... może jest elementem opóźnionego załączania głośników i coś z tym układem jest nie teges. Sprawdzałeś?
Witam forumowiczów, na początek napiszę że naprawiam auta, wycinam drzewa a elektronikę czasem buduje ze schematów jednak nie mam za bardzo pojęcia co i jak, dlatego gdy brakuje mi wiedzy to korzystam z forum, do rzeczy zrobiłem sobie bardzo prosty układ opóźniający załączanie głośników z tej strony znalazłem: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic25...
Czy na wyjściu końcówki mocy nie ma przypadkiem układu opóźnionego załączania głośników połączonego z funkcją zabezpieczenia przeciwzwarciowego, przeciążeniowego? Tranzystory 7327 i 7328 wyglądają mi na fragment układu "protect". Może ten nie załącza obciążenia?
Tak, oczywiście, naprawy na odległość są zawsze trudniejsze niż takie osobiste gdyż naprawiając coś bezpośrednio, mogę wszystko zweryfikować w zasadzie natychmiast a na odległość różnie to bywa, czasem z jakąś drobnostką schodzi kilka dni. Tam jest więcej znaków zapytania ale na razie chciałbym doprowadzić do ładu ostatni człon tego ukladu który załącza...
Też ma jakieś wady. A omawiając wady tego, co jest przedstawione, można dojść do lepszego rozwiązania - nie trzeba, jeśli trafiamy na tak wiele rozwiązań z wadami, koniecznie jakiejś wady kopiować, można coś poprawić.
Procesor za to nie jest odpowiedzialny. Jest układ sterujący, standardowy jak w większości wzmacniaczy.
Jerzy Krajewski - "Głośniki i zestawy głośnikowe". Załączam okładkę.
Zabezpieczenie głośników Ci działa i nie załącza głośników dzięki czemu ich nie popalisz. Wygląda, że na wyjściu któregoś scalaka IC601 i IC602 jest napięcie stałe. Jakie napięcia masz na bezpiecznikach F601 i F602. Pomiary względem masy.
Te rezystory mają pełne prawo się grzać, to jest "wytracanie napięcia" dla zasilania automatyki (opóźnione załączanie głośników itp.), a kondensatory C211 i C212 filtrują napięcie dla tej automatyki i nie mają żadnego wpływu na przenoszenie 'dołu".
Na początku należy przeczyścić styki przekaźnika załączającego głośniki lub wymienić przekaźnik. Trzeba oczywiście najpierw sprawdzić czy głośniki są załączane przekaźnikiem gdyż w tych egzotycznych urządzeniach różnie to bywa.
Jeśli w tym układzie opóźniającym jest jakiś kondensator wygładzający na zasilaniu to go usuń, wprowadza opóźnienie rozłączenia przekaźnika.
Chodziło mi bardziej o 3 nóżkę w stosunku do masy układu oraz 6 nóżkę w stosunku do masy. Ale te 45V świadczy o tym, że masz na którymś wyjściu połowę napięcia zasilania. Sprawdzisz sobie, na którym. Niestety, jeśli coś nie wisi w powietrzu to końcówka jest padnięta. Sprawdź jeszcze zimne luty na tym układzie.
no dobrze ale na pewno wysyla jakis sygnal video. jesli byla by w miare duza amplituda to np mozna wziac tranzystorek i przekaznik do zalaczenia najwyzej przy glosnikach transformator zasilajacy bedzie ciagle podlaczony do sieci A moze ktos ma inny pomysl?
To puknięcie jest typowe dla AT-ka, bo on nie ma cichego załączania głośników i juz tak będzie "pukało". Mnie też to denerwuje:/ A radio to masz jakoś podpięte do zewnętrznej anteny?? Ja podłączam do anteny dachowej i wszystko ładnie odbiera, nawet jakieś zagraniczne.
Być może w tym właśnie jest problem że wzmacniacz jest rozgrzebany. Obydwa kanały zachowują się tak samo (60V na wyjściach). Jest prawie niemożliwe że oba kanały uszkodziły się w taki sam sposób. Oba kanały zasilane są z oddzielnych zasilaczy a jedyną wspólną rzeczą dla obu kanałów jest masa tak więc należałoby go poskrecać do takiego stanu jak był...
Tak to jest płytka z przekaźnikiem, po prostu odłącz od niej sygnał wejściowy i wyjściowy ALE! jest tam też układ zabezpieczenia i wolnego załączania głośników, musisz dodać przekaźnik na drugi kanał. Jak możesz to wstrzymaj się ja jutro skoczę po końcówkę i powiem Ci co i jak.
Metalową obudowę wszystkich potencjometrów połącz z masą (przylutuj przewodem). Gniazda wejściowe dołącz do wzmacniacza kablem ekranowanym. Wadą układu wzmacniacza jest brak regulatora poziomu sygnału na wejściu i przy użyciu w roli źródła sygnału komputera, ?D odtwarzacza, komórkowego telefonu, które mają napięcie wyjściowe 0,7-1 V, wejście wzmacniacza...
Ok, teraz z tymi przewodami przekaźnik nie odłączy kolumn w chwili wyłączenia sprzętu i nie będzie też opóźnionego załączania głośników, w związku z tym podczas włączania i wyłączania mogą się w głośnikach pojawić stuki lub coś w tym rodzaju. Można tego uniknąć wyłączając głośniki za pomocą przełącznika głośników przed włączeniem wzmacniacza i przed...
Czy jak jest PROTECT to przekaźnik podający napięcie sieci na główny transformator jest włączony, czy natychmiast się wyłącza?
Może któraś z końcówek robi ci zwarcie i załącza się protect. Grają ci wszystkie kanały, i czy grają normalnie czy cicho?
Spadł - masz przyczynę i szukaj pęknięć PCA . STK-3082 normalnie się nagrzewa jako napięciowy driver , częstokroć pracuje w klasie A i wydziela sporo ciepła. Wpierw uruchom by tuner pracował . Przekaźniki załączają głośniki ?
Te brakujące elementy nie mają żadnego związku z konturem. Niektóre wersje wzmacniacza miały opóźnione załączanie głośników i zabezpieczenie kolumn przed pojawieniem się stałego napięcia na wyjściu wzmacniacza. Tranzystory możesz wymienić na niskoszumne BC550 i BC560. Jako końcowe używa się też BD911 i BD912.
Witam. Skoro na słuchawkach jest dźwięk to nie je jest to wina sterowników. Bo jak by na słuchawkach nie było dźwięku to mogą być winne sterowniki choć nie koniecznie. W tym przypadku to albo jest coś nie tak z gniazdem słuchawkowym albo jest coś z głośnikami. Z gniazdem może być taka usterka ,że nie załącza głośników podczas wyciągania wtyku jack ,...
Witam, mam pytanie - posiadam amplituner jak w tytule, usterka polega na tym że po uruchomieniu wzmacniacza nie łapie przekaźnik głośnikowy, dopiero po jakimś czasie jak się rozgrzeje i się go wyłączy na parę minut przekaźnik łapie i działa wszystko poprawnie. Wymieniłem w nim tylko wentylator, bo po nagrzaniu się wyświetlał się komunikat overload....
Jakoś mnie nie dziwi brak działania chińszczyzny. Sam się kiedyś naciąłem na LM3886 - wszystkie cztery (!!!) miały taką samą usterkę - noga zasilania minusa była zwarta masą.
Tak słychać to w tym samym momencie. Tylko przy pierwszym załączeniu jak amplituner jest dłuższy czas wyłączony. Bo potem jak się go wyłączy i włączy już tego na głośnikach nie ma... Przekaźnik do wymiany? Czy czym innym jest to spowodowane?
Witam, - jak rozumiem, nie ma tylko reakcji na klawiaturę, a wszystko inne działa? Jest reakcja na przełączniki/przyciski itd. - czy słychać delikatny klik przy załączaniu głośników/słuchawek? Widzę na płytce wzmacniacza przekaźnik, on powinien załączać głośniki. - czy wzmacniacz w ogóle działa? Masz wejścia audio, czy cokolwiek podłączone tam daje...
Witam wszystkich nie wiem jak to powiedzieć wiec powiem prosto zbudowałem układ opóźnienie załączenia kolumn taki jak tutaj na tej płytce http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic32... ale niestety za żadne skarby nie chce zadziałąć:( jakie czynności mam zrobić żeby to odpalić ?
Układ montuje się na wyjściu głośników.Opóźnienie potrzebne jest do uniknięcia nieprzyjemnych "efektów" dźwiękowych powstających w momencie włączenia zasilania wzmacniacza.Zwykle układ opóźnionego załączania ma jednocześnie funkcję zabezpieczenia głośników przed uszkodzeniam wywołanym pojawieniem się napięcia stałego na wyjściu wzm. z powodu jego awarii.
Mam taką prośbę mógł by ktoś mi zrobić schemat płytki drukowanej do tego układu? dla woli ścisłości jest to układ opóźnionego załączania głośników. http://obrazki.elektroda.net/28_12139884...
Zmierz napięcie DC pomiędzy diodami D5 i D6 a masą. Jeśli napięcie występuje, masz uszkodzony któryś tranzystor, jeśli nie - wzmacniacz OK a uszkodzony system załączania głośnika. Jeśli tak jest, to możesz na próbę włączyć głośnik między masę a punkt połączenia w.wym diod. Zachowaj ostrożność i nie zrób zwarcia podczas prób.
, ew.wymienić elektrolity, Ewentualnie - o ile są uszkodzone. Da się to jakoś w miarę ogarnąć by tak nie "strzelał" Da się. Należy zlokalizować układ opóźnienia załączania głośnika i sprawdzić go. Potrafisz? Jak nie - nie próbuj bo koszt naprawy się zwiększy w razie gdyby Ci się udało popsuć bardziej niż jest obecnie. (Oddaj do serwisu.)
czy ma ktoś jakiś pomysł, bo z tego co czytałem układy z serii tda20XX nie powinny być podłączane bez obciążenia, więc typowe rozwiązanie na przekaźniku raczej odpada :?:
Dzięki Nie do końca to ten post ale w niem znalazłem link do innego i tam jest to o co mi chodziło. Jeszcze raz dzięki.
kiedyś widziałem coś takiego w starszym numerze paktycznego elektronika, nie lepiej bedzie "miekki" start trafa? To są dwa zupełnie oddzielne tematy ! Miękki start jest potrzebny w zasilaczach na transformatorze toroidalnym o mocy większej niż 200W bo duży prąd nienamagnesowanego rdzenia będzie powodował wyrzucanie zabezpieczeń. Opóźnione włączenie...
Masz na wyjściu napiecie stałe, a powinno być zero. Zmierz napięcie na R1810 względem masy. Na poczatku i końcu - baza T1810.
lecz zaraz po uruchomieniu głośny trzask było słychać i odłączyłem głośniki. W tym sprzęcie przy włączeniu guzikiem sieciowym, jak nie miałeś potencjometrów siły głosu na minimum, to zawsze było słychać trzask. Podłącz jedną kolumnę, daj potecjometry głosu na minimum i włącz. Potem możesz zwiększać głos na potenjometrach. Może to zwyczajnie jakiś stan...
Niestety bardzo się obawiam że masz problem z układem opóźnionego załączania głośników. Zmierz te kondensatory i jak wyjdą dobre to zostaw oryginały bo usterka chyba tkwi w innym miejscu.
Witam ! Mam na stole Technicsa SU-8600. Układ opóźnionego załączania głosśników z uporem zwalnia przekaźnik i ponownie go załącza. Przy zwiększaniu mocy zjawisko nasila się i mamy klasyczną czkawkę. Pokombinowałem, ale wynik zerowy. Pomierzyłem więc troszkę samą końcówkę i mam nieciekawy obraz uwidoczniony na skanie kolorem czerwonym. Może któryś z...
https://obrazki.elektroda.pl/6393733500_... Jestem posiadaczem wzmacniacza Diory WS 4422. Wszystko działa świetnie. Intryguje mnie sprawa opóżnionego załączanie głośników. Na płycie głównej jest miejsce na przekażnik i elementy dyskretne. Nigdzie nie znalazłem jednak opisu ani schematu co tam powinno być. Serwisówka nie zawiera informacji...
Witam, może zacznij od podania, o czym rozmawiamy, co to za sprzęt? Z opisu wynika, że jest to gwałtowne ładowanie kondensatorów na wyjściu wzmacniacza w chwili pojawienia się jego zasilania, tego się nie usunie, te kondensatory muszą się naładować. Rozwiązaniem problemu jest tzw. opóźnione załączanie głośników, czyli przekaźnik na wyjściu załączający...
Cześć, jak ktoś wie jak go wykonać to niech się wpisze. ja jestem początkujący w tych sprawach więc nie bardzo wiem jak ten układ zrobić. Dzięki serdeczne.
W spadku otrzymałem wzmacniacz własnej konstrukcjii. Mo on wadę że przy wyłączaniu słychać trzask w głośnikach. wzmacniacz posiada układ opóźniający (foto) i przy włączaniu jest ok, opóxnienie ok 4sek. Moje pytanie jak wyeliminowac trzask przy wyłączaniu http://obrazki.elektroda.net/40_11998186...
sprawdz czy przetwornica dziala na sam poczatek
Cześć Mam wzmacniacz zbudowany z modułów pochodzących z tej strony http://www.cartonaudio.com/_moduly.html. Końcówka mocy to TDA7294. Problem w tym, że wzmacniacz nie ma opóźnionego załączania głośników, (przez co słychać stuki przy włączaniu i wyłączaniu wzmacniacza). Jak zrobić takie opóźnienie, żeby wzmacniacz działał jak należy?· Z góry dziękuje...
Chwila chwila to jest nie tylko układ opóźnionego załączania głośników, a również detektor składowej stałej w czasie pracy, z przekaźnikiem. :) Widzę że na stronie mają cenę 0 /czyli chwilowo nieobecne/ ale instalowałem go kumplowi w starym WS. Cena ok.30.- za moduł. Przed montażem trzeba sprawdzić /ustawić/ statyczny brak składowej stałej. Pozdrawiam...
potrzebuje użyć 2 softstartów oddzielnie dla obu transformatorów Nie potrzebujesz, może być jeden. poprzez podłączenie każdego transformatora do oddzielnego softstartu z opóźnieniem około 1s załóżmy, że każdy softstart ma różny czas opóźnienia np. 1s i 1,5s Stany przejściowe we wzmacniaczu będą trwały dłużej, jeśli masz układ opóźnionego załączania...
Proszę bardzo opóźnione załączanie głośników NE085;[url=http://www.nikomp.com.pl/zest...
Nie toroidalny nawijany na zamówienie Proszę poprawić tytuł w pierwszym poście. Regulamin p.11
2SA1108 -> 130V // 12A // 120W // 60MHz Zamienniki: 2SA1076 // 2SA1095 // 2SA1166A // 2SA1389
Na LM339 i paru elementach można zrobić zabezpieczenie przed składową stałą na wyjściu i opóźnione załączanie głośników :) Z racji dużej rezystancji kanału tych IRF840, lepiej zbudować wzmacniacz współpracujący z głośnikami 8-omowymi. O tranzystorach trochę masz tu: http://home.agh.edu.pl/~maziarz/LabPE/un... http://www.dzikie.net/index.php?art=pods...
Witam, wzmacniacz jak w temacie, problem jest nietypowy bo podłączyłem wszystko jak należy a przy załączaniu głośniki mało nie wyskoczą z zawieszenia/max się wychylają, nie jest tak za kazdym razem, ale nawet nieraz przy zmianie kawałka w radiu pojawia się takie wychylenie, co może być przyczyną takiego zachowania?
Jakieś pomysły? Jeden mam. Nie oglądać, a poprawić luty. Najczęściej, w wypadku cyny bezołowiowej, zimnego lutu nie widać. Pomóc można sobie w określeniu miejsca najbardziej podejrzanego na nie można stukając izolowaną rączką wkrętaka w płytę. Tam gdzie wyraźnie jest najczulszy na stukanie - szukaj zimnych lutów. Jednak dla spokoju ducha przelutowałbym...
Przekaźnik steruje cewką przekaźnika załączającego obciążenia. Jeżeli go nie ma, to najwidoczniej ktoś go zwarł (C z E) - może od strony druku. Bez tego tranzystora nie ma opóźnienia załączania głośników po włączeniu zasilania wzmacniacza. Ale jeżeli tranzystor jest zwarty to i samego przekaźnika nie powinno być - wystarczyłoby zewrzeć styki8 przekaźnika...
Należałoby zacząć sprawdzać od napięcia zasilania stopni końcowych ,czyli : -wtyk CP 104 napięcie zmienne 2 x 24,8 V lub 2 x 32, 5 V w zależności od wersji , -kondensatory C 120, C 121 napięcie stałe symetryczne 2 X 34 V lub 2 x 42 V w zależności od wersji . Uwaga pomiary należy dokonać z dużą ostrożnością - kondensatory posiadają duży ładunek ( energię)...
W sumie nie jest to dobre dla głośników i w skrajnym przypadku może spowodować ich uszkodzenie. Jest to powszechne zjawisko w wielu wzmacniaczach, zwłaszcza starszych, ale że Harman Kardon to trochę dziwne. Musisz samodzielnie zamontować we wzmacniaczu układ opóźnionego załączania głośników. Po prostu po włączeniu wzmacniacza, układ załącza wyjścia...
Witam Sprzęt jak w tytule, pomimo sprawności końcówek mocy (nie ma stałego na wyjściu i po ominięciu przekaźnika opóźnionego załączania) nie załącza głośników i pali się kontrolka PROTECTION . Sprzęt jest z połowy lat 70-tych, połączenia modułów sa na mikroowijaniu i bez schematu naprawa jest niemożliwa (potężne wiązki przewodów bez zróżnicowania kolorów)....
Opóźnione załączanie głośników nie jest potrzebne, jeżeli napięcie żarzenia i anodowe podajesz w tej samej chwili.
tam jest aż 6 tranzystorów ! i jak to sprawdzic czy są przebite?
Znalazłem coś takiego.... ``aby uruchomić subwoofer należy zewrzeć styk przekaźnika RLY501 na module zasilania. Następnie podać sygnał na złącze CN501 pin9 (GND) pin11 (FR) pin7 (FL). Dziękuję za zainteresowanie`` Czy to to Panowie?? Ale to jest porada od innego sprzętu! http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic12... Sprawdź, czy to jest przekaźnik...
może być uszkodzona końcówka ale najpierw sprawdź czy głośniki nie przywierają lub jakiejś rezystancji między którymś głośnikiem względem masy jeśli nie jest nić podpięte to jak nie ma głosu sprawdź jakie są napięcia na wyjściach głośników z radia powinny być wszystjie ok. 7V można jeszcze sprawdzić diody od D901-D908 ale one raczej nie
Witam ! W zależności od budowy układu mute pomocny może okazać się schemat A717 lub A757 (oba są w schematach audio). W pierwszym układ wykonawczy jest realizowany na 74LS74 , w drugim na tranzystorach . Obecność zdalnego nie ma nic do rzeczy .
Witam. Wymieniles elki w zasilaczu? Pozdr
schemat opóźnione załączanie głośników przekaźniki audio załączanie głośników opóźnione załączanie głośników schemat
fotowoltaika napięcie sieci głowica neptun transoptorów tester
barracuda 2000i wisniowski satel
Skoda Octavia 2 1.6 MPI CAN bus przewody CANH i CANL Fiat Scudo 1.6 JTD - brak obrotów na postoju