Dzięki za celne uwagi. W tej wersji zmieniłem polaryzację tranzystora T1 oraz powiększyłem otwór +5V w gnieździe zasilającym. Drabinka rezystorów też jest dobrym rozwiązaniem. Interesuje mnie jak rozwiązałeś problem zakłóceń przy przewijaniu obrazów na ekranie. Generator na rezonatorze kwarcowym jest lepszy od filtra ceramicznego. Ja w założeniach zawsze...
Na przekaźniku lub 2-biegunowym przełączniku. Schemat w zał. Pozdrawiam: Jonn_t
Rozbierasz DMXa i zobacz jak jest to sterowane, jakie tranzystory; potem można zmienić sposób sterowania ew.dodać zewnętrzne tranzystory. Ale na początek pokaż co jest w środku.
zaznaczylem na czerwono tak bedzie ok ??? Nie będzie OK, bo nie wystarczy zmienić polaryzacji tranzystorów, trzeba zmienic schemat by był taki sam jak połowki "dodatniej".
Nie będzie. Na skutek odwrotnej polaryzacji tranzystora zmieni się on w diodę na złączu bramka-kanał. Polaryzacja jest skutkiem dzielnika oporowego przy bramce. Nietypowe (jeżeli to ma być wzmacniacz ze wspólnym źródłem) jest mieć rezystancję w źródle większą niż w drenie. Kondensator elektrolityczny przy w.cz. przestaje istnieć, trzeba dać np. ceramiczny....
Można też zmienić polaryzację napięć w układzie.
Jeśli jest wspólny plus to nic prostszego jak zmienić tranzystory na pnp, odwrócić polaryzacje led i zasilania i masz sterowanie minusem. Tak w ogóle to co ty kombinujesz z tą ładowarką?
Jeśli przekaźnik ma iść z 5V to musi być to przekaźnik na 5V. Musisz zrobić taki układ. http://obrazki.elektroda.net/34_12432862... Jeśli pominiesz diodę to odrazu uszkodzisz tranzystor.
Witam! Lutując elementy od strony druku zmieniłeś polaryzacje diod kondensatorów!!! zamieniłeś kolektor z emiterem w tranzystorach!!! Nie wspomnę o scalaku!!!
1. Że trzeba zmienić polaryzację wszystkiego (tranzystory, kondensatory, zasilanie). 3. Napisałem - 3 w #8.
O wiele łatwiej znaleźć tranzystor npn o bardziej zbliżonych parametrach, wystarczy tylko zmienić polaryzację zasilania, obrócić diodę i kondensator. W razie draki zamiennik można znaleźć niemal na ulicy ;-)
Ten tranzystor pracuje w mierniku cosφ. Dodano po 1 jozefg, co to znaczy zmienić polaryzację bazy?
Dioda D3 musi mieć odwrotną polaryzację, bo tu zwiera zasilanie do masy.
Do sterowania silnikiem prądu stałego stosujemy mostek H, dzięki któremu będziesz mógł zmienić polaryzację napięcia(na silniku). Poszukaj w necie przykładowych konstrukcji scalonych lub na tranzystorach.
Takich odpowiedników nie znajdziesz, są to tranzystory germanowe. Zastosuj tranzystory krzemowe o polaryzacji PNP , BC177, BC313. Musisz także w układzie zmienić wartości oporników, w germanowych napięcie baza-emiter koło 0,3V, a w krzemowych 0,7V.
hmm dziekuje za to ogromnie ale mam pytanie: a gdyby wzmacniacz byl na tranzystorze wzbogacanym? czy wtedy wzory bedą takie same? zmieni sie tylko polaryzacja tranzystora? prosze o informacje rownież na ten temat.pozdrawiam
Mam pytanie do Józefa. W jaki sposób zmienić polaryzację Twojego prostownika , tak by sterującym napięciem było napięcie dodatnie? Czy wystarczy tylko zmienić polaryzację aktywnych elementów typu tyrystor, tranzystory i diody( kondensator), czy trzeba wykonać coś jeszcze? Pozdrawiam.
Czyli zamiast tego KT wsadzę BUF405A napięcie pracy troche na wyrost ale prąd kolektora 7,5A. zamiast BD912 będzie BD911 albo TIP3055. Czy jeśli zmienię polaryzację układu tranzystory na NPN, odwrotnie diody i elektrolit, to będę musiał zamienić miejscami początki z końcami uzwojeń??
ze względu na brak środkowego wyjścia z uzwojenia to nie zrobię symetrycznego zasilania, postanowiłem przerobić trochę schemat wzmacniacza nie symetrycznego tylko trzeba zmienić jeszcze polaryzacje tranzystora pnp, czy taki schemat będzie w stanie działać ? http://obrazki.elektroda.net/65_12106958...
no fajnie ale na tym schemacie nie ma żadnych wartości - ani rezystorów ani tranzystorów...
Sprawdź co jest na n.52 tego scalaka , tam są te napięcia od rodzaju polaryzacji sygnału video. Może jednak tranzystorek uwalony.
Da sie i to latwo zmnie tranzystorki na ich odpowiedniki ale z odwrotna polaryzacja np: z p-n-p na n-p-n , oczywiscie inne elementy typu diody i kondensatory tez . Pozdro.
Witam, Mam pytanie w sprawie radia Spidola 252. Otóż przy próbie włączenia go, użyłem niewłaściwej polaryzacji. Radio jedynie cicho buczało po włączeniu, oraz grzały się tranzystory GT402E. Dowiedziawszy się o popełnionym błędzie, zmieniłem polaryzację na właściwą. Co ciekawe GT402E nie uszkodziły się. Radio zagrało. Jest teraz jednak taki mankament,...
Wstawiałem za te tranzystory BD135/BD136. Trzeba tylko zmienić napięcie polaryzacji tak aby między bazami zamiast ~0,6V - było ~1,2V
Myślę, że o wiele prościej będzie zmienić polaryzację w Syrence - załatwi to przy okazji problemy z podłączaniem innych urządzeń. ATSD (a tak swoją drogą), to tranzystor T2 jest wpięty w układ zupełnie bez sensu - myślę, że źle przerysowałeś schemat.
Polaryzatora nie odkleisz a on nie zrobi chyba obrazu negatywowego, prościej zmienić obraz przez odwrócenie polaryzacji na tranzystorze jeżeli sygnał jest analogowy.
Twój układ poniekąd zdałby egzamin (gdyby polaryzacja była poprawna a nie jest :!: ) ale byłby niestabilny, bo już sama zmiana temperatury tranzystora zmieni wartość prądu oraz prądy bazy mogły by sięgać kilkuset mA. http://www.elektroda.pl/rtvforum/downloa... ale: R1 dobierasz ma zasadzie 0,6V/Iwy więc u ciebie prąd wynosiłby 2,8A a R1=0,215om...
A. W zasadzie tak, ale niekoniecznie (mimo, że tranzystor będzie coraz bardziej się "otwierał"). Przecież prąd kolektora uzależniony jest od wartości napięcia zasilania oraz od oporności odbiornika (w obwodzie kolektora). Może to zmienić warunki temperaturowe pracy tranzystora. B. Tak (tranzystor będzie coraz bardziej się "zamykał"). Przez odbiornik...
Chodzi mi o możliwie małą ingerencję w układ, a chętnie wymienię BUZ11 na jakiś łatwiej dostępny tranzystor. Proszę rozwińcie ten temat o tranzystorze bipolarnym - jak go wstawić, jak zmieni się układ
Do jakiego programu mają być te biblioteki? Czasami wystarczy wstawić do projektu "inny" tranzystor, ale tej samej polaryzacji w tej samej obudowie i zmienić mu nazwę na taką jaki ma być tranzystor. Zamiast tworzyć dany element od podstaw można edytować istniejący i zapisać go w nowej bibliotece lub istniejącej bibliotece pod nową nazwą.
Płytkę sprawdziłem, i polaryzację też. leciałem po schemacie. Zmienię ten tranzystor i dam znać.
Zrobiłem taką https://obrazki.elektroda.pl/8264290100_... Według niej zamiana elementu oznaczonego jako 5AR 240 na tranzystor npn jest jak najbardziej możliwa - układ dalej działa poprawnie. Niestety w praktyce nie ma pozytywnego efektu. Być może zbuduję ten układ jeszcze raz w "realu" i może zmienię wstawiany tranzystor lub dodam tam...
Zbudowałem ten miernik i wszystko jest ok tylko nie świeci ostatni wyświetlacz. Załadowałem wsad 3. co może być tego przyczyną? Mam pytanie do Ciebie. W sklepie mieli tylko wyświetlacze ze wspólną anodą, z artykułu wynika że trzeba zastosować tranzystor PNP, zmienić polaryzację diod i załadować 3 wsad. Co jeszcze trzeba zmienić?
Z okazji Swiąt dam Ci radę. Wymień ten tranzystor, nawet jak jest dobry oraz profilaktycznie kondensator 22nF/50V obok niego. Nie zagłebiaj się w /szukajkę/ ona nic nie zmieni. Za BC337 możesz wstawić BD137 lub 139 zmieniając polaryzację baza- kolektor. Tak robię od wielu lat bez najmniejszych komplikacji.Pozdrawiam.
dodam jeszcze,że jak podłącze na wyjście resytor 4R/ 10W to zaczyna sie grzać jedna koncówka mocy. dodam ze obie koncówki i tranzystory sterujace są wymienione. nie mogę dojść dlaczego na wyjściu jest 15V co ciekawe- O ZMIENIONEJ POLARYZACJI .. ;/;/;/ Która? co to znaczy o zmienionej polaryzacji? -15V?
Próbowałem zmienić polaryzację T1 aby jakoś odetkać tranzystor mocy i dalej na nic, zmiany które poczyniłem zawarłem na tym schemacie Teraz to baza tranzystora wogóle nie jest polaryzowana. Wróć do oryginalnej konfiguracji i zmierz napięcie na kolektorze. A przedtem dokładnie sprawdź czy aby wszystko dobrze zmontowałeś.
Mam pytanie, czy pokazany na schemacie układ będzie poprawnie funkcjonował przy napięciu zasilania +45V, sterowanie prostokątem a pobór prądu w miejscu silnika nie przekroczy 200mA. Jakie tranzystory zastosować ?
A co z diodą LED? Jeszcze dobra? Zmieniłeś polaryzację tak jak to mklos1 napisał?
Ale jest tu coś jeszcze Ale przed wylutowaniem zrobiłem jeszcze jedną rzecz - odpiąłem wtyczkę W502 wychodzącą w kier głośników i wówczas tranzystory też się nie grzały Jakim cudem się przestały grzać to nie mam pojęcia. Wraz z odłączeniem tej wtyczki nie zmieniło się przecież napięcie polaryzacji tranzystorów mocy. Ponadto grzanie się tych tranzystorów...
Tak, dioda jest zgodnie z polaryzacją. Podłączyłem kabelki do diody do + i - i działa przy akumulatorze. Tranzystor jest dobrze przylutowany u mnie ? Edit: Na zdjęciu dioda ma źle polaryzację, ale już to zmieniłem :)
Możesz to traktowaćjako koncepcję wyjściowa do dalszego projektowania. Kiedyś robiono takie wzmacniacze na wzm. operacyjnych. Ograniczeniem było max. napięcie dla wzm.op. - aby to obejść stosowano jakieś sztuczki (już nie pamiętam). Z napięcia 2x18V ( a to jest max. dla 741, musisz je obniżyć aby było bezpieczne do ok.17V, po obciążeniu spadnie do ok.2x15V)...
Witam, z zdjęcia wynika że już ktoś ruszał tego laptopa.Zobacz zasilacz, diodę D4 i tranzystory mosfet juz były tam wlutowywane.
Sam wzmacniacz ma niewłaściwie podłączone zasilanie. Plus jest do emiterów tranzystorów NPN. Minus do kolektorów, a powinno być odwrotnie. Tranzystory zmienić na PNP. Diodę zenera spolaryzować zaporowo czyli punkt styku z kondensatorem przez opornik do minusa zasilania. Wtedy to zadziała, ale dalej nie tak jak jest w opisie. Są tam tylko dwa wtórniki...
Najprawdopodobniej wiem w czym rzecz, sygnał PWM ze sterownika wychodzi z „plusa” natomiast silniki powinny otrzymać PWM na masę (doszedłem do tego sprawdzając sposób podłączenia i sterowania przed zmianą sterownika). Potrzebuję zmienić polaryzację PWM. Czy ktoś może podpowiedzieć jak to zrobić? Czy da się to zrobić tranzystorem?
Witam Zrobiłem już zasilacz wg http://www.electronics-lab.com/projects/... i zastanawiam się nad wykonaniem wersji sterowania napięciem ujemnym tak abym posiadał zasilacz symetryczny regulowany. Domyślam się że należy zmienić tranzystory na przeciwną polaryzację lecz nie wiem co z wzm. operacyjnymi oraz z tym napięciem ujemnym 5V Czekam...
Niskoszumny jest TG 3F. Mało szumią ASY33 do ASY37. Ja w swoich "dziełach" wstawiałem tranzystory w. cz. które chyba najmniej szumiały np P401(soviet), SFT319, TG37 itp. Aha, można też dać krzemowy, ale trochę zmienić trzeba rezystory polaryzacji bazy.
Witam. Nosze się właśnie z zamiarem zrobienia elektronicznego zapłonu do mojej Syreny 105. Znalazłem już na elektrodzie schemat. Problem jest taki, ze w Syrenie mamy plus na masie. Trzeba by było zmienić polaryzacje tego układu, żeby działał w Syrenie. Można zmienić wszystkie tranzystory na PNP i MOS na typ z kanałem P. Taki jest mój pomysł. Co o tym...
Tranzystory germanowe otwierają się przy znacznie niższym napięciu niż tranzystory krzemowe, co wymaga skorygowania wartości znamionowych rezystorów.Na zdjęciu podobny schemat z tranzystorami krzemowymi. Lepiej zastąpić polaryzację kondensatora elektrolitycznego 1-4,7uF na przeciwną. https://obrazki.elektroda.pl/6025841400_...
mosfet wymieniony na nowy.Wszytsko działa żarówka gaśnie.Zastosowalem żarówkę LED 24V tylko uwaga trzeba zmienić polaryzację ,co wykonałem rozklejajac żarówkę i zamieniłem przewody w środku żarówki.Wszytsko działa.
Tylko teraz jak będziesz załączał tranzystor T4 to zielona dioda będzie gasła. Możesz zmienić jej polaryzację i podciągnąć do masy.
Myślę że to ESP przestawał generowac sygnał. Sygnały wyglądają w porządku. Odstęp pomiędzy impulsami wynosi 20ms. Impulsy mają po 2ms albo trochę mniej (impulsem jest jedna połowa tego wyskoku, druga połowa wyskoku to powrót napięcia do składowej stałej). Natomiast problemem może być polaryzacja sygnału, Bo widać że jest ujemna (inna sprawa że to karta...
Znalazłem starą książkę :) Półprzewodnikowe układy i urządzenia techniki impulsowej / Bogdan Pałczyński, Włodzimierz Stefański 1973 Jest rozdział o działaniu i projektowaniu tego układu, dorzucam jeszcze rozdział o samym generatorze samodławnym - głównie teoretyczna analiza, ale może komuś się przyda. Trzeba brać pod uwagę że to książka z 73 roku, choć...
Rezystor 330k (chyba zapomniałem zmienić w schemacie - sorry). W załączniku fotka magnesu który porusza się nad cewkami. Jak sprawdzałem przed demontażem to nic się nie działo - chyba że ręcznie popchnąłem wahadło. Pytanie czy jest to możliwe że polaryzacja jest w kierunku zaporowym. Z kim nie rozmawiam to wszyscy to samo. Coś tu nie tak... Kondensatory...
I z wielu właśnie takich powodów robi się przesiadkę z bascoma na C lub asemblera . Tu nie ma komendy trzeba zrobić wycieczkę do rejestrów mikrokontrolera i wyłączyć sobie w rejestrach konfiguracyjnych odpowiedzialnych za uarta nadajnik , odbiornik , zmienić prędkość , i wszystko co tego dotyczy i co jest nam potrzebne . Jeśli nie potrafisz wyłączyć...
Więc trzeba też zmienić polaryzację kondensatorów 1uf przy baterii i 0,01uf przy potencjometrze 500ohm. A te 2 pozostałe można zostawić?
Zamiast tych tranzystorów dobrze się sprawują BD135 / BD136 . Trzeba tylko zmienić polaryzację tak aby napięcie między bazami podwyższyć z 0,6 (german) do 1,2V (krzem). Z reguły wystarczy zwiększyć rezystor między bazami...
Witam.Budowa sterownika na TCA785 może napotkać pewne przeszkody gdyż jest on trudno dostępny i dodatkowo drogi. Sam osobiście jestem na etapie testowania regulatora na elementach dyskretnych. tyrystory wyzwalane są długimi impulsami ale w trybie burst. Znaczy to że na bramki tyrystorów podawane są paczki impulsów o częstotliwości około 10kHz i szerokości...
C9 zmniejsza impedancję dynamiczną układu polaryzacji tranzystorów mocy opartego o tranzystor T6 dla wyższych częstotliwości pasma.
już wcześniej zmieniłem polaryzację w przypadku kanału P i zadziałało tylko lampka świeci słabiej Jeśli piszesz o zmianie polaryzacji sygnału sterującego C+RL, to dokładnie tak powinno być. Dzielnik rezystorowy, polaryzujący bramkę masz w proporcji 1,5 / 11,5 = 0,13. Przy zasilaniu 12 V, na bramce dostaniesz zatem 12 x 0,13 = ~1,6 V. Tranzystor działa...
(...) ub zacznie działać dopiero po podaniu zasilania. Rozwiązanie na tranzystorach i kondensatorach też potrzebuję cały czas podtrzymania. Jeszcze myślałem nad silniczkiem i mikrostykiem tylko czy to nie za bardzo awaryjny element? Od razu dodam że bardzo mały prąd ma płynąć w zwieranym miejscu. Pozdrawiam Witaj, Rozumiem, że Twoim celem jest stworzenie...
Były przykręcone do radiatora i grały. Dobrze. Zmieniłeś napięcie zasilania i przestało grać. Jakie zasilanie było wcześniej i jak podłączone? Czy coś lutowałeś, przełączałeś w okolicy tranzystorów? Czy punkt pracy tranzystorów jest dostosowany do nowego napięcia zasilania? Jeżeli na wyjściu jest napięcie stałe, to tranzystor podłączony do tej szyny...
Nie można zastępować tranzystorów germanowych krzemowymi zakładając, że skoro oba pnp to będzie OK, trzeba zmienić polaryzację baz a i tak przy zasilaniu 1,5V efekt może być różny.
Jeżeli chcesz zamiast włącznika w PC dać triaka to nie zadziała, ponieważ żeby wyłączyć triaka trzeba wyłączyć prąd bramki i zmienić polaryzację lub zmniejszyć napięcie między końcówkami A1 i A2 do napięcia bliskiego 0V. Po drugie prąd, który płynie na wyprowadzeniach do włącznika płyty głównej, jest na pewno za mały (nie mierzyłem) żeby triak został...
Popracowałem nad 2 układem ze zmianą polaryzacji. Jak kolega atom1477 zaproponował pozmieniałem tranzystory NPN na PNP, PNP na NPN i odwróciłem polaryzację diod, regulator działał ale po okresie prób zmieniłem go na inny też z ograniczeniem prądu pobieranego z prądnicy. Dziękuję za pomoc. Temat zamykam.
Trochę mnie to zaskoczyło ale komentarz na ten temat pojawił się także na YouTube. Znam wiele osób, które trzymają tak sondy. W wielu przypadkach jedna końcówka multimetru połączona jest z masą i da się wygodnie obsługiwać sondę jedną ręką. Natomiast sposób z filmu nadaje się bardzo dobrze do większych elementów SMD oraz znacząco ułatwia gdy drugą ręką...
Nie rozumiem jak to plus do masy ? Wybacz, nie chce tłumaczyć tego co już zostało szczegółowo opisane (google). Aby uniknąć tego typu problemu, w miejsce tranzystorów PNP, zastosowanych we wzmacniaczu którym jesteś zainteresowany (schemat - #26), można zastosować tranzystory NPN i tak: T1, T2 - 2N5551 T3 - 2SC4468 Należy zmienić polaryzację napięcia...
Dodaj resztę jak ten układ współpracuje z elektrodami, bo całe wejście tego układu jakieś jest dziwne. Na oryginalnym schemacie stopień wejściowy wygląda zupelnie inaczej i rozsądnij :D. Jak te tranzystory Q1 do Q8 mają pracować w takiej konfiguracji i taką polaryzacją ? BZDURY !!! ! Ehhhhh.... ========================================... Sugeruje Ci...
Witam, mam problem ze wzmacniaczem Pioneer A 757, nie chce ruszyć, na wyjściu mam napięcie stałe. Jeden kanał ma na wyjściu 43V stałego, drugi ma dokładnie tyle samo ze zmieniona polaryzacją czyli -43V stałego. Mierzone na rezystorach emiterowych. Pomierzyłem tranzystory w obu końcówkach mocy i niby wszystko ok. Napięcia, które są na wyjściach mocowych,...
W szkole nie mieliśmy jeszcze NIC o tranzystorach. Wszystkie moje inf. dot. tranzystorów to inf. zebrane z sieci, więc proszę się nie dziwić że nie wiedziałem jak wykonać pomiar. Ustawiłem multimetr na test diód. Orzymałem takie wyniki: Dla tranzystora KSP 42606 kolektor - bazą wynik 668 kolektor - emiterem wynik 1 emiter - baza wynik 1. Gdy zmieniłem...
Samo dobranie oporników źródłowych bez zmiany sposobu polaryzacji bramki może nie dać dobrych rezultatów. Wszystko tu zależy od zastosowanych tranzystorów. Dla przykładu podam że dla T1 jeśli Ugs=-7V, to na źródle musi być +7V, i przy tych wartościach jak na schemacie (R4, R5) T1 będzie nasycony - Uds=min. Aby T1 pracował liniowo, należałoby wtedy zwiększyć...
Obawiam się, że 2 pary to może być mało, osobiście bym dał 3 pary, oczywiście w konfiguracji z opornikami emiterowymi dla wyrównania rozpływu prądów. Zwróć uwagę na wykres SOA (Safe Operating Area) - jest tutaj w dokumentacji: http://www.datasheetcatalog.com/datashee... - przy napięciu 90V ten tranzystor dopuszcza maksymalny...
da radę zmienić polaryzację w silniku prądu stałego z poziomu sterownika PLC? Da radę, trzeba użyć odpowiednich elementów wykonawczych (przekaźniki, tranzystory itp.).
Jeśli chodzi o polaryzacje to tak zmieniłem bieguny i to samo... Z tego co mi powiedziała osoba która trochę się tym intersuję to kondensatory i tranzystory są "całe" nie widac żeby były spalone.
Zacznij od mostka prostowniczego, jeśli spadek napięcia będzie na poziomie 1,4V dla zwykłych diod albo 1V dla diod Schottky Jeśli spadek napięcia będzie dla ciebie za duży, to można zrobić układ przełączania polaryzacji na przekaźniku (będzie pobierał prąd z zewnętrznego źródła) można też na tranzystorach MOSFET - jeśli napięcie będzie ponad 3V (nie...
Brak doświadczenia dał się we znaki, okazało się że polaryzacja cewki w takich przekaźnikach ma znaczenie. Zmieniłem polaryzację cewki i zaczeło śmigać. Dzięki wielkie wszystkim za pomoc i przepraszam że narobiłem zamieszania. Pozdrawiam.
A może by zamiast całego układu z D1, C1, R4, DZ1, T3, zastosować jeden układ scalony LM4041? Kosztuje niestety trochę więcej, prawie 2zł, ale za to jest dokładniejszy od diody Zenera, nie trzeba dobierać oporników, można wyliczyć; DZ2 też można by wyeliminować, może dając dzielnik (rozumiem, że jak akumulator jest mocno rozładowany, albo nie kontaktuje,...
Za pierwszym razem były, potem zmieniłem polaryzacje gdzie efekt był taki, że kręcenie potencjometrem nic nie dawało, potem zamieniłem ten układ tak jak był na początki i tranzystor dalej się grzeje.Przed chwilą poprawiłem luty na tym układzie, ale to nie pomogło.
To co pokazałeś w poście #7 to jest push-pull i raczej nie widzę tutaj sensu by to mogło przenosić kształt sygnału. W każdej książce o wzmacniaczach jest ten schemat, doczytaj, układ moze pracować zarówno dwustanowo, jak i liniowo, w tym drugim przypadku pętla sprzężenia zwrotnego musi nadrabiać jego niedostatki. [url=http://www.linear.com/...
Diody sprawdzałem, nie wskazują na przebicie. Moje założenie jest takie ze kiedy wylutował te diodę D5, to zmieniła się polaryzacja na układzie i uszkodziła coś. Niestety trudno mi jest sprecyzować co, podejrzewam że tranzystory... głównie mi chodzi by odpalić telefon (bo na samych bateriach chodził zegarek i podświetlenie), a potem zajmę się resztą
Mógłby ktoś podać napięcie na elementach ? Dodano po 5 Dobra jest..prawie. Powyjmowałem U1,U2,U3 wyprostowałem nóżki, zmieniłem polaryzacje na zasilaczu - była źle ustawiona. Teraz inny problem > diody świecą cały czas. Tranzystory ? Wlutować stare?
Przekaźnik z dwoma obwodami zasilany np. 5 lub 12V podłączony przez tranzystor npn ewentualnie transoptor do portu lpt. Na obwody podłączasz "+" "-" i na drugie położenie "-" "+" wyjścia do silnika. Zmiana stanu przekaźnika zmienia polaryzację. pamiętaj żeby do przekaźnika równolegle do uzwojenia podłączyć diodę, żeby nie ubić tranzystora. Zaraz sklecę...
Witam Wzmacniacze operacyjne działają jako komparatory, można mówić na nie komparatory. Komparatory porównują napięcie panujące w sieci 110V AC. Na wejściu odwracającym w obu komparatorach jest 0,23V ustalone przez dzielnik napięcia R3,R4 i dla drugiego R7,R8. Dla napięcia sieci 0V komparatory na wyjściu mają 0V ponieważ wyjście odwracające ma wyższy...
Napięcie wstępnej polaryzacji pomiędzy pin 0 i pin 1 wynosi ok. 2,4 V (2,4 V = 3-krotne napięcie EB plus U K-A diody) przez to tranzystory mocy są delikatnie wysterowane i popłynie prąd spoczynkowy od plusa do wyprowadzenia 9, kolektor T4, emiter T4, wyprowadzenie 8, oporniki 0,66 oma (nie ma ich na Twoim schemacie, ale to nie oporność obciążenia),...
Dla kolegi telesat1 :widocznie kolega nie żyje od początku świata i nie widział jeszcze wszystkiego. W latach 90 miałem kilka przypadków w których ktoś po uszkodzeniu zasilacza kupił i podłączył sobie nowy i tu zdziwienie bo objawy instalacji były takie jak przedstawione w tym poście. Oto producent wzmacniacza (a właściwie anteny ) zastosował tranzystory...
Witam. Mam pytanie do doświadczonych elektroników . Tranzystor PNP typ BDX 54 C steruje cewką elektrozaworu hydraulicznego 24vdc . Tranzystor jest załączany fototranzystorem TLP 5214-4 . Na wejściu fototranzystorem jest dioda . Gdy ma dojść do wysterowania dioda zapala się ale lekko a na wyjściu BDX 54c mam około 2,5 Vdc gdy wkładam klucz imbusowy w...
przy otwartej jednej parze tranzystorów na wyjściu będzie około 200VDC, przy zmianie polaryzacji chcę mieć na wyjściu około 25VDC. Nie rozumiem tesktu. Gdzie i względem czego ma być zmieniona polaryzacja.
Najczęściej stosuje sie do sterowania zamkiem przekaźniki, także do zmiany polaryzacji. Są odporne na zakłócenia, pewne w działaniu i proste w podłączeniu. Nie wiem czemu się upierasz przy tranzystorach? Nawet jak zmienisz alarm na sterowany "+" to przekaźniki dostosujesz w 5 sek. Przemyśl to, bo warto.
Witam, chce zrobić sterowanie silnikiem lewo-prawo za pomocą jak najmniej skomplikowanego mostka H, na tranzystorach BD139 i BD140. Tu jest schemat takiego mostka: http://obrazki.elektroda.net/38_12326496... http://www.dprg.org/tutorials/1998-04a/ I tu moje wątpliwości czy sterując za pomocą uP(AVR) taki mostek i podając na odpowiednie tranzystory...
Do tych celów powinien nadać się tranzystor IRF540N lub L2203N lub inny tranzyztor polowy typu n-MOSFET, należy zwrócić uwagę na maksymalne napięcie i natężenie dren-źródło oraz na maksymalne napięcie na bramce, opornik nie jest potrzebny. Nie pamiętam tylko, czy w wymienionych tranzystorach na bramkę można podać 12V, na pewno za jego pomocą można sterować...
SylwekK napisał: włączenie bipolarnych tranzystorów bez rezystorów na bazie aż się prosi o ich zjaranie Zauważ, że tranzystory pracują w układzie wtórnika emiterowego, czyli duża oporność wejściowa. Histereza też jest spowodowana brakiem polaryzacji baz i aby zmienić kierunek obrotów silnika. napięcie na wyjściu wzmacniacza operacyjnego. musi zmienić...
Grzeje się w tym momencie tranzystor KD502 od napięcia ujemnego. Zmieniłem wartości wg schematu który załączyłem. Sygnał na wyjściu jest czysty natomiast bardzo cichy. Wcześniej używałem schematu z unitraklub i miał on wiele błędów takich jak zła polaryzacja tranzystorów. Tranzystory wlutowane wg poprawnego schematu. Wszystkie tranzystory sprawne.
musiałbyś użyć: przekaźnika, który też ma dwa stany i dwie pary styków jakiegoś licznika, np. CMOS'a 4017 ustawionego żeby miał tylko dwa stany (Q0 i Q1) (wyjście Q2 do reseta) i odbiornika podczerwieni: 1.np. TSOP1736 jeśli ma być sterowane pilotem od TV/radia/inne 2.lub po prostu fototranzystor z jakimś ciemnym filtrem (żeby nie reagował na światło...
Wymieniłem wszystkie kondensatory (oprócz 2x4700 bo takiego już nie produkują) i tranzystory (oprócz T501) na płycie wzmacniacza, zmieniłem polaryzację C327 bo był fabrycznie źle zamontowany (wniosek z innego tematu). Niestety nie jest lepiej - wręcz przeciwnie, prawy kanał zamilkł całkowicie. Dodatkowo przy wymianie kondków zauważyłem że ktoś celowo...
schemat za który się wziąłeś jest tylko teoretycznie poprawny , dolne tranzystory będą wysterowane prawidłowo , górne nie do końca co będzie objawiać się ich grzaniem lub uszkodzeniem , kolega wcześniej dał Ci kilkanaście przykładów wystarczyło dokładnie przejrzeć te propozycje , skorzystaj z gotowych sprawdzonych rozwiązań z prostych układów masz tu...
Brzmi jak zwykły układ różniczkujący Dokładnie takim układem można sprawdzić, czy zawór działa przy podłączaniu poprzez kondensator. Pytanie: jakie napięcie i jaki prąd są potrzebne? Wypadałoby jasno określić, jakie mają być wejścia i wyjścia tego układu. Na wyjściu ma być cewka zaworu - według #5 ma opór 6Ω i indukcyjność 90mH; wejścia to zasilanie...
(at)NIXIE_123 Nie wydaje mi się - post jest na temat jednego układu w 2 wersjach (w drugiej na pewno C2 ma zmienioną polaryzację - więcej różnic się nie dopatrzyłem jak na razie). (at)zmyslonyy Jakby jeszcze kosztował parę PLN od sztuki to by było super.
może przyda się nieco informacji o 4042 - piny, uwagi: 8=masa, 16=+zasilania, 4,7,13,14=D1,D2,D3,D4, 2,10,11,1=Q1,Q2,Q3,Q4, 3,9,12,15=-Q1,-Q2,-Q3,-Q4, 5,6=CLOCK,POLARITY; kiedy CLOCK=POLARITY na Qi jest to, co na Di, a jak CLOCK się zmieni, to Qi pamięta poprzedni stan; wyjścia przy zasilaniu 5V dają zaledwie 0.5mA prądu (gwarantowane, 1mA typowe),...
Czego tu nie rozumiesz? Chyba źle się wyraziłem. Zwykle zabierając się do naprawy, staram się przeanalizować działanie układu w oparciu o schemat. Przypomina to trochę studiowanie mapy przed wyjazdem. Niestety schemat, na który trafiłem, jest nieostry i podzielony na części, co trochę utrudnia analizę. Pomimo to starałem się chociaż wyodrębnić szyny...
Dioda D401 była wlutowana odwrotnie. Napięcie na emiterach tranzystorów różnicowych było 0,6V więc myślałem że jest ok. Po zmienię polaryzacji diody napięcie na emiterach wzrosło do 1,2V, na wyjściu wzmacniacza było około 200mV. Po podłączeniu przedwzmacniacza, który odłączyłem żeby wyeliminować jego usterkę, na emiterach napięcie 0,6V, na wyjściu wzmacniacza...
Witam Chciałbym zrobić zasilacz napięcia ujemnego na stabilizatorze LM 337 mam taki schemat dla LM 317 i moje pytanie czy mogę zbudować taki sam układ tylko zamiast 317 wstawić 337, tranzystor PNP zmienić na NPN i pewnie polaryzację diody, kondensatorów też? Będzie działało? http://obrazki.elektroda.net/28_12273799... Moje drugie pytanie jakie...
zmienić polaryzacja polaryzacja tranzystor tranzystor polaryzacja
versa podłączenie sygnalizatora zwarcia instalacji domowej długość przewód miedź
resetowanie baterii kettler sterownik
Rok kalendarzowy 2025 a jego odpowiednik 2014 Jak włączyć gramofon Unitra WG-701 - instrukcja krok po kroku