No mnie bardziej chodziło o to czy kwarc podpięty pod Atmege to rzeczywiscie te 48Mhz (na pewno chodzi na kwarcu bo jak go wylutuję to Atmega stoi). Ale po wlutowaniu kilku wartosci okazało się że najszybciej chodzi właśnie na tych 48Mhz (wysłanie 46kB na LCD to tylko mrugnięcie :) ale musze zmierzyć ile dokładnie ms :wink: )
Z tego co się orientuję to ATmega należy do rodziny AVR, więc to jest to samo :) Sam stawiam pierwsze kroki i wybrałem atmega8 i polecam Ci ten mikrokontroler. Programuję w C, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby korzystaćz innych języków :)
Zacznę od tego, że programuję mikrokontroler ATmega8. Operuję na liczbach 16bitowych w postaci 8bitMSB - część całkowita, 8bitLSB -część ułamkowa w zapisie stałoprzecinkowym. Teraz chciałbym podzielić dwie takie liczby 16bitowe. Stosując procedurki dzielenia ze strony Atmelka otrzymuję wynik w postaci część całkowita i reszta. Zastanawiam się jak tą...
prociomen007 --> jak byś podał schemat i listingi, to chyba by się nic złego nie stało?
W elektronice praktycznej był swego czasu projekt dimmera sterowanego DMXem stało to na trzech mikroprocesorach AVR z serii atmega ale nie pamiętam których było chyba 16 kanałowe. Postaram się poszukać jeśli się przyda.
programując Atmegę przez ISP uszkadzam pamięć w MAX7456- tak to wygląda. Nie sądzę, że tak się stało.
A co stoi na przeszkodzie wywoływać: Serial.begin(baudrate); kilka razy?
Ani zmiana kwarców ani generator nie pomógł ale za to pomocny stał się "Atmega fusebit doctor" :)
No to jest ciekawe... ESP tylko pobiera czas. Liczeniem i wyświetlaniem zajmuje się Atmega. Spróbuj zmienić hfuse na C9 Może coś sie stało z rezonatorem kwarcowym? Ile śpieszy zegar?
No i co stoimy? A może kupcie sobie taką zabawkę z Chin i przetrenujecie ten temat fizycznie? To chyba będzie najprostsze rozwiązanie …
Witam. Udało się? Sam stoję przed tym wyzwaniem.
Jeżeli dobrze rozumiem to TWI , to muszę podłączyć pcf-a do wejścia INT atmegi?? Jeżeli tak ,to będę musiał zamienić porty bo wszystkie int mam pod zajętymi portami. Jak mam to podłączyć? bo zegar stoi.
Frediie, a ile znasz osób, które stać na ten program?
Przulutowałem podstawkę, wtedy się zorientowałem że jest odwrotnie, atmegę włożyłem dobrze, ale po miesiącu zachciało mi się coś tam zmieniać, i wtedy to się stało. Atmega8 można odwrotnie wsadzić, ale ISP niestety nie trafił na swoje miejsce.
Czy ma prawo działać układ z załącznika jako ładowarka stałoprądowa z regulacją prądu (potencjometr P1):?: Na wejście odwracajace wzmacniacza jest podawane napięcie z rezystora R1 na którym wydziela się napięcie wprost proporcjonalne do prądu przez niego płynącego. Na nieodwracające jest przyłączone napięcie z potencjometru (w rzeczywistości ma to być...
Najprosciej zmien typ a i b na typ string a obliczenia zrob tak: [syntax=c]c = stoi(a)+stoi(b)[/syntax]
No to już wiem na czym stoję, dziękuję wszystkim. pozdrawiam ssl69
DS1813 maksymalnie ma 7V, ULN2803 wytrzyma. Procesor ma maksymalnie 6V czyli jesteś na granicy. Choć miałem raz przypadek, kiedy ATmega przeżyła chwilowe zasilanie chyba ponad 8V. Dziwna sprawa z tym zasilaniem, na razie nic mi nie przychodzi do głowy.
http://obrazki.elektroda.net/82_12639124... Witam kolegów i być może koleżanki. Postanowiłem pochwalić się moim wykonaniem dobrze znanego na forum zegarka na lampie radzieckiej iw-18. Zegarek ( a nawet zegarki, bo powstały dwie sztuki) powstały z potrzeby zbliżających sie urodzin dziewczyny :D Po długich przemyśleniach doszedłem do wniosku...
Oryginalna definicja "proceduralnego" To gdzie te procedury ? Zastanawiam się po co ta agresja. Kolega jest początkujący i będzie (tak jak wszyscy jak sądzę tu obecni) popełniał różne dziwne programy aż nabierze doświadczenia. Chciał się pochwalić ideą, i dobrze. Jak chcesz to wyjaśnij mu co jest źle. Nie mam nic przeciwko początkującym, którzy są...
Witam serdecznie mam taki problem .To znaczy jestem początkujący wiec zaczynam od mrugając diod itd.Kupiłem kiedyś 1 atmege8 na giełdzie, wgrywałem te programy działało itd.Ale już po którymś z w grywaniu nie działało tzn. np przy zrobieniu info o procku wyskakuje mi coś takiego a o w graniu programu nie ma mowy z drugą atmega dziś stało się to samo.A...
Może źle się wyraziłem Attiny13, 10 etc muszę chyba odrzuć odgórnie. Nie mam oscyloskopu, aby je wykalibrować, a transmisja przy 10% tolerancji związana z wewnętrznym oscylatorem nie może chyba wyglądać dobrze. Zainteresowałem się 2313, gdyż po (co prawda pobieżnym) przekartkowaniu noty katalogowej nie widzę takiego problemu (zastosuje się zewnętrzny...
Arytmetyka stałoprzecinkowa juz była http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtop... Jakby co to służe pomocą. Pozdrawiam.
Przeportuj tymczasowo kod na inny port, jeśli nie zadziała, to wiesz na czym stoisz...
Sory za te punkty przy pobieraniu (nie wiem jak to się stało). Wstawie to jeszcze raz bez prowizji.
Jak myślisz czy układ oparty na SG3525 może zostać wykorzystany do sterowania stało-momentowego? Przeważnie schemat oparty jest na tym [url=http://home.att.net/~wzmicro/3525.h... W tej chwili nie mogę znaleźć schematu z komparatorem LM zdaje się. Mi przynajmniej wydaje się to wątpliwe, ale może ma ktoś doświadczenie z tymi układami.
Najlepiej napisac jakis programik pod Atmege i bedzie chodzic , Atmega 128 posiada 2 Uarty ale nic nie stoi na przeszkodzie zeby trzeciego zrealizowac programowo.
Dziwna sprawa. Kazałem nadajnikowi wysyłać co 500ms - za radą excray jeden znak, a od siebie dodałem jeszcze powrót karetki i nową linię, czyli w sumie 3 bajty. Obie atmegi na prędkości 250k i działają. Ciekawe co się stało, że wtedy się wykrzaczył.
no więc z twojego schematu wynika że sygnał taktujący do procka ma jednak pochodzić z zewn generatora czyli fusebity są dobrze ustawione. Rolę twojego generatora pełni scalak 74LVC244AD tzn on jest tylko separatorem bo tak naprawdę do niego sygnał dostarcza rezonator Y1 podłączony do scalaka SL811HST. Tak więc jeśli masz oscyloskop to sprawdź sobie...
Ale wtedy takie usypianie nie ma sensu. Po drugie jak fizycznie odlacze wyswietlacz to takze zaoszczedze troche pradu. A nie sadze zeby sie cos stalo akumulatorowi jakby taki procek chodzil np. tydz jak auto stoi.
Nie ustawiałem wcześniej fusebitow bo myślałem, ze są one w pliku hex. http://obrazki.elektroda.pl/5141525200_1... Teraz ustawiłem tak jak na screenshocie (inaczej nie dało się zrobić 0xFF i 0xDD) i teraz Atmega wcale nie odpowiada. Nie mogę jej zaprogramować. Co się stało, mogę ja jakoś odratować, czy muszę sięgać po następną?
Powinieneś jeszcze poznać te schody, bo na nich stoisz: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011...
Ja właśnie robie "kabel" dwukierunkowy na tych CC1000PP z buforowaniem itd. Jeszcze nie zrobiłem, ale myśle (z wyliczeń tak wynika), że uda się aby transmisja była fullduplex 38,4 kb/s. Przy każdym cc1000pp stoi atmega 8 z kwarcem 11,0592. I pisząc w asemblerze myśle że dam rade, chociaz łatwo nie będzie, ze względu na długości procedur obsługio przerwań...
witam! Czy jeśli podłącze kwarc wiekszy od 8 MHz do ATMEGA 161 to czy może się coś stać prockowi i czy wogóle będzie działał na takim kwarcu. według noty katalogowej max. kwarc to 8MHz ale dla uart'a są wyliczenia z błędami dla kwarców do 11.059MHz.
Jaka jest szansa że np podłącze źle BS170, albo pomylę coś z rezystorami i co wtedy może się stać? Układ nie zadziała? Spali sie ATmega? Spali się wyświetlacz? A może taki mały grzyb atomowy się zrobi :>?
a jeżeli będzie tak jak jest to co się może stać to mój pierwszy program więc pomyłki mi się jeszcze zdarzają .
A może chodziło o jakiś dedykowany procesor do takiego zastosowania? Zobacz sobie na notę SAA7113H - będziesz wiedział na czym stoisz. Ten układzik odwali za Ciebie większość roboty.
Pisze w C# .NET 3.5 klasa do obsługi SerialPort Staram się też obsługę zrobić w C http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtop... Żeby wykluczyć może jakieś bugi w CLR np. http://connect.microsoft.com/VisualStudi... A może mam problemy bo kodowania...
czytałem podpięty temat i dalej nie działa stało sie to po programowaniu jedynie reset z bascoma na reset (wcześniej działało bez zajękniecia)
Obawiam się, że dzielenie się informacjami w sprawie nielegalnego oprogramowania stałoby w sprzeczności z regulaminem forum. Jak ktoś chce to znajdzie, do interfejsów na ATMedze jest jedno, nazwijmy to, ogólnodostępne oprogramowanie. Jeśli ATMega ma bootloader to nie potrzeba programatora.
W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mierzyć temperaturę w obudowie i zdjąć punkty kalibracyjne dla kilku temperatur.
Tu nie chodzi o koszty, tylko o sztukę :-) A w moim mieście w hurtowni elektronicznej Atmega8 stoi pewnie za jakieś 16-18zł od łebka :-)
Dzisiaj konsultowałem się z inżynierami w pracy i powiedzieli, że tego układu nie można za często czytać, bo wprowadza to chwilowe opóźnienia. Ja odczytuję wartość z układu co 30 sekund, może to powoduje problem opóźnienia. A maskowanie pomogło rzeczywiście stoi jak byk w dokumentacji. Pozdrawiam
Mam Atmegę1284, zewnętrzne taktowanie. Wszystko ładnie działało, aż do niedawna. Nic nie grzebałem w fusebitach, a z Atmegą coś się stało. Nie chce wykonywać programu, nawet są problemy z jego wgraniem. Przez program mkAVR Calculator próbuję odczytać podłączony mikrokontroler. Za pierwszym razem się udaje, gdy próbuję drugi raz bez ruszania elektroniki...
Ja się kolego zlituję i co nieco podpowiem. AtMega ma za mało RAM i Flasha aby pomieści program do obługi FAT32 a nawet i FAT16. jak dobrze poszukasz to implementacje Fat32 znajdziesz na Atmega8 :) "I niemożliwe stało sie możliwe ..... " ;)
Mnie się stało dokładnie to samo w ATMega128. Do dziś leży bezużyteczny, ponieważ nie mam dostępu do innego programatora poza SPI.
Nie wiem w jakiej temperaturze bawiles sie z tym ULN; w nocie stoi: Operating Ambient Temperature Range TA 0 to +70 °C BF
Z tego co się orientuje, to dla procesorow ATMEGA128 trwałość wynosi 10000 cykli zapisu, a dla procesora 89s8252 tylko 1000. Ale już na przykład 89C51RD2 ma 100 000 cykli zapisu. Te informacje zawsze są podawane na pierwszej stronie noty aplikacyjnej. Pozdrawiam Marek Dołączam cześć pierwszej strony noty gdzie jak byk stoi, że dla AtMega 128 trwałość...
W załączniku zamieściłem schemat ideowy, wzór płytki drukowanej, i krótka prezentacja (power point 2007) Brak schematu, brak płytki a prezentacja się nie odpala... Zapisz plik kompatybilny z PPT 2000 bo nie każdego stać na wersję 2007.
w zasadzie wystarczyła by mi komenda SET z możliwością ustawienia pinu na określony czas. Nie przypominam sobie jednak takowej... ktoś mnie naprowadzi? W momencie ustawienia pinu, wrzucasz też do zmiennej jakąś wartość, proporcjonalną do czasu trwania tegoż ustawienia. Jakiś Timer, na przykład Timer0, generuje cyklicznie przerwania (np. co kilka milisekund)...
O tym że błąd może być gdzie indziej pisałem już wcześniej. Do tego nie potrzeba jtaga tylko chęć sprawdzenia. Można trzy dni sprawdzać, można w godzinę odpowiednimi narzędziami, w tym przypadku JTAG. Ewentulanie w programie którym się pisze należy zmienić adres skoków. Co kolega ma na myśli? Jakie adresy skoków zmienić? Gdy BOOTRST jest zaprogramowany...
Nie, po prostu gdzieś możesz mieć zwarcie, gdzieś możesz mieć przerwę... Może masz zwykłą diodę LED? PS Aha i na podłączeniu też się naciąłem na swoim początku zabawy - po prostu patrzałem na ten kabel i podłączałem wg tego schematu co podałeś wyżej. Problem w tym, że tam było pokazane jak to ma wyglądać na wtyku a nie na wtyczce (wycięty ząbek). -...
Witam wszystkich. Zakupiłem klon ARDUINO : Arduino Mega 2560 PRO Embed, AVR ATmega2560 256KB. Prosze o poradę co mi się udało zepsuć że procesor nie wykonuje moich poleceń. Opiszę czynności które były wykonane z tą płytką. 1. Po zasilaniu płytki zdziwiło mnie mruganie diody "L". Z Dtrki wyczytałem że to wyjście PB7. OK. 2. Po podłączeniu USB chciałem...
Dziękuję bardzo za odpowiedzi, W opcjach programu włącz na chwilę "Pokazuj konsolę AVRDUDE ->zawsze" a nie tylko gdy wystąpi błąd. Wtedy przy próbie programowania gdzieś w górnych liniach pisze "cannot set SCK frequency", albo coś w ten deseń. To oznacza, że w programatorze masz stary soft i warto go wtedy uaktualnić. Faktycznie po pokazaniu konsoli...
Witam, jako całkowicie początkujący w mikrokontrolerach - jak zwykle, mam problem (a tego słowa nie wolno używać w tytule). Zakupiłem Atmegę168, zaprogramowałem programem (wsadem) typu miganie diodą (który sam napisałem), wszystko OK. Kolejna próba się nie powiodła... AVRdude wywalił błąd sygnatury/błąd komunikacji. I tak zostało. Z powodu braku siły...
Zdaje mi się, że raczej nawet z podłączonym zasilaniem nie powinno się nic stać, bo czasem zdarzało mi się odwrotnie podłączać piny, i nic się nie stało. Co prawda raz przylutowałem atmege8 bez podstawki do płytki i padła, ale chyba raczej z błędu na płytce... Atmega jak i inne AVR są bardzo dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniem. Mam artykuł w gazecie...
Witam. Specjalnie nie zamykałem tematu, podepnę tu wszystko za 1 zamachem. Mam kolejne pytanko: - jak spisuje się atmega do zliczania dni, na przestrzeni około 1 roku? Chodzi mi tu o dosyć małą dokładność, co do około 2 godziny na miesiąc, Urządzenie, które powoli "składam" będzie stało samodzielnie przez około 1 rok bez obsługi (zaś aku+ogniwo słoneczne)...
... widzę, że oprócz złośliwych docinek nie na wiele Cię stać... wytęż wzrok i znajdź różnice: "samego odczytu danych z RFM01" "zastosowałem moduły RFM12" Jak dla mnie koniec dyskusji.
Dziękuję Koledze albertb za sugestię Wejścia izolowane poprawię jak wrócę do domu, żeby nie było wątpliwości. Jeśli chodzi o driver to pewnie ULN2803 Jeśli chodzi o wyjścia i sterowanie przekaźnikiem ? - bezpieczniej będzie zamienić FET na driver Jeśli chodzi wyjście stało-prądowe z FET bez PWM to też warto użyć ULN2308 ? Jeśli chodzi wyjście stało-prądowe...
Witam Stoję przed zakupem programatora do AtTiny, ATmega i ATxmega. AVRISP wiem, że zaprogramuje wszystkie 8 bitowe procki AVR włącznie z ATxmega. AVRISP ma opcje automatycznej aktualizacji o nowe układy, w Dragonie tego nie widziałem. AVR Dragon ma możliwość debugowania, owszem duży plus, ale czy zaprogramuje też wszystkie procki z isp i pdi ? Szczególnie...
Przebrnąłem przez ten kod :) Co do ogólnej organizacji kodu, to nie będę się wypowiadał, bo jest to rzecz subiektywna i nieco drażliwa ;) W mojej opinii nadużywasz typu float oraz operacji na tego typu zmiennych. W wielu miejscach można byłoby użyć typu uint32_t z odpowiednio skalowanymi wartościami - to nieco komplikuje kod, ale przynosi wymierne korzyści...
Wielokrotnie wałkowane. W przerwaniu wrzuciłeś transmisje I2C, CLS, obsługę LCD i inne bzdety. Wydłub to i wstaw do pętli głównej programu. W przerwaniu ustaw tylko sobie jakiś bajt/flagę że coś się stało. Teraz obsługa przerwania zajmuje dłużej niż czas pomiędzy przerwaniami. To się musi sypać. Z PCFa możesz też wyciągnąć sygnał zegarowy (skonfiguruj...
sorki , tak 2x16 zapominałem podać a to przecież istotne , atmega8-16PU, i jeszcze jedna rzecz mi sie przypomniała; wszystkie kondensatorki są monolity czyli ceramiczne , nawet te 1uF , ale to pewnie niema znaczenia Działa! :) kupiłem nowego atmega , ten sam program te same nastawy i rusza z kopyta od razu , nie wiem tylko co sie z pierwszym prockiem...
Tzn. Wszystko ładnie funkcjonowało. Program ładowałem bez problemu. W pewnym momencie koniec. Zacza pojawiac sie komunikat http://obrazki.elektroda.net/20_12783117... Nie mam pojecia co sie stało. Kabelki polaczone prawidłowo. Dodano po 39 Ładowałem program na inny uC . Działa bez problemu.
janbernat ---> eeej no co ty opowiadasz że traktuję cię jak początkującego czy jeszcze gorzej jak piszesz - bzdura! Po prostu wiem też że zaczynasz chyba pisać w C i stąd może jakieś dziwne czy nieoczekiwane dla ciebie rzeczy się dzieją. Np dodawanie przydomka volatile do zmiennej static test w przerwaniu nie ma najmniejszego sensu, skoro jest ona wykorzytywana...
Post nr.1 ostatnia linijka tekstu. Noty katalogowe niewiele mi powiedzą ponieważ angielski nie jest moją mocną stroną. No to czytaj obrazki...., chociaż w pierwszym zdaniu Datasheet stoi wyraźnie "....for AC or DC current sensing..." tyle chyba każdy zrozumie...., a jeżeli nie to obrazek: http://obrazki.elektroda.pl/5890588800_1...
Witam Pokazane przez ciebie błędy, świadczą o tym, że poprawiałeś projekt płytki bez otwartego schematu lub odwrotnie. Na schemacie jest połączenie do "5v4" a w projekcie płytki do "GND12". Ale jeszcze są błędy, który 1 z nich zaakceptowałeś. Na poniższym twoim rysunku zaznaczyłem co się stało jak przesunąłem ową wymienioną w uwagach ścieżkę. http://obrazki.elektroda.pl/4082925800_1...
Na początku zaznaczę, że siedziałem nad tym ostatnie 3 dni. Jestem z tego powodu CHOLERNIE WKURZONY. Ostatnie doświadczenia z kompilatorem AVR-GCC i obsługą TIMER0 i TIMER2 doprowadziły mnie do konkluzji, iż w Nocie Atmegi128 lub w headerach jest błąd. Spójrzmy na tabele preskalera TIMER2. http://obrazki.elektroda.pl/3213520200_1... Oto prosty...
No to nie wiem, jak z tego wybrnąć ;-) To co teraz piszesz w żaden sposób nie stoi w sprzeczności z tym co ja napisałem. Więc co niby mam udowodnić? Albert
Że LED się świeci oznacza, że do LED dopływa prąd. Tylko tyle. Różne rzeczy piszą. W dataszicie stoi Absolute Maximum Ratings: VDD+0,5V. No ale wg schematu modułu linie są podciągnięte do 3,3V, a więc jeżeli gdzie indziej nie ma podciągania do 5V to OK (wyjścia I2C są typu Open Drain). Rezystory podciągające są trochę przyduże jak na 3V3, może być problem...
Witam Temat jest taki. Posiadam magistralę 1wire na której są zamontowane termometry DS18B20 oraz przełączniki DS2407. Pracuje na tym sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu. Do tej pory sterowałem nią układem na bazie Atmega168 i działało to prawidłowo. Zbudowałem następny sterownik z Atmega32 na pokładzie i zaczeły się schody. Odczyt adresów układów prawidłowa....
Używam dokładnie tego samego LCD. U siebie po pierwsze po inicjalizacji, przed wysłaniem komendy czyszczenia (pierwszej jakiejkolwiek komendy) daję delaya 100ms. Po drugie, linię R/W mam zwartą do masy (czyli na stałem sam zapis) - i tak w Twojej bibliotece nie widzę komend odczytu ;) A po trzecie spróbuj linie RS i EN przepiąć na inne piny. Dokładnego...
Kamil 1 -> z cudem graniczyć też będzie zrobienie przez ciebie tego na twoich krótkofalówkach skoro nie masz podstaw i nie kwapisz się do podjęcia prób najpierw na prostszych rozwiązaniach. Chesz się rzucić od razu z motyką na słońce. Proponuję ci zakupić sobie najtańsze moduły radiowe np na 433MHz i na nich poćwiczyć żeby zobaczyć co i jak. A jeśli...
Witam, Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego atmega nie wykonuje każdej iteracji pętli dokładnie w takim samym czasie? Gdy napisałem program który daje na wyjście naprzemiennie 0,1 szybkość tej operacji wg oscyloskopu nie jest stała.
Jaca wielkie dzięki ! Teraz wszystko chodzi i kompiluje bez errorów! Napisz tylko co znaczy dopisany przez ciebie fragment żebym wiedział na przyszłość.A tak przy okazji to jak ustawić na at2561 kwarc 16 lub 8mhz w bascom AVR 1.11.9.8? No i się stało.Właśnie chyba zablokowałem atmege.W fusebitach ustawiłem ext.low frequency i włączony rezonator zewn....
Witam serdecznie :) . Z okazji wakacji planuje połączyć moduł gps do mikroprocesora w celu wyświetlania pozycji. Nie mam pojęcia czy ten moduł da się połączyć z mikroprocesorem Atmega 8 : [url=http://allegro.pl/item1145411219_su... ten moduł gps Jakie w tym celu potrzebne będą przejściówki . Nie chce...
A dlaczego nie można zastosować multipleksera jako wyłącznika wejść? Co stoi na przeszkodzie, przecież bateria przekaźników w Twoim projekcie też pracuje jak multiplekser wejść, tylko ich nie przełącza tylko wyłącza.
Myślę iż sam napisze w asemblerze tylko proszę o sposobie wprowadzania danych do lcd jak podpina się do atmega8 pewnie to jest wszystko proste jak podłączenie klawiatury od PC ale bez wiedzy i pomocy stoimy w miejscu A schematu coś nie mogę odnaleźć
Mam takie spostrzeżenie: Żyroskop i akcelerometr służą do orientacji względnej czyli raz ustawioną przyczepę będą dynamicznie "stabilizowały". Autorowi chyba chodzi o to aby po zaparkowaniu przyczepy móc sobie nalać zupę do pełna czyli przyczepa musi stać poziomo względem grawitacji więc moim zdaniem magnetometr będzie tutaj niezbędny. Pozdrawiam
Jest i schemat. R/W mam podpięte do masy i na żadnym z DB4...DB7 nie mam masy. Chodzi mi bardziej o to jak spowodować by Atmega się odezwała. Lcd raczej jest sprawny , ponieważ kupiłem go 2 tyg. temu nie pomyliłem na nim nigdy biegunów oraz nie stało się z nim nic takiego co mogło by spowodować jego zepsucie ( w moim mniemaniu). W zamyśle do pinu Reset...
Witam, Układ został zmodyfikowany zgodnie z instrukcjami, niestety Atmega jest martwa. Jak nabiorę doświadczenia może uda mi się ją ożywić. Na razie poeksperymentuję z drugą. Wygląda na to że teraz programator działa poprawnie, nie otrzymują błędów z uisp. Ma ktoś może jakiś pomysł co mogło się stać z tamtą Atmegą (Wykluczając źle ustawione fusebity)...
Nie robiłem nawet obsługi przerwania bo jeśli po ustawieniu TIMERA0 program mi stał to dalej nawet nie robiłem już. Bo bez sensu napisac 100 linijek kodu a potem godzinami sprawdzać czemu nie działa.
... TY ........... BASCOMOWCU Cóż, w jakiejś części dotknęło to również mnie , kiedy po przeczytaniu tego zdania , o mało nie ... umarłem ze śmiechu ;) Z drugiej strony , smuci mnie to , że za sprawą wielu nowych adeptów(?) sztuki programowania , to (zupełnie niezłe) środowisko , stało się pośmiewiskiem nie tylko na naszym forum :( Piotrek
zrobiłem przed chwila mały eksperyment. Mam 1 płytke z ukłądem ft232rl i podlaczone póżniej max485, wyprowadzone na złącze mam sygnały A,B, GND oraz VCC (GND i VCC z USB) i podlaczyłem z druga płytką max485 -> atmega8 tylko poprzez A,B (wczesniej podłaczałem tez gnd i vcc a teraz nie) masa i vcc były stabilizowane z transformatora 230->12 i nastepnie...
mikrofalowy dwustrefowy raczej odpada, bo może być problem gdy moto stoi i obok ktoś zaparkuje np. autem lub innym motocyklem/rowerem/wózkiem
Ja mam tak rejestry i napewno odpowida ack po zaadresowaniu: Twar = &B10110100 'adres=180 dec, no general call answ. Twbr = &H00000000 'TWI bit rate (tu SLAVE dlatego 0) Twcr = &B01000101 'TWI enabled, TWI int enabled, ACK enabled Do tego jak już to odpalisz to potrzebujesz obsługę samego wektora przerwania i odpowiednie zareagowanie na to co...
DALi działa na 15 V, DCC na 16..18. Zanim zaczniesz narzekać - zapoznaj się z sugestiami. Do twojego zastosowania sugeruję coś na kształt DALi (tylko z pogwałceniem prądu pobieranego - w DALi jest to 2 mA na odbiornik, ale technicznie nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wyciągnął i 100 mA dla jednego odbiornika.
Witam stałem się posiadaczem Bascom AVR 2.0.7.3 pełnej wersji . mogę pisać programy powyżej 4KB tylko nie mogę wgrać programu do Atmega8 A bo kompilator nie zna takiego procesora . Proszę o pomoc męczę się z tym problemem a nie stać mnie na zakup nowej pełnej wersji 2.0.7.5 gdzie Atmega 8A jest normalnie wykrywana i programowana ale bez wykupienia pełnej...
Teraz zauważyłem coś bardzo dziwnego. Pomimo, że pojawiło się ostrzeżenie o nierozpoznaniu _Accum (szczegóły w załączonym zrzucie ekranowym), to kompilacja zakończyła się pozytywnie. [syntax=c]==------ Build started: Project: FixedPointNumber, Configuration: Debug AVR ------ Build started. Project "FixedPointNumber.cproj" (default targets): Target "PreBuildEvent"...
A jeśli zrobiłbym proste arudino bez żadnych bajerów tak żebym zaprogramował je w ide i były wtedy kompromis nie musiałbym marnować arudino tylko wykorzystałbym atmega. Oczywiście że nic nie stoi na przeszkodzie. Wrzucasz sobie ATmegę na płytkę, może być nawet w układzie docelowym, montujesz złącze ISP, kupujesz lub robisz prostu USBASP ( programator...
Zbudowałem układ do pomiaru temperatury na 4szt DS18b20 i wyświetlaczu tekstowym LCD 2×16, sterownik HD44780. Wszystko działa jak trzeba jak jestem podpięty pod wyprowadzenia ARDUINO. Jeśli tylko wymontuje ATMEGA 328 z Artunio i zamontuję w moim projekcji nic się nie dzieje na wyświetlaczu, jest tylko podświetlenie. Przy regulacji kontrastem pojawiają...
Podpiąłem wejścia do Vcc przez wewnętrzny rezystor. Wyjścia przestały wariować jednak stało się coś z przerwaniem. Kiedy zgłąszane jest przerwanie ( w tym wypadku polega na odcięciu INT0 od masy) zapala się dioda na pin 0, czyli tak jak powinno być, jednak nie ma zamiaru zgasnąć. I nie pomaga tu zmiana stanu wejść. Zmieniony kod: #include <avr/io.h>...
Jestem w trakcie budowy pewnego układu. Wszystko przebiegało zgodnie z planem, aż do teraz. Otóż układ składa się min z Atmega16, który programuje przez programator usbasp. Po zaprogramowaniu dzieja sie jakieś dziwne rzeczy. Avrdude mówi, że programator widzi się z atmega, a samo programowania przebiega pomyślnie. Problem w tym , że atmega nie wykonuje...
Jeśli nie możesz dobić sie do procka to pewnie zaprogramowałeś fuse zezwolenia na programowanie szeregowe. Napisz dokładniej jakie są objawy (tzn. czy możesz przeczytać flash, czy cokolwiek możesz odczytać, czy procek milczy). Ale jeśli stało się to, co napisałem, to dobijesz się do niego tylko przez programator równoległy. Pozdrawiam.
wielkie dzięki za pomoc ale coś mi sie stało z Atmegą :( opisałem to juz w innym temacie :( Regulamin p.10.2
Witam, po ponad 3 latach doświadczeń i Waszych uwag udało się stworzyć najnowsze oprogramowanie do BB v2_22. (dla poprzedniej PCB v1.980). Soft zawiera aż 9 programów i chyba każdy znajdzie coś dla siebie. Możliwości są spore. Poniżej opis dostępnych programów: *Auto 1 – standardowy algorytm ładowania dostępny od wersji v1.62. Wykrywanie końca...
S51 to wersja rozwojowa i bardzo dobrze że jest. Jej programowanie jest beznadziejnie proste i nie potrzebujesz przecież zadnego programatora poza zwykłym kablem. Wprowadzenie tego proca jak i innych (jednotaktowe) świadczy że atmel nie wycofuje się z 51 tylko ją rozwija. Pozostali producenci tak samo. Ale avrki też są fajne i nic nie stoi na przeszkodzie...
Do tadzik85: Trochę sporo tych kodów, czy na pewno nie ma krótszej możliwości?? Do mirekk36: Wiem, że własny program, właśnie dla tego powstał ten post. Czemu sobie skomplikowałem? Co do tekstu z tym "uciekaniem" to Dr.Vee mnie dobrze skumał. Dla tego też najbardziej mi się podoba jego pomysł i będę drążył w tym kierunku. Dziękuje wam wszystkim za pomoc,...
Wersje L pracują poprawnie na napięciu rzędu 2,7V i jedyne co może stać na przeszkodzie to taktowanie. Wersje L mają maksymalną częstotliwość taktowania dwa razy mniejszą niż AVR bez literki L.
zrobilem nowego JTAG ICE i juz programuje fuse bity. Układy działają poprawnie, wszystko ok po za jednym ISP nie działa mimo ze w fiusbitach jest włączone, chodz same linie portu (MISO,SCK) działają. Pytanie czy to jakas felerna partia atmeg czy przy lutowaniu coś im się stało? Chociaz to dziwne żeby akurat uszkodziło sie cos z ISP. Dodano po 24 własnie...
stało unitra stało motronic stało kompresją
podłączyć telewizor philips router wartość skuteczna napięcia tętnień reset pomoca telefonu
stacja pogodowa auriol stacja pogodowa auriol
Schemat ładowarki Metabo C60 - gdzie znaleźć? Schemat osuszacza powietrza Volvo FH4