Może być jakakolwiek dioda o minimalnym prądzie 4A np, http://elecena.pl/product/41711/mur460-d...
Dioda D13 jest do niczego niepotrzebna, wystarczy tylko dioda D3.
Sprawdź w laptopie, na wejściu zasilania pewnie jest dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją. Diodę należy wymienić.
Klayczny układ, ale ta dioda nie przeżyje tak silnego udaru. Tam trzeba dość mocną, aby rozproszyła ten krótki, ale bardzo duży przepływ energii.
Nadal jednak zastanawiam się co począć z tym małym defektem na płycie głównej. Dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacja. Trzeba wymienić diodę.
Jest to dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją zasilania.
Nie kondensator tylko prędzej dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją.
Sprawdź sobie czy ta ładowarka ma jakieś zabezpieczenie przeciwko odwrotnej polaryzacji jakąś diodę szeregowo z ogniwem. Jeśli nie to jak najbardziej coś tam mogło się uszkodzić.
Nie doradzam, ale u siebie podpiąłem pilota Elmes przez tylko 1 diodę (zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją) i też działa.
wylutuj albo cztery gorne i lutuj po jednej i wtedy bedziesz widzialczy swica albo cztery dolne i tez po jedynczo lutuj,czasami diody maja odwrotna polaryzacje spodkalem sie tez z czyms takim
Dioda D3 musi mieć odwrotną polaryzację, bo tu zwiera zasilanie do masy.
Nóżki 8 i 16 są pominięta w tym programie, w rzeczywistości muszą one jednak być podłączone. Tak, dioda zabezpieczy układ przed odwrotną polaryzacją.
Plus po stronie dławika. Masz tam diodę zwrotną zabezpieczajacą przed odwrotną polaryzacją.
Jaki rezonator. Przecież to ochrona przed odwrotną polaryzacją (dioda krzemowa) lub/i przed zbyt wysokim napięciem zasilania (dioda Transil)
Na wejściu zasilania zewn jest dioda zabezpieczająca. Przy odwrotnej polaryzacji mogło ją ubić, albo coś w okolicy. Ael tak naprawdę bez looknięcia to ciężko będzie wywróżyć.
Zapewne przebita dioda 1N5401 tuż przy gnieździe zasilania. Ta dioda pełni funkcję zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją zasilania.
Jeżeli radio ma (na przykład) diodę do "palenia bezpiecznika" odwrotną polaryzacją zasilania - może działać. Jeżeli nie ma, to raczej ukatrupiłeś dużą część podzespołów.
Na moje oko to dioda. Jeśli gaśnie dioda w ładowarce, to sprawdź, czy wskazana dioda nie ma zwarcia. Może to jest dioda zabezpieczająca przed odwrotnym podłączeniem polaryzacji napięcia z ładowarki, wtedy takie diody są zabezpieczeniem.
Hej. Pin 15 ze złącza FAKRA powinien byc podpięty do pinów A4 i A7 złącza ISO. Pytanie czy przy podpięciu radia po zamianie plusa z minusem nie uszkodziłeś go, ewentualnie czy nie poleciała dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją wewnątrz. :)
Dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją lub/i przed zbyt wysokim napięciem z zasilacza. Po jej wylutowaniu i podłączeniu odpowiedniego zasilacza laptop powinien się uruchomić. Na forum już opisywano jaką diodę można wstawić w to miejsce. Uszkodzenie tej diody nie ma nic wspólnego z upadkiem laptopa.
Witam, Czy to jest starter kit firmy "Beta Control"? Jeżeli tak to sprawdź trzy rzeczy: 1. czy masz poprawną polaryzację na wtyczce zasilacza (na wej. jest dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją) 2. czy masz założony jumper JP1 3. czy nie zaciął się przycisk SA3 Po włączeniu zasilacza powinna palić się dioda LED VL1, niezależnie od pracy procesora,...
pomyślałem o układach 74HC00 i 74HC08 i innych podobnych Mają zakres zasilania od 2V do 6V. Daj 3 paluszki i po problemie. Do tego diodę zabezpieczającą przed odwrotną polaryzacją. Miałem zaproponować ogniwo Li-Ion (18650), ale jeszcze sobie krzywdę zrobią. 9V bym omijał. Mało pojemne i drogie.
Jeśli zasilacz miał prawidłowe napięcie, którym domniemam było 12V DC zważywszy na 2 regulatory napięcia oraz przekaźniki to możliwe, że miał odwrotnie + i -. Nie widzę na wejściu diody zabezpieczającej przed odwrotną polaryzacją. Mikrokontroler mógł się usmażyć i bez wsadu do tego procka nie naprawisz urządzenia, musisz albo zdobyć wsad albo kupić...
No jak tak to wstaw tam diodę schottky. Może to tylko zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją...
Najprawdopodobniej dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją. Po jej wylutowaniu laptop powinien się uruchomić. Jakbyś podał oznaczenie kodowe płyty byłoby łatwiej. dokładny model nie jest ważny To zależy. Jeśli chodzi o regulamin, to jest wręcz wymagany (pkt 3.1.15.).
Wygląda na to że jednak dioda prostownicza od strony stopnia końcowego nadajnika jest w odwrotnej polaryzacji.
Tak, w diodach prostowniczych ta kreska bliżej jednej z elektrod oznacza kierunek przewodzenia...
Dioda Zenera ograniczy napięcie na LED i rezystorze 200Ω przy pracy normalnej (jeżeli Uled+I*200Ω będzie usiłowało przekroczyć Uzenera) Przy odwrotnej polaryzacji (dioda Zenera zachowuje się jak normalna dioda i ograniczy napięcie na LED i rezystorze do 0.7-0.8V.
Witam Koledzy mają rację, zasilanie jest inaczej, ale jak nie podłączyłeś jacka do wejścia IN, to nic się nie stało, bo on działa jako włącznik. Trzeba wsadzić jack, aby zadziałało i na baterii też, i jest też dodana zabezpieczająca dioda przed odwrotną polaryzacją zasilania. Jak dotarłem do dobrego schematu, to zaznaczyłem o tym, co piszę. Pozdrawiam
Zdawało mi się, że łatwiej byłoby tylko zabezpieczyć przed odwrotną polaryzacją. . To dioda na wyjściu wystarczy, jakaś o niskim Uf, np MBR4050.
Naprawdopodobniej dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją napięcia. Po jej wylutowaniu płyta powinna się uruchomić. Możesz wstawić np. SS0540 lub inną o podobnych parametrach. jest to miejsce na bezpiecznik który pełni rolę listwy antyprzepięciowej O czym Kolega pisze?
T1 jako zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją, musi być włączony odwrotnie, żeby pasożytnicza dioda nie uniemożliwiła działania zabezpieczenia. T2 jest na wyjściu układu monitorującego napięcie - odcina, kiedy jest za niskie.
W tym układzie, przy odwrotnym podłączeniu, popłyną duże, niszczące prądy, przez układ scalony, oraz przez zespół MOSFET'a z diodą, dopiero po ich spaleniu dużo później wybuchnie kondensator. W takim układzie nie ma sensu wprowadzać poprawek, lepiej zabezpieczyć całość, układ zabezpieczający przed odwrotnym podłączeniem możesz zrobić na: - diodzie -...
wygląda mi to na diodę zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacja zasilacza , wlutuj ją i sprawdź obok ciemny większy element - bezpiecznik czy ma przejście , sprawdź przejście tego bezpiecznika względem masy , jak będzie zwarcie dalej uszkodzony mosfet , jak nie będzie zwarcia załóż nową diodę wlutowując ją w kierunku przejście od masy w kierunku bezpiecznika...
A ja tam widzę uszkodzoną diodę, czym różnił się zasilacz ten zły który podłączyłeś od tego dobrego ? Wygląda jak by tylko miał odwrotną polaryzację i wtedy poszła może tylko dioda.
Czy przypadkiem ta dioda nie zabezpiecza przed odwrotną polaryzacją? Przy podłączeniu złego zasilacza. Symbol nie wskazuje na diodę zenera.
Problem związany jest ze źródłem napięcia stałego. Dla prawidłowej pracy LED powinien być podłączony pomiędzy kontaktami komunikacyjnymi czyli 1B i 2B. Niestety przy napięciu stałym prąd płynie tylko w jednym kierunku. Należałoby podłączyć drugą diodę LED z odwrotną polaryzacją.
Jeśli wyłączymy napięcie zasilania cewki przekaźnika , przełącznik i żelazny rdzeń nadal znajdują się w pozycji roboczej. Sprężyna przywraca je do pozycji wyjściowej. Może to spowodować skoki napięcia i uszkodzenie wrażliwych urządzeń elektronicznych. Z tego powodu rezystor lub tak zwana dioda gasząca jest często podłączany równolegle do uzwojenia magnesu...
Jeżeli nie podłączyłeś diody do uzwojenia przekaźnika to impuls o odwrotnej polaryzacji (Samoindukcji) mógł przebić tranzystor. polecam artykuł [url=https://pl.wikipedia.org/wiki/Samoi...
(at)qura16 jeżeli źle wmontujesz diody (odwrotna polaryzacja), to nie bedzie żadnej zwary, tylko źle wlutowane diody nie będą świeciły.
Mógłbym prosić, żebyś mi go pomógł przeprojektować płytkę? Zobacz proszę datasheet do jakiegoś sterownika MOSFETów. Sterownikowi MOSFETÓW podaj sygnał z NE555, taki jak masz. Oba zasil z LM7812 lub podobnego. Niewiele więcej potrzeba. LM7812 bym zabezpieczył diodą przed odwrotną polaryzacją.
Rozbudowując wypowiedź Kolegi wyżej, użyj diody Schottky.
Hej, wszystkie stabilizatory serii 78xx, 79xx, mają diodę zabezpieczającą pozdro
Sprawdziłem właśnie powyższy program i działa na zasadzie zapalenia diody przy włączeniu i gdy nacisnę i trzymam switch PD.0 zwarty do masy to dioda gaśnie, zapala ponownie się po puszczeniu switcha. Podłącz diodę w odwrotnej polaryzacji, będziesz miał odwrotny skutek... Zdaje się że o to ci chodzi. Robisz próby statyczne z przyciskiem, to tak mniej...
Prawdopodobnie podłączyłeś odwrotnie zasilanie i w tej chwili masz zablokowane/uszkodzone radio. Ja stawiam że padła dioda zabezpieczającą przed odwrotnym podpięciem zasilania. Bez niej radio będzie pracowałoby normalnie. Dioda zabezpieczającą dostała zwarcia i dlatego przepala bezpieczniki. Diodowe zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją (DAMPER...
Z pomysłów ogólnych to kondensator, dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją, dioda/warystor od przepięć. Możesz też zrobić próbę zwarciową (raczej nie akumulatorem ;) ) i pomacać gdzie się grzeje, pomierzyć sobie spadki napięć w różnych punktach.
http://obrazki.elektroda.net/56_12479384... Witam! Mam przekaźnik taki jak na foto i niewiem po co te diody. 1 dioda zapobiega odwrotnej polaryzacji? 2 po co ta dioda?
Tak tak, rozumiem. Twoja dioda zabezpiecza przed odwrotna polaryzacja robiąc zwarcie na zasilaniu w razie W. To było do wpisu Kolegi (at)tmf
Witam. Na początek wymień diodę która zabezpiecza przed błędnym podłączeniem zasilania.
100nF i 220nF
Jeśli tylko zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją napięcia z zasilacza, to (poza możliwością użycia wtyczki nie dającej się odwrotnie podłączyć) można zrobić układ, który w najprostszej (ale już działającej) wersji zawiera tylko MOSFET-a - dla N-MOSFET-a źródło do minusa lodówki, bramka do wspólnego plusa, dren do minusa zasilacza. Przy odwrotnym...
Jeśli są to typowa konstrukcja wyłącznika to dla zielonej diody i wielkości 3mm typowo można przyjąć 20mA przy napięciu LED ok. 2,1V. Nie wiem czy wewnątrz jest dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacja (sam LED może wytrzymać wsteczne napięcie ok. 5V tylko), więc trzeba sprawdzić przy niższym napięciu gdzie jest "plus" (przy 5V też będzie świecić...
Nie powinno się podłączać urządzeń wymagających uziemienia do gniazd bez uziemienia. To grozi porażeniem, a czasami uszkodzeniem samego sprzętu. Na obudowie zasilacza może występować napięcie, które uszkodzi też inny sprzęt podłączony do tego. Problem możesz rozwiązać stosując listwę z wyłącznikiem dwutorowym lub mając dostęp do gniazdka z odwrotną...
Zrobiłem testy. Nie miałem identycznych modeli, ale ogół sytuacji daje jednoznaczne wskazówki. Dla diody BZX55C3V3 otrzymałem następujące wskazania na wyszczególnionych poniżej multimetrach. 1. 714mV i brak wskazania przy odwrotnej polaryzacji; multimetr Mastech MY62 zmierzone na "teście diody" 2,6V i 1,5mA. 2. 734mV i brak wskazania przy odwrotnej...
Witam, jeżeli w warunkach polowych to możesz wylutować diodę -podpiąć prawidłowo zasilanie i sprawdzisz czy pracuje, jeżeli miałeś szczęście i działa to wlutuj diodę shottky 2A na 100-300V i powinno działać. Pozdrawiam.
Nie, tranzystor działa w obie strony dioda ma tylko znaczenie przy wyłączonym. Ta dioda jest diodą pasożytniczą wynikającą z połączenia podłoża i źródła. MOSFETy małej mocy czasem mają cztery nóżki i taki tranzystor może pracować w dwie strony. Dzięki temu że włączony tranzystor, przewodzi lepiej niż dioda, robi się prostowniki i zabezpieczenia przed...
Musisz zrobić dwie rzeczy: 1. Do diody dołączyć szeregowo rezystor. Jeżeli napięcie to 9V myśle że 200ohm powinno wystarczyć. 2. Do szeregowo połączonej diody i rezystora dołącz równolegle diodę zabezpieczającą: o----|200ohm|---|>|------o | --------|<|--------------| W rakim rozwiązaniu gdy przyłożysz odwrotnie polaryzację zrobisz zwarcie w układzie...
Jeśli dioda jest "odwrotna" to niestety trzeba ją podłączyć odwrotnie. Ale nie radze jej montować w tym układzie. Po to produkuje się dwa typy diód aby można było zmontować prostownik dwupołówkowy na dwóch radiatorach (końcówki są zwarte przez radiator). Jeśli zamontujes diode odwrotnie to nie będzie działac. Jeśli nie przykręcisz do radiatora to się...
na wierszach niski a na kolumnach wysoki A skąd niskie i wysokie stany, skoro matryca nie jest podpięta pod GND? Zawsze możesz wysłać na pin stan niski, co z uwagi na symetryczny charakter portu w AVR jest równoważne zpodłączeniem tego pinu do GND. Z łatwościa to wytestujesz podłączaja do wyjścia diodę LED w odwrotnej polaryzacji i manipulując programowo...
http://obrazki.elektroda.net/8_124844071... Jednak wcześniej myślałem że trafo się grzeje tylko wtedy gdy jest lampa, ale bez niej jednak też się grzeje. Najpierw sprawdź elektrolity w zasilaczu. Zarówno ich jakość jak to czy przypadkiem których nie jest źle wlutowany (odwrotna polaryzacja). Diody prostownice powinny być na minimum 200V tak...
Diodzie LED raczej nic nie grozi w przypadku odwrotnej polaryzacji, nie trzeba jej zabezpieczać. To nieprawda. Każdej diodzie grozi uszkodzenie po przekroczeniu dopuszczalnego napięcia wstecznego. Tylko że o ile dla diod prostowniczych napięcie to wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt albo i kilkaset woltów, to dla LEDów jest to typowo 5V. Łatwo więc można...
Sprawa wyjaśniona, ten fachowiec mój braciszek, wylutował gniazdo zasilania i przy okazji uszkodził przelotkę + zasilania, na drugą stronę płytki. Na płytce jest stabilizator i zabezpieczenie diodą przed odwrotną polaryzacją. Dzięki za pomoc, temat zamykam.
Sama wymiana kondensatora prawdopodobnie jeszcze nie rozwiąże sprawy bo sposób w jaki został uszkodzony kondensator wskazywałby jeszcze jakąś usterkę (1)podanie na kondensator wyższego napięcia niż napięcie przebicia (2)podanie napięcia przemiennego np.uszkodzona dioda prostownicza (3)podanie napięcia o odwrotnej polaryzacji.
Jeżeli był bezpiecznik i radio było zabezpieczone diodą przed odwrotną polaryzacją to poleciał bezpiecznik lub też czasami leci dioda ale również mogła polecieć końcówka mocy no i procek.
Jeżeli przez pomyłkę dasz zasilacz napięcia stałego, a miało być zmienne, to nic się nie stanie. W odwrotnym przypadku jest taka zamiana niedopuszczalna. Z tego co piszesz, to być może wspomniana przez ciebie dioda jest zabezpieczeniem przed podłączeniem napięcia stałego o odwrotnej polaryzacji. Ps. Zauważyliście, że dziś wszyscy są administratorami?:D
Dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją. Płyta powinna się uruchomić bez tej diody.
A rysować nie ma co - dioda prostownicza zapobiegająca odwrotnej polaryzacji i zabezpieczająca przed rozładowaniem - to cały system ładowania + bezpiecznik po drodze To ładować trzeba zasilaczem o miękkiej charakterystyce czyli o dużej rezystancji wewnętrznej tak by prąd był ograniczony do około 0,4A. Należy mierzyć napięcie na akumulatorze tak by...
1.jakie zadania spelnia ta dioda na wejsciu. ? 2.Czy moze byc to zennera czy zwykla prostownicza ? 3.Czy moge podlączyc radio bez tej diody (zewrzec) 4. Czy przez zlą polaryzacje moglo sie cos jeszcze spalic ? 1 Jest to dioda zabezpieczająca przed odwrotnym podłączeniem. 2 Zwykła prostownicza 3 Możesz podłączyć bez tej diody po prostu ją usuń ,nie...
..... a jeśli chodzi o tranzystory, diody sygnalizacyjne itp to czy nie idzie to w kierunku przerostu formy nad treścią ? ;) autor chyba sam obawia się , że kiedyś zdarzy mu się może samemu źle odwrotnie podłączyć zasilanie (choć może się mylę) więc taka jedna dioda to już aż za dużo ;) Ale najprościej kogoś nauczyć dobrych zwyczajów (czyt. tworzenia...
Skoro dali drogą przetwornice, to raczej nie zaoszczędzili 0,5gr na diodzie.
Załóż na kabel zasilający bezpiecznik (o właściwej wartości). W razie odwrotnej polaryzacji napięcia zasilającego dioda D93 zrobi zwarcie i spali się bezpiecznik. Gdybyś go miał prawdopodobnie do wymiany byłaby tylko dioda i bezpiecznik. Jest szansa że ocalałaby ścieżka i kondensator. Ja z reguły wymieniałem te zabezpieczające diody na 3 lub 5 amperowe.
A tak z ciekawości: wcięcie w obudowie też ma tam gdzie ten większy cyt."prympel" ? W innym miejscu na forum koledzy wspominają o możliwości odwrotnej polaryzacji - człowiek uczy się całe życie :idea: Pozdr.
Ty nie zamieszczaj tutaj zdjęć tylko miernik w łapy i szukaj uszkodzenia a jak nie posiadasz miernika i nie umiesz wykonać pomiarów to oddaj laptopa do serwisu. Bo tu na forum nikt za ciebie tych pomiarów nie wykona.
Dioda ta zabezpiecza tylko 12v przed odwrotną polaryzacją np. zasilacz Codegen jak się wali to potrafi dać chwilowo odwrotną polaryzację.
Tylko muszę ten sygnał o odwrotnej polaryzacji odwrócić; dioda może pracować jako ogranicznik napięcia oraz usuwać dolne odbicia. Ale zależałoby mi na tym, aby te dolne odbicia zachować tylko w formie dodatniej.
Witam Nie ma tam wielkiej komplikacji. Wg mnie każdy segment diod posiada indywidualny pomiar prądu a do tego na wejściu jest układ zabezpieczający przed odwrotną polaryzacją i stabilizator napięcia, oraz prawdopodobnie układ sygnalizujący uszkodzenie pojedynczej diody. Pozdrawiam
Wylutuj tą diodę i spróbuj urochomić radio. To jest dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją. Jak ruszy radio to dopasujesz jakąś diodę.
Przypuszczalnie to skutek włączenia zasilacza o odwrotnej polaryzacji - z (+) w środku. Posprawdzaj diody Zenera w bazach dwóch dużych (nie widać opisów na zdjęciu) tranzystorów.
to coś, co udaje podwajacz To nie jest podwajacz. To jest układ zastępujący kondensator niepolarny kondensatorami elektrolitycznymi dla zmniejszenia gabarytu urządzenia. Diody służą tu do nie dopuszczenia napięcia o odwrotnej polaryzacji do kondensatorów. Ten układ czasem ma zastosowanie w zwrotnicach głośnikowych.
Ta dioda chroni przed przepięciami. Bez nie układ będzie działał (jeżeli nie oberwało coś jeszcze zanim padła). Będzie tylko pozbawiony tej ochrony. czybta dioda mogla zostac uszkodzona przez odwrotne podpiecie zaciskow akumulatora Jeżeli jest na samym wejściu zasilania bez dodatkowych elementów to właśnie taki jest efekt odwrócenia polaryzacji.
To dioda PMEG4010EH. Zabezpiecza przed podłączeniem wtyczki zasilacza z odwrotną polaryzacją. Nie musi być identyczna ale parametry powinna mieć podobne http://www.nxp.com/documents/data_sheet/...
Diodę podłączyłeś "tak samo" tyle, że nowa ma odwrotną polaryzację.
a polaryzacja? przelutuj odwrotnie
Nie. Łopatologicznie i na skróty mówiąć, kondensator w tym miejscu działa jak rezystor. Dioda LED przepuszcza dodatnią połówkę (i świeci) a dioda prostownicza ujemną przez co zabezpiecza LED przed odwrotną polaryzacją i w konsekwencji przebiciem. To tak najprościej mówiąc.
Rozumiem, dziękuję za odpowiedź. Proszę ... :lol: Dodano po 3 jeszcze 2 pytanie. Czy taki układ można stosować do zasilania mikrokontrolera z paluszka 1,2V? Dodało by się wtedy kondensatory do filtracji napięcia, i ew. diodę zabezp. przed odwrotną polaryzacją napięcia, a procesor attiny13 byłby z literą L o zwiększonym zakresie napięć zasilających.?...
Wstaw ją między zasilaczem a urządzeniem które będzie zasilane. Możesz np rozciąć przewód i tam zamontować diodę, tylko pamiętaj o odpowiedniej polaryzacji diody, ponieważ jeśli wstawisz ja odwrotnie, to prąd nie popłynie
Po wpisaniu AE na tej stronie wyświetla sporo elementów: https://alltransistors.com/smd-search.ph... Ale jedyne które pasują (pod względem obudowy) to transile lub diody przełączające. Dokładnego modelu nie chce mi się szukać, ale jeżeli byłby to transil, to układ nie pracowałbym gdyż transil zwierałby całość. Moim zdaniem to zwykła dioda zabezpieczająca...
Hej Jeżeli była podłączona odwrotnie polaryzacja to na pewno poleciała (zwarła) dioda zabezpieczająca (drugie zdjęcie, prawdopodobnie Pd501)
Uważam, że układ jest ciekawy i przydatny, szczególnie jeśli ktoś często dobiera diody LED. Jeśli dioda D2 ma zabezpieczać przed odwrotną polaryzacją, to lepiej ją wsadzić przed kondensatorem 10uF.
Dioda i bezpiecznik w szereg na wejściu. Dioda zabezpiecza przed odwrotną polaryzacją a bezpiecznik przed przeciążeniem.
Zapewne układ uległ uszkodzeniu od przepięć, zabezpieczenie na zasilaniu jest bardzo wskazane, na wejściu jet rezystor który nieco poprawia odporność na przepięcia (nie popłynie duży prąd) Bezpiecznik i dioda jest w tym wypadku najprostszą metodą zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją napięcia zasilającego Ale nie musi to być metoda skuteczna, ponieważ...
W instrukcji wyczytałem że 7805 ma zabezpieczenie przed zwarciem wyjścia i przegrzaniem, ale nie pisze nic o podaniu odwrotnego napięcia na wejście. Bo te układy takiego zabezpieczenia nie mają. Sam niedawno przez przypadek uszkodziłem w ten sposób stabilizator. Przy krótkotrwałym podłączeniu o odwrotnej polaryzacji źródła o stosunkowo niskiej wydajności...
Duża dioda prostownicza równolegle z kondensatorem (w kierunku zaporowym przy normalnej pracy) i bezpiecznik szeregowo przed diodą. W momencie odwrotnej polaryzacji dioda robi zwarcie i przepala bezpiecznik pochłaniając energię. Dodatkowo rezystor przy kondensatorze który ograniczy prąd ładowania/rozładowania do wartości wystarczającej na odpalenia...
W tym miejscu powinna być dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją zasilania. Może to być np. SS0540 lub inna dioda Shottky o podobnych parametrach.
Podkreślony element to dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją. W ramach sprawdzenia działania sprzętu można diodę wylutować (należy pamiętać o poprawnej polaryzacji napięcia).
Najpierw sprawdzasz wszystkie ! bezpieczniki. Większość sterowników ma zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją, jest dioda która ma za zadanie spalić bezpiecznik. Podobnie działają diody w alternatorze, jak podłączysz odwrotnie klemy spory prąd z akumulatora płynie przez diody. Do sprawdzenia więc wszystkie bezpieczniki i alternator, potem diagnostyka...
BD135 Dokładnie tak. Złącze baza-emiter ma własnościowi diody. W kierunku przewodzenia ma napięcie jak "zwykła" dioda Ube=0.5...0.8V A w przypadku polaryzacji odwrotnej jak dioda Zenera o napięcie przebicia większym od 5V. Mój BD139-16 ma Ueb=8.5V a Uec=6.67V przy I=5.4mA Potencjał bazy względem emitera w NPN to 0.7V, a w przypadku PNP potencjał emitera...
Moze uniwersalnym rozwiazaniem bylo by wsadzic mostek gretza ??. Jak by niepodlaczyl zawsze bedzie dzialac ( bez palenia bezpiecznikow ). trzeba sie tylko liczyc ze spadkiem napiecia na 2 diodach .
dlaczego nie zadziała? Zadziała Podłacz tylko dwie diody o odwrotnej polaryzacji Trzeba było by też dać rezystor równolegle z diodami bo prąd w pętli sieciowej to 40mA. Inaczej popalą siediody. A i diody jak na najmniejsze napięcie przewodzenia bo inaczej karta sieciowa zgubi komunikację.
wiszący w powietrzu element A gdzie on ? Foto prosze? Prawdopodobnie dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją. Gdzie podłączyć tego '+"? Najprawdopodobniej dolny pad kondensatora C1
odwrotny polaryzacja odwrotny polaryzacja gniazdko podać odwrotny polaryzacja
zasilanie konwertera multiswitcha dekodowanie pliku cannot convert
plazma samsung driver uszkodzony plazma samsung driver uszkodzony
Adres strony forum Emitela - forum.emitel.pl Błąd AL 02 na wyświetlaczu lodówki Whirlpool - brak możliwości ustawienia temperatury