Tu masz odpowiedź: http://obrazki.elektroda.net/72_12149136... Układ 78XX jest tu ZAMIAST opornika i zenerki, ale oczywiście ma znacznie lepsze własności: lepsza stabilność termiczna, większa obciążalność. Zastępowalność jest na poziomie CZWÓRNIKA, więc nie można wsadzic LM78xx tam, gdzie pracuje sama zenerka jako DWÓJNIK.
Transil to nic innego jak dioda Zenera. Transil dwukierunkowy, to dwie diody Zenera, połączone przeciwsobnie. a teraz zastanów się jak podłączyć diodę Zenera do układu, żeby działała.
Myślę, że gdybyś nie uruchamiał układu bez wspomnianej zwartej diody zenera wszystko by działało. Po włączeniu zasilania bez diody zenera przez chwilę stacja działała (jak wspomniałeś) do momentu gdy stabilizator nie poradził sobie ze zbyt wysokim napięciem na wejściu. Podejmowanie ryzyka nie zawsze się opłaca :(
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dioda https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=diod... https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=diod...
Ze schematu wynika że to zwykła dioda zenera 3V9, wstaw taką diodę i ma działać. To tester najprawdopodobniej pokazuje głupoty. Pozdrawiam, A. P. S. Zaprojektowałeś samemu nową PCB do tego wzmacniacza i teraz budujesz go od zera?
Z1 dioda zenera.
Człowieku, ale takie cos nie będzie działać... Diody zenera służą do stabilizacji a nie do prostowania... Powiedz jeszcze, że diody są na np.6,3V a ty chcesz prostować np.12V….
Witam Dwie szeregowo połączone diody Zenera będą działać poprawnie, jednak będą tylko zajmować więcej miejsca.
Tak, więc pozostanę przy tym najprostszym układzie z diodą zenera. Czy sam przekaźnik z diodą zenera będzie działać, czy jeszcze muszę coś zrobić?
Jednak dlaczego przy odłączeniu zasilania dioda Zenera nie zadziała identycznie jak dioda prostownicza, tylko kierunek prądu przy wygaszaniu taką diodą idzie w kierunku jej zaporowym? A to jest istota stosowania właśnie diod Zenera do gaszenia (z tego co słyszałem) - większy prąd gaszenia - szybsze wytracenie pola magnetycznego - nadal względnie bezpieczne....
Zajrzałem na tę rosyjską stronę ze schematami generatorów: W 72 piszą o diodzie Zenera, a naprawdę to jest tunelowa (z diodą Zenera by nie działało). 76 wygląda interesująco - drugi wzmacniacz to tylko wtórnik, żeby obciążenie wyjścia nie zakłócało generowania. 81 to jest mostek Wiena - dobry, ale niestety do przestrajania wymaga dobrze dobranej pary...
Jeśli D1-D4 to zwykłe diody Zenera, to układ nie będzie działał dla napięć wyjściowych wiekszych niż 0,6V ;) Zdecydowanie proponował bym układ z izolacją galwaniczną - z tego co pamiętam karty NI kosztują niemało...
Możesz i bedzie działać.
Diody można łączyć równolegle , tylko po co? I tak będzie działać jedna , ta o wyższym napięciu.Nie przypominam sobie żadnego rozwiązania z 2 diodami nawet w Philipsie, ale cóż pamięć już nie ta. Co do TV jeśli działa to nie ma co się martwić na zapas, bo z postu wynika że nie wymieniałeś jej.
U urządzeniu fabrycznym pracowała przez wiele lat dioda Zenera jako czujnik poziomu ciekłego azotu (ok -173st C). ... Chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej o tym urządzeniu, np. kto je wyprodukował. Nie chodziło mi o to, że zastosowanie diody Zenera w takiej roli jest niemożliwe. Na pewno znajdzie się egzemplarz który się nada. Jednak elementy półprzewodnikowe...
Wpisz w Google stabilizator parametryczny. Gdzie zamiast diody zenera masz czerwoną diodę LED.
Wyjęcie baterii nic nie da. Jeśli to samo co u mnie i masz cały czas ekran z ostatnim pomiarem diody, i tylko taki ekran się pojawia, to sprawdź na styku "K" i "A" czy masz napięcie 25 V. Jeśli nie, to tester jest uwalony.
Ten tranzystor będzie wymagał w tych warunkach ok 3,5V Ugs czyli na diodzie Zenera odłoży się 4,1V niby mniej od nominalnego napięcia więc układ może działać, dioda przy normalnej pracy nie jest potrzebna, sens jej stosowania jakiś jest - zabezpieczenie przed przepięciami z ESD. Układ z dwoma LEDami powinien pracować poprawnie powyżej 7V.
Wszystko zależy co siedzi w środku FS-301. Podałem ci informację ,że na schemacie Fendara PRo 1000 jest i schemat footswitcha. Jak widać są tam diody i dioda zenera. Zrobić jak na schemacie i powinno działać.
Diody zenera można lączyć szeregowo. Napięcie zenera jest to napięcie przebicia diody, czyli przy jakim napięciu zecznie przewodzić wstecz. Jak je polączysz w szeregu to to napięcie wzronie. Dodatkowo możesz wlączyć w szereg zwyklą diodę 1N.... ale w odwrotną stronę. Dioda zwykła daje w tym szeregu 0,7V. np: -A(DiodaZenera)K-A(DiodaZenera)K-K(Dioda...
Witam. Tak będzie działać, ale nie wiem po co zenera? Zwykłą prostowniczą tylko prąd, aby nie był niższy niż prąd lampy. I chyba najlepiej diodę dać przy przełączniku świateł.
Żeby uzyskać szybsze narastanie prądu przy wzroście napięcia trzeba użyć układów aktywnych. Do tego celu nadaje sie TL431, z dodatkowym tranzystorem może działać jak dioda Zenera dużej mocy, o dokładnie określonym progu zadziałania i stromo narastającym prądzie. Zastosowanie tyrystora jako elementu wykonawczego daje pewność przepalenia bezpiecznika...
Tak przeglądam tę notę SIM900 i "skubańce" pozmniejszali napięcia pracy w stosunku do SIM300. Układ z diodą zenera będzie działał tylko pamiętaj że dioda zenera potrzebuje prądu ~1mA do poprawnej pracy.
Witam. Moj układ działa prawidłowo już. Wcześniej dioda zenera źle działała bo po jej wymianie wszystko ładnie chodzi. Przy 6A radiator ( gładka płyta alu 10cm x10cm x0,4cm ) ma o kolo 50stopni. w każdym razie diody w mostku były bardziej gorące ale nie miałem jak zmierzyć temperatury.
To niemożliwe żeby sama dioda Zenera tak działała. Może ją źle wstawiłeś. Daj schemat.
Zamieniasz NPN na PNP odwracasz diodę Zenera i zamieniasz polaryzację na wejściu (i wyjściu) i będzie działać.
Weź omomierz, znaną diodę zwykłą i twoją zenera. Omomierzem sprawdź na zwykłej diodzie jaki jest kierunek przewodzenia a jaki zaporowy. To samo dla nieznanej diody zenera. Wlutuj w kierunku zaporowym w układ twoją diodę zenera. Ma działać - chyba że jest błąd w układzie.
Niestety nie mam na podmianę elementów d1202 i z1202, To są wersje SMD diod 1N4148 i diody Zenera na 3,3V. Można tam wlutować elementy zwykłe lub pozostawić tam puste miejsce. Bez nich też będzie to działać.
Jeśli masz zamiar programować całość przez ISP lepiej zasilić procka z 5V. Poza tym zmniejszysz obciążenie na diodzie Zenera.
Przepraszam, ze odgrzewam ale mam z tym pewien problem. Układ jak na powyższym rysunku. Napięcie na zasilaniu 12,33V, po zastosowaniu diody zenera 9V1 napięcie za diodą to 13.8V. Led jest na 12V. Jak zrobić, by dioda nie podwyższała napięcia? Dioda przy 12,33V pobiera 44mA. Niestety nie znam się na tym, więc proszę o pomoc. Cały układ ma być zamontowany...
Lepiej sprawdź czy wszystko bobrze wlutowałeś.( kondensatory elektrolityczne,tranzystory...) Dzisiaj naprawiałem wzmacniacz na kd502 ,próbowałem go reanimować ale na wy. było cały czas ujemne napięcie. Siedziałem nad tym chyba z 2-4h ,znalazłem uwaloną diodę zenera ale dalej nic nie działało. Przekopałem płytkę no i znowu nic. Później okazało się że...
Często problemem przy USB są te diody Zenera. Na 3.3V czasami nie chce działać a na 3.6V już działa. Ale raz mi się zdarzyło że i na 3.6V był jakiś problem. I zadziałało na 3.3V. U Ciebie są 3.6V więc możesz spróbować zmienić na 3.3V.
Wystarczą niskie częstotliwości, w wolnym czasie zrobię to lepiej na większym MOSFET. Tylko mnie zastanawiało czy dioda zenera będzie działać przy takich szarpnięciach prądu. Bo coś tam wyczytałem że do obliczeń trzeba znać oporność odbiornika a MOSFET jest kondensatorem. Dzięki!
Nie do końca Cię zrozumiałem z tą diodą ograniczającą. To że większość scalaków ma diody zabezpieczające które przewodzą kiedy próbujesz wymusić napięcie większe niż zasilanie. Najprostsze rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy to kaskoda, układ zacznie działać 7-10V powyżej napięcia diody Zenera czyli powyżej 40V, trzeba uważać ok 37V bo MOSFETy...
No niech kolega zapozna się z działaniem stabilizatora parametrycznego z diodą Zenera i opornikiem, i później z dodatkowym tranzystorem.
Szukaj w podstawach elektroniki. Działy o stabilizatorach parametrycznych, równoległych i być może szeregowych. Nawet tutaj znajdziesz opisy działania stabilizatora z diodą Zenera i wtórnikiem emiterowym.
Napięcie zasilacza ustaw na większe od napięcia diody Zenera. Wtedy będzie widać czy działa - amperomierz pokaże prąd a woltomierz napięcie na diodzie.
To łatwo sprawdzić, odłącz owe diody i zobaczysz - wzmacniacz będzie działał normalnie. :)
Schemat z początku postu (przekaźnik na 12V) z szeregową diodą Zenera 12V.
http://obrazki.elektroda.pl/9988376300_1... Jeżeli V+ > +5V to nie będzie działać prawidłowo - albo NPN od strony GND, albo jeszcze po drodze dioda Zenera na bazę.
Prawie dobrze. :) Poprawka na wstępie - jeśli Uwy rośnie, to prąd diody również rośnie i dioda świeci mocniej (Ty pisałeś, że odwrotnie). Druga sprawa - napięcia na FB i COMP są różne - COMP to wyjście wzmacniacza i tam napięcie zmienia się ok. 1..6V. I po raz kolejny - element opto ma działać płynnie. :)
Zamontuj taka diodę jaka masz i zobacz czy napięcie wstanie na kondensatorach elektrolitycznych. A jak chcesz, to sobie zamów taką jak była, ale nie jest to aż tak krytyczne. Ważne żeby była o takich samych parametrach lub więcej, ale nie mniej, czyli napięcie i prąd. To, że dioda dostała zwarcia, to raczej zmęczenie materiału diody i raczej nic nie...
Bez tej diody możesz testowo włączyć i będzie działać. Docelowo do wymiany.
Hej, Prosze o pomoc co dodać żeby dioda 2,4V działała w instalacji 12V. Oporniki? Dioda zenera?
Witam na diodzie pisze VN19 9568 są potrzebne dwie takie diody i jedna S1M wysiadły na płytce sterującej żelazka że stacją parową. Typ żelazka GC9682 . Chodzi mi tylko o to jakimi diodami zastąpić powyższe diody . Dodano po 4 Witam to znaczy jak wstawię diody zenera na 200V powinno działać bo właśnie nie wiedziałem na jakie napięcie kupić. W poniedziałek...
ja zrobiłem ze schematu 794209 ze strony 8 sprubuje dołożyć ten układ z diodą zenera i zobaczymy jak bedzie działać
Nie ma potrzeby nic dokładać, układ z diodami 5V (5,1V) też będzie działał prawidłowo.
Witam. DVD Sony typ jw po burzy! Wymieniony MIP 3E3EMY i po włączeniu nie działa. Póżniej stwierdziłem jeszcze zwarcie diody oznaczonej T3D35. Wyczytałem na Elektrodzie, że jest podobna T3D27 i jest to zenerka na 27V. Sugerując się tym, że te ostatnie cyfry na mojej to 35 a nie 27 postanowiłem wstawić zenerkę na 35V/ 5 wat i dioda znowu poszła bez cienia...
Tak ma być dioda zenera ułożona ? czy Tak będzie działać. W #1 było dobrze, teraz jest źle kolega powyżej się pomylił i nic nie trzeba zmieniać.
Żarówka zaświeci się dopiero po podaniu napięcia ok 6V na wejście... dioda Zenera ma być włączona tak, jak ją włączyłem, jak ją dasz odwrotnie to będzie działać jak zwykła dioda i żarówka zaświeci się już przy napięciu ok 1,2V. Może pomyliłeś kolejność wyprowadzeń w tranzystorach. Zdobądź się raz na wydatek i zatankuj do pełna, a potem tylko dolewaj...
Pytanie powinno raczej brzmieć: "Czy może coś zrobiłem tutaj dobrze?" Bo niestety niewiele. Szansę na działanie ma tylko pierwszy stopień na Q2. Stopnia na Q3 nie wysterujesz w takim połączeniu. Tranzystor będzie ciągle zamknięty. O ile się wcześniej nie spali nadmiernym ujemnym napięciem na bramce. Pomiar prądu na IC4A nie będzie działał. Potem masz...
1 i 3 schemat nadal zawiera błędy (dziwie się że nikt do tej pory tego nie poprawił). Sposób włączenia diody zenera na schemacie nr. 1 i 3 jest kompletnie bez sensu. Ta dioda przecież nie będzie działać, bo nie płynie przez nią żaden prąd. Ten układ nie będzie działał. Sama treść tych zadań (z praktycznego punktu widzenia) jest również bezsensowna (jeśli...
Jest to tyrystor z diodą zenera między anodą i bramką, w tym zasilaczu zwiera napięcie systemowe przy przekroczeniu napięcia diody zenera. Zasilacz musi działać bez tego tyrystora, jest to tylko zabezpieczenie nadnapięciowe, żeby przy nadmiernym wzroście tego napięcia zabezpieczyć HOTa i inne elementy przed uszkodzeniem.
:arrow: artur_siara Diody jak diody. Wstaw i zobacz, jak nie będzie się nadmiernie nagrzewała to niech zostanie. Momenty zapalania się (a właściwie gaśnięcia) poszczególnych diód stosownie do zmniejszającego się napięcia na zaciskach akumulatora. To zbuduj taki układ i zobacz czy będzie działał zgodnie z oczekiwaniami.
Nie będzie działać, bo przy pierwszym włączeniu spalisz diodę Zenera 15V.
Witam, ten tester zwykle ulega uszkodzeniu gdy w piny oznaczone KAA włożymy cokolwiek innego niż diodę Zenera, nawet odwrotnie włożona dioda Zenera potrafi go zepsuć. Ulega wtedy uszkodzeniu układ U7 (SY7200A) a czasami też dioda D2 (1N4148W). Prawidłowo działający układ U7 wytwarza napięcie około 31V używane do pomiaru diod Zenera. Można oszukać tester...
Może późno lecz mam te płytę przed sobą, ten element jest oznaczony; 431 - regulowana dioda Zenera. Włóż jakąś nawet nie SMD i będzie działać. Mam taką płytę na sprzedaż.
Nowa wersja płytki. - Wszystkie wolne piny Atmegi8 wystawione na goldpiny. - Poprawione zasilanie (nie ma już diod Zenera, bo nie wszystkie komputery dobrze działały z takim rozwiązaniem). Teraz cały układ zasilany jest z ok 3v3 - spadek na dwóch diodach 1N4148. W załączniku wzór płytki "Sprint Layout 6"
Witam! Złożyłem prostownik JózefaG i mam z nim problem bo niestety nie chce działać, dopiero jak wepnę diodę zenera na 5.1 Volta tak jak to jest ukazane na rysunku poniżej to zaczyna działać. Bez tej diody niestety nie chce a napięcia są takie jak oznaczone na rysunku tzn. w chwili kiedy nie działa. Wszystkie napięcia mierzone są względem plusa. Prosze...
Tak, zwiększy się napięcie łączne, ale pod warunkiem, że połączymy katodę diody prostowniczej z katodą diody Zenera, albo anodę diody prostowniczej z anodą diody Zenera. Nie będzie to działać wcale - gdy połączymy: szeregowo katody diody prostowniczej z anodą diody Zenera Dodatkowym, a właściwie głównym celem takiego zabiegu jest zmniejszenie współczynnika...
Witam , udało mi się naprawić kilka takich przełączników . W 95% ulega uszkodzeniu dioda zenera ZD 2 przy mostu graetza . Zener jest wtedy zwarty . Wstawiam diodę zenera na 24V 1,3W . Jak na razie Wszystkie 7 sztuk działają bez zarzutu . Odnośnie sprawy klienta który wstawił diodę 1N4148 . Napięcie bez diody zenera jest 33V i dlatego uszkodził się stabilizator...
Prędkość 115kb/s będzie w sam raz do gadania z DS, oczywiście aby wygenerować reset na magistrali 1-wire należy chwilowo przełączyć baudrate na niższy. Pamiętaj, że między DS1820 i DS18B20 jest spora różnica w obliczaniu temperatury na podstawie odczytanych z DS danych - szczegóły znajdziesz w dokumentacji producenta ;)
...ważniejsze od tego jaka to dioda jest to co ona tam robi i jak jest podłączona. ... A po co autorowi potrzebne akademickie rozważania co robiły tam potłuczone (uszkodzone mechanicznie) diody. Jemu ważne aby określić jakie były te potłuczone diody, wymienić je na właściwe i aby układ działał. Przecież doktoratu z tej naprawy nie będzie pisał.
Mam identyczny problem z tym programatorem. Najpierw złożyłem układzik bez diod Zenera - nie działał. Po przejrzeniu forum spróbowałem z Zenerami, ale zaprojektowałem swoją płytke. Programator ruszył, komunikuje się z pecetem, ale nie mogę zaprogramować procka.:cry: Płytka wydaje się ok. Nie wykrywa sygnatury itp. Jak będe miał trochę czasu to spróbuje...
Zauważcie panowie że przed stabilizatorem znajduje się dioda zenera o wartości 5,6V co może być za mało dla 7905 Dla poprawnego działania stabilizatora należy podnieść wartość diody do 7,5-9V lub zrezygnować z niej całkowicie jeśli napięcie przed układem 7905 nie przekroczy -24V
Ciekawy pomysł zetdeel , jednak zastosuję wersję z link'u. Sprawdzony schemat kiedyś zrobiłem układ na podobnej zasadzie ale z diodą zenera i działało bardzo ładnie (jeśli dobrze pamiętam to zasilacz 0-30V z Electronics Lab jest tak zbudowany). Najwyżej w przypływie czasu sprawdzę działanie tego, ten ma zaletę nie potrzebuje napięcia zmiennego.
Właśnie tak zachowywał się mój wyświetlacz bez diod Zenera Po podłączeniu wszystko zaczęło działać Pozdrawiam M
Dioda Zenera w największym uproszczeniu działa tak, że po przekroczeniu pewnego napięcia na złączu zaczyna przewodzić prąd nie pozwalając na dalszy wzrost napięcia, przejmuje całą energię na siebie. Oczywiście jest to element niezbyt idealny i zmiany napięcia są, jednak nieduże. http://www.edw.com.pl/ea/stabilizatory.h... rysunek 11.1 i 11.2 http://www.edw.com.pl/ea/diody.html#zene...
Ostatnie pytanie, jak ważny jest kondensator między zasilaniem i masą? I jeśli moje źródło po wyprostowaniu daje V od 15-17, i schodzi do 12V przy obciążeniu pompą To tylko zasilanie samego przekaźnika - jest ok. , to czy układ zadziała, i czy muszę dodać inny stabilizator, czy układ ten będzie działał ok? Jest w układzie. dioda zenera C6V8. Doskonale...
Po wymianie uszkodzonej diody zenera D09 układ zaczął działać poprawnie. Przekaźnik załącza wyjścia głośnikowe po około 2-3 s.
Zmień również rezystor R3, bo jak widzę go w korozji to wątpię aby działało
Problem jest tego typu, że mam w urządzeniu potencjometr a chciałbym aby działał jak przełącznik. Jak to najprościej zrealizować? Myślałem coś o diodach zenera. Układ ma działać w instalacji samochodowej i nie ma jak zastąpić tego potencjometru przełącznikiem. Optymalnie potrzebuję 5 pozycji, ale jak będzie 3 to też ok. Z góry dziękuję za pomoc i zainteresowanie...
Witam wszystkich.Zakupiłem na znanym Polskim portalu tester T7.Już na samym początku tester przekonałem się że tester ma wady produkcyjne. Przy testowaniu diody zenera dioda zrobiła się bardzo gorąca aż parzyła w ręce.Miernik przestał działać,po włączeniu cały czas wyświetlał wynik diody zenera 4,2v mimo że nie był badany żaden element. Okazało się...
Okazało się, że coś było nie tak z jedną z diod Zenera. Po wymianie układ zaczął działać :). Dzięki za wskazówki. Pozdrawiam
Potrzeba matką wynalazku, i w wielu miejscach odkryto ogień, wyobraźcie sobie że w piwnicy poziom zero, wykonałem podobne urządzenie do łączności z mieszkaniem na czwartym piętrze, wykorzystując przygotowaną przez budowlańców instalację do telefonów stacjonarnych. Było to 81 r. Konstrukcja opierała się na kontaktronach przełącznych, i schemat był bardzo...
http://obrazki.elektroda.net/92_12581487... Jako zabezpieczenie głośnika wysokotonowego przed spaleniem jego cewki stosuje się np. bezpiecznik lub też diody Zenera. Elementy te, chroniąc przetwornik, wpływają na jego pracę. Bezpiecznik ma rezystancję, która powoduje tłumienie wielkich częstotliwości. Diody Zenera działają jak kompresor, gdyż ich...
Dzięki za odpowiedź. Zlokalizowałem usterkę, nie potrafiłem jej usunąć (układ zasilacza 5V na dwóch tranzystorach - wymieniłem tranzystory, dioda zenera była ok a dalej nie działało więc wywaliłem te dwa tranzystory i wlutowałem 78L05, który z oczywistych powodów dość mocno się grzeje ale napęd działa już ponad tydzień więc będzie dobrze). Później doczytałem,...
To jest BU921HP, produkcja byłe NRD, odwzorowany odpowiedni tranzystor Thomsona. Tranzystor ten jest właśnie specjalizowany temu celowi, aczkolwiek nie jest zabezpieczony-musisz pomiędzy kolektor a baze wlutować diody zenera, proponuję dwie na 160V połaczone szeregowo.
Czy zamieszczony schemat będzie działać? LM301 nie nadaje się bo przy pojedynczym zasilaniu działa dopiero dla napięć na wejściach ok. 2V. W ogóle nie ma żadnych przesłanek do jego zastosowania z uwagi na problemy przy pracy z pojedynczym zasilaniem (stąd m.in. konieczność diody zenera). Za to pospolite np LM358 (i rożne ich odpowiedniki) potrafią...
Dioda Zenera nie będzie po prostu działać poniżej napięcia 30V na kondensatorach (czyli tak, jakby jej tam nie było).
Dioda Zenera, oczywiście bez niej ładowanie będzie działało.
Sterowanie przekaźnikiem na 24V, sterowanie plusem, dwa przyciski: start i stop Dodano po 2 No, całkiem sprytny układ. Zmontowałem go na szybko, tak jak proponowałeś, z diodą Zenera i wygląda, że będzie działać. Dzięki za pomoc
A dlaczego miałby nie działać ? Zmierz napięcie przed tym opornikiem 3,3k na pewno jest dużo wyższe od 5 V. Pewnie ze 12 V a może i więcej. Spełniłeś warunek stabilizacji dla LM7805. Ma na wejściu więcej niż 7 - 8 V to i stabilizator działa poprawnie dając te 5 V (+/-5%). Jeżeli dioda ZENERA ma działać, to tak samo potrzebuje mieć napięcie o trochę...
Przekaźnik normalnie jest wyłączony, złączany jest na ustawiony czas; jeżeli ustawmy 1-minutę - tyle będzie działał przekaźnik w timerze. Znalazłem zdjęcie wersji 12V, w zasilaczu jest dioda Zenera, więc na pewno jakiś prąd jest pobierany, gdy timer jest wyłączony (wyłączony przekaźnik). Podtrzymanie jest na akumulatorze 1,2V/40mA
Diody Zenera dla podniesienia napięcia łączymy w szereg, diody ustawiamy w kierunku zaporowym, czyli katodę diody (-) do plusa, anodę do minusa zasilania ( oczywiście jakiś opornik w szereg ). http://obrazki.elektroda.net/34_11684490... Żeby układ działał, napięcie zasilające musi być wyższe od napięcia diody czy diod Zenera (zależnie od przewidywanych...
I poczytaj o działaniu diody zenera bo w tym układzie to jej działanie było by odwrotne do spodziewanego przez Ciebie. O ile dobrze zrozumiałem Twoje "intencje" :-)
Dioda zenera bezpośrednio do wyjścia wzm.op. - świetne jeśli chcemy coś uszkodzić (diodę, wzm.op.). Tutaj lepiej zmienić konfigurację IC10C - wejście odwracające dać do potencjometra (gnd-12v), a wyjście wzmacniacza przez 1k na diodę zenera. Będzie działał jak komparator z możliwością ustalenia progu zadziałania. W aktualnej konfiguracji będzie dawał...
Ta dioda, to tak naprawdę transil czy też "dioda TVS". Diody transil (Transient Voltage Suppressor) to odmiana diod Zenera. Używa się ich do tłumienia przepięć, do zabezpieczenia układów elektronicznych. Bez niej kamerka powinna działać, ale w instalacji jest raczej niezbędna, bo w domowych warunkach na stole możesz bez niej pracować. Dodano po 5 To...
dlaczego autor pominoł rezystancje diody A jakbyś zamodelował diodę Zenera, rezystancją? źródłem napięcia? czy obydwoma?
Witam. Na wejściu układu (na C1) będzie napięcie ok. 60V, więc tranzystory BC548 trzeba zmienić na typ o wyższym UCEmax (BC546 też "będą na granicy", bezpieczniej będzie użyć tranzystorów o napięciu powyżej 80V, np. BF457). Diodę Zenera D3 zmienić na diodę o Uz=47V, np. 1N4756 (lub 2x24V albo 4x12V łączonych szeregowo). Zmienić rezystory na: R4=3.9k...
Figi Faktycznie pierwszy schemat jest błędny, podszedłem do problemu ze złej strony. Wstępne założenie było takie że dioda zenera przewodzi prąd od anody do katody, jednak po przekroczeniu pewnej granicy może również przewodzić od katody do anody... i to właśnie chciałem wykorzystać w pierwszej wersji projektu. :D Narysowałem drugą wersje, mam nadzieje...
Witam, w tej konfiguracji układ nie będzie działał. Diody wyglądają na "gołe" więc należy je sterować prądowo w połączeniu szeregowym , na ostatnim schemacie jest dobrze, z opisów tego drivera wynika, że reguluje on prąd diod więc jest OK. Problem pojawia się Diody 3W 300mA więc Vf = 10 V, dwie diody połączone szeregowo dadzą 20 V. Driver jest przetwornicą...
Hej, mam źródło zasilania dc 12 chciałbym zmienić je na 6v + odbiornik będzie pobierał do 10A. Wymyśliłem sobie taki układ. Rezystor, dioda zenera, tranzystor bi. Taki układ będzie kiepsko działał. Napięcie będzie się zmieniać pod obciążeniem, a w obwodzie diody Zenera będą duże straty. Układy stosowane w praktyce wykorzystują sprzężenie zwrotne. Myślałem...
uhmm...skąd stwierdzenie, że zadziała minuty? Działa od 13 lat dosyć dobrze :) Oczywiście nie używany non stop, ale jednak(dioda zabezpieczająca tranzystor przy przekaźniku w rzeczywistym układzie tam była). Najlepiej wrzucić schemat w jakiegoś LTSpice i sprawdzić jaką diodę zenera użyć, ale to musi działać bo jest za proste :)
Nie chce mi się pisać ciągle to samo o zasilaniu więc zobacz tu. Gość ma podobny problem z zasilaczem. http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtop... P.S. A tranzystory sprawdza się wszystkie łącznie z diodą zenera.
Dioda Zenera podłączona w kierunku przewodzenia zachowuje się jak dioda krzemowa. Napięcie zenera nie ma znaczenia (liczy się spadek napięcia na diodzie tak jak w każdej prostowniczej). Dioda zenera podłączona w kierunku zaporowym zachowuje się również tak jak każda dioda krzemowa. Ma niewielki prąd wsteczny aż do przekroczenia napięcia przebicia. W...
Ok tylko ostrzegam że jestem totalnie zielony. Więc jak jest dobra to co powinno pokazać. I czy to jest dioda? To co pokazałeś to prawdopodobnie dioda Zenera. Odczytaj oznaczenia na soldermasce. Wszystkie diody mają jak widzę oznaczenia D1,D2...itd. Potrafisz sprawdzić diodę czy jest dobra?
może spróbuj dodać dodać rezystor 1...5k i diodę zenera 5v1 na wejściu adc? Takie rozwiązanie obetnie ewentualne szpilki napięcia z wzmacniacza operacyjnego zamiast puszczać prąd przez diody zabezpieczające.
Bo jakoś nie rozumiem działania zenerki na masie stabilizatorka. Owa dioda przesuwa "masę" stabilizatora o 6,2V. Wtedy na wyjściu stabilizatora nie mamy 24V tylko o napięcie zenera więcej czyli 30,2V Jak mogę prosto ograniczyć napięcie aby działał on poprawnie? Zmniejsz wartość R1, która to obciąży trochę trafo w stanie jałowym. W tej aplikacji poprzez...
W przypadku wzmacniacza o tak małej mocy wyjściowej, lepiej będzie jednak zbudować układ według schematu Nord Elektronik. Ten z AVT czerpie zasilanie z sygnału wyjściowego wzmacniacza mocy. Zastosowano tam stabilizator napięcia z 11V diodą zenera. Wzmacniacz o mocy 4W nie da takiego napięcia by układ mógł działać poprawnie. Nie trzeba zmieniać tranzystorów...
działać dioda zenera dioda zenera zasada działać zwykła dioda dioda zenera
chrysler chłodzenie silnik klatkowy wirnik katalog kodów
sygnalizacja rozładowania baterii traktorek kosiarka
Dane techniczne półprzewodnika SMD AVH (SMAJ130C) Samoczynna aktywacja czujnika PIR BISS0001 - przyczyny i rozwiązania