Tu masz odpowiedź: http://obrazki.elektroda.net/72_12149136... Układ 78XX jest tu ZAMIAST opornika i zenerki, ale oczywiście ma znacznie lepsze własności: lepsza stabilność termiczna, większa obciążalność. Zastępowalność jest na poziomie CZWÓRNIKA, więc nie można wsadzic LM78xx tam, gdzie pracuje sama zenerka jako DWÓJNIK.
Człowieku, ale takie cos nie będzie działać... Diody zenera służą do stabilizacji a nie do prostowania... Powiedz jeszcze, że diody są na np.6,3V a ty chcesz prostować np.12V….
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dioda https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=diod... https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=diod...
Żeby uzyskać szybsze narastanie prądu przy wzroście napięcia trzeba użyć układów aktywnych. Do tego celu nadaje sie TL431, z dodatkowym tranzystorem może działać jak dioda Zenera dużej mocy, o dokładnie określonym progu zadziałania i stromo narastającym prądzie. Zastosowanie tyrystora jako elementu wykonawczego daje pewność przepalenia bezpiecznika...
Diody zenera można lączyć szeregowo. Napięcie zenera jest to napięcie przebicia diody, czyli przy jakim napięciu zecznie przewodzić wstecz. Jak je polączysz w szeregu to to napięcie wzronie. Dodatkowo możesz wlączyć w szereg zwyklą diodę 1N.... ale w odwrotną stronę. Dioda zwykła daje w tym szeregu 0,7V. np: -A(DiodaZenera)K-A(DiodaZenera)K-K(Dioda...
Transil to nic innego jak dioda Zenera. Transil dwukierunkowy, to dwie diody Zenera, połączone przeciwsobnie. a teraz zastanów się jak podłączyć diodę Zenera do układu, żeby działała.
Myślę, że gdybyś nie uruchamiał układu bez wspomnianej zwartej diody zenera wszystko by działało. Po włączeniu zasilania bez diody zenera przez chwilę stacja działała (jak wspomniałeś) do momentu gdy stabilizator nie poradził sobie ze zbyt wysokim napięciem na wejściu. Podejmowanie ryzyka nie zawsze się opłaca :(
Możesz i bedzie działać.
Jednak dlaczego przy odłączeniu zasilania dioda Zenera nie zadziała identycznie jak dioda prostownicza, tylko kierunek prądu przy wygaszaniu taką diodą idzie w kierunku jej zaporowym? A to jest istota stosowania właśnie diod Zenera do gaszenia (z tego co słyszałem) - większy prąd gaszenia - szybsze wytracenie pola magnetycznego - nadal względnie bezpieczne....
Ze schematu wynika że to zwykła dioda zenera 3V9, wstaw taką diodę i ma działać. To tester najprawdopodobniej pokazuje głupoty. Pozdrawiam, A. P. S. Zaprojektowałeś samemu nową PCB do tego wzmacniacza i teraz budujesz go od zera?
Szukaj w podstawach elektroniki. Działy o stabilizatorach parametrycznych, równoległych i być może szeregowych. Nawet tutaj znajdziesz opisy działania stabilizatora z diodą Zenera i wtórnikiem emiterowym.
Napięcie zasilacza ustaw na większe od napięcia diody Zenera. Wtedy będzie widać czy działa - amperomierz pokaże prąd a woltomierz napięcie na diodzie.
To łatwo sprawdzić, odłącz owe diody i zobaczysz - wzmacniacz będzie działał normalnie. :)
Witam Dwie szeregowo połączone diody Zenera będą działać poprawnie, jednak będą tylko zajmować więcej miejsca.
No niech kolega zapozna się z działaniem stabilizatora parametrycznego z diodą Zenera i opornikiem, i później z dodatkowym tranzystorem.
Witam. Tak będzie działać, ale nie wiem po co zenera? Zwykłą prostowniczą tylko prąd, aby nie był niższy niż prąd lampy. I chyba najlepiej diodę dać przy przełączniku świateł.
Nie do końca Cię zrozumiałem z tą diodą ograniczającą. To że większość scalaków ma diody zabezpieczające które przewodzą kiedy próbujesz wymusić napięcie większe niż zasilanie. Najprostsze rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy to kaskoda, układ zacznie działać 7-10V powyżej napięcia diody Zenera czyli powyżej 40V, trzeba uważać ok 37V bo MOSFETy...
Ten tranzystor będzie wymagał w tych warunkach ok 3,5V Ugs czyli na diodzie Zenera odłoży się 4,1V niby mniej od nominalnego napięcia więc układ może działać, dioda przy normalnej pracy nie jest potrzebna, sens jej stosowania jakiś jest - zabezpieczenie przed przepięciami z ESD. Układ z dwoma LEDami powinien pracować poprawnie powyżej 7V.
Wpisz w Google stabilizator parametryczny. Gdzie zamiast diody zenera masz czerwoną diodę LED.
Nie ma potrzeby nic dokładać, układ z diodami 5V (5,1V) też będzie działał prawidłowo.
Jeśli D1-D4 to zwykłe diody Zenera, to układ nie będzie działał dla napięć wyjściowych wiekszych niż 0,6V ;) Zdecydowanie proponował bym układ z izolacją galwaniczną - z tego co pamiętam karty NI kosztują niemało...
Jak działa ogranicznik ? Obcina tylko sam wierzchołek piku przepięcia do 1500V. Żaden element tak nie działa. Nie w tak krótkim okresie trwania przepięcia. Warystory mają bardzo powolny powrót do stanu zaporowego, a iskierniki po zapaleniu się wewnątrz łuku sprowadzają napięcie dużo niżej, z racji na ujemną rezystancję dynamiczną łuku elektrycznego....
Tak, więc pozostanę przy tym najprostszym układzie z diodą zenera. Czy sam przekaźnik z diodą zenera będzie działać, czy jeszcze muszę coś zrobić?
Niestety nie mam na podmianę elementów d1202 i z1202, To są wersje SMD diod 1N4148 i diody Zenera na 3,3V. Można tam wlutować elementy zwykłe lub pozostawić tam puste miejsce. Bez nich też będzie to działać.
Wszystko zależy co siedzi w środku FS-301. Podałem ci informację ,że na schemacie Fendara PRo 1000 jest i schemat footswitcha. Jak widać są tam diody i dioda zenera. Zrobić jak na schemacie i powinno działać.
Diody można łączyć równolegle , tylko po co? I tak będzie działać jedna , ta o wyższym napięciu.Nie przypominam sobie żadnego rozwiązania z 2 diodami nawet w Philipsie, ale cóż pamięć już nie ta. Co do TV jeśli działa to nie ma co się martwić na zapas, bo z postu wynika że nie wymieniałeś jej.
I poczytaj o działaniu diody zenera bo w tym układzie to jej działanie było by odwrotne do spodziewanego przez Ciebie. O ile dobrze zrozumiałem Twoje "intencje" :-)
Prawie dobrze. :) Poprawka na wstępie - jeśli Uwy rośnie, to prąd diody również rośnie i dioda świeci mocniej (Ty pisałeś, że odwrotnie). Druga sprawa - napięcia na FB i COMP są różne - COMP to wyjście wzmacniacza i tam napięcie zmienia się ok. 1..6V. I po raz kolejny - element opto ma działać płynnie. :)
Zajrzałem na tę rosyjską stronę ze schematami generatorów: W 72 piszą o diodzie Zenera, a naprawdę to jest tunelowa (z diodą Zenera by nie działało). 76 wygląda interesująco - drugi wzmacniacz to tylko wtórnik, żeby obciążenie wyjścia nie zakłócało generowania. 81 to jest mostek Wiena - dobry, ale niestety do przestrajania wymaga dobrze dobranej pary...
Tak przeglądam tę notę SIM900 i "skubańce" pozmniejszali napięcia pracy w stosunku do SIM300. Układ z diodą zenera będzie działał tylko pamiętaj że dioda zenera potrzebuje prądu ~1mA do poprawnej pracy.
Witam, mam miernik LCR-T7, działał dobrze i nagle po podpięciu diody Zenera się zawiesił, ciągle wyświetla tylko ostatni pomiar i nic nie da się zrobić, nie mierzy. Może ktoś będzie wiedział, co można zrobić z tym?
Bez tej diody możesz testowo włączyć i będzie działać. Docelowo do wymiany.
Hej, Prosze o pomoc co dodać żeby dioda 2,4V działała w instalacji 12V. Oporniki? Dioda zenera?
Zamieniasz NPN na PNP odwracasz diodę Zenera i zamieniasz polaryzację na wejściu (i wyjściu) i będzie działać.
:arrow: artur_siara Diody jak diody. Wstaw i zobacz, jak nie będzie się nadmiernie nagrzewała to niech zostanie. Momenty zapalania się (a właściwie gaśnięcia) poszczególnych diód stosownie do zmniejszającego się napięcia na zaciskach akumulatora. To zbuduj taki układ i zobacz czy będzie działał zgodnie z oczekiwaniami.
http://obrazki.elektroda.pl/9988376300_1... Jeżeli V+ > +5V to nie będzie działać prawidłowo - albo NPN od strony GND, albo jeszcze po drodze dioda Zenera na bazę.
Zamontuj taka diodę jaka masz i zobacz czy napięcie wstanie na kondensatorach elektrolitycznych. A jak chcesz, to sobie zamów taką jak była, ale nie jest to aż tak krytyczne. Ważne żeby była o takich samych parametrach lub więcej, ale nie mniej, czyli napięcie i prąd. To, że dioda dostała zwarcia, to raczej zmęczenie materiału diody i raczej nic nie...
Witam! Złożyłem prostownik JózefaG i mam z nim problem bo niestety nie chce działać, dopiero jak wepnę diodę zenera na 5.1 Volta tak jak to jest ukazane na rysunku poniżej to zaczyna działać. Bez tej diody niestety nie chce a napięcia są takie jak oznaczone na rysunku tzn. w chwili kiedy nie działa. Wszystkie napięcia mierzone są względem plusa. Prosze...
Ostatnie pytanie, jak ważny jest kondensator między zasilaniem i masą? I jeśli moje źródło po wyprostowaniu daje V od 15-17, i schodzi do 12V przy obciążeniu pompą To tylko zasilanie samego przekaźnika - jest ok. , to czy układ zadziała, i czy muszę dodać inny stabilizator, czy układ ten będzie działał ok? Jest w układzie. dioda zenera C6V8. Doskonale...
Zmień również rezystor R3, bo jak widzę go w korozji to wątpię aby działało
Proste zadanie na zrozumienie zasady działania diody zenera. Cos podobnego było kiedyś na OWT. P.S. Te zadanie nie wymaga obliczeń a jedynie spostrzeżenia która dioda zadziała jako pirwsza :)
Jeśli masz zamiar programować całość przez ISP lepiej zasilić procka z 5V. Poza tym zmniejszysz obciążenie na diodzie Zenera.
Chyba źle pojmowałem zasadę działania diody zenera i napięcia zenera . Tak więc mój pomysł upada :) .
Uszkodzone tranzystory, tranzystory "malowanki" lub błędnie określone końcówki - innej możliwości nie ma. Zwarcie bazy z emiterem musi wyłączyć tranzystor. Będzie przewodził gdy nastąpi przebicie "malowanki" na złączu C-E, będzie działać jak dioda Zenera ( jeśli jest ograniczony prąd).
Sposób działania diody zenera i cewki przekaźnika zabezpiecza układ przed nadmierną oscylacją. Nie wiem jakie akumulatory ma autor. Z napięcia domyślam się że chodzi PB tylko w jakiej technologi. Standardowa, żel, AGM.
Nie będzie działać, bo przy pierwszym włączeniu spalisz diodę Zenera 15V.
Schemat i opis działania regulowanej diody Zenera na napięcia od 3,5V do 45V zbudowanej na rodzimych półprzewodnikach.
Dziękuję. Czyli założenie (prąd diody 5 mA) mnie "położyło". No bo skąd mamy wiedzieć jaki jest prąd bazy, jeżeli nie znamy obciążenia? Przy okazji polecam: http://www.falstad.com/circuit/polish/e-... http://www.falstad.com/circuit/polish/e-... Jak ja mogłem żyć tyle lat w takim błędzie (zasada działania diody Zenera)?
Z1 dioda zenera.
Prędkość 115kb/s będzie w sam raz do gadania z DS, oczywiście aby wygenerować reset na magistrali 1-wire należy chwilowo przełączyć baudrate na niższy. Pamiętaj, że między DS1820 i DS18B20 jest spora różnica w obliczaniu temperatury na podstawie odczytanych z DS danych - szczegóły znajdziesz w dokumentacji producenta ;)
tyrystor sprawdziłem na żarówce (schemat z elektrody) Tranzystory sprawdzałem HFE miernikiem i przejścia od bazy do C i E i na odwrót "przerwę" w pnp i npn jest na odwrót . Diody prostownicze sprawdzałem przejście w jedna stronę w druga przerwa. Rezystory mierzyłem omomierzem jak wartość była inna wy lutowałem i zmierzyłem. Diody zenera nie mam aż takiej...
Schemat z początku postu (przekaźnik na 12V) z szeregową diodą Zenera 12V.
Często problemem przy USB są te diody Zenera. Na 3.3V czasami nie chce działać a na 3.6V już działa. Ale raz mi się zdarzyło że i na 3.6V był jakiś problem. I zadziałało na 3.3V. U Ciebie są 3.6V więc możesz spróbować zmienić na 3.3V.
...ważniejsze od tego jaka to dioda jest to co ona tam robi i jak jest podłączona. ... A po co autorowi potrzebne akademickie rozważania co robiły tam potłuczone (uszkodzone mechanicznie) diody. Jemu ważne aby określić jakie były te potłuczone diody, wymienić je na właściwe i aby układ działał. Przecież doktoratu z tej naprawy nie będzie pisał.
Weź omomierz, znaną diodę zwykłą i twoją zenera. Omomierzem sprawdź na zwykłej diodzie jaki jest kierunek przewodzenia a jaki zaporowy. To samo dla nieznanej diody zenera. Wlutuj w kierunku zaporowym w układ twoją diodę zenera. Ma działać - chyba że jest błąd w układzie.
Pytanie powinno raczej brzmieć: "Czy może coś zrobiłem tutaj dobrze?" Bo niestety niewiele. Szansę na działanie ma tylko pierwszy stopień na Q2. Stopnia na Q3 nie wysterujesz w takim połączeniu. Tranzystor będzie ciągle zamknięty. O ile się wcześniej nie spali nadmiernym ujemnym napięciem na bramce. Pomiar prądu na IC4A nie będzie działał. Potem masz...
Przepraszam, ze odgrzewam ale mam z tym pewien problem. Układ jak na powyższym rysunku. Napięcie na zasilaniu 12,33V, po zastosowaniu diody zenera 9V1 napięcie za diodą to 13.8V. Led jest na 12V. Jak zrobić, by dioda nie podwyższała napięcia? Dioda przy 12,33V pobiera 44mA. Niestety nie znam się na tym, więc proszę o pomoc. Cały układ ma być zamontowany...
Żarówka zaświeci się dopiero po podaniu napięcia ok 6V na wejście... dioda Zenera ma być włączona tak, jak ją włączyłem, jak ją dasz odwrotnie to będzie działać jak zwykła dioda i żarówka zaświeci się już przy napięciu ok 1,2V. Może pomyliłeś kolejność wyprowadzeń w tranzystorach. Zdobądź się raz na wydatek i zatankuj do pełna, a potem tylko dolewaj...
Lepiej sprawdź czy wszystko bobrze wlutowałeś.( kondensatory elektrolityczne,tranzystory...) Dzisiaj naprawiałem wzmacniacz na kd502 ,próbowałem go reanimować ale na wy. było cały czas ujemne napięcie. Siedziałem nad tym chyba z 2-4h ,znalazłem uwaloną diodę zenera ale dalej nic nie działało. Przekopałem płytkę no i znowu nic. Później okazało się że...
Szeregowo z kondensatorem 220nF dałbym opornik 4,7 k / 2W Bo inaczej każde większe przepięcie może powodować przebicie między okładzinami kondensatora i zwarcie w układzie , to przeciążenie jest właśnie pochłaniane przez diodę zenera , brak tego opornika może spowodować dosłowną eksplozję całego układu i poważne zagrożenie pożarowe w przypadku pojawienia...
Przekaźnik normalnie jest wyłączony, złączany jest na ustawiony czas; jeżeli ustawmy 1-minutę - tyle będzie działał przekaźnik w timerze. Znalazłem zdjęcie wersji 12V, w zasilaczu jest dioda Zenera, więc na pewno jakiś prąd jest pobierany, gdy timer jest wyłączony (wyłączony przekaźnik). Podtrzymanie jest na akumulatorze 1,2V/40mA
Pytanie autora tematu: Dlaczego ten "zasilacz" pali Zenerkę ? Odpowiedź: Ponieważ prąd przez nią płynący nie został ograniczony. Niech autor zobaczy jak wygląda charakterystyka i istota działania diody Zenera. I niech zamknie ten temat, bo niektórzy dorabiają niestworzone teorie.
1 i 3 schemat nadal zawiera błędy (dziwie się że nikt do tej pory tego nie poprawił). Sposób włączenia diody zenera na schemacie nr. 1 i 3 jest kompletnie bez sensu. Ta dioda przecież nie będzie działać, bo nie płynie przez nią żaden prąd. Ten układ nie będzie działał. Sama treść tych zadań (z praktycznego punktu widzenia) jest również bezsensowna (jeśli...
Witam , udało mi się naprawić kilka takich przełączników . W 95% ulega uszkodzeniu dioda zenera ZD 2 przy mostu graetza . Zener jest wtedy zwarty . Wstawiam diodę zenera na 24V 1,3W . Jak na razie Wszystkie 7 sztuk działają bez zarzutu . Odnośnie sprawy klienta który wstawił diodę 1N4148 . Napięcie bez diody zenera jest 33V i dlatego uszkodził się stabilizator...
a taki, jaki widzę w #90, może działać gorzej, niż układ z samym kondensatorem 470uF. Czy mógłby Kolega rozwinąć myśl? Dodano po 4 PILNE!!! Zauważyłem błąd na schemacie. Ciągnie się od #78 i nie pozwala na poprawne uruchomienie układu. Jego konsekwencją są opisywane przez autora problemy. Przy wprowadzaniu możliwości precyzyjnego ustawienia drugiego...
Witam, Sam rezystor włączony szeregowo o rezystancji 22k nie pozwoli na uszkodzenie wejścia procesora. Nawet dla napięcia wejściowego 24V maksylany prąd jaki popłynie to 1,2mA. Wewnętrzne diody mikrokontrolera w zupełności poradzą sobie z takim prądem. Ale oczywiście zewnętrzna dioda zabezpieczająca to podstawa w urządzeniu które ma działać niezawodnie....
Nie wiem czy twoje oczekiwania wobec komparatora/switcha są sensowne. Drgania styków wyglądają jak poniżej https://obrazki.elektroda.pl/1254091900_... Switch będzie miał mechaniczne opóźnienie na poziomie (dziesiątek) milisekund, po tym czasie, kiedy styki zaczną się rozwierać dostaniesz impulsy o stromych zboczach trwających pojedyncze...
Diody Zenera dla podniesienia napięcia łączymy w szereg, diody ustawiamy w kierunku zaporowym, czyli katodę diody (-) do plusa, anodę do minusa zasilania ( oczywiście jakiś opornik w szereg ). http://obrazki.elektroda.net/34_11684490... Żeby układ działał, napięcie zasilające musi być wyższe od napięcia diody czy diod Zenera (zależnie od przewidywanych...
http://obrazki.elektroda.net/92_12581487... Jako zabezpieczenie głośnika wysokotonowego przed spaleniem jego cewki stosuje się np. bezpiecznik lub też diody Zenera. Elementy te, chroniąc przetwornik, wpływają na jego pracę. Bezpiecznik ma rezystancję, która powoduje tłumienie wielkich częstotliwości. Diody Zenera działają jak kompresor, gdyż ich...
działa, po prostu bardzo powoli się rozładowuje z powodu braku diody zenera. Dioda Zenera nie ma wpływu n działanie, dioda Zenera stanowi tylko zabezpieczenie.
Witam wszystkich.Zakupiłem na znanym Polskim portalu tester T7.Już na samym początku tester przekonałem się że tester ma wady produkcyjne. Przy testowaniu diody zenera dioda zrobiła się bardzo gorąca aż parzyła w ręce.Miernik przestał działać,po włączeniu cały czas wyświetlał wynik diody zenera 4,2v mimo że nie był badany żaden element. Okazało się...
Zauważcie panowie że przed stabilizatorem znajduje się dioda zenera o wartości 5,6V co może być za mało dla 7905 Dla poprawnego działania stabilizatora należy podnieść wartość diody do 7,5-9V lub zrezygnować z niej całkowicie jeśli napięcie przed układem 7905 nie przekroczy -24V
No właśnie, układ ma ograniczać "o", czy "do" 12V? Bo w tym pierwszym wypadku wystarczy dioda Zenera (schemat w załączniku), zaś w drugim trzeba stosować stabilizator, wokół którego trzeba nawinąć przynajmniej dwa dławiki - sprawa bardziej skomplikowana. Co do schematu z załącznika: układ obniża napięcie o wartość napięcia diody Zenera (np. 12V/1.3W)....
Hmm... pamiętam jak mnie uczono, że właśnie w taki sposób można sobie zrobić prosty stabilizator. Czy zatem w tym przypadku da się sprawić, żeby to działało? Pozdrawiam
Ok. Dioda wymieniona na 24V 1W i lampa śmiga. W tego typu lampach jakby przestała działać to właśnie najczęściej pada ww dioda zenera, podajaca napiecie 24V na cewke przekaźnika, ktory załącza halogen. Dzięki za pomoc.
Tak, zwiększy się napięcie łączne, ale pod warunkiem, że połączymy katodę diody prostowniczej z katodą diody Zenera, albo anodę diody prostowniczej z anodą diody Zenera. Nie będzie to działać wcale - gdy połączymy: szeregowo katody diody prostowniczej z anodą diody Zenera Dodatkowym, a właściwie głównym celem takiego zabiegu jest zmniejszenie współczynnika...
ja zrobiłem ze schematu 794209 ze strony 8 sprubuje dołożyć ten układ z diodą zenera i zobaczymy jak bedzie działać
Jest to dioda zabezpieczjąca przed odwróceniem polaryzacji zasilania i nadmiernym napięciem zasilania. Jest podobna w działaniu do diody zenera. Stosowane są rożne typy np. taka.http://pdf1.alldatasheet.com/datash... Dodam że bez diody też ma działać ale jak widać czasem jest potrzebna.
U urządzeniu fabrycznym pracowała przez wiele lat dioda Zenera jako czujnik poziomu ciekłego azotu (ok -173st C). ... Chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej o tym urządzeniu, np. kto je wyprodukował. Nie chodziło mi o to, że zastosowanie diody Zenera w takiej roli jest niemożliwe. Na pewno znajdzie się egzemplarz który się nada. Jednak elementy półprzewodnikowe...
Witam, ten tester zwykle ulega uszkodzeniu gdy w piny oznaczone KAA włożymy cokolwiek innego niż diodę Zenera, nawet odwrotnie włożona dioda Zenera potrafi go zepsuć. Ulega wtedy uszkodzeniu układ U7 (SY7200A) a czasami też dioda D2 (1N4148W). Prawidłowo działający układ U7 wytwarza napięcie około 31V używane do pomiaru diod Zenera. Można oszukać tester...
po wymianie układu wszystko OK wejscie AV2 nie działało bo uszkodzona była dioda zenera 6111 (8.2V)
Powinno działać na wszystkich atmegach. Może usuń diody zenera i daj rezystory 330R.
To, że to dioda, widać z oznaczenia na obudowie. Zastanawia mnie jednak, czemu katoda jest opisana jako plus, a anoda jako minus? Może producent opisał jak ją podłączyć, aby działała zaporowo w danym układzie, a może to jest dioda Zenera?
Witam. Wykonałem układ z powyższego schematu jednak posiadam odczep z uzwojenia o wartości 12.5v zmieniłem diodę zenera na 13v. Układ nie działa. Tzn działa tyle że daje maks napięcie na wirnik. Nie reaguje na zmiany. Co zmienić aby układ działał jak należy? Wystarczy dioda zenera na 12v i r2 1kom? Pozdrawiam.
To niemożliwe żeby sama dioda Zenera tak działała. Może ją źle wstawiłeś. Daj schemat.
Może późno lecz mam te płytę przed sobą, ten element jest oznaczony; 431 - regulowana dioda Zenera. Włóż jakąś nawet nie SMD i będzie działać. Mam taką płytę na sprzedaż.
Można przyjąć, że maksymalne katalogowe napięcie zasilania to 15V i do takiego napięcia zasilania można usunąć R6/D2/D1, pod warunkiem, że napięcie nie pływa, bo wpłynie to na dokładność odliczania. D3 może być zastąpiona 1N4001...1N4007 Z przyciskiem to ma działać tak, dopuki wciśnięty układ nie odlicza, puszczenie zaczyna liczyć ?
Raczej będą problemy - choćby dla tego, że pomiędzy emiterem a baza górnego tranzystora pnp ustali się napięcie 0,7V powodując jego ciągłe wysterowanie, dioda zenera zewrze to napięcie...ogólnie źle zaprojektowane. Układ mógłby działać gdy całkowicie zrezygnować z diody zenera i rezystora 1kOhm (uważając na nieprzekroczenie dopuszczalnego napięcia zasilania...
witam mam taki sam problem jak kolega wyżej jak tą diodę wymontuje to laptop będzie działał czy nie
Mógłbyś podpowiedzieć jakimś schemacikiem ? czy mógłbyś mi wytłumaczyć jak działał by tak układ z diodą zenera i tranzystorem ?
Jeju no toż to zwykła bariera napięcia Zenera! Stosowana w układach automatyki, tak jak powiedział Saimon880, dla strefy wybuchowej (Ex). Moduły te stabilizują sygnały napięciowe na 10V - tak aby uniemożliwić nieoczekiwany przyrost energii który spowodowałby wybuch w zagrożonej strefie. Przedmówcom zlecam zapoznanie się z zasadą działania diody Zenera:...
Mówisz o tym schemacie: 1207181 wygląda dobrze. Regulowana dioda zenera i gotowy schemat. A jaka jest zasada obliczania rezystorów w dzielniku napięcia? Potencjometr P1 służy do regulacji napięcia działania?
Witam na diodzie pisze VN19 9568 są potrzebne dwie takie diody i jedna S1M wysiadły na płytce sterującej żelazka że stacją parową. Typ żelazka GC9682 . Chodzi mi tylko o to jakimi diodami zastąpić powyższe diody . Dodano po 4 Witam to znaczy jak wstawię diody zenera na 200V powinno działać bo właśnie nie wiedziałem na jakie napięcie kupić. W poniedziałek...
Nowa wersja płytki. - Wszystkie wolne piny Atmegi8 wystawione na goldpiny. - Poprawione zasilanie (nie ma już diod Zenera, bo nie wszystkie komputery dobrze działały z takim rozwiązaniem). Teraz cały układ zasilany jest z ok 3v3 - spadek na dwóch diodach 1N4148. W załączniku wzór płytki "Sprint Layout 6"
To ja nie mam pojęcia jak to może działać. Bo dla mnie to dioda zenera pracuje tu na zwarciu przez wzmacniacz i T. Bo niby co ogranicza prąd diody
Figi Faktycznie pierwszy schemat jest błędny, podszedłem do problemu ze złej strony. Wstępne założenie było takie że dioda zenera przewodzi prąd od anody do katody, jednak po przekroczeniu pewnej granicy może również przewodzić od katody do anody... i to właśnie chciałem wykorzystać w pierwszej wersji projektu. :D Narysowałem drugą wersje, mam nadzieje...
Transile, w odróżnieniu od diody Zenera, mocno się "rozjeżdżają" z napięciami. Dlatego podaje się aż trzy napięcia: U(RM) - maksymalne napięcie pracy przy którym producent gwarantuje że transil nie będzie jeszcze w pełni przewodził (działał). Do tego podaje się też I(RM) - maksymalny prąd jaki popłynie przez transil na który podano napięcie U(RM). U(BR)...
60 białych LED z 4 paluszków? Przecież to kilku minut nie wytrzyma, o ile się w ogóle zaświecą. Za mała wydajność jest baterii, tu potrzebny byłby dobry zasilacz lub ostatecznie akumulator. Lampa błyskowa nie jest przeznaczona do ciągłego świecenia przez parę minut :) A nawet gdyby była, to co najmniej kilkanaście minut ciągłej pracy wytrzyma. 60 LED'ów...
Sorry że odkopuję temat ale czy jeszcze moglibyście mi opowiedzieć o zasadzie działania tego układu diody zenera oraz tranzystora bd911
Czy zamieszczony schemat będzie działać? LM301 nie nadaje się bo przy pojedynczym zasilaniu działa dopiero dla napięć na wejściach ok. 2V. W ogóle nie ma żadnych przesłanek do jego zastosowania z uwagi na problemy przy pracy z pojedynczym zasilaniem (stąd m.in. konieczność diody zenera). Za to pospolite np LM358 (i rożne ich odpowiedniki) potrafią...
dioda zenera działać dioda zenera zasada działać zwykła dioda dioda zenera
zapalona kontrolka scania thinkpad power uszkodzony sensor
ADB-2670WF – czy możliwa przeróbka dekodera na Android Box? Analiza techniczna Łożyska silnika pralki Frania – typy, oznaczenia 6201 ZZ, 6202 ZZ, tuleje ślizgowe