jeśli ci pali bezpiecznik to masz źle wstawioną diodę jak masz wlutowaną diodę?
Sprawdź diody.
Wszystkie elementy elektroniczne mogą ulec uszkodzeniu ;) Najlepiej wylutować i sprawdzić poszczególne diody.
sprawdź taką funkcją jak test diod!
Dioda D506 to BYP-150/100 (oryginał), a napięcie na katodzie tej diody to ok. 21,8V
Nie buczy transformator, tylko sygnał z korektora Aa. Zatem tak czy siak zasilacz do sprawdzenia masz : kondensatory filtrujące w pierwszej kolejności i diody prostownika .
Wydaje mi się ze w tym odbiorniku do sygnalizacji sygnału stereo stosowana jest żarówka 6V 50mA. Obejrzyj ten film na YT, (szczególnie od 3,5min do 4min) tam jest pokazane gniazdo żarówki jak się do niego dostać.( https://www.youtube.com/watch?v=A492_sYX... )
Samą diodę led można sprawdzić na mierniku uniwersalnym, na zakresie 2000Ohm lub spadku napięcia na diodzie. Podłączając "+" końcówkę miernika do anody , a "-" do katody powinna lekko zaświecić. Oprócz diody mogą występować zimne luty, ewentualnie przerwana ścieżka. Należy również sprawdzić tranzystor sterujący tą diodą.
Sprawdź na początek diodę D114 i opornik R233. Dodano po 33 Chodzi o to czy to jest właściwa dioda na 33V
Włąśnie tu mam problem w stawieniu po bokach ponieważ ta plexi co rozkupia światło jest tylko na górze.Ona ma jakby rzucacć światło na skale.Niestety nie jest na skali.Ja już tu kombinowałem jak koń pod górę.Musze po prostu dać jeszcze jedną diode na środku i będzie git.Aa i dzięki za zmatowanie.
Co do stereo - może pokręciłeś PR-kami koło UL1621? Jednym z nich ustawia się "zaskok" stereo. A co do wskaźnika poziomu sygnału - podobnie :) PR-ek do regulacji powinien być połączony pośrednio lub bezpośrednio z końcówką 13 układu UL1200. Nie mam schematu, więc nie powiem Ci które to - zrób to doświadczalnie... Pozdrawiam!
Ws422 nie miały diody w środku. Ws432 i owszem miały Bywały też wersje 422 z dziurą zamiast diody, bo akurat mieli takie fronty jak to w Polsce :D Więc ustal co tam masz na początek. Tak, to nic innego jak obecność napięcia.
Kolumny Unitra ZG-486. Jaki jest stan piankowych zawieszeń głośników niskotonowych? A jak zapala sie MOCNO czerwone diody (tak ze beda sie swiecic praktycznie nieustannie) to wtedy jest przester razem z tymi znieksztalceniami. Wydaje się to normalne że wzmacniacz jest przesterowany kiedy palą się czerwone diody.
Zrób tak jak na schemacie Artura K. Diody są połączone szeregowo. Tzn minus pierwszej diody łączysz z plusem drugiej a jej wyjście jest minusem układu.
Wstaw nowe kondensatory C78 i C80 i zobacz czy brzęczenie ustąpiło. Może być tak, ze pod napięciem coś się z nimi dzieje i nie filtrują napięcia. Jak po wymianie tych kondensatorów dalej będzie brzęczeć to wymień diody w mostku. Może po wymianie diod brzęczenie ustąpi.
Altus nie masz racji - u mnie tez odrazu zalacza sie radio. W tym przelaczniku sieciowym jest tez stycznik ktory wlacza ze stanu standby - jak wejdziesz w stan standby to przez lekkie nacisniecie przycisku power(tak zeby sie nie wylaczyl zupelnie) wlaczasz radio. Tak to dziala u mnie i jezeli lucyfers opisuje ze u niego tak samo to mysle ze mamy obaj...
Dla pewności sprawdź dokładnie tego T7 Ten tranzystor raczej nie jest winny, raczej MAB. Można spróbować "podciągnąć" pin 32 do stanu wysokiego poprzez rezystor 1,5-4,7k i sprawdzić. po przecięciu MAB daje prawidłowe polecenie odtwarzania więc OK Na pewno? Zmienia stan zależnie od funkcji REC/PLAY? Zrób test z diodą LED.
No to nie wzbudzenie. Coś popieprzone z zasilaczem i stopniem końcowym. Kondensatory C46, C47, C37 wymieniłeś? Mostek Graetz'a jest dobrze połączony? Chodzi mi o polaryzację diod.
Witam do wymiany diody prostownicze w mostku 4x1n4007
kiedyś mialem podobny problem z tym wzmacniaczem okazało sie że padły tranzystory niema co się zastanawiać tylko wymienić te trznzystory koszt jednrgo to ok. 25gr po wymianie wszystko powinno działac Pozdrawiam
A to ciekawe Wystarczy dobrać rezystor R281 i po krzyku.Poz artur(z prawa Ohma) Diody LED można zasilać napięciem AC. Obie odpowiedzi są błędne co do zasady podłączenia diody LED do napięcia AC
witam sprawdz napiecie +5V na zlaczce A103 w punkcie 10
Diodę z przekaźnikiem spina się antyrównolegle.
Sprawdź, albo wymień tranzystory sterujące tymi diodami.
Uszkodzone końcówki mocy obu kanałów, tranzystory w stopniu końcowym do wymiany i reszta do sprawdzenia.
A miernik masz?Potrafisz sie nim poslugiwac tzn. pomiar napiecia,rezystancji? Dodano po 14 Tak wogole to na razie zostaw w spokoju tranzystory wejsciowe i wyjsciowe na przedwzmacniaczu tylko zajmij sie jego zasilaniem bo widac ze jego jest BRAK skoro ledki nie swieca a sa one zasilane z tego samego punktu!Tak jak pisalem wyzej do sprawdzenia bezpiecznik...
Te oporniki są zastąpione diodami D503, D504. Wylutuj te diody
Zwróć uwagę na diodę Zenera D3 - prawdopodobnie ma zwarcie.
Ten kulawy wskaźnik dostrojenia w AS642 pokazuje prędkość wiatru - szerokość łapania ma jak drzwi od stodoły, gaśnie jak już stacja od odstrojenie charczy. Na słuch można się dokładniej wstroić niż patrząc na zachowanie tej diody. Prawidłowo dioda powinna świecić gdy dostroiłeś się do stacji. A gdy jesteś już daleko poza stacją, słychać tylko szum UKF,...
Jesteś pewny? Jak więc wyjaśnisz fakt że jedna zwarta dioda nie spowodowała spalenia bezpiecznika przy założeniu że pozostałe diody są sprawne?
marian1981.02 - Szukałem i nic nie znalazłem.... Ale gdzie zarówki jak tam są diody!
Chodzi o C109 i C110 elektrolity i D103 D104 D105 D106-Diody?
Jedna diod na mostku prostowniczym jest przepalona, wie ktoś na ile amperów są te diody??
Zwróć uwagę, że tam jest dwa elektrolity (przed diodami i po diodach).
ustaw miernik na test diod
jakie obciązenie wpiąles? czy włożyleś takie same tranzystory czy może jakieś inne? prąd spoczynkowy? grał czysto czy moze raczej nie? cz sygnał wejściowy nie byl za duży? diody prostownicze w zasilaczu sprawne?
Wymień potencjometr na nowy i taki jak powinien być. Dioda nie ma nic z tym wspólnego.
Witam! Trzeba dostroić dyskryminator (detektor) -dwa filtry 7x7; numerów nie pamiętam. Dostroić stroikiem bezindukcyjnym, czasami wystarcza ćwierć obrotu- z wyłączonym ARCz. Po dobrym dostrojeniu do stacji i właściwym zestrojeniu dyskryminatora włączenie ARCz nie powinno zmienić dostrojenia do stacji. Pozdrawiam.
Czyli podłączyłem bazę, wstawiłem mostek i nie działa. :( I nie ma prawa, bo tam jest 1,69V na tej diodzie.
Potraktuj je tak jak normalne diody.
Wina nie jest po stronie korektora,wzmacniacz nie może jej załączyć. Szukaj usterki w wzmacniaczu (IC701- MAB8049 on steruje wszystkim )sprawdź tranzystor T705 (BC238) diody (D711 D712) rezystory R731 R733
Załóż zworki zamiast korektora. Taa i nie działa nawet podświetlenie wyboru wejść a dźwięk I diody zaświecą. Bezpiecznik 400mA sprawdzony?
Chodziło mi bardziej o to które styki są NO a które NC. Pod tym kierunkiem popatrz. Masz tam diodę równolegle do cewki? Dobra jest?
ten rezystor (opornik) kupujesz w sklepie za 10gr . tak jak pisali wcześniej masz 12 V zmiennego czyli trzeba je wyprostować na stały DC najtaniej poprzez jedną diodę .
Regularne.
Ok, ale powiedz mi skąd najlepiej wziąć zasilanie tej że diody ?? Pozdrawiam
Czy korekto powinien reagować na zmiany na potencjometrach gdy jest podłączony do wzmacniacza ale jest wyłączony? Bo mój reaguje jak przy włączonym jedyna różnica to taka że nie świecą diody .
Wyłącz zasilanie i sprawdź na omomierzu (zakres 200 Ohm) czy dioda D503 nie ma zwarcia przypadkiem.
Chyba nie, autor pytał o diody nad przyciskami głośników a wskaźniki wysterowania znajdują się gdzie indziej. Dodano po 2 Graficzny wygląd front panelu sugeruje że nad tymi przyciskami powinny być diody ale nie ma ich tam.
Zamień miejscami kanały na głowicy, zmierz rezystancję samej głowicy dla obu kanałów. Podczas odtwarzania muzyki diody w prawym kanale przestały migać Diody diodami, a sygnał jest?
Nie. Do ponownego zestrojenia jest glowica, detektor FM i stereodekoder.
Co to znaczy, że słabiej mrugają? Diody ciemniej świecą? Czy może wskaźnik nierówno chodzi? Pozdrawiam
Wykonywałeś już jakieś czynności w celu zdiagnozowania usterki? Mierzyłeś chociażby diody, kondensatory na wejściu w celu zlokalizowania zwarcia?
Sprawdż wszytskie rezystory i wymien wszytskie stare kondensatory elektrolityczne bo mogły wyschnać ze starości.
Teź widziałem diody w suwakach w zachodnich konstrukcjach, ale Diora takich nigdy nie robiła.
Jeśli napięcie strojenia w głowicy się zmienia to sprawdź diody pojemnościowe.
Miernik w dłoń i sprawdzaj! Sprawdź napięcia dochodzące do końcówki mocy, bezpieczniki, wszystkie elementy(czy nie są popalone itp.) , połączenia, i ten transformator o którym mówił kolega. Odłącz go przed prostownikiem i sprawdź czy jest napięcie na uzwojeniu wtórnym zasilajęczym końcówkę mocy. Skombinuj sobie schemat!!! To podstawa jeżeli chcesz co...
Bezpieczniki były nowe ale zmieniłem je drugi raz, przelutowałem gniazda bezpieczników ale dalej napięcie jest takie niskie, zmienne jest prawidłowe bo 42,8V tak jakby się napięcie na diodzie traciło. Już nawet ją wymieniałem i dalej takie niskie było. Napięcia na bezpiecznikach są takie same jak przed diodą.
a co z tym wysterowaniem z 4 diodami
Witaj! Tak jak wyczytałeś lampa zapowietrzyła się. Powód może być ciasna podstawka-doginane blaszki co spowodowało naprężenie nogi lampy. Jak nie znajdziesz taką lampę to mogę cię poratować.Mam jeszcze 15 sztuk. Lampę EBF można zastąpić byle pentodą odpowiednio połączyć w podstawce i dodając diody. Pozdrawiam Miro.Nasz
Czyli muszę pomierzyć te tranzystory które nie są wymieniane i te diody prostownicze.
Napisz na jakich tranzystorach jest końcówka mocy, lub prześlij scan schema końca mocy to postaram się pomóc Znalazłem schemat Sprawdż napięcie na rezystorze R763 powinno wynosić 29V jeżeli nie, sprawdź bezpiecznik B 704, pózniej diody oraz kondensator. Od tego zacznijmy.
Mam ten korektor i potwierdzam to co mówią przedmówcy. Składowych 16kHz jest po prostu niewiele w sygnale muzycznym. Jeśli Cię to drażni, to ja podniosłem delikatnie czułość całego toru i obniżyłem częstotliwość+jeszcze podniosłem czułość filtru dla słupka 16kHz. Wyświetlacz nie jest już zgodny z prawdą, ale "wizualnie" efekt został osiągnięty. Niestety...
Tak ale tak jak napisałem słabo czytelny , nie można odczytać oznaczeń diod i rezystorów
Witam. Ostatnio stałem sie posiadaczem Diory WS 504, wszystko niby ok tylko nie wiem o co chodzi z funkcja "muting" . Po wciśnieciu tego klawisza zaczyna mi mrugać dioda na gałce głosności, gdy klikne drugi raz świeci normalnie, przy tym nie zmienia sie poziom głosności . O co chodzi ? trzygrosze edit: MUTING JEST WŁĄCZONE CAŁY CZAS!! Pokliknięciu funkcji...
to nie zaroweczka grzeje u mnie nie ma zaowki wsadzilem zamias niej diody niebieskie
Zamiast stabilizatora na diodzie zenera i bd 135 podstawił bym scalony stabilizator.
co do procesora żeby zmiecić działanie 88-108 Mhz aby pokazywał nową czestotliwość musisz zamienić nóżki diody D408 na płytce wyświetlacza ona orginalnie jest miedzy 16 a 32 noga procesora a masz ja dać miedzy 16 a 31 noga dioda ma być anodą do 16 a katoda do 31
Ta dioda znajduje się w diorze aws 303 na płycie jest narysowana dioda z kreseczka (chyba zenera). Jest okrągła, wygląda jak stary tranzystor tylko ma dwie nuszki . Prosze o pomoc , jaki napięcie i prąd lub jaki mażna zastosować zamiennik!
W takim razie wracamy do wątku :"...sprawdziłbym C279 i C275 (ten sprzęcik ma już parę latek, to elektrolity wysychają). Warto też sprawdzić diody D204-D207 czy za bardzo się nie nagrzewają. " Wymień oba elektrolity, mimo, że były wymieniane (najlepiej na 105 stopni) i koniecznie diody, bo pewnie jedna z nich stopniowo pada.
a potem dokładnie sprawdź (zgodnie ze schematem) płytkę wskaźnika (potencjometr i diody na wejściu wskaźnika)
Nic nie zmieniaj, skoro chcesz zasilać tylko diody to weź mostek 1A.
Muszę dodać, że kręcąc potencjometrem siły głosu wskaźniki wysterowania i niskie tony na analizatorze rosły lub malały w zależności od tego jak kręciłem potencjometrem. Potencjometr we wzmacniaczu nie ma nic do wysterowania korektora. Zakładam, że mówisz o korektorze, bo wzmacniacz nie ma analizatora. Diody pokazują tylko wzmocnienie.
Po długich pomiarach z kolega doszliśmy do tego że winowajcą jest trafo. Podpięte w szereg z żarówką i odłączone obciążenie od niego typu zasilanie pionu i PK oraz cewki odchylania powodowało że TV sie włączał z brakiem wysokiego i świecącą na maks przy 116V żarówką. Jeszcze profilaktycznie może wymieni HOTa i C414 ale raczej to trafo. Wszystkie napięcia...
Przy okazji warto też sprawdzić tranzystor BD135 współpracujący z diodą Zenera.
Niezupełnie "zonko". Pozostawienie w obwodzie głowicy kondensatorów z odciętą jedną końcówką daje duży dryf termiczny wskutek pojemności rozproszonej w i w konsekwencji stacje "płyną". Kondensatory należy w całości wylutować. Ze zdjęcia głowicy widać, że jest podobna do GFE-105. Kondensatory do wylutowania są równoległe do trymerów, należy też zmniejszyć...
Wydaje mi się że każda dioda, LED oczywiście, świeci pod wpływem przepływającego przez nią prądu. I to że na jednej występuje inny spadek niż na drugiej nie ma znaczenia bo w połączeniu szeregowym i tak przez nie płynie ten sam prąd. Jeśli połączymy szeregowo dwie diody, jedną czerwoną a drugą białą i załóżmy że na czerwonej spadek wyniesie 1,5V a na...
W razie uszkodzenia tego kwarcu brak będzie wysterowania bazy tranzystora włączającego diodę IR.
Na diodzie ul1550 jest 33V. Nie wymieniałem jej jeszcze.
mam dwa pomysły 1) wymienić diody źródeł sygnałów na niebieskie, wymienić diody zielone w wskaźniku wysterowania na niebieskie, wymienić diody czerwone w wskaźniku wysterowania na białe, na szybkę nakleić ciemną folię, nakleić taki wypukły napis DIORA, dać złotą podkładkę pod pokrętło głośności, podświetlenie białe jasne diody, 2) diody jw., pokrętła...
rezystor do diody laczy sie szeregowo,na kazda diode daj osobny rezystor o mocy 0,25W wystarczy.nie dolaczaj do tamtej diody co jest we wzmacniaczu tylko zrob tak jak Ci pisalem wczesniej.
Sprawdź jeszcze ten stopień tranzystorowy przed układem UL1200 (napięcie na kolektorze i bazie.
Witam, zamontowałem nowy kondensator C708 2,2 uF, wzmacniacza włacza się normalnie za każdym razem zaczyna od standby (czerwona dioda). Uprzejmie dziękuję za pomoc w naprawie, zostało mi niestety znalezienie wyłacznika sieciowego który się połamał, ale to już inna historia . serdecznie dzię kuję za pomoc Dodano po 1 Witam, zamontowałem nowy kondensator...
Masz gdzieś zwarcie, prawdopodobnie uszkodzona końcówka, sprawdź też diody w mostku.
Problem rozwiązało dokładne zestrojenie głowicy i podstrojenie dyskryminatora. Głowicę stroiłem według instrukcji kolegi DIORADIO z postu #5. Pomysł wskaźnika z podwójną diodą bardzo ciekawy, chętnie wstawię taki do tunera zamiast tego na jednej diodzie. Dziękuję za pomoc, pozdrawiam
Witam. Ustawić maksymalną częstotliwość programatorem i R305 wyregulować tak aby wszystkie diody świeciły.
To sprawdzaj dalej czy masz za stabilizatorem (ten po srodku) 5V jesli nie to cofnij sie przed niego. Wzmacniacz wogole gra i inne funkcje dzialaja oprocz diod swiecacych?
co do korektora nie wiem nic bo go nie posiadam, ale we wzmacniaczu nie da sie nigdzie podpiąc nawet jednej 3 mm diody bo siada napiecie i nie chce grac! jedynie co mozesz zrobic jak ja tyle ze to było do nowych wzmacniaczy operacyjnych, czyli zrobic osobny stabilizator z napiecia koncowek mocy, jak to w orginale jest do wzm operacyjnych(+/-15V). Jak...
Na tej płytce co LEDy są tranzystory o ile dobrze pamiętam to BC237 i BC307 na drugim kanale.To one zazwyczaj przebijają i diody świecą się cały czas.Można włożyć np. BC547.
Teraz w tych miejscach po około 55V stałego, za diodą jest.
Żródło sygnału jest jak nabradziej w porządku - a delikwenta odpowiedzialnego za to zamieszanie już mam ) To tranzystory T101 i T102 - coś mi się zdaje że ktoś naprawdę się postarał żeby było ciężko znaleźć. Ale je wymieniłem i wzmacniacz śmiga aż miło ) A znalazłem przez "odsłuchanie". Został mi jeszcze drobiazg a mianowicie wskaźnik wysterowania -...
Ma być wlutowane wszystko poza tranzystorami końcowymi (BD911/912). Te 50V pewnie na uszkodzonej diodzie, prąd nie płynie i masz tam całe zasilanie, normalnie (gdy dioda świeci) większość napięcia zasilającego wytraca się na rezystorze R7.
na około połowie i więcej mocy a to często ale nie zawsze a gdy świecą czerwone diody to zawsze.
A można wiedzieć które wyjścia zewrzeć? Bo zwierałem na różne sposoby i nic. Jeden plus jest taki ze zgasły dwie czerwone diody ze skali.
ok dzięki za informacje ale chciałem ulepszyć trochę wzmacniacz a wiem ze zmieniają diody na lepsze jakieś inne sugestie zmiana na te same diody nie wiem czy to coś pomoże
ivanfinal widzę że będziesz elektronikiem amatorem szybciej niż przypuszczasz, zawsze miałem szacunek do modelarzy, jesteś jednym z nielicznych początkujących nie związanych z elektroniką który dąży do realizacji projektu z głową. W Twoim przypadku długość kabli nie ma większego znaczenia (musisz pamiętać że przy bardzo długich kablach kabel trzeba...
loud i defeat nic nie zmieniają w barwie dźwięku. Talko diody reagują prawidłowo.
Nie trzeba niczego kupować bo jest to aplikacja darmowa.Dzisiaj ludzie są tak wygodni że chcieli by wszystko naprawić on line ,natychmiast bez wysiłku bez znajomości prawa Ohma i nie tylko.Ze względu na okres świąteczny niech "leżą" a inni podpowiedzą.
Jeżeli nie wiem, to nie wprowadzam w błąd. Te żarówki są trochę "nie typowe" bo 24V/30mA (wystarczy spojrzeć na schemat, z jakiego napięcia są zasilane).
na poczatek sprawdz bezpieczniki ewentualnie podmien jak zepsute jezeli wywala znowu to bedziesz musial przepatrzec koncowke mocy itp... a sprawdz jeszcze blisko przy glosniku czy nie slychac czegos pocichu..i napisz czy kombinowales przed spaleniem z podlaczaniem wielu glosnikow do niego lub podobne sprawy jak byly
diora diody wzmacniacz diora diody diora jakie diody
podłączyć kartę dźwiękową radio clarion zasilanie suszarka dioda
yamaha xt600 tmobile światłowód
Błąd U121A00 w Mercedes W222 2015 - co oznacza? Grzeje się przewód zasilający - przyczyny i rozwiązania