A D6 wylutuj co się dzieje a potem T6,(baza) do masy zewrzyj co się dzieje
Na tej stronie Internetu schemat (элект ... схемы) i instrukcji(Инст&... по эксплm... gramofonu....
Masz na myśli ten kondensator 47nF bocznikujący włącznik zasilania? On na pewno nie mógł mieć wpływu na obroty silnika i talerza. Może sam włącznik miał zanieczyszczone styki niejako przy okazji, odlutowując ten kondensator, zlikwidowałeś częściowo problem z włącznikiem. A kondensator swoją drogą powinien tam być bo zapobiega iskrzeniu styków przełącznika.
Stabilizacja jest zbędna, wystarczy przełącznik uzwojeń na transformatorze: "zima" <-> "lato". Oczywiście zasilacz (transformator) musi mieć zapas mocy, aby w zimie "miał z czego" pobrać tyle prądu, ile potrzeba. Stabilizacja jest źródłem niepotrzebnych strat: napędzana jest brama, a nie talerz gramofonu!
Jeżeli masz napięcie 4,6v-4,7v na silniku przy obrotach 33,1/3 to eletrycznie jest napięcie w porządku to jest albo silnik lub opór w napędzie talerza.
Przełącznik 33/45 i potencjometr reg. obrotów do sprawdzenia. Dodatkowo napięcie zasilania , przewody silnika czerwony/czarny czy jest 12V
Wymień.Tam jest zdaje się 2,2 k liniowy.W tych gramofonach po nagrzaniu obroty zmieniają się trochę.Obejrzyj fotoopór,czy nie jest mętny/rozmyty.
Pierwszy raz miałem kontakt z takim silnikiem....... W moim wypadku był to silnik z Bambino... :) Potem Tonetka i ZK'i (wszystkie możliwe). Jeden z najpopularniej stosowanych silników...
Witam Zapraszam do ogólnej dyskusji o tuningu gramofonu. Na początek, czy ktoś robił stabilizację obrotów silnika kwarcem ? Poszukuję schematów różnych rozwiązań tego typu ? Na forum tematów nie znalazłem. Posiadam rosyjski schemat, tylko te elementy hm... :(.
Uszkodzony jest układ stabilizacji obrotów. Najprawdopodobniej spalona żaróweczka. Zdejmij talerz i wyjmij żarówkę która jest pod czarną tarczą z wycięciami. Jeśli jest sprawna, to może być uszkodzony tranzystor sterujący silnikiem.
Witam szanowne forum ! Na potrzeby moich eksperymentów potrzebne mi jest mieszadło magnetyczne, orginalne są drogie dlatego chciałem wykonać własne. I tu zwracam się z pytaniem: w jaki sposób mogę płynnie regulować obroty bezszczotkowego silnika elektrycznego. Dokładnie chodzi mi o silniki jakie były w starych gramofonach.
Przeczytałem posty i Ameryki nie znalazłem, ale wracając do tematu. Gdyby mnie postawiono zadanie stabilnych obrotów przy minimalnych kosztach , to zastosowalbym silnik krokowy sterowany przez uP. Wystarczy znać tylko przełożenie i obroty tależa w gramofonie są sterowane z bardzo wysoką dokładnością.
Dzień dobry, posiadam gramofon Philips 437, wszystko w nim jest sprawdzone, pasek napędowy wymieniony, natomiast obroty są trochę wyższe, czy jest jakaś możliwość obniżenia prędkości silnika, o ile się dowiedziałem silnik nie ma możliwości regulacji prędkości obrotów, to jest już drugi model z tą przypadłością, pozdrawiam Mariusz
Ja zrobiłem w swoim Fryderyku małą modyfikację: 1) wywaliłem zasilacz (trafo sieciowe 5VA przy poborze z sieci 20VA, prostowanie jednopołówkowe, stabilizacja 10V na zenerce, opory redukujące napięcie- porażka!) i wprowadziłem do gramofonu +24V stabilizowane z zasilacza zewnętrznego, a masę dałem na ujemny biegun źródła zasilania, połączenie masy w formie...
Zacina się w ten sposób, że po starcie, talerz nigdy nie wykona pełnego obrotu czy zacina się po jakimś czasie odtwarzania płyty?
Możliwe jest uszkodzenie silnika - konkretniej komutator zabrudzony/zasiarczony. Jeśli masz taką możliwość wymień silnik. Rozbierać (w celu czyszczenia) nie radzę, bo ciężko się to robi.
Brak rozwiązania. Potencjometry wymienione na nowe, wszystkie kondensatory i czujniki Halla (czujniki złe, bo podczas pracy słychać lekkie cykanie silnika, ale wahanie obrotów pozostało). Może ktoś wie, jakie powinny tam być czujniki?
Zastosuj oryginalny silnik od gramofonu i układ stabilizujący obroty. Są też układy do stabilizacji prędkości silników dc. http://ep.com.pl/files/2897.pdf
Zaobserwuj czy obraca się silnik. Możliwe że pasek się ślizga.
Witam Przyczyną jest zbyt duże napięcie na zaciskach silnika. Należy sprawdzić elementy regulatora prędkości obrotowej silnika.
Czasem nie działa włącznik power, Jaki włącznik power? Rozumiem, ze chodzi o przycisk PLAY/CUT ? Czy to znaczy, że po jego wciśnięciu nic się nie dzieje, ramię się automatycznie nie podnosi i nie przesuwa nad płytę? Jeśli tak to trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić i przeczyścić mikroswitche w module automatyki. Przez jeden z nich jest też podawane...
Sprawdź napięcie zasilania układu stabilizacji obrotów, jest pewnie zaniżone i dlatego masz mniej na silniku.
O ile pamiętam, ten gramofon ma zabezpieczenie przeciążeniowe i na przykład wyłączał się kiedy przez chwilę przytrzymało się palcem talerz. W Twoim przypadku jest taka możliwość, że pojawiły się jakieś momenty hamujące, coś dociąża silniczek i zabezpieczenie działa. Musisz więc sprawdzić cały napęd od silnika. Czyli działanie samego silnika bez paska,...
napęd bezpośredni znaczy się że nie ma tradycyjnego silnika napędzającego po przez pasek talerz tylko talerz stanowi cześć obrotową silnika ma naklejone magnesy stałe a sterowanie jest po przez elektromagnesy sterowanie elektronicznie tak zwany silnik liniowy . na pewno da się podnieść obroty ale sprzęt jest dość rzadko spotykany dlatego nikt nie wie...
Jeżeli ten silnik "PRM 33-1.5" to silnik wyrób polski firmy silma, to radze go wymienić , bo one lubiły gubić obroty, podaje jego specyfikacje : napięcie pracy 12V , lewe obroty.
Na osi silnika napędzającego talerz jest mały talerzyk z otworami. Z jednej strony talerzyka jest żarówka która powinna świecić, a z drugiej jest fotorezystor który zbiera impulsy świetlne. Sprawdź te dwa elementy.
Zalożyłeś pasek dzialanie powrotu zależy od obrotów płyty na 33 nie powinno tak zapylać, a na 45 troche szybciej.
Sprawdź żarówkę od automatycznej regulacji prędkości- wraz z fotoopornikiem była umieszczona przy silniku, a między nimi znajdowała się tarcza z otworami. Kiedyś miałem podobną usterkę, zawiniła właśnie ta żarówka, i po wymianie było cacy.
Wymieniłem fotorezystor , pomogło , obroty prawie idealne , silnika na razie nie ruszam , dzięki za rady!
Czy na talerzu ten czarny pasek jest namagnesowany? Czy jego bieguny magnetyczne odpowiadają wielkością/ilością biegunom stojana (po 8 sztuk)? Czy te wycięcia obok paska magnetycznego nie współpracowały z czujnikiem optycznym? Jeżeli pasek jest namagnesowany to silnik jest raczej synchroniczny i podnoszenia nic nie zmieni, może wyłączało silnik albo...
Lub silnik do wymiany.
Tranzystory rozdzieliłem - nie mogłem dojść jak fabrycznie tranzystory były izolowane. Złożyłem i mam teraz problem ze startem silnika. Pomogę, kręci się ale nie ma stabilnych obrotów. Przeraża mnie naprawa silnika (czyszczenie komutatora, delikatnych drucików). Co poradzicie?
Te elektrolity w zasilaczu też wymieniłeś? Na diodzie D2 jest stabilne ok 10V ? Problemem jeszcze może być sam silnik.
Pod spodem jest koło przekładni- złe ustawiania koła pośredniego wałka zdawczego silnika względem przełącznika obrotów. Lub coś z tym powiązanego- trzeba rozebrać, zobaczyć. Mechanizm bardzo prosty.
Cześć Mialem to samo w moim gramofonie. Spróbuj rozebrać silnik gramofonu i zobacz w jakim jest stanie komutator. U mnie w obudowie silnika był dodatkowy układ stabilizatora obrotów, dopiero trzeba wyjąć "silnik właściwy" i zdjąć mu plastikowy tyłek. Rolkę z wału silnika zdejmniesz po podgrzaniu nad płomieniem zapalniczki. Ja u swojego, komutator dorabiałem...
Szczególnie wyraźnie słychać to przy 33RPM, gdzie ciągłe dzięki "jęczą". Jeżeli występuje jęczenie to nierówne obroty a nie zbyt małe czy zbyt duże. Winą może być poślizg na przeniesieniu napędu spowodowany (jak pisał kolega Robert B ) stwardnieniem gumy.
Witam! Wynik mieści się w granicach błędu dopuszczalnego dla tego typu gramofonu, on nie jest napędzany silnikiem synchronicznym, tylko krótkozwartym z poślizgiem. Rozwiązanie: zwiększ średnicę wałka napędowego na osi silnika: na 33 obrotach o 3,3%, i na 45 obrotów - o 4,6%.
Brał kolega pod uwagę silnik? Tu bym szukał przyczyny.
Potrzebuję zakupić wkrętak krzyżakowy o wąskim zakończeniu ok 1.2mm. Koniecznie wykonany z innego materiału niż metal. Ma być używany do strojenia silników od gramofonu. Niestety samo wetknięcie metalowego wkrętaka w potencjometr zmienia obroty. Będę wdzięczny za podesłanie linków lub modelu wkrętaka.
Niekoniecznie- Dual robił całe serie takich napędów I jak, miały zrobioną regulację obrotów? czy tylko przełączanie przekładni z silnika asynchronicznego.
Sprawdziłem silnik. Wyglada ok.
prędkosć w istocie powinna wynosić 33 1/3 obrota na minutę. na brzegu talerza masz prawdopodobnie dwa rzędy "lustereczek", dla 45 obr/min i dla 33 1/3 obr/min. emanuel nie miał chyba własnego stroboskopu, wic, albo zasilasz diodę led z transformatorka ( bez prostownika) , albo oświetlisz brzeg talerza neonówką ( np. wyjętą z wyłącznika sieciowego z...
Sprawdź sobie fototranzystor koło silniczka. Kiedy u mnie był wylutowany to miałem taki efekt (albo gdy był inny). Jeśli będzie ok. to sprawdzaj tranzystory sterujące silnikiem.
No to pozostał już tylko potencjometr Rregulacji obrotów) i silnik.
Planuję zbudować układ sterowania na takich samych urządzeń z tym że każde urządzenia musi się załączać o określonej porze dnia. Co dziennie jedno urządzenie pokolei, czyli na np 16 dni pracy. Na dodatek chcę by muc ustawić że np jedno urządzenie np silnik musi kręcić się z wolnymi obrotami a następnego dnia inny z większymi. To jest silnik taki jak...
uklad sie nie nadaje - ten silnik to silnik indukcyjny a uklad jest do komutatorowych -co do silnika chodzi ładnie przyjemnie i cichutko w porownaniou z innymi na 220 i pewnie dlatego ze cichutko potrzebujesz wlasnie takiego ? - moja rada albo szukaj silnika z adapterów - gramofonów albo innego sterownika
nie jesteś w stanie zmniejszając napięcie osiągnąć wymagane obroty , tak jak kolega wspomniał wcześniej jedynie przekładnia poszukaj na Allegro czasami są silniki z przekładniami , ale i one mają zbyt duże obroty pewnym rozwiązaniem jest umieszczenie figurki w miarę dużym kole bezpośrednie lub pośrednie napędzanie go silnikiem o niedużych obrotach (...
Może ci to pomoże. Tu gość zastosował silnik indukcyjny od gramofonu z dużymi obrotami 2860 i przekładnią pasową. Jak widać nietrudno jest zmniejszyć obroty. Trzeba kombinować z doborem rolek i przekładni. https://www.youtube.com/watch?v=cHR_17ll... Ważne jest, czy chcesz mielić duże czy małe ilości substancji, bo jak duże to trzeba dać silnik odpowiedniej...
Powodem problemu okazal sie silnik napedu talerza, ktory stracil moc. Po rozebraniu silnika przepolerowalem komutator papierem sciernym nr 2000, przepolerowalem tez szczotki (wykonane z cienkich drucikow) i przesmarowalem olejem syntetycznym ulozyskowanie wirnika. Po zlozeniu silnika i zamontowaniu do gramofonu problem ustapil. Gramofon bardzo dobrze...
Witam. Mam gramofon Daniel G1100F-problem w tym, że nie działa w nim odtwarzanie 33 (300) - po naciśnięciu zapala się dioda 33 ale silnik nie obraca talerza. Jeśli ręcznie zacznę obracać napędem talerza to ramię ustawi się na początek płyty (da się wtedy opuścić/podnieść igłę) czyli gdzieś ewidentnie nie daję napięcia na silnik. Jeśli nacisnę i przytrzymam...
Rozmowa o gramofonach konstruktorów z Foniki i Nowej Unitry, dość złożone tematy, postęp elektroniki otworzył dużo nowych możliwości: [youtube]https://www.youtube.com/watch?v... A tutaj amatorska modyfikacja gramofonu, która m.in dodała kwarcową stabilizację obrotów silnika: [youtube]https://www.youtube.com/watch?v...
Dziękuję za informację. Kupić gramofon, a to "coś" oddać na elektrośmieci. Jeśli chce się nadal słuchać płyt. Jakość dźwięku jest dobra, ale od jakiegoś czasu kręci za szybko więc wolę to naprawić, co mogło się zepsuć że za szybko kręci? Pokaż wnętrze tego "gramofonu". Stabilizator obrotów silnika jest najprawdopodobniej wbudowany w silnik, który ma...
Kolego jeżeli silnik jak rusza i jak nie rusza ma takie samo zasilanie około 12V to żadne kręcenie nie pomoże silnik do wymiany. Jak pokręcisz to zmienią ci się obroty i nic więcej.
Zawsze zamiast kondensatora można zastosować zwartą fazę pomocniczą. ;) Vide - silniki gramofonów i magnetofonów szpulowych z lat 70-tych.
Sprawdzał kolega sam silnik ? Wygląda na uszkodzone uzwojenie .
Po pierwsze... Jeśli posiadasz gramofon wymagający zasilania zewnętrznego +12V, to oznaczenie modelu brzmi PS-LX40 P . Model PS-LX40 ma wbudowany zasilacz sieciowy. Po drugie... Jeśli pierwsze podłączenie gramofonu, oznaczonego symbolem PS-LX40P, do zasilacza stabilizowanego +12V zostało wykonane w sposób pokazany na rysunku poniżej http://obrazki.elektroda.pl/4928905000_1...
prawdopodobnie jest uszkodzony układ impulsatora przy silniku napędu talerza , jest tam fototranzystor i dioda świecąca (albo żarówka i fotoopornik -nie pamiętam dokładnie) . Można łatwo go sprawdzić kręcąc powoli talerzykiem z otworami i mierząc napięcie na fototranzystorze -powinno skakać w rytm przesłaniania diody świecącej.Jeśli układ impulsatora...
Mam GS-460 - trochę inna płytka. Po długim nieużywaniu miał za szybkie obroty. Sprawdziłem całą płytkę z elektroniką i nic. A wystarczyło tylko zdjąć talerz i przeczyścić fotoopór pod tarczą obrotów silnika i przy okazji współpracującą żarówkę. Tam się kurzy! Pozdrawiam.
model gramofonu to VEB PA2030 - też byłem zaskoczony jak go rozebrałem ale tylko pomiędzy cewkami jest wlutowany włącznik, który wyłącza silnik podczas mechanicznej zmiany obrotów z 33 na 45
A bez włączenia ssania dobrze się kręci talerz z płytą? Jaka jest odległość ssawki od płyty? Może zamiast zmiany silnika wystarczy zmienić przełożenie na talerz. Mniej obrotów, ale moment większy. Czyszczenie to nie odtwarzanie, obroty mogą być mniejsze.
Witam wszystkich elektroników. Mam Gramofon GS-464.Od pewnego czasu mam problem z przyśpieszaniem i zwalnianiem obrotów. Sprawdziłem wszystkie proste sprawy jak naciąg paska,rolkę ,talerz ,łożyska żarówkę i fotodiodę .to wszysko dobre. Okazało się że na silnik idzie za duże napięcie ok.2,6V na 33obroty i 3,6 V na 45 obr. i w dodatku faluje co skutkuje...
Ja bym poradził wymianę wszystkich kondensatorów elektrolitycznych w układzie stabilizacji i regulacji obrotów. Szczegółowego schematu tego gramofonu nie znam ale ta czasowa zmiana obrotów wskazuje na stare elektrolity!
To dokładna regulacja silnika w gramofonie z napędem bezpośrednim. Obroty mają być oczywiście równe i perfekcyjnie stabilne, ustawienia po silnikowemu minimalizuje cogging silnika, po gramofonowemu wow i flutter. Silnik tam to constant-current DC Servo motor. Ma dwie cewki i dwa czujniki halla. Te peaki to efekt pracy jednej i drugiej cewki. Jeszcze...
SILNICZEK GRAMOFONOWY SAZ - 0,5 Silnik gramofonowy SAZ 0,5 prdukowany w zakładach TONSIL - b. popularny stosowany w adapterach, gramofonach. Równe obroty. 110/220V, 1400 obr/min. .Uzywany w 100% sprawny GG 11691721 Cena 12 zł + koszt wysyłki
Gramofon reaguje na potencjometr obrotów i przełącznik obrotów również działa.
W elektronice raczej wątpliwe ,prędzej silnik ma skorodowany komutator.Szukaj motora.
Wygląda na to, że wcześniej ktoś przy nim grzebał i przy okazji coś delikatnie mówiąc sknocił. Może wyjmował silnik i następnie odwrotnie przylutował przewody? Jeżeli obroty są prawidłowe a tylko kierunek odwrotny, wystarczy zamienić przewody zasilające silnik. W którą stronę powinien obracać się talerz? Wiadomo bez odsłuchu, że powinien obracać się...
Witam. Mam problem z gramofonem Sony PS-X55. Ogólnie gramofon działa, została założona nowa igła w wkładce , wykonałem kalibracje i ustawiłem nacisk igły za pomocą wagi. A dzwięk który się wydobywa jest zniekształcony. Obroty sprawdzałem tarczą stroboskopową i są stabilne. Nie wiem czy słychać na filmiku, ale silnik trochę głośno pracuje. Po skończonej...
Zależy jaki ten gramofon najprostsze mają dwie prędkości ustawione na stałe na silniku i za pomocą przełącznika zwiera się tylko przewody. Miałem taki przypadek w gramofonie Lenco. Pozdrawiam...
Jak będziesz rozbierał silnik to zrób jakies znaki na obudowie i dekielku tak aby go potem złożyć w dokładnie takiej samej pozycji dekielka względem obudowy. Jeśli go źle złożysz to nie będzie działał poprawnie. Dokładnie, jak odwrócisz o 180 stopni będziesz miał przeciwne obroty Czasami na silniku jest znak (czarna kropka)
Witam. Jakiś czas tem otrzymałem gramofon Unitra GS 472. Okazało się,że jest problem z obrotami,które spadały i wzrastały gigantycznie. Wymieniłem silnik,ale to nie pomogło bo silnik się kręci,ale łatwo go zatrzymać. Przeczytałem gdzieś,że wina może być po sronie stabilizatora napięcia BD 135. Wymieniłem go i nic nie pomogło. Podejżewam któryś z kondensatorów....
witam Mam pytanko gdzie i za ile można kupić silnik do GS 438 Bernard. Mam podobny problem z obrotami.Symbol silnika PRM-33-1.9 Pozdrawiam
Tak, błąd się wkradł przez pomiar fotorezystora w gramofonie a doświetlając lampą na zewnątrz. Pomiar diody D5 przy pracy silnika na obrotach 33 i 45 to 10,2V mierząc na punktach Ł19 - Ł5
Witam. Będzie działał bez dodatkowych układów. Jest to silnik indukcyjny ze zwartą fazą rozruchową. Moc około 2W, jeden kierunek obrotów. Pzdr.
Tak, jest tarcza z otworami na obwodzie, przy silniku, podświetlona żarówką, która się świeci.
rozebrałem cały ten mechanizm i nie ma tam żadnego poptencjometru, tylko wałek z przekładnią taka co pstyka przy obrotach i jest połączona przez jakąs przekładnie z silnikiem i to wszystko
Sądząc po tym, że podany jest kierunek obrotów, wydawałoby się, że kondensator jest zbędny, bo w zależności od podłączenia silnik kręciłby się w inną stronę. No popatrz, a silniczek w gramofonie Bambino czy w zwykłym okapie kuchennym nie ma kondensatora, a kręci się tak jak trzeba.
Uwaga odnośnie takiej regulacji :- należy stosować wkrętaki regulacyjne z tworzywa sztucznego. Metalowym można w takim monobloku silnika, w zależności od konstrukcji, zrobić zwarcie do masy ( obudowy).
Nie "tarcza z płytą", tylko talerz gramofonu. Nie "sówakiem", tylko potencjometrem do regulacji prędkości obrotowej talerza. Zdejmij talerz z osi i sprawdź, czy świeci się żarówka umieszczona pomiędzy talerzykiem na osi silnika, a czujnikiem fotoelektrycznym. Należy ją wymienić na typ podany na schemacie gramofonu, a schemat znajdziesz na Elektrodzie....
Zobacz czy świeci żarówka na stroboskopie silnika napędowego pod talerzem.
Witam. Dostałem w/w gramofon. Problem tkwi w tym, że nie ma obrotów. Silnik "na luzie" ledwo co kręci. Napięcie na wyjściu do silnika 2V. Może jakaś podpowiedź. Pozdrawiam
Siema Niestety okazało się że silnik jest padnięty. Wiecie może gdzie można dostać taki silnik?
może na piechotę rezystor do silnika tak żeby obniżyć bezwzględne obroty a doregulowywać istniejącym potencjometrem.
Jak sie nie myle jest tam naped paskowy.Wymien na poczatku pasek.Jesli nie pomoze to sprawdz czy zasilanie na silnik nie plywa nawet minimalnie.Numery moze robic ci tez silnik.
One były ustawione jednakowo (skręcone na maxa w 1 stronę) Przy takim ustawieniu na pewno nie mogło to działać poprawnie. Czy w tym gramofonie jest oryginalny silnik?
Właśnie zastanawiało mnie to, czy nie "podwinie" się szczotka. Jak na razie wszystko jest o.k. - obroty trzyma "jak drut". Swoją drogą, do gramofonu powinien pasować w zasadzie każdy silnik od magnetofonu, który może ewentualnie pracować w dwie strony (chyba, że od razu mamy "prawy", być może są gramofony, napędzane "lewym" silnikiem); PRM-33-L pasuje...
Silnik talerza I co dalej? Wymienić? Wyczyścić? Nasmarować łożysko? GM
Nie prawda bo powodem jest wyższe napięcie sieci niż kiedyś. Obecnie wynosi ono 230V. Te pierwsze gramofony miały silnik zasilany z sieci. Obroty wysokie i niskie uzyskiwało się przełączając uzwojenia. Sam taki kiedyś miałem. Nowsze modele Bernarda miały już silniki na prąd stały i w nim zabudowany układ stabilizacji obrotów, można było regulować obroty...
GS 471 - to wersja z takim właśnie czujnikiem (magnetycznym). http://obrazki.elektroda.pl/4231072500_1... Dodano po 3 Gramofon mimo iż wcześniej pływał potrzebował kilka minut na "rozkręcenie" i nawet trzyma (czy chwilowo ?) obroty. Głównym winowajcą braku stabilnych obrotów jest przeważnie w tych gramofonach silnik. A raczej jego komutator,...
Mam też mineralny olej do domowego kompresora tłokowego - firmy Airpress. czy można ich użyć? Ja się na tym nie znam, ale mam świadomość tego, że użycie złego oleju może spowodować później sporo problemów Każdy olej będzie lepszy niż brak jakiegokolwiek smarowania z wyjątkiem ( broń Boże ) oleju jadalnego. Jest to prymitywny mechanizm i krzywdy mu...
Witam wszystkich--proszę o pomoc w usunięciu usterki w gramofonie sl-bd3--a problem to :obroty na 45 nie da się ustawić właściwego wskazania stroboskopu,poza tym nieraz talerz wogóle nie chce wystartować-wtedy jak rusze talerzem to zaczyna się kręcić,nie wiem czy jest to wina silnika??Pozdrawiam Wiesiek
To jest silnik jak w starych gramofonach bambino, nic z nim nie zrobisz- koniec, czy jeszcze chcesz o coś pytać?
Mam prośbę o pomoc. Otrzymałem coś takiego w spadku, jednak po załączeniu płyty nie idzie ustawić stroboskopem obrotów talerza a tym samym płyta raz przeciąga raz idzie za szybko. Czy to wina silnika, czy można gdzieś wyregulować obroty. Dzięki za wszelkie sugestie.
Witam Przeglądałem tematy ale nie znalazłem nic dla mnie. Mam w/w gramofon na silniku i regulacji obrotów żarówki świecą, a po naciśnięciu START talerz nie rusza. Podłączyłem go do wzmacniacza wkładka przenosi sygnał, więc reszta działa poprawnie. Sprawdziłem silnik działa - podpiąłem osobno zasilanie. Sprawdziłem półprzewodniki bez wylutowywania wyglądają...
Spotykałem w sprzętach z tamtych lat silniki synchroniczne na 24 VAC 50 Hz. Nawet udało mi się kilka płyt odsłuchać z samego mechanizmu (przetwornik był). Jednym z ciekawych rozwiązań, było zasilanie silnika z generatora sinusa na TDA2030 (bodajże) i stabilizacja obrotów przy pomocy fotorezystora.
Oś talerza posmarowana, pasek nowy. Czyli jest to układ regulacji obrotów silnika z pętlą zwrotną? Dzisiaj gramofon grał ok 30minut, następnie zwolnił i po pewnym czasie wystąpiły drgania w silniczku. Co do samego silniczka, gdzie mogę takiego szukać lub też ewentualnie serwisować. Dziękuję wszystkim za pomoc.
Ten przykład nie ilustruje sposobu działania, za tarczą może być wielostopniowa przekładnia. Zobacz jak działają stare programatory od pralek i zmywarek. Nawet gdybyś zasilał silnik elektryczny prądem o częstotliwości 10 Hz zamiast 50 to ile par biegunów musiałby mieć taki silnik aby obracać się z prędkoscią 1-2 obroty/h? Nie wiem czy na obwodzie tarczy...
myślę, że czyta obroty. Na talerzu jest pasek z równomiernie rozmieszczonymi magnesami. Pozdrawiam
Jak pamiętam ten napęd składa się z trzech rolek. Dwie z nich (33 i 45 obr. bo 16 i czasami 78 występowały nie we wszystkich modelach) i trzecia tzw. pośrednia przenosząca napęd na koło (wielkie) gramofonu. To pośrednie było tylko z gumy (no oczywiście piasta była metalowa lub plastykowa) a te pozostałe to były gumowo-metalowe. Dżwignią zmiany obrotów...
Witam, Walczę ze zbyt niskimi i niestabilnymi obrotami w gramofonie GS-461 i wychodzi mi, że uszkodzony jest silnik Silma PRM-33-1,9 - odłączyłem go od płytki i podłączyłem bezpośrednio do regulowanego zasilacza - na poprawne obroty przy 33 obr./min wchodzi dopiero jak mu się poda napięcie w okolicach 3V - czasami trochę więcej lub mniej (zamiast 1,4V...
gramofon obroty obroty gramofon silnik gramofon
klimatyzacja citroen nierówne obroty silnika astra massey ferguson katalog
polerka samochodowa kosiarka elektryczna wybór
Volvo V40 1.8 benzyna – błąd P0351, cewka zapłonowa A, objawy i diagnostyka Uszczelki drzwiowe MAN TGL 12.240 – dobór, numery części, montaż, zamienniki DT, Febi