Jest to bardzo zły pomysł. Rezonans może spowodować uszkodzenie izolacji uzwojenia transformatora. Lepiej zastosuj regulator tyrystorowy po stronie pierwotnej lub wtórnej. Lepsze od kondensatora będzie zastosowanie dławika ale regulator sprawdzi się najlepiej.
Czy to środkowa kolumna i połowa wysokości? Tam jest najgoręcej i największe narażenie izolacji.
No to zmierz izolację uzwojenia pierwotnego transformatora głośnikowego. Odłączącz wszystkie cztery wyprowadzenia i zmierz rezystancję uzwojenia do masy. Obawiam się że to to. Przebicie do rdzenia. Dodano po 13 Nie odłączj wtórnego, bo przebicie może być międzyuzwojeniowe.
W transformatorze, pod pierwszą warstwą izolacji uzwojenia pierwotnego Nie zawsze pod "pierwszą" izolacji. ;)
Nie zawsze trzeba odwijać, często wystarczy przelutować przewód na inne kołki transformatora, albo odwinąć warstwę izolacji z uzwojenia pierwotnego. Obejrzyj dobrze transformator, może znajdziesz coś.
Przewód H01N2-D cechy: -napięcie znamionowe: 100/100V -miedziane, wielodrutowe żyły klasy 6 -odporność na działanie oleju i benzyny, światła, ozonu, tlenu i gazu ochronnego -elastyczny (również w niskich temperaturach) -powłoka trudnopalna i olejoodporna -temperatura pracy od -20°C do +85°C -maksymalna temperatura żyły podczas zwarcia +250°C -kolor...
[url=http://www.elektroinstalator.com.pl... coś piszą " Przy pomiarze rezystancji izolacji, która może ulegać zawilgoceniu, dla większości przypadków zaleca się dokonywanie odczytu rezystancji zmierzonej po czasie 15 i 60 s od chwili doprowadzenia napięcia (wartość R15 i R60). Następnie oblicza się współczynnik absorpcji...
Pod izolacją uzwojenia pierwotnego może być schowany bezpiecznik termiczny.
znasz książki które pomogą mi zrozumieć temat ? i pytanie mam w jaki sposób nawinąłbyś uzwojenie pierwotne, czy jesteś mi to w stanie opisać ? ja polecę trzy pozycje: 1.T.Konopiński, R.Pac : Transformatory i dlawiki elektronicznych urządzeń zasilających. 2. K.Billings: Switchmode power Supply Handbook 3.A.I.Pressman , K. Billings: Switching power supply...
Witam, Witam. W transformatorach sieciowych oraz dławikach skompensowanych stosuje się powszechnie karkas dzielony specjalną przekładką w środku oddzielające uzwojenie pierwotne od wtórnego. Chciałbym się więc dowiedzieć, dlaczego nie stosuje się takich karkasów w transformatorach impulsowych. jedyny powód to większa indukcyjność rozproszenia i mniejszy...
Taśmę mam właśnie z takich karkasów - szerokość 35mm i na izolacje uzwojeń była na nich użyta folia przezroczysta, czy nadaje się ona do izolacji uzwojeń transformatora głównego, czy wytrzyma ona napięcie. Pierwotne od wtórnego dodatkowo odizoluje też specjalnym do tego papierem z E71. Rdzeń mam bez szczeliny. pozdrawiam
Spalone? Dym poszedł i śmierdzi do dziś? Czy tylko brak przejścia na pierwotnym? W tym drugim przypadku poszukaj bezpiecznika zawiniętego izolacją na wierzchu uzwojenia.
Możesz zmierzyć szerokość okna rdzenia suwmiarką. Pomierz rezystancję pierwotnego. Ten o najmniejszej będzie miał największy prąd zwarciowy (choć wtórne i rozproszenie spowodują że nie będzie to proporcjonalnie) Class to wytrzymałość termiczna izolacji, im lepsza izolacja, tym gorsze mogą być uzwojenia przy zadanej mocy.
W obudowie masz transformator. Najprawdopodobniej przepalił się bezpiecznik termiczny w samym transformatorze lub jego uzwojenie wtórne ( ale nie sądzę ). Musisz ściągnąć izolację z transformatora i odszukaćten bezpiecznik. Jak nie da rady to lampka na śmietnik.
Przewody w grubej różowej izolacji to zasilanie 230V. Po stronie wtórnej łączysz niebieski z dodatkową izolacją z czarnym bez dodatkowej izolacji. To będzie 0V. Niebieski bez izolacji to bedzie jako uzwojenie dla +12V a czarny z izolacja jako -12V.
Do nawijania używam materiału o nazwie-tereszpan, ewentualnie izolacja mikowa.
1 klasa ochronności polega na tym, że obudowa (zawierająca osłaniająca obwody zasilane z sieci które ma w środku) jest uziemiana. Wyjścia zasilacza nie są połączone z jego obudową, zatem uziemienie nie będzie spełniało swojej funkcji np. w sytuacji zwarcia "przewodu fazowego" z wyjściem zasilacza (np. zwarcie wewnątrz transformatora). Aby był bezpieczny...
Ja korzystam z aplikacji "Transformator", kosztujacej kilka złotych. Szybciej jest ;) Musisz pamiętać by uzwojenia ostatecznie zajęły przynajmniej te 60-70% okna, Chodzi Ci o samą miedź, czy o całe uzwojenia z izolacjami?
Jeżeli włożysz palec do gniazdka 230V stojąc na mokrej betonowej podłodze to z pierwszej dziurki Cie kopnie a z drugiej nie. Z drugiej nie kopnie bo druga jest połączona z ziemią grubymn drutem (gdzieś w stacji rozdzielczej) i prąd z pierwszej dziurki popłynie przez Twoje ciało (nogi na betonie) , mokry beton do ziemi i dalej do drugiego bieguna 230V....
Jak wiadomo to usuniecie awarii najczęściej jest tylko usuwaniem skutku. I tak było w tym przypadku.Spaliło się uzwojenie 800 vac. Po półrocznym działaniu wobuloskopu na nowych transformatorach -ponownie brak obrazu.Szybka diagnoza i wynik - za małe napięcie 1400vdc. Służy ono do ogniskowania i regulacji jasności. Tym razem transformatory przeżyły -są...
Wystarczy, jak delikatnie przetniesz wszystkie zwoje tego uzwojenia, by nie uszkodzić izolacji i uzwojenia pod nim. Próba ich usunięcia może być bardzo trudna ze względu na lakier elektroizolacyjny.
Jeżeli końcówki tego zabezpieczenia nie są wyprowadzone na zewnątrz uzwojenia, to może on się znajdować pod izolacją zewnętrzną transformatora, którą delikatnie musisz ściągnąć (z góry).
Jak sprawdzić transformator? Są 2 przewody oraz jeden bolec wystający znad izolacji transformatora. 1. Jaka jest rezystancja pomiędzy zaciskiem na transformatorze (uzwojenie wtórne czy jak kto woli "bolec") a obudową? 2. Masz tam bezpiecznik po stronie wysokiego napięcia?
Przebita izolacja uzwojeń i zwarte zwoje. Transformator mógł mieć już wcześniej, w telewizorze taki "strzał" a ujawniło się to po chwili działania.
Odłącz na próbę połączenie masy jednego z odczepów uzwojenia wtórnego transformatora głośnikowego dowolnego z kanałów. Bez włożonych lamp oczywiście. Sprawdź czy wówczas w tym kanale brum sieciowy zniknie w głośniku. Bo możliwe że izolacja uzwojeń transformatora nie jest idealna albo coś się też przenosi przez samą pojemność międzyuzwojeniową transformatora...
Ok więc biorę się za nawijanie go. Po nawinięciu pierwotnego, uzwojenie wtórne nawijam tą samą metodą na to uzwojenie ? Oczywiście tak. Tylko nie zapomnij o izolacji pomiędzy uzwojeniem pierwotnym a wtórnym.
Witam, oczywiście ze , ceratka izolacyjna, nadaje się jako izolacja uzwojeń...
najbardziej prawdopodobne jest że izolacja w/w transformatora nie wytrzyma i dozna przebicia Prościej- uzwojenie wtórne jest wykonane stosunkowo grubym drutem i ma mało zwoi, więc przyłączenie napięcia sieciowego spowoduje przepływ prądu o na tyle dużej wartości, że spowoduje to zadziałanie zabezpieczenia sieci domowej. Efekty multimedialne jak wyżej,...
Gdzie tego szukać, pod warstwą uzwojenia? Trzeba wydłubać ten termistor? Zabezpieczenie jest pod warstwą izolacji, nie pod uzwojeniami. Nie jest to termistor, tylko bezpiecznik. Zanim zaczniesz ten transformator "rozbierać" sprawdź przejście uzwojenia pierwotnego jak i wtórnego.
Już pierwszy transformator ulegnie zniszczeniu jak podłączy się 10 większe napięcie od znamionowego. Popłynie zbyt duży prąd, uzwojenie się spali, na wtórnym może dojść do przebicia izolacji i zwarcia.
Tego akurat miernika czy testera lamp nie znam, ale na obudowie zadnego urządzenia nie moze być potencjał, napięcie sieci zasilajacej. Jeżeli tak jest to jest uszkodzona izolacja. Najpewniej uzwojenia transformatora. W odbiornikach telewizyjnych i odbiornikach radiowych serii "U" byl potencjał sieci zasilajacej ale na chassis. Wszelkie dostepne elementy...
Transformator na napięcie 220V ma izolację na 220V, no może troszkę więcej ale nie na 6kV. Pomiędzy poszczególnymi uzwojeniami nie ma bezpiecznej izolacji na takie napięcia!
Jeden z producentów odpowiedział, iż pomiar rezystancji izolacji uzwojeń transformatora po stronie DC i pomiar rezystancji izolacji generatora, są wykonywane na etapie produkcji i podczas naprawy. Niemniej jednak zachęcam do podzielenia się wiedzą na poruszone kwestie.
Nic, się nie stanie. Chyba, że zmienisz polaryzacje. Musisz stosować filtr w takim przypadku ,bo napięcie z zasilacza ma pełno"śmeci". Do kolegi niebieskipolo, wcale nie nie dym kolego... mówimy tu o przegrzaniu izolacji uzwojenia transformatora?oj kolego, czasem drut ten ma dobra izolację, że poparzy solidnie a się nie stopi.... co do elementów zasilacza,...
Osobiście rdzenia nie przeliczałem ja tylko kolega który ma zakład przezwajania silników , transformatorów itp: ale na pomiarze specjalistycznymi cęgami do pomiarów prądu zwarcia osiągnąłem 1596 amper zabezpieczenie 32 C czas pomiaru około 4 sekundy bo inaczej mogło by dojść do uszkodzenia izolacji uzwojeń transformatora .
Zobacz dokładnie na punkty lutownicze trafa po stronie pierwotnej. Bezpiecznik jest ukryty na, lub pod uzwojeniem, ma wyprowadzenia w szeregu z podłączeniem do sieci. Nie raz można się do niego dostać usuwając pierwsze warstwy izolacji uzwojenia (ale tu ostrożnie, by nie uszkodzić uzwojenia).
Na ferrytowych "piórkach" głowic wizyjnych są nawinięte uzwojenia,transformator wirujący jest również zbiorem nawiniętych cewek.Jeśli gdzieś nastąpiło skaleczenie izolacji na miedzi spowodowane ocieraniem się,taki klej potrafi powlec je warstwą izolującą.
Skoro odłączony był potencjometr regulacji wysokiego napięcia to proszę sprawdzić diody oraz kondensatory w podwajaczu napięcia.Jeśli jednak napięcie przekroczyło próg izolacji uzwojeń to przebiciu mógł ulec transformator.
Gdyby transformator był idealny, to znaczy nie posiadający żadnej indukcyjności tylko spełniający równania U2=U1/N i I2=I1•N, to wówczas sytuacja byłaby taka jakby zamiast diody D1 był klucz (tranzystor) kluczujący napięcie U=Vin/N, czyli byłaby to zwykła przetwornica typu Buck. Przetwornica typu Forward (czyli jednotaktowa lub przepustowa) w...
Moja rada taka podgrzej uzwojenia opalarką tylko bez przesady żebyś nie uszkodził izolacji zwiń to bardziej przyzwoicie i wtedy ponów próbę działania.
Też tak myślałem, ale był podłączony do sieci zaledwie chwilę i już dym i stopiona izolacja.
Grunt to podstawy. I w jednym i w drugim przypadku (transformator i kondensator) chodzi o izolację. W przypadku trafo chodzi o izolację uzwojeń. Natomiast w przypadku kondensatora chodzi o dielektryk. Izolacja i dielektryk winne posiadać odporność na przebicia elektryczne.
Witam, "piszczenie" zasilacza, to nic innego jak drgania mechaniczne rdzenia, lub uzwojeń transformatora przetwornicy. Nie rokuję takiemu zasilaczowi długiej i bezawaryjenj pracy, ponieważ, w przypadku "pisku" z uzwojeń transformatora, z czasem ulegnie zniszczeniu izolacja uzwojeń. Uzwojenia te są tam często nawijane równolegle a potem łączone szeregowo,...
Po nawinięciu 75 zwojów pierwotnego i 6 zwojów wtórnego na karkas i połączeniu tych uzwojeń szeregowo podłączyłem do sieci. Wówczas wybiło bezpiecznik 25A. Do uzwojenia pierwotnego użyłem linki o grubości 4 mm miedzianej ale chyba ocynowanej bo z wierzchu jest biała, natomiast do uzwojenia wtórnego użyłem takiej samej linki tylko o grubości 10mm. Czy...
Odwijając wtórne dojdę do pierwotnego, które mogę dodatkowo odizolować. A czy taśma izolacyjna taka do 6,5kV nada się jako izolacja pomiędzy uzwojenia??
Z opisu i z pomiarów wynika, że prawdopodobnie uległ uszkodzeniu bezpiecznik termiczny, który może być umieszczony pod warstwą niebieskiej izolacji. Spróbuj ją delikatnie oderwać aby nie uszkodzić uzwojeń transformatora i zobacz czy faktycznie pod izolacją jest umieszczony bezpiecznik termiczny. Jeśli jest to odetnij ten bezpiecznik termiczny, wstaw...
Podstawowe próby pomiarowe przd załączeniem do ruch każdego transformatora jest próba stanu izolacji i ciągłości uzwojeń. Izolacji robi się induktorem 2.5 KV dwa pomiary tak zwane Dolne Górne Kadz i GDK gdzie zwiera się razem uzwojenie pierwotne i razem wtórne i do kadzi raz dolne a potem górne , do tego robi się pomiar ciągłości omomierzem.
Ustaw miernik na pomiar rezystancji i sprawdź czy uzwojenie pierwotne transformatora nie ma przerwy. Jeżeli takowa przerwa występuje znaczy to że przepaleniu uległ właśnie termik. Znajduje się on na uzwojeniu pierwotnym transformatora, trzeba tylko troszkę poszukać pod izolacją na uzwojeniu. Można go zmostkować (czyli zewrzeć), ale najlepiej jest go...
wydaje mi sie ze jest zrobione poprostu zwarcie przez wczesniejszego wlasciciela, moze dotknął cos czego nie powinien no i swiatlo zgaslo Nawet gdyby tak było, to uzwojenie nie spala się tak szybko. Żeby tam doszło do przerwy lub zwarcia w uzwojeniu to potrzeba by było trochę czasu, aby trafo się nagrzało do temperatury tak wysokiej że uszkodziła by...
Jeżeli taki bezpiecznik jest w tym transformatorze - jest on umieszczony przeważnie pod warstwą izolacji ochraniającej uzwojenia. Czasem spotyka się wyprowadzony koniec uzwojenia (pom9jający ten bezpiecznik) i jest on nie podłączony do układu : w takim wypadku można sprawdzić, czy pomiędzy końcówkami pierwotnego (bo zawsze jest ten bezpiecznik włączony...
Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, były dostępne w sprzedaży wysyłkowej zmontowane płytki kolorofonów. Jak pamiętam miały one na wejściu transformator separujący na kubkowym rdzeniu ferrytowym. Według mnie taki transformator na wejściu kolorofonu nie stanowi większego zabezpieczenia. jeśli kolorofon ulegnie uszkodzeniu w taki sposób,...
Hm... czyli można podać na środek uzwojenia wtórnego napięcie stałe względem PE i wykrywać przepływ prądu, który bez uszkodzenia izolacji, czy dotknięcia przewodu powinien być bardzo mały, i dzięki temu mieć układ wykrywający zagrożenie porażeniem przy dużo mniejszym prądzie? Mam wrażenie, że całkowita izolacja grozi uszkodzeniem transformatora przez...
Na zdjęciu transformator nie wygląda na taki, który nie da się rozebrać; należało go rozgrzać, aby klej stał się plastyczny, usunąć żółtą izolację i próbować odwijać uzwojenia. jeśli nie da się odwijać, a przewody uzwojeń mają różne średnice, to wystarczy skalpelem przeciąć uzwojenia aż do karkasu i policzyć przecięte druty. To zajęcie dla cierpliwego,...
A z nimi to bywa różnie, jeden będzie pod izolacją przed uzwojeniem. A inny pod uzwojeniami. Najlepiej zamieść zdjęcie tego trafa.
Ogólnie tak czytam i uznaję że rozwiązanie jest głupie z powodów: - transformator ma nawinięte uzwojenie dla konkretnej częstotliwości i napięcia. Transformator z mikrofalówki ma dla 230V AC, więc po co to przepuszczać przez tyrystor? - nawet jak przewinie się uzwojenie pierwotne to izolacja jest dobrana dla konkretnego napięcia na wyjściu, może uda...
Ze zdjęć wychodzi że spawarka jest spalona. Z dławika izolacja odpada a uzwojenie na transformatorze też ma nieciekawy kolor. Kolega zablokował (zdemontował) zabezpieczenie przeciążeniowe bo wywalało?.
kilka - to ile w twoim rozumieniu? Jeśli do 10 zw. to praktycznie nic nie zmieni się, wezbierze na miliampery prąd pierwotnego uzwojenia . Przy późniejszym zmniejszeniu zwojew będzie zmniejszał się induktywizm i indukcyjny opór, co wywoła zwiększenie prądu, nagrzewanie uzwojenia pierwotnego do niebezpiecznego znaczenia, rujnacja izolacji, zwarcie drutu...
Z doświadczenia wiem, że takie transformatory na 220V podłączone pod 230 nie grzeją się nadmiernie. Ale jest to kupowanie kota w worku bo nie wiesz jaka jest obciążalność poszczególnych uzwojeń. Transformator wygląda na bardzo stary, lata 60-te, a izolacja się starzeje.
Coś takiego byłoby chyba odpowiednie http://www.inductors.pl/shop/product_inf... Jak najbardziej, a wracając do trzech tranzystorów połączonych równolegle - wystarczy jeden IRF540N, ale z radiatorem. Autor dał tam obrazek projektu PCB na którym nie bardzo jest możliwość umieszczenia pod tranzystorami radiatora .... :!:...
Napięcie sieciowe podłącz pod te górne wyprowadzenia tam gdzie oporność jest rzędu 8 omów, nawet widać po grubości drutów nawojowych górne wyprowadzenia mają cieńszy drut, a dolne mają grubszy i te uzwojenia będą uzwojeniami wtórnymi.[/code]
Witam, bardzo dobrze ze się wahasz, to skrajnie niebezpieczne doświadczenie. Gościu z filmiku trzyma w ręku jedno wyprowadzenie uzwojenia transformatora więc prąd nie płynie przez jego ciało. Ten stan może się jednak zmienić nagle w przypadku przebicia izolacji pomiędzy uzwojeniami o co w przypadku nieobciążonego (i w dodatku chińskiego)transformatora...
Delikatnie zdejmij izolację z pierwotnego uzwojenia. od strony wyprowadzeń tam może być bezpiecznik,którego złączysz i po kłopocie. Pozdrawiam Miro.Nasz.
To zbyt szerokie zagadnienie, żeby odpowiedzieć na forum. Przede wszystkim wątpię, czy zdołasz opanować problemy związane z bezpieczeństwem - odpowiednia izolacja, zachowanie marginesów, właściwe materiały. Ogólnie: przy dużych transformatorach dzieli się uzwojenie pierwotne. Nawijanie uzwojenia wtórnego blachą to kłopotliwe wyprowadzanie na zewnątrz...
Z tymi uzwojeniami to (jeżeli dobrze zrozumiałem) może trzeba zamienić pocżatki uzwojeń tzn początek jednego uzwojenia z końcem drugiego. Odnośnie samochodowych przewodów wys. nap. to ta rezystancja to nic innego jak proszek (grafitowy?) lub drut oporowy czy coś tam innego w rdzeniu przewodu. Kiedyś były "instalowane w "fajce". Zastosuj przewody wys...
Może uszkodziłeś uzwojenie,podczas składania?
Czy zmiana tranzystorów T1 i T2 mogła wpłynąć na zwiększenie napięcia wytwarzanego przez przetwornicę? Oczywiście. Przetwornica teraz pracuje z większą sprawnością ze względu na większą β tranzystorów krzemowych. Zmień wartości R1 i R2 na 1 kΩ, albo faktycznie zasilaj z niższego napięcia. Możesz oczywiście podnieść napięcie wyjściowe na zasilanie linii,...
Zasilacz na szynę DIN producenta Delta DRC-12V60W1AZ 12V/4.5A 60W Bez obaw Delta od dawna robi porządne zasilacze. W załączeniu instrukcja,w której wyczytamy, że galwaniczna izolacja we-wy ma wytrzymałość 3 kV dla prądu przemiennego. Wynika to z wytrzymałości izolacji uzwojeń transformatora oraz odpowiedniej jakości kondensatora Y. Zasilacz wykonano...
Robiono to w Polsce 45 lat temu. Stosuje się specjalny drut nawojowy z izolacją termozgrzewalną. Nawijanie transformatorów bez karkasu - na preszpanie z izolacją preszpanową pomiędzy uzwojeniami - jest tak stare jak same transformatory. Dawno temu serwisowałem flippery - jeszcze całkowicie mechaniczne -nie było w nich żadnego transformatora z karkasem....
Pod izolacją uzwojenia pierwotnego i/lub wturnego
Może dobrać inny, byle trzymal potrzebne napięcia i moc. Nawet montaż typu przykleić do góry nogami na silion i podłączyć przewodami do płytki. Powinno się znaleźć dość łatwo (INDEL?) i chyba najtaniej. Btw. jest jeden na ebay'u ale 159$ + wysyłka chyba nieopłacalne? :( A nie ma ten transformator bezpiecznika w srodku? Sporo transformatorów "naprawiłem"...
Wyobrażenia bardo dalekie od rzeczywistości. W transformatorze, albo prądnicy, napięcie jest proporcjonalne do liczby zwojów, przekrój drutu wpływa na to jaka będzie rezystancja i jaki prąd (natężenie prądu) może bezpiecznie popłynąć bez przegrzania izolacji. Uzwojenie małego transformatora na 230V będzie nawinięte cienkim drutem, dlatego, że nie da...
Witam, Gdzie można kupić drut do transformatora 16mm2- potrzebuje na uzwojenie wtórne transformatora spawarki - półautomat 250A. Mam uzwojenie aluminiowe- średnica drutu 6mm- na drugim już przepaliła się izolacja ("papierowa")- chcę wymienić na miedzianą. Pozdrawiam.
Ponieważ bez ingerencji we wnętrze wzmacniacza się nie da, można podpiąć się krótkim odcinkiem przewodu zakończonym gniazdkiem sieciowym do uzwojenia pierwotnego transformatora sieciowego. Gniazdko oczywiście trzeba wyprowadzić na zewnątrz w sposób uniemożliwiający uszkodzenie jego izolacji.
Bezpiecznik stosuje się zawsze! Na zdjęcu nr 2 izolacja uzwojenia wygląda na nadpaloną. Miałem kiedyś lampę warsztatową i właśnie na 12V nie na 24V a na transformatorze a konkretniej jego obudowie było napisane transformator bezpieczeństwa.
Czy izolacja przewodów oraz uzwojenie wiekowego transformatora nie straciły swoich właściwości dielektrycznych? Wątpię, sam używam trafo które ma ponad 40lat i jest w bardzo dobrym stanie. Jak nie lało na ten zasilacz to nic mu się nie stało.
Można zrobić próbę z odwrotnym podłączeniem transformatora sieciowego, ale należałoby go zasilać napięciem o częstotliwości podwyższonej do np. 1kHz. Jeśli transformator ma solidną izolację uzwojenia sieciowego to powinien wytrzymać te 5kV.
Najdroższą i najważniejszą część prostownika czyli transformator już masz. Sprawdź wizualnie stan uzwojeń czy izolacja nie ponadpalana i podaj pole przekroju rdzenia.
Pytanie - jak głęboko? Można prosto sprawdzić. W otwór włóż szpilkę i sprawdź miernikiem, czy nie zwiera do któregoś uzwojenia. Jeśli tak, to naruszyłeś izolację i mogą być problemy.
Zanim wymienisz transformator, sprawdź bezpiecznik termiczny po stronie pierwotnej. Zwykle jest umieszczony pod izolacją uzwojenia.
Inny transformator lub do tego co masz zbudować przetwornice step-down. odwinięcie kilkudziesięciu zwoi uzwojenia wtórnego. Wydawało mi się, że odwijając zwoje z uzwojenia wtórnego transformatora zwiększamy napięcie... Więc raczej dowinąć takim samym drutem (pamiętać o izolacji).
Może to szajs z dalekiego wschodu z ilością zwojów uzwojenie pierwotnego dobraną na zasadzie "dopóki się izolacja nie topi to jest dobrze". A może transformator jest na 110V? Ostatnio właśnie widziałem takie na allegro, były w bardzo atrakcyjnej cenie, niestety przydatność w naszych warunkach niewielka. Może też być zwarty zwój, albo pęknięty rdzeń.
troche ciwebie nie rozumiem :D no na transformator nawijać to bedzie uzwojenie wtórne możesz nawijać nawet zwykłm kabelkiem w izolacji np 0,2 mm w zwykłęj izolacji albo DNE 0,2mm nawojowym tam masz 2 karkasy na każ nawijasz połówe uzwojenia całego ( jak kcesz 40 zw to 20 ma jeden i drugi ) i łączysz zgodne z fazą
Typowy miernik ma rezystancję 10 megaomów, przy 100V popłynie przez niego 10uA, taki prąd może popłynąć z sieci przez pojemność 160pF, taka pojemność między uzwojeniami, nie jest niczym dziwnym. To czy transformator ma sprawną izolację, to osobna kwestia, mierzy się rezystancję izolacji. Stare transformatory, co leżały w jakimś wilgotnym pomieszczeniu,...
pytanko. Czemu trafo się spali po podłączeniu do 120v? Nie po podłaczeniu do 120V tylko po podłaczeniu 230V do odczepu 120V na transformatorze. W dużym uproszczeniu spali się z tego samego powodu co podłaczenie żarówki 120V do sieci 230V a dokładniej przy takim zasileniu mocno wzrośnie prąd w uzwojeniu pierwotnym, transformator rozgrzeje się do takiej...
Witam. Najprawdopodobniej uszkodzenie masz w uzwojeniu pierwotnym (tym z cienkim zwojem) transformatora. Zmierz czy ma jakąs oporność to uzwojenie, jeśli nie to jest szansa że po zdjęciu izolacji z niego, znajdziesz mały element przylegający do niego, który jest zabiezpieczeniem w razie za dużego poboru prądu lub przegrzania transformatora. Jeżeli jest...
(at)aksakal Tu jeszcze dochodzi zabezpieczenie uzwojenia pierwotnego transformatora głośnikowego przed przebiciem izolacji przy gwałtownym narastaniu przebiegu, np jakiś trzasków z wejścia. Kondensator ,,łagodzi" takie impulsy.
Inaczej... Piszesz, że nie ma przejścia na pierwotnym, czy widać usmażoną izolację? Jeśli tylko przerwa, to bardzo możliwe, ze uszkodzony został bezpiecznik termiczny wewnątrz uzwojenia transformatora. Daj zdjęcie z zaznaczonymi opornościami poszczególnych uzwojeń i wskazaniem gdzie było podawane zasilanie . Można spróbować (o ile bezpiecznik ma wyprowadzone...
Jako że robisz swoją pierwszą przetwornicę i to małej mocy, nie przejmowałbym się na Twoim miejscu filtrem zakłóceń wspólnych. Jednak jak chcesz go użyć to praktycznie dowolny jaki spełnia warunek prądu dla uzwojenia. Takie pytanie kontrolne, z czego chcesz nawinąć transformator? (rdzeń, ilość zwojów, izolacja itp) przy napięciu sieciowym, już robi...
Kolego yogi009! Masz już odpowiedź na swoje pytanie w innym temacie. Uzwojenie 0-23 V służy do monitorowania napięcia sieciowego w celu automatycznego przełączania z 115 na 230 V. Tf2A 125"C to bezpiecznik termiczny 125 stopni i prąd 2 A. W większości przypadków znajduje się wewnątrz transformatora na uzwojeniu pierwotnym. Jeśli znajduje się na górnej...
Konstrukcja jak konstrukcja zależna jest od zasady działania elektryzatora. A ta nie zmieniła się, jak dla mnie, od przynajmniej 50 lat. Kluczowy w tym wszystkim jest transformator WN, głównie izolacja uzwojeniu wtórnego. To, że transformator jest zalewany, nie chroni go przed zwarciami między zwojowym. To kwestia przekładek między warstwami lub nawijania...
Jakimś ograniczeniem mocy osiągalnej chwilowo (bo taka jest istotna dla zgrzewarki) jest opór uzwojeń - zakładając, że uzwojenia pierwotne i wtórne mają taką samą geometrię (łącznie z takim samym współczynnikiem wypełnienia miejsca przewodnikiem) i są z takiego samego metalu, a straty są tylko na oporach uzwojeń, można przyjąć, że maksymalna moc, jaką...
Witam. Rozumiem że piszesz o transf. w zasilaczu tego zestawu.Jeśli tak to sprawdż uzwojenie pierwotne i wturne omomierzem(wykryjesz czy któreś z nich ma przerwę).Jeżeli będzie przerwa to zdejmij izolację zewnętrzną tego uzwojenia w miejscu gdzie występuje wyrażne uwypuklenie-tam może być uszkodzony termik(sprawdż omomierzem).Jeżeli uszk. to wymień...
Mam taki problem, kupiłem kiedyś duży używany toroid. I był nieco zmaltretowany. Potem się walał w warsztacie i pewnie jest jeszcze bardziej zmaltretowany. No i teraz się zastanawiam czy jeśli po zewnętrznej stronie lakier izolacyjny jest w jakimś miejscu przebity. To jest to uzwojenie pierwotne czy wtórne. Bo jak wtórne to mogę go używać. Jak pierwotne...
Jest to transformator do pracy ciągłej a nie tak jak w mikrofalówce do chwilowej. Trochę dużo zabawy bo trzeba odwinąć trochę uzwojenia z pierwotnego ale to raczej nie jest praca dla kogoś co nie wie jak to policzyć ile. No i kwestia bezpieczeństwa może ważniejsza. Z mikrofalówki można użyć 2 takich samych rdzeni i uzyskać większą moc która wystarczy...
Przyczepie się do nieosłoniętego transformatora. W takiej formie bardzo łatwo uszkodzić izolacje i uzwojenie pod nią, przez co łatwo o awarie i porażenie prądem. Chyba prędzej uszkodzi/stłucze lampy niż ten transformator. Jak można się do czegoś takiego doczepić? Tylko po to by się doczepić?
A ja mam kilka pytań/wątpliwości odnośnie projektowania tego typu zasilaczy i pozwolę sobie zapytać w tym temacie, a mianowicie: - Jak obliczyć bądź oszacować prąd pobierany przez sterownik? - Czy zasilacz sterownika który byłby połączony galwanicznie ze stroną pierwotną zasilacza np. używając sterownika IR musi być odseparowany galwanicznie? - Jakie...
Wyjmowałem ostatnio bezpiecznik termiczny z uzwojeń transformatora ładowarki do akumulatorów. Zastosowano w niej bezpiecznik na 135°C. Myślę, że w Twoim przypadku, można zastosować bezpiecznik na ok. 100°C i przymocować go do rdzenia transformatora z zachowaniem wszelkich arkanów dobrej izolacji. Sądzę, że temperatura rdzenia rzędu 100 stopni będzie...
Witam, nie wiemy jak wyglądał ten prostownik w środku po opuszczeniu "fabryki" ale niestety wiele konstrukcji robionych przez garażowych rzemieślników zdecydowanie nie spełnia żadnych norm bezpieczeństwa. Co z tego, że przewód zasilający wykonany jest w podwójnej izolacji, jeśli wewnątrz metalowej nieuziemionej obudowy walają się luzem kabelki w pojedynczej...
Zawsze w okolicy napięcia wyższego są bezpieczniki na mniejszy prąd, chyba logiczne? Poprawne firmy stosują też po stronie napięcia niebezpiecznego grubszą izolację przewodów.
Rozumiem że na karkasie zostawiłeś uzwojenie pierwotne? Jeśli tak to trzeba by nawinąć na nie np. 100 zwoi jakiegokolwiek drutu w izolacji (emalii),złożyć transformator skręcić i zmierzyć napięcie na tym odwiniętym uzwojeniu. Dzieląc 100 (ilość dowiniętych zwoi) przez napięcie będziesz wiedział ile zwoi nawinąć by uzyskać 1V - dalej już z górki. 22...
izolacja uzwojenia izolacja transformatora rozpoznać uzwojenia transformatora
kleić wikol internet przez bluetooth nokia uzwojenie robocze
elektryk manta 17mb170 hitachi
Pilot TC WE405 do magnetofonów Technics i Sony - funkcje i problemy Lokalizacja pompy powietrza wtórnego w Mercedes W203 2.0 benzyna 95kW