Po co brać się za coś bez podstawowych narzędzi takich jakby chociaż manometry czy pompa próżniowa.. A później setka postów bo rurka przemraża bo za dużo dałem bo nie chłodzi, jak zrobić próżnie sprężarką :D A nie mówię już o podstawowej wiedzy chłodniczej.
Pytanie czy w standardowych sprzętach tego typu nie ma jakiegoś okablowania w podłodze lodówki lub jakiegoś czynnika chłodzącego. W wielu lodówkach komora zamrażalnika otoczona jest z każdej strony przez przepływający czynnik chłodzący.
Chcę ustalić, w którym roku wyprodukowano moją lodówkę Mińsk M3X – model eksportowy ATLANT z końca lat 70. i 80. Gdzie szukać daty produkcji i jak ją odczytać?
Ubytek czynnika.
A umiesz lutować lutem twardym?? bo jak nie to sobie odpuść gra nie warta świeczki. Gaz kosztuje złącza kosztują manometry kosztują pompa próżniowa kosztuje itd... to uzbiera ci się na sprawną nowszą lodówkę. Jeżeli dla nauki to tak jeżeli dla oszczędności to odpuść. A podpięcie to pod tą rurkę z lewej strony zdjęcia ślepą.
Jeśli przewożona była na leżąco to trzeba będzie wymienić filtr i napełnić czynnikiem.
stała włączona z godzinę i jest gorący agregat, dalej włącza się i wyłącza co chwilę. Bo nie startuje sprężarka. Prawdopodobnie do wymiany. Niewielka szansa na to, że uszkodzony jest tylko starter.
Witam. W celu prawidłowej diagnozy proponuję pomiar temperatury w zamrażalniku lodówki.Przy temp kilka stopni poniżej zera produkty też będą twarde (na kość) a nie spowoduje to zadziałania termostatu.Za wysoka temperatura może wynikać z powodu spadku wydajności sprężarki-to wiekowa lodówka .
Wszystko napisane jest na naklejce w lodówce. Jak jest dziura nabicie nic nie da.
Freon ma takie właściwości że potrafi ulotnić się przez rzadszy metal, miejsce nie do zlokalizowania . Swoją drogą nie posiadasz zapewne odpowiednich urządzeń do wykonania odpowiedniej naprawy samemu.
Jednak ubytek czynnika - nieszczelność.
W tamtych latach i tych sprężarkach był to czynnik R12.
Lodówka złom brak czynnika.
Nigdy czegoś takiego fabryczne nie było :-)
Nie ma zaworu serwisowego bo lodówek domowych się nie "serwisuje". Jak brakuje czynnika to Z Ł O M albo ewentualnie naprawa u kogoś kto zna się na rzeczy (a taka osoba nie będzie potrzebowała zaworka serwisowego. Nawet gdyby zawory "serwisowe" były w lodówkach to raczej ze szkodą dla klienta bo wielu jełopów by se nakrętki odkręcało i wciskało wentyl...
Ten potencjometr to zapewne termostat,choć ja osobiście stawiam na uszkodzony agregat(zatarty).Możesz spróbować pominąć termostat i go wykluczyć poprzez połączenie przewodów przy termostacie Brązowego i Czarnego (z reguły tak jest).Wtedy agregat powinien pracować z pominięciem termostatu.Jeżeli tak nie będzie to zapewne uszkodzony jest agregat,możliwe...
Rozmroź całość aby wyrównać temperatury i wtedy dokonasz wiarygodnego pomiaru rezystancji NTC. Tak, większość takich lodówek posiada zawór, który kieruje czynnik na jeden z parowników.
Jeżeli sprężarka pracuje non stop i nie mrozi , jedną z przyczyn może być uszkodzenie sprężarki (straciła wydajność) lub powstała nieszczelność i ubywa czynnik chłodniczy.
Lodówka była napełniana czynnikiem R600a (miejmy tylko nadzieje że nie R143a), lecz jakiś szewc zapodał nieodpowiednią ilość gazu.
To nie wina termostatu jeśli pracuje agregat to brak czynnik chłodzącego .
na tabliczce znamionowej mamy informacje i ma pobierać amperów, jeśli nie jesteśmy pewny kompresor na krótko sprawdzamy datasheet ile ma być amperów i porównywać. Wszystko pięknie. Zgadzam się w ogólności. Sam używam amperomierza cęgowego. Nie tylko przy lodówkach. Jednak jest to tylko pomiar pomocniczy przy stawianiu diagnozy. Tylko jeden z puzli,...
Masz zapewne ubytek czynnika chłodzącego.
Prawdopodobnie ulotniło się część czynnika chłodzącego.
A ja podejrzewam niewielki ubytek czynnika chłodniczego.
Weź pół kartki od zeszytu (A5 przecięte wzdłuż) Przyłóż do lodówki na miejsce gdzie przylega uszczelka, po zamknięciu lodówki kartka powinna mocno być przykleszczona, jak ją wyciągniesz lekko to będzie oznaka nieszczelności. I tak sprawdź w koło drzwi.
Oprócz termostatu może być niedobór czynnika chłodzącego.
Czy można zmierzyć ciśnienie w układzie i jakie ono powinno być/ W tej chwili to nie ma żadnego znaczenia. Nie napełnia się układu czynnikiem, bez uprzedniego sprawdzenia szczelności układu i wyeliminowania nieszczelności. Trafiłeś na nabijacza i zostałeś "nabity". Lodówka najpierw nie chłodziła. To znaczy?
Te sprzęty były o tyle fajnie robione że można było w całości wyjąć instalację chłodniczą nawet nie rozszczelniwszy jej. Teoretycznie po odkręceniu tej pokrywy: http://obrazki.elektroda.pl/3574836000_1... powinien bez problemu wyjść parownik, oczywiście wcześniej odkręcając agregat, oraz skraplacz bez problemu powinieneś ją rozbroić....
Witam. Jak prawidłowo sprawdzić czy w lodówce jest czynnik chłodzący ? Był u mnie fachowiec i rozszczelnił, odgioł końcówkę jednej rurki wychodzącej z kompresora ( Tą po lewej stronie od tego czarnego ,, pudełka ,, Zobaczył ze nic nie leci, stwierdził brak środka chłodzącego . Czy tak powinno sie to sprawdzać ?
Witam. W chłodziarce minimalna temperatura plus 2 stopnie a maksymalna plus 5. Narastanie lodu to praca chłodziarki non stop i nie uzyskanie temperatury dla sterownika. Jednym z powodów nie uzyskania temperatury to ubytek czynnika.
Moim zdaniem to najprawdopodobniej za mało czynnika chłodniczego.
Sprawdź na metce agregatu jaki jest czynnik chłodzacy. Wówczas coś zaradzimy. Być może jest to właśnie niedobór czynnika chłodzacego.
Po dalszej obserwacji okazuje się, że sprężarka pracuje również kiedy lodówka przestaje chłodzić. Wyłącza się dopiero kiedy bardzo się nagrzeje. Prawdopodobnie jest mało czynnika. Sprawdź ręką jak ciepły jest skraplacz. Powinien być cały ciepły. Jeśli połowa jest prawie zimna i zimny filtr - odwadniacz to masz prawie pewne ,że jest mało czynnika.
Klasyczne objawy ubytku czynnika chłodzącego.
Witam. Nie znam algorytmu sterowania w tej lodówce, i nie wiem jak jest sterowany ten wentylator. Hipotetycznie brak pracy wentylatora, może prowadzić do braku wymiany ciepła z komory zamrażarki do parownika, i w efekcie podobne objawy, ale po wyłączeniu sprężarki powinno być jeszcze przez chwilę słychać przepływy czynnika. Zobacz jak chłodzi parownik,...
Prawdopodobnie ubytek czynnika chłodzącego (nieszczelność układu).
Okazało się, że z lodówki uciekał powoli czynnik chłodniczy. Lodówka poszła na złom.
Witam.A czy tylna ścianka chłodzi należycie:tzn.od góry do dołu?podejrzewam że nie tylko górną częścią.Rozszczelnienie układu,mała ilość czynnika chłodzącego.Pozdrawiam
Czyli szrot, pewnie zastanawiasz się czemu w zamrażarce jest okej, wynika to z budowy układu chłodniczego najpierw schładzana jest zamrażarka, a później chłodziarka w przypadku braku czynnika wystarcza go tylko do schłodzenia zamrażarki.
Czyli ubytek czynnika.
Wydawało mi się, że skraplacz to chłodnica i normalne jest, że na wejściu jest cieplejsza niż na wyjściu. Jaki powinien być rozkład temperatury na skraplaczu przy prawidłowo pracującej lodówce? Brak czynnika chłodniczego. Bedzie nowa lodówka. Nie da się uzupełnić czynnika w lodówce?
Wezwij fachowca. Uszkodzony może być zarówno regulator temp jak i sprężarka badź może okazać się, że ulotnił się czynnik chłodniczy.
lodówki dochodzi odgłos bulgotania Czynnik "poszedł w kosmos", niebawem nawet zamrażalnik przestanie działać- po odszronieniu na pewno.
Problemu ze startem to ona nie ma tylko z zatrzymaniem bo masz UBYTEK CZYNNIKA !
Z praktyki. Możesz bez wymiany oleju napełniać bezpośrednio R134a. Działa bez najmniejszych problemów.
lodówka traci powoli czynnik chłodniczy ( mimo że na razie tego nie widać) i obniża się temperatura parownika w tym obszarze? Wtedy pracowała by zdecydowanie dłużej niż stała . aby temu zaradzić Najlepiej wydłubać zmrożony fragment izolacji i zaizolować na nowo Jeśli się da - ową rurkę jak najdalej odsunąć od kanału skroplinowego
W garażu przez te mrozy temperatura jest w granicach +4'C do +8'C. Stanowczo za niska. czy można jakoś "ocenić" czy czynnika nie brakuje? Nie ma takiej potrzeby, należy przenieść do pomieszczenia o odpowiednich warunkach. http://obrazki.elektroda.net/71_12725739...
Witam !. Moim zdaniem jest za dużo czynnika chłodzącego ,następuje duże przeciążenie przy sprężaniu (duże opory) i to może być przyczyną tego stanu-spróbowałbym troszkę upuścić.Ja w swojej lodówce domowej miałem również dopuszczany czynnik chłodzący ,a że było go ciut za dużo to lodówka wyłączała mi się , po upuszczeniu wszystko wróciło do normy.
Powiedział mi gość co naprawia lodówki że Napełnie Czynnika to koszt 200zł plus dojazd (50zł) Ten gość nie naprawia, ale "nabija" - tak się o takich mówi. Najpierw należy usunąć nieszczelność.
można,przez freon rozumiem czynnik chłodniczy,trzeba mieć "freon"taki jakim była lodówka napełniona,jeżeli rurka do napełniania jest wystarczająco długa ucinamy ją za lutem,założyć zacisk,nałożyć wężyk od zbiorniczka z "freonem"zabezpieczyć opaską zaciskową,odkręcić zbiorniczek dobić trochę czynnika ,zakręcić ,włączyć lodówkę i obserwować parownik,jak...
Czy termostat był wymieniony na prawidłowy dla tej lodówki? Dlaczego wymiana? Jaki termostat był a jaki zamontowałeś? Zakładając że kapilarę wsunąłeś poprawnie może być: 1. Problem z termostatem: a) Zły dobór, b) ew. uszkodzony 2. Problem z układem chłodniczym: a) ubytek czynnika b) zużycie sprężarki c) przytkanie Bez dodatkowych "badań" odpowiedź może...
Stanęło na wymianie lodówki na nową, z czego jestem bardzo zadowolony. Powodem usterki był powolny wyciek czynnika.
- lodówka pracuje BARDZO głośno jak na lodówkę. Słychać też czynnik chłodzący Normalne przy dzisiejszych lodówkach z czynnikiem r600a. Nofrosty 'pracują' jeszcze głośniej! Nie ma się co dziwić w lodówce za mniej niż 2000zł :-)
Jeśli termostat nie był by sprawny, lodówka nie działała by wcale lub robiła Ci za zamrażarkę. Masz prawdopodobny wyciek czynnika chłodzącego. Sprawdź z tyłu lodówki czy przewody gazowe przy agregacie są zimne czy ciepłe/gorące.
Nie programowałem tylko eepromu ( ATMEGAL16L ) , gdyż nie posiadam do tego modelu wsadu. Jeśli ktoś posiada wsad, bardzo proszę o kontakt. Wsad eepromu nic Ci nie pomoże. Masz nieszczelność i ubytek czynnika chłodniczego.
Jeśli agregat pracuje non-stop i nie jest wstanie schodzić wnętrza lodówki do zadanej temperatury to najprawdopodobniej jest to objaw ubytku czynnika chłodzącego.
Agregat się załącza czy nie? Bo jeśli agregat się załącza a lodówka i tak nie mrozi to masz gdzieś ubytek czynnika chłodzącego czyli po prosty nieszczelność instalacji chłodniczej.
Dawno temu gdy jeszcze dłubałem w komputerach, realizowałem projekt chłodzenia procesora przy użyciu pompy ciepła na sprężarce z lodówki... i generalnie połowa części była z lodówki :). Problem z napełnieniem gazem rozwiązałem w taki sposób, że pewien serwisant lodówek napełnił mi instalację, i wystawił papiery jakoby po naprawie napełniał lodówkę z...
wygląda na to że z czujnikiem nr 2 coś się dzieje pomiary Zaniża o 1C, to nie lodówka farmaceutyczna. Lodówka Mała ilość czynnika. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3...
Z czego zasilasz lodówkę? Sieć energetyczna czy jakaś przetwornica/ups ? Jaka sprężarka, typ? Jaki czynnik chłodniczy? Jaki termostat? Mechaniczny z pokrętłem czy elektroniczny?
Wygląda jakby było zbyt dużo czynnika w układzie. Sprężarka 150W. Lodówka jakaś wielka?
Witam. Ile rurek dochodzi do tego elementu? Może być to zawór serwisowy do napełniania lodówki czynnikiem lub zawór rozprężny.
Nie mogę znaleźć serwisówek schematów lodówki Polar CZ235 A po co ci to!? Podpinasz sprężarkę zamrażarki bezpośrednio do zasilania i wszystko wiesz. Jeśli pracuje a nie chłodzi, to ubytek czynnika - w tych lodówkach nie blokowały się układy.
Nic nie było wymieniane. Wyciek czynnika i tyle. Naprawa najprawdopodobniej nieopłacalna.
Oczywiście pytałam, czy nie sprawdza, czy jest wszystko okej, bo skoro raz freon wyleciał, drugi raz też może. Powiedział, że to normalne w lodówkach, co mnie bardzo zdziwiło.😁 Dziś tam zadzwoniłam i pan ma przyjechać sprawdzić. Zobaczymy, co powie. Dodam, że to serwis z dobrymi opiniami, ludzie polecają. Więc nie wiem, co poszło tutaj nie tak.
Czasami może się zdarzyć że elektronika się zawiesi i taki reset pomaga. A ta otulina to wygłuszenie żebyś nie słyszał jak czynnik się rozpręża w parowniku.
Przeważnie w każdym modelu na tabliczce znamionowej jest podana ilość czynnika w Beko prawdopodobnie na dole po lewej stroniepo wyciągnięciu szufladki.
Czy mamy się domyślić jaki model lodówki, bo nie podałeś ? Skoro piszesz, że bulgocze tak od nowości, to tak ma być, w mojej AMICE, bulgocze i chrupie, ale to jest normalne dla technologii NoFrost. Zapraszam do lektury typu instrukcja obsługi tam powinno cos być napisane o odgłosach wychodzących podczas pracy lodówki. W mojej było to opisane, więc nie...
Może to oznaczać ubytek czynnika chłodzącego. Wówczas lodówka słabiej lub wcale nie nie chłodzi i kompresor się nie wyłącza. W takim przypadku często praca lodówki jest cichsza, ponieważ kompresor lodówki nie jest obciążony przepompowywaniem czynnika chłodzącego. Druga możliwa usterka to uszkodzenie termostatu sterującego pracą lodówki - kompresora.
Jeśli słychać, że pracuje silnik agregatu a lodówka nie chłodzi to jest rozszczelniony układ chłodniczy i ulotnił się czynnik chłodniczy. Samemu tu nic nie zrobisz. Trzeba wezwać serwis.
Sprawdź termometrem jakie ma temperatury w lodówce. Na 90% jeszcze chłodzi ale za chwilę przestanie bo ma ubytek w czynniku
Jeśli to co napisałeś jest prawdą to by oznaczało około 10% czynnika, a tak niewielka ilość to za mało. W przeciętnej lodówce wchodzi więcej czynnika R290 albo R600a. Jeśli się nie mylę to powinno to być w granicach 30-40% ale pewności nie mam.
Problem ubytek czynnika chłodzącego.
Lub ubytek czynnika albo przyblokowany układ. Tak obstawiam.
Niestety nie, ale i tak się okazało, że brak czynnika i uszkodzony kompresor. Prawdopodobnie przez ciągłą pracę bez czynnika.
Wezwij serwisanta od lodówek, sprawdzi szczelność i ilość czynnika. Może poprawi to wydajność mrożenia. Fizycznie sprawdzi czy są dwa osobne obwody osobny na prawa i lewą i dlaczego pracują jak opisujesz.
A co z zaworami? Powinna być możliwość tzw. oczyszczania strony tłocznej z cieczy. Jak nie ma to odzyskany z lodówki czynnik zostanie w skraplaczu i wężach i nawet nie wejdzie do butli do odzysku jak w niej coś było! Zawsze można kupić mały skraplacz z wentylatorkiem i zamontować na tloczeniu wtedy problem z wysokim ciśnieniem przy 30 stopniowych upalach...
Schemat powinien być przyklejony na plecach sprzętu a jeśli go tam nie ma to też dobrze bo nie jest do niczego potrzebny. Wymieniał serwis autoryzowany. I co zostawili niesprawny sprzęt i pojechali? Patrząc w szklaną kulę i wnioskując z : Zdarza się, że sporadycznie zadziała i zamrozi. obstawiam uszkodzony zawór dwudrożny bądź ubytek czynnika.
Wzorem lekarzy powiem a raczej napiszę: "proszę obserwować pacjentkę" czy się zatrzymuje sprężarka i jakie są temperatury w komorach. Najlepiej dwoma termometrami elektronicznymi z rejestracja minimalnej i maksymalnej temperatury, nie są drogie. Ubytek czynnika wykluczam , raczej któryś czujnik.
Ale nie mrozi, możliwa nieszczelność w układzie chłodzenia lub brak czynnika chłodniczego. Wezwać fachowca AGD.
Wyciek czynnika lub może wtyczka agregatu luźna .
Jeśli ta lodówka jest jednoagregatowa to brakuje w niej czynnika chłodzącego ,mógł się rozszczelnić układ .Mało gazu i dlatego nie wychładza lodówki bo rozprężenie następuje tylko w zamrażarce .Lepiej jej tak nie eksploatować bo zapcha Ci się układ olejem albo padnie sprężarka .Gdyby byłm padnięty termostat to chłodziłaby wszędzie tylko by się nie wyłączała.
Układ "freonu" w lodówkach jest zamknięty i nie ma styku z zewnętrznymi czynnikami typu woda, powietrze... Jest to układ z założenia hermetyczny, a po krótce zasadę działania napisałem post wcześniej. Pozdrawiam.
Czy ktoś wie gdzie kupić czynnik chłodniczy do starych lodówek typu mińsk i silesia?
Nie widziałem tej lodówki na oczy, ale lodówka to nie Klima. W lodówkach kawałek rurki miedzianej fi 6mm jest wlutowany (lut twardy) do sprężarki do napełniania po napełnieniu jest zagnieciona i zalutowana. Czynnik w tej lodówce to izobutan R600a. Powinno !!!! się podpiąć stację odessać czynnik sprawdzić ilość i ewentualnie dopuścić nowego do odpowiedniej...
R-134a, na tabliczce znamionowej znajdziesz wszystkie szczegóły. Nalot nie musi oznaczać ubytku gazu.
Witam !!! Serdecznie wszystkich pozdrawiam !! i przechodzę od razu do rzeczy zwracam uwagę ze LAIK ze mnie więc , mam lodówkę Zanussi modelu nie mogłem sie doszukać wiem tylko że czynnikiem chłodzącym jest r134a ale pewnie coś takiego jest w każdej lodówce? Co może być przyczyną że lodówka nie mrozi, temperatura w dolnej komorze i górnej ( zamrażarka)...
jest coś takiego To jest zaślepka po fabrycznym napełnianiu czynnikiem. A tak na marginesie, wywal ją na złom.
Bardziej chodziło mi o niepotrzebne starty kompresora, którego trwałość zalezy od ilości startów bardziej niż od długości pracy. Bardziej trzeba się martwić szczelnością układu bo rurki są teraz cienko ścienne starą lodówkę mam z 1986 roku i do dziś jest na chodzie kilka razy była malowana raz była wymieniona sprężarka. A w nowej po dwóch latach trzeba...
ciekaw jestem czy liczone jest takie same zatowarowanie dla lodowek malych 140 cm i dużych 180 cm? Może być podobnie, ale wcale nie musi. Bo przecież wystarczy zmienić warunki testów i... Wynik wypadnie równie dobrze co u konkurencji. Zerknij proszę jeszcze tu, są przykłady z konkretnymi wyliczeniami na podstawie testów: https://teoriaelektryki.pl/ile-energii-z...
Witam, czy ktoś ma jakieś doświadczenie z modelami RK68SYB i NRK68SYB Gorenje i może polecić/odradzić? W sieci stosunkowo mało opinii. Czy Gorenje jest dobrą marką, jeśli chodzi o lodówki? Jaki czynnik chłodzący jest użyty w tych lodówkach? Warto dopłacić za no-frost? Jak z głośnością? Wszystkie uwagi będą mile widziane. Dzięki.
Na tabliczce podaje się moc maksymalną jaką może pobierać urządzenie. A agregat nie pracuje przecież 24 godziny na dobę. Bez miernika nie da się dokładnie określić ilości pobieranej energii, ze względu na to, że na pobór prądu przez lodówkę mają też wpływ inne czynniki: temperatura otoczenia, częstotliwość jej otwierania, itd.
Nawet jeśli to sprężarka to da się ją zastąpć, dobry fachowiec nie może mieć z tym problemu istotny tu jest rodzaj czynnika chłodniczego i moc sprężarki.
Prawdopodobnie brak czynnika. Rozumie, że na górze jest zamrażarka.
Nieszczelna lodówka (uszczelki, częste otwieranie drzwi). Mała ilość czynnika. Czujnik temperatury. Więcej nie pisze, bo nie podałeś czy temperatura w środku jest tak jak powinna być, czy mrozi, czy nie i co się dzieje.
wystarczy popatrzec na tabliczkę znamionową w środku , najczęściej znajduje się ona tam gdzie pojemnik na warzywa ale najprawdopodobnie jest ona na czynnik R-600a (izobutan) gdyż od kilku lat Whirlpool stosuje ten czynnik chłodniczy.....
Witaj ! Uważam że ten " fachowiec " co był u Ciebie znał się na życiu seksualnym mrówek argentyńskich a nie na lodówkach ! On urywając filtr wypuscił z lodówki czynnik chłodzacy----lodówka nie była rozszczelniona !!! opisz dokładniej co się działo w lodówce a wtedy dokładniej można będzie ustalić jaka była oprzyczyna usterki.
Sprawna lodówka nie wymaga okresowego uzupełniania czynnika. Czy podczas ostatniego serwisu była poprawnie sprawdzona szczelność układu poprzez podanie nadciśnienie gazem obojętnym (azotem)?
Mało czynnika, kompresor zdycha, kapilara zapchana....To możliwe przyczyny.
Zwarłeś przewody termostatu pomijając termostat i zostawiłeś lodówkę zamkniętą na kilka godzin? Jeśli tak to albo ubytek czynnika albo niewydolna sprężarka.
Jeśli to lodówka z pojedynczym agregatem to zapewne wystąpiła częściowa ucieczka czynnika.
czynnik lodówka elektrolux lodówka czynnik uzupełnić czynnik lodówka
montaż szafy climatronic regulacja lm358 histereza
Aktualizacje oprogramowania Vodafone CGA4233DE Antena drutowa na fale długie: długość i grubość drutu