MOSFET ma pojemność bramki C (uwaga, zwykle podaje się kilka pojemności, a istotna jest ich suma) i nachylenie charakterystyki g_fs; częstotliwość graniczna = g_fs/2πC.
Jak widać scalone alternatywy są, http://www.tme.eu/pl/katalog/artykuly.ph... i to nawet jest ich sporo ;)
Czy jest sens, to musi sobie odpowiedzieć konstruktor urządzenia. Do migania diodą, do piszczenia głośnikiem taki generator nada się bez problemu. Można taki generator akustyczny wykorzystać do odstraszania komarów lub innej zwierzyny wrażliwej na jakieś dźwięki. Żeby to było skuteczne należy poznać częstotliwość dźwięku na którą jest wrażliwy nasz...
TC4422 na pewno da radę, u mnie pracował co prawda przeładowując o 30% mniejszy ładunek bramki, ale z częstotliwością ponad 3MHz , dając czasy narastania i opadania 10ns, jedyna wada tego układu to że grzeje się od prądów skrośnych, używałem wersji w TO-220 wiec nie miało to znaczenia, ale ty masz niższą częstotliwość.
Do tego zastosowania doskonale się nadają LM2675M-ADJ. Bez cudowania z mikroprocesorami, alpejskich kombinacji z uzyskiwaniem napięć do sterowania MOSFETem itd. Zrobiłem na tych układach kilkadziesiąt przetwornic do Luxeonów. Zasilały od starych Luxeon 1.3W z 4 ogniw NiMH po 3 sztuki LuxeonV (łącznie 15W) z 24-40V. LM2675M-ADJ na Alledrogo pojawia się...
Te układy chodzą maksimum do 50 MHz, wiec na 2m nie podejdą. Możesz zastosować SA/NE612 a jeśli do odbiornika to z powodzeniem 2 bramkowy mosfet BF964.
Steruję 300A igbt przy pomocy hcpl3120. Zasilanie z pojedynczego napięcia 15V (troszkę większa przetwornica). Częstotliwość przełączania około 1kHz.
Pierwszy schemat poprawia wydajność prądową w stanie H i pogarsza - o wiele bardziej wydajność prądową w stanie L. Drugi jest prosty, więc nie ma w nim błędu, ale ma ograniczoną wydajność prądową więc PWM nie może być zbyt szybki, jak mosfet będzie sie grzał albo będzie nieliniowość to zmniejszaj częstotliwość.
Był podobny temat: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic21... Poza tym na sterowanie bezpośrednie z portu uC nawet takie z bardzo niewielką częstotliwością ten mosfet ma trochę zbyt wysokie Vgs(th)
Piszesz o MOSFET-ach BF964? (wzmacniacz wejściowy w.cz. i mieszacz) Żeby je ubić, to naprawdę trzeba się wybitnie postarać, zdecydowanie są one mocno głupotoodporne, chyba że komuś piorun prosto w antenę strzelił. :) Prędzej obwody LC zaniemogły (przerwa, rozstrojenie), niż MOSFET ubiło.
Co do kondensatora to nie radze tam dawać, ponieważ przy szybkim ładowaniu i rozładowaniu kondensatora występują bardzo duże prądy, zmniejszające sprawność, oraz mogące uwalić tranzystory. Można było by wstawić filtr LC, (C wygładza napięcie, a L-prąd), przy czym dla 500Hz i takiej mocy ten dławik byłby dość spory, i i tak by brzęczał. O wiele lepiej...
Witam Czy mółby mi ktoś nieco wyjaśnić temat związany z sterowaniem mosfetów?? Chodzi o to kiedy należy stosować dodatkowe układy sterujące bramką. W większości materiałów opisywane jest tylko, że MOSfety są znacznie lepsze od tranzystorów bipolarnych. Jednak ich wadą jest pewna pojemność bramki która zaczyna przysparzć kłopotów przy większych częstotliwościach....
Przede wszystkim wstawienie samego rezystora powoduje ograniczenie prądu ładowania w czasie. Właśnie ten czas powoduje, że górny tranzystor zaczyna się włączać a ten dolny jeszcze nie został dobrze zatkany. To nawet logiczne, że przy małym wypełnieniu to jeszcze jakoś działa bo resztę czasu wystarczy do całkowitego rozładowania bramki. Jak dysponujesz...
Witam, Próbuję ostatnio zwyciężyć bitwę z mosfetami. Chodzi konkretnie o częstotliwość kluczowania sygnału PWM. Wygląda na to, że częstotliwość 30 kHz to za dużo. Jakich podzespołów używam: MOSFET IRFZ34NPBF (68 W, 30A, 55V). 35mOmów 17nF < - - informacje z katalogu TME Link do karty: Input Capacitance = 880pF Outoput Capacitance = 220 pF Może źle...
Ten wehikuł nie ma takiego wejścia. Pozostaje kombinować z mosfetem lub fet'em (bf245). Ewentualnie możesz odcinać zasilanie całego układu, czyli lampa do +5V a masa przez Q3 sterowanym PWM. Z jaką częstotliwością kluczowałeś MOSFET? W sumie mógłbyś użyć drabinkę rezystorową, miałbyś ileś tam kroków bez PWM.
I przy mosfecie, który posiadam przy funkcji analogWrite(pin, 12) osiąga już maksymalną jasność. Elektronika w środku "żarówki" LED ma zapewnić stały prąd LED niezależnie od zmian napięcia zasilania, widać skutecznie przeciwstawia się twoim próbom regulacji, możesz spróbować z mniejszą częstotliwością PWM.
te mosfety chlodzic czy odpuscic sobie ?? Powszechnie przecież wiadomo że im zimniejsze mosfety tym większe częstotliwości wytrzymią, więc jak masz jak to je chłodź.
Z mojej strony najprościej było by zastosować jakiś driver na 2 tranzystorach aby prawidłowo wysterować mosfeta. Pojemność do przeładowania to około 6nF co przy tej częstotliwości oznacza duuuuże straty.
RLML6346TRPBF możesz bez driver spróbować użyć, w szereg daj tylko rezystor z 100R. Teoretycznie ma na tyle małe Qg że powinien się wyrobić z tą częstotliwością.
Podana zależność wynika zapewne ze wzoru I=Q/t. Mosfet który podałeś wygląda na stosunkowo łatwy do sterowania, przy tej pojemności wejściowej nie powinno być problemu (im większa pojemność i/lub częstotliwość przełączania, tym uC ma "ciężej" przeładować bramkę).
Ma prawo działać, ale raczej z niskimi częstotliwościami PWM. Vcc oczywiście stałe, filtrowane kondensatorem.
Pamiętaj o tym ,że mosfet ma pasożytniczą pojemność i przełączanie wysokich częstotliwości może być zniekształcone. Pozatym Mosfet typu n i p inaczej się podłącza poczytaj tu: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011... Mosfety są różne Kolego, są takie, które bez problemu poradzą sobie z częstotliwościami rzędu...
Jesteś pewien, że to piszczy Ci mosfet a nie element wykonawczy? Może powinieneś zwiększyć częstotliwość PWM. R
Będzie działać i bez nich, tylko na wyższej częstotliwości.
Do takiego sterowania silnikiem należy użyć tranzystorów MOSFET. IGBT są stosowane do wysokich napięć i niskich częstotliwości. Za 2 zł można kupić tranzystory MOSFET o małej rezystancji. np IRFZ44. Co do sterowania to można je wykonać samemu poprzez pary komplementarne tranzystorów bipolarnych, lub wykorzystując gotowe sterowniki z separacją galwaniczną...
Jeśli Trr diody to 500µs Chyba coś pomyliłeś, we współczesnych mosfetach te czasy są rzędu 100 ns . Tak czy siak, nad zjawiskiem "reverse recovery" diod podłożowych w mosfetach można zapanować. Mógłbyś podać garść szczegółów.
To zabezpieczenia stosowane w przetwornicach impulsowych :-) nadadzą się spokojnie chociaż czasem trzeba będzie zmienić częstotliwość i okres generatora.
Musiałbyś zrobić coś na kształt falownika, ale trochę inaczej. Jak koledzy mówią - wyprostować napięcie i wtedy je modelować. Osiągnąć częstotliwość 20kHz tranzystorami MOSFET czy IGBT to nie jest wielki problem, ciężko natomiast będzie (wg. mnie) obniżyć napięcie z 230*1,41 do 230V. Co by kolega nie chciał robić, wyjdzie z tego coś podobnego do zasilacza...
No to chyba sprawa oczywista że dzielnik rezystancyjny. A jak to za mało to mały mosfet - tylko pamiętaj że odwróci Ci fazę.
tyroszke sobie poczyatłem i znalazłem że mozna wyznaczyć czas pzreładowania pojemnosci ze wzoru t= C*U/I c- pojemnosc u- napiecie i- prąd sterujacy bramka jednak nie moge znaleźć w manualu od BUZ11 pojemnosci jego bramki- znajomy mi mówił że można przyjać 1nf . kolejna sprawa, ile mozna pociagnac pradu z inwerttera CD 40106?. może komus teraz bedzie...
Poprawka do schematu: Mosfety źródłem do GND, drenem do rezystora i katody LED. Anoda LED do + zasilania. W układzie powyżej nie wysterujesz MOSFETA mając 4,5 V w zasilaniu. Sterowanie musi być do masy (minusa), wtedy jest szansa, że mosfet załapie napięcie graniczne (3-4V), żeby załączyć. Częstotliwość 555 to 1,44/RC w przybliżeniu.
20zł plus mosfet około 10zł zależne o jakiej mocy ma być wyjście, tylko pytanie jakie cię częstotliwości interesują.
Jeżeli to jest tranzystor przełączający przetwornicy to czy ktoś wie jakie type stosuje się generanie w takich przetwornicach ? - technologia ? bipolar, mosfet ?inne ? - częstotliwość ? - NPN ? NPN ?
Mi chodziło o moc wzmacniacza jaką może oddać w stosunku do temperatury tranzystorów końcowych typu mosfet. Niskie częstotliwości pochłaniają znakomita większość mocy wzmacniacza.
W teorii powinna się zmienić częstotliwość albo wypełnienie.
Zamiast podmieniać tranzystory na podbne spróbuj coś zmierzyć. Zrób tak, jak proponował wcześniej kolega LEDówki https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto... I spróbuj zmierzyć napięcie na wyjściu 555 i zaraz potem na bramce Mosfeta. Jeśli możesz, to zmierz częstotliwość na wyjściu 555.
To muszisz znaleźć w dokumentacji wyświetlacza. W zależności od organizacji wewnętrznej te trzy wejścia możesz po prostu połączyć lub nie... mosfet możesz dobrać taki, aby miał wystarczającą wydajność prądową. Pozostaje jeszcze pytanie czy adj jako pwm dać przez mosfet czy bezpośrednio? A to zależy co to za wejście i czym steruje. Może wcale mosfet...
Nie wiem jaka ma być wymagana szybkość przełączania tranzystora MOSFET lecz przy obecnym doborze elementów prąd płynący przez tranzystor transoptora będzie niepotrzebnie duży. Zamiast 200R daj 2k2 a zamiast 1k - 22k. Jeśli tranzystor ma się szybko przełączać (PWM wyższej częstotliwości) to zignoruj moją propozycję.
Można dodać tranzystor, który przejmie większy prąd. Do bazy przez opornik podaje się sygnał z generatora. Emiter do masy, kolektor do katod/katody LED. Anoda/anody przez oporniki do plusa zasilania. Można użyć MOSFET.
Po pierwsze brak zabezpieczeń anty przepięciowych na silniku który jest indukcyjnością - powinna być przynajmniej dioda równolegle do silnika w kierunku zaporowym. W mosfecie jest już dioda więc można nie dawać przy tak małej częstotliwości powinna wyrobić acz transil na 24V na pewno nie zaszkodzi - zakładam że mosfet jest na co najmniej 50V. Ten driver...
Na Twoim miejscu dobierałbym ilość i średnicę zwojów na trafie wn. Do IRF-a wstaw większy radiator. Dobierz też częstotliwość generatora.
Jesteś pewien? Potrafisz pokazać układ generujący przebieg jak na oscyloskopie? Tak. Zmodyfikowałeś coś co jest tą najprostszą modulacją o to by wykrywać biegunowość przebiegu sygnału. To fajny pomysł ale masz jedną pułapkę, która może wygenerować coś podobnego do zniekształceń skrośnych. Otóż musisz zadba c o to by detekcje biegunowości były precyzyjnie...
P4KE18A przy 18V dopiero zaczyna przewodzić, ale 33V na diodzie w tym układzie nie jest możliwe, masz długie połączenia o dużej indukcyjności stąd takie efekty. Jest tak źle jakby to była płytka stykowa. Jeśli żółty w ostatnim oscylogramie to przebieg wejściowy to znaczy ze masę oscyloskopu masz podłączoną byle jak i widzisz na wejściu dzwonienia których...
Jaka przetwornica, człeku? No buck na przykład, gdzie dławikiem jest uzwojenie silnika. Ogólnie chodziło mi właśnie o wyższą częstotliwość i mosfet zamiast 50Hz i triaka.
Nie jestem pewien czy było by to wogóle wykonywalne, co prawda widziałem projekt kolegi Mania-C gdzie sterował mostkiem nagrzewnicy indukcyjnej przy 400kHz i nawet uzyskiwał przyzwoite przebiegi i efekty, ale raz, że przytoczony przez kolege układ nie dał by sie ot tak pogodzić z pełnym mostkiem nawet przy niskiej częstotliwości, a po drugie istnieje...
A w jakim zakresie częstotliwości ma być ta regulacja? Dobrym rozwiązaniem może być tutaj użycie sterownika do przetwornic, konkretnie mam na myśli UC3842 lub UC3843. Tanie, popularne, dobrze opisane. Gdy zmusisz je do pracy w trybie napięciowym (dwa rezystory), będziesz mógł jednym potencjometrem regulować współczynnik wypełnienia od 0..96%, zaś drugim...
Możesz zastosować dwa tranzystory w układzie Darlingtona lub tranzystor polowy - mosfet. Jeżeli częstotliwość zalączania będzie niska rzędu 1 kHz to mosfet nie będzie wymagał stosowania dodatkowych driverów czy tranzystorów do zasilania -wystarczy ten 1 mA lub nawet mniej. Napisz jakie prądy chcesz tym przełączać i jak często.
Zaraz, chcesz regulować częstotliwość rezonansową? To niewykonalne. Czy chodzi Ci o częstotliwość interruptera/modulowanie audio?
Potraktuj silnik jak indukcyjność, załóż mu dwójnik RC równolegle do uzwojeń (1 Ohm, 0,1uF), może diodę, ale minimum z 10A, najlepiej szybką (np, z odbiornika TV), bo 1N4148 na pewno się spali ;). Zmniejsz częstotliwość PWM'a - 100Hz w zupełności wystarczy.
Poczytaj trochę i zrezygnuj z pojedynczych tranzystorów. Jaką masz częstotliwość sterowania i czy sprawdzałeś dokładność wyłączania mosfeta /oscyloskop/?
Grzałka ma stosunkowo dużą bezwładność cieplną, więc sterowanie PWM nie musi mieć jakiejś zawrotnej częstotliwości. To upraszcza sterowanie tranzystorem (raczej mosfet) oraz sam wybór tranzystora - jak najmniejsza rezystancja kanału w stanie załączenia. Raczej potrzebne będzie użycie jakiegoś mikrokontrolera, który będzie realizował regulację mocy...
1) Sterownik IR2184 bardzo się grzeje. Ponieważ "włączając" MOSFET'a trzeba dostarczyć do bramki pewien ładunek (który płynie przez driver). Aby "wyłączyć" następuje ten sam proces, tylko w drugą stronę, driver rozładowuje bramkę MOSFET'a. Im większa częstotliwość, tym więcej takich cykli czyli więcej strat. Jak wyliczać moc strat dynamicznych MOSFET'ów...
Co się przepala, 555? Podejrzewam problem z zasilaniem - może cewka generuje takie zakłócenia, które uszkadzają 555, zasilaj go osobno. Możliwe też, że za bardzo obciążasz wyjście - opornik 50Ω przy 12V pozwala na szczytowy prąd około 200mA - ale to chyba jeszcze NE555 powinien wytrzymać, zwłaszcza że to tylko na czas przeładowania bramki MOSFET-a (to...
Rezystor kontroli prądu ma być wpięty pod wszystkie MOSFETy. Podniesienie częstotliwości bez przewinięcia transformatora nie ma sensu. Chciałbym zwrócić Twoją uwagę na temat: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic55... - masz tam bardzo piękne oscylogramy m.in. wykazujące silne oscylacje na samych wyprowadzeniach rezystora-czujnika prądu. Pomimo...
W pewnym stopniu tak. Dodano po 1 Ale uważaj- tylko w pewnym stopniu. Ważne jest napięcie źródło-bramka. Analiza tego jest dość prosta- interesuje nas tylko napięcie na bramce względem źródła. Powodujące przewodzenie albo zamknięcie kanału. Tylko dw stany- reszta- bywa dość skomplikowana- to jest przełączanie. Ważne przy dużych częstotliwościach.
Jaka częstotliwość przełączania?
Docelowo jak szybko i z jaką częstotliwością ma się to przełączać? Weź pod uwagę że zarówno napięcie zasilania jak i sterowania masz bardzo niskie i zbliżone do siebie. Lepiej użyj komparatorów lub driverów mosfet do dużych częstotliwości, odpadnie wtedy dobieranie napięcia progowego, które to zmienia się w funkcji temperatury.
Co może myć przyczyną, że w pali mosfety (oryginalne IR) IRFZ44N i diody prostownicze BY500 (1000V) w przetwornicy przy mocy ~70W? Patrząc na przebieg to może masz problem z wysterowaniem tranzystorów, nie ma gdzieś tam błędu przy montażu ? Swoją drogą to diody, może jednak nie są najlepsze, diody raczej nie padają od samych przebiegów i prądu raptem...
Kotuniunia, przy 1 czy 2 amperach, to może pocykają jakiś czas, ale przy 15-20A to raczej kilka cykli i spalone. Jak chcesz z tą częstotliwością załączać grzałkę to pomyśl nad przekaźnikiem elektronicznym na mosfetach. Ja miałem mniejsze częstotliwości na przekaźnikach i poszły z dymem.
Jeśli chodzi o przetwornice lepiej nawijać trafo jak naj cięższym drutem. (efekt naskórkowości prądu) W profesjonalnych wykonaniach stosuje się tzw. lice (kilkanaście, kilkadziesiąt odizolowanych od siebie drucików). Czasami stosuje się taśmę miedzianą… W jeśli nie chcesz przewijać trafa jeszcze raz zmniejsz częstotliwość przetwornicy, ale to...
To jest układ samooscylujący i częstotliwość nie będzie stała. A o tym decyduje Uwe, IL jak i L. Zgodnie z uproszczonym wzorem Uwe = L * di/dt ---> L * IL/T_on--->T_on = (L * IL)/Uwe O załączaniu MOSFET-a decyduje napięcie na wejściu ZCD. A o wyłączeniu MOSFET-a nóżka CS. Z tego wynika, że to ty decydujesz o częstotliwości przełączania, wybierając L....
Nie napisałeś jaki mosfet i przy jakiej częstotliwości będzie sterowany - w większości przypadków wystarczające są tanie TLP250.
Witam. Mam układ przetwornicy zbudowanej z falownika i prostowniak, a wiec ma w obwodzie tranzystor i diode. Pytanie czy te dwa elemnety musza pracowac przy tej samej czestotliwosci przełączania. Bo mam zadanie ktore polega na regulowaniu nap.wyjsciwego poprzez zmianę częstotliwości przełączania trazystora, a nie wiem czy przy tej zmianie mam takze...
R3 jest niepotrzebny. Do obciążenia trzeba dołożyć szybką diodę. Co rozumiesz pod pojęciem szybko? Jeżeli ma być to <1kHz to jest to moim zdaniem mała częstotliwość jak na MOSFET'y i możesz mieć problem z nieprzyjemnym piszczeniem, jeżeli obciążenie będzie miało taką skłonność. Pik prądu 3A na tym schemacie się nie pojawi przy odpowiednim doborze...
Kondensatory C5 i C5 są kondensatorami filtrującymi zasilanie stopnii wstępnych, czyli antyparazytowymi. Zapobiegają one wzbudzaniu się wzmacniacza na bardzo niskich częstotliwościach.
Witam posiadam AVT1474 regulator fali prostokątnej. Mam problem z mosfetami otóż spaliłem buz11 oraz irf530 zastosowałem się do tego schematu: http://obrazki.elektroda.pl/8351329800_1... Lecz nie dałem diody czy to może być przyczyną przepalenia mos-fetów? Oczywiście cewka WN z golfa 2 działała prawidłowo no i przełączając między kanałami...
Z tym oznaczeniem to pomyliłem się, bo na szybko rysowałem schemat. Mosfet grzeje się tylko przy PWM o częstotliwości 21kHz.
Nie, w tym przypadku mosfet nie będzie w pełni otwarty ze względu na występowanie sprzężenia zwrotnego które ustabilizuje punkt pracy w zależności od prądu drenu.
50 x na sekunde? to nie jest duża częstotliwość. rzeczywiście, nie zastanowiłem się nad tym. w takim razie po tym co napisałeś myśle że można zastosować NPNa, tylko trzeba poszukać jakiegoś scalonego drivera. pzdr.
Chodzi mi o szerszą problematykę, jak określać częstotliwość do pomiarów przy pracy szpilkowej W zasilaczach impulsowych problem nie istnieje, bo spadek indukcyjności następuje przy częstotliwościach blisko SRF albo takich gdzie straty w rdzeniu są bardzo duże, czyli tam gdzie nie chcemy pracować. Druga sprawa że indukcyjność w zasilaczu impulsowym...
Na tranzystorach tylko pod warunkiem, że wśród nich będzie polowy - lepiej użyć wzmacniaczy operacyjnych, może być jeden podwójny, byleby z wejściem na FET-ach, np LM358, do tego kondensator i trzy oporniki. Schemat w http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtop... Jak chcesz na tranzystorach, to pierwszy wzmacniacz operacyjny możesz...
Nie pamiętam jaki teraz masz MOSFET/IGBT, ale sprawdź czy nie wylatujesz poza SOA przy tak niskiej częstotliwości (długim impulsie).
Czasy zamkniecia MOSFET da się obliczyć lub sprawdzić na oscyloskopie. Gorzej z uzyskaniem tak dużych częstotliwości 0,6MHz-1,2MHz, tu już nawet Arduino powoli wymięka. Jak pisałem od poniedziałku moge pomóc, nawet zrobić taki zsynchronizowany generator 1,2MHz na dwóch NE555 za 1,50zł i kilku innych elementach. Bo teraz jestem za bardzo zajęty a to...
Ale po co mi ten link ? To jest cała książka. Co tak nagle zaniemówiłeś ? Chcesz reakcyjny odbiornik zbudować ? Czy ten ze schematu ? Na schemacie jest pomyłka. To jest detektor drenowy do odbioru modulacji AM. Jak ten ze schematu to każdy mosfet małej mocy się nada jako detektor drenowy, ponieważ jako tranzystor jest półprzewodnikiem i spełnia on rolę...
UC3843 jest typu PWM. Jak i większość kontrolerów. Możesz rozwinąć skrót PPM? Jak użyjesz topologii Flyback to na klucz najlepszy (i najtańszy) będzie zwykły MOSFET. Częstotliwości najlepszej nie ma. Zależy co chcesz osiągnąć. Ze względu na koszty optymalna może być właśnie z 50kHz (już dość małe a więc i tanie elementy, ale częstotliwość nie na tyle...
Myślałem coś około 1 Khz ale to tylko strzał bo nie wiem jak to obliczyć. Częstotliwość nie jest krytyczna ale jak chcesz sterować MOSFETa bez drivera to raczej nie przekraczał bym pojedynczych kHz. FQP30N06L to jest logic level, FQP50N06 to zwykły MOSFET wymagający co najmniej 7-8V na bramce
Cześć, jestem na etapie projektowania przetwornicy flyback. Będzie to przetwornica z 12V na 5V. Aktualnie zastanawiam się nad sposobem sterowania Mosfeta - będzie on sterowany sygnałem PWM pochodzącym z STM32f407 - o amplitudzie 3.3 V. Tranzystor który mam to N- Mosfet FQP45N15. Częstotliwość sygnału PWM będzie około 100kHz. Myślałem aby przełączać...
Mam pytanie: -jak wyliczyć liczbę zwojów i średnicę drutu w transformatorze ferrytowym o poarametrach: - wys. 55mm - szer. 55mm - pole przekroju środkowej kolumny 340 mm^2 (17x20) uwzględniając, że przetwornica ma pracować w układzie mocy 2 tranzystorów kluczujących Mosfet IRFZ44; częstotliwość pracy <2,10> kHz; zasilanie 12V DC; napięcie wtórne...
Moim zdaniem potrzebujesz drivera mosfet dla high side. Jaką częstotliwość ustawiłeś? Mam problem z odczytaniem Ct.
Przy braku pomiaru częstotliwości sprawdziłbym mosfeta Q7.
Co to ma znaczyć "na mosfet"? Oscylator pracuje z częstotliwością wyznaczoną przez Rt i Ct +/- spory procent na niedokładności - co egzemplarz to inaczej. Przetwornica jako taka pracuje na częstotliwości dwukrotnie niższej. Dokładnie dwukrotnie niższej. Nie "na mosfet" tylko po prostu.
Ad.1 Na MOSFET-ach Ad.2 Driver Ad.3 Regulacja częstotliwości (element piezo wpięty w układ rezonansowy). Poglądowy układ (półmostkowy): [url=http://farhek.com/a/a/pa/patent-us5...
Witam, oglądałeś schematy na bazie scalaka NE555 ? Można na nim zbudować układ załączający np. MOSFET-a z różną częstotliwość.
w przełączaniu mosfetów brąd brami zależy raczej od częstotliwości
Policz czas potrzebny na wyłączenie MOSFET-a przy rozładowywaniu jego bramki poprzez opornik 47kΩ, pomnóż go przez częstotliwość i moc traconą w stanie pół-wyłączenia - to będzie moc tracona na skutek powolnego wyłączania, czy nie przegrzeje MOSFET-a?
Kto ten schemat opracował ?? Idiota jakiś. Dokładnie , do tego brak odsprzęgnięcia zailania Ne555, brak rezystora bramkowego i zenerki na bramce, brak diody gaszącej, brak kondesatorów na zasilaniu transformatora , częstotliwość i napięcie dobrane na pałę, osobiście bym zwiększył częstotliwość do 32kHz. Po drugie być może masz już zwarcie w samym transformatorze...
1. Wiele AVR ma możliwość pracy USART w trybie SPI, np. ATmega48PA/88PA/168PA/328P Poszukaj za pomocą wyszukiwarki na stronie Atmela 2. Dostosowanie napięcia - wszystko zależy od częstotliwości, czasami wystarczy dzielnik rezystorowy, innym razem tranzystor MOSFET, a jeszcze innym bramki logiczne w technologii LVC np 74LVC125.
Częstotliwość PWM zmieniałem od 100-2000khz. Od 100Hz czy od 100kHz? W takim prostym układzie gdzie fototranzystor pracuje z dużą rezystancją obciążenia i pojemność wejściowa MOSFETa jest przeładowywana przez tą dużą rezystancję szacuję że przełączanie może trwać i 100us więc raczej powyżej kilku kHz na wyjściu nie będzie PWMa. Żarówka załącza się...
prąd to do 150A Ten MOSFET uciągnie max 92A przy Vds 10V. Czytaj datasheet, przecież nie jest tajny. Częstotliwość maksymalnie może 500kHz. Porywasz się z motyką na księżyc, albo nie wiesz, co piszesz. 150A 500kHz?
Wygląda ciekawie. Może powiedz coś więcej o programie, np. częstotliwość kluczowana mosfeta, szybkość odczytu prądu (czy z tym elektrolitem wygładzającym nie jest za duże opóźnienie), itp. Wykonanie bardzo ładne.
Nie komplikuj sobie układu większą ilością napięć. W tym przypadku wystarczy Ci napięcie wyzwalające 5V (przykładowo z uC) i 24V. Przed tranzystorem mosfet dołóż dzielnik napięcia na dwóch rezystorach ustalając napięcie na optymalnym poziomie -10V. Prąd diody Led wystarczy zapewne 6mA wiec obliczami R2: 24V - ok 2V spadku na diodzie LED = 22V. Otrzymane...
kingbright :arrow: Jeśli napięcie sterujące tranzystor ma 5V to BUZ10 niespecjalnie się do tego nadaje. Nie otworzy się w pełni przy tym napięciu Ugs. Do takich napięć stosuje się tranzystory Logic Level o obniżonym napięciu Ugs. Częstotliwość 15kHz jest możliwa do osiągnięcia. Ale musisz jakiś driver do tego zastosować czy to w postaci układu scalonego...
Do włączania i wyłączania tranzystora mosfet Logic-Level z kontrolera bezpośrednio wystarcza dwa rezystory, szeregowy (u Ciebie brak) z bramką i do masy, który wyłączy mosfeta. Jeśli chcesz używać PWMa to niestety jakiś nawet najprostszy driver, jest zalecany,a nawet konieczny. Bo przy tranzystorach mocy i małym Rdson i jeszcze LL musisz przeładować...
Można, ja robiłem taki generator na jednym 74HC14. Stała długość impulsu ( sterowanie MOSFETa ) i regulowana częstotliwość.
A jeśli pozwolisz, że spytam poza tematem, który parametr tranzystora przystosowanego do pracy liniowej podany w karcie katalogowej odpowiada za "Możliwość jego pracy przy częstotliwości 100kHz" i nagłej pracy liniowej ? MOSFETy da się bardzo szybko przełączać, ale im wyższa częstotliwość tym większych prądów bramki potrzeba, pewnym ograniczeniem jest...
40N60 wyskakuje od ręki jak wpisać na alledrogu "Tranzystor IGBT" -> to coś jak mosfet, ale zamiast będąc załączonym wartością Rds(on) jak mosfet ma stałe napięcie Uce(sat) nasycenia się. Inaczej i najprościej jak się da tłumacząc zaś, to taki IGBT steruje się jak mosfet, ale będąc załączony zachowuje się jak zwykła dioda o napięciu przewodzenia Udf....
Bardzo wątpię czy znajdziesz, bo chociaż teoretycznie Japończycy produkowali różne "dziwactwa", to są one raczej niedostępne. Chociaż... - np. 2SD1273 http://pdf.datasheetcatalog.com/datashee... jak widzę jest dostępny w kilku sklepach w PL. Tyle, że on chyba powolny będzie. Obejrzyj sobie serię 2SC5707,5706, 5709, 5710, 5694 itp....
MOSFET z N-kanałem powinien być zasadniczo sterowany ok. +15V ,ale ten już przy +5V nieźle się nasyca i może być. Identyczny obwód z AT16 uruchomiłem w weekend tyle, że z +12V (a nie +21V) i kluczował z częstotliwościami rzędu kHz cewką zaworu, która przy +12V pobierała 2,5A . MOSFET nawet nie był letni, czyli straty w nim pomijalne. Masz tu na szybko...
Edytowałem post wyżej Czy nie bendzie tam szpilek bo energia wniknie w uzwojenie wtorne. Będą bo mają być. Neonowka nie swieci. Kiedy podniosę czeatotliwosc do około 160mhz i ustawie wypełnienie dokładnie 12% przy zasilania 12v mam po stronie wtornej 1/3 częstotliwości rezonansowej wtórnego. MOSFET bez drivera pewnie ma kiepski kształt sygnału na bramce...
Działa prawidłowo z tym większym kondensatorem.
mosfet wysoka częstotliwość częstotliwość praca mosfet mosfet maksymalna częstotliwość
programatorem rt809f honda civic termostat wtrysk mercedes
cd30mp3 blaupunkt logowanie elektroda
Kod BIOS 5D - Problemy z inicjalizacją sprzętu N82S192 - Schemat, Charakterystyka i Zastosowanie