To są trzy początki i trzy końce uzwojeń. Przełacznik lub układ styczników, przy rozruchu, najpierw łączy w gwiazdę a następnie w trójkąt czyli połączenie docelowe pracy. Taki rozruch ogranicza prąd rozruchowy do wielkości którą "wytrzyma" instalacja zasilająca.
Jeżeli do tabliczki zaciskowej wychodzi z sinika sześć wyprowadzeń, to można zastosować przełącznik gwiazda/trójkąt.
http://obrazki.elektroda.net/20_12576703... Połącz według rysunku A ale najpierw sprawdź czy cewki są według rysunku B
Przepraszam ... ale proszę ze mnie nie robić głupka ... proszę wskazać mi w którym poście pisałem o 10kW ? 10kW masz przy gwieździe i ten przewód możesz zmniejszyć, a później moc znamionowa 30kW i przewód musi być 16mm2.
W sieci domowej jest 3x400 V, napięcie mierzymy w tym przypadku pomiędzy fazami. Natomiast 230 V to napięcie fazowe, czyli pomiędzy przewodem fazowym a neutralnym. Jeżeli silnik jest przystosowany do napięcia 3x400 V (spójrz na tabliczkę znamionową), to śmiało możesz go zasilać z instalacji domowej. O ile, oczywiście, spełnione będą inne wymagania,...
Jak rozumie silnik możne pracować tyko w gwiazdę zasilany bezpośrednio z sieci 3 fazowej? Tak. Z naszej sieci 400/230V tylko w gwiazdę. Do rozruchu gwiazda/trójkąt taki stary silnik mialby napisane 660/380V. Wyższe obroty dotyczą sieci o częstotliwości 60Hz.
Żółte końce uzwojeń masz połączone więc jest to układ gwiazdy i pozostałe łączysz bezpośrednio do trzech faz
W trójkąt.
Wszystko jedno z mechanicznego punktu widzenia. To, że w jednym wariancie będzie 120Hz nic nie szkodzi. Jedyne co istotne to wymagana moc na wale. Jeżeli wystarczy mniejsza to trójkąt, bo falownik tańszy.
Ten silnik, może bezpośrednio w naszej sieci 230/400V pracować tylko w gwiazdę. Z tego względu, że cewki są przystosowane do pracy na 230V, a podłączenie w trójkąt daje nam 400V na zaciski cewki. czy jak połączę go w zły sposób to silnik się uszkodzi? Tak.
https://obrazki.elektroda.pl/1212466800_... Silnik ma być w trójkąt
Przecież to silnik z dwoma prędkościami, więc albo 1450, albo 965 obr. Zapewne YY.
Witam Silnik z uzwojeniem 3-faz. przystosowanym do pracy w sieci o napięciu 400V 50Hz na tabliczce znamionowej może mieć podane połączenie w trójkąt i napięcie 400V (lub 380 V) i jeżeli ma 6 zacisków może być podłączony przez przełącznik gwiazda/trójkąt.Natomiast silnik który na tabliczce ma podane połączenie w gwiazdę i napięcie 400V (lub 380 V) nie...
U-5-Y Y-5-W X-5-V W-5-Z V-9-Z . Chyba pomyliłeś. Między sąsiednimi punktami na schemacie powinna być mała rezystancja koło 5 omów, a między co drugimi koło 8 omów. Np. taka konfiguracja wydaje się trafna (bo możliwe jest też przesunięcie X->Y, Y->Z, Z->X itd). https://obrazki.elektroda.pl/1892039400_...
Za trud włożony w wyjaśnienie tematu Przy niskich obrotach (trójkąt) dołącza się tylko zasilanie do U1, V1, W1, pozostałe zaciski zostają wolne. Przy wyższych obrotach (podwójna gwiazda) zasilanie dołącza się na U2, V2, W2, a zaciski U1, V1, W1 mostkuje się pomiędzy sobą. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku pracuje całe uzwojenie tylko inaczej...
W polskiej sieci energetycznej gwiazda - napięcie międzyfazowe 400V. Chyba, że masz specjalną sieć z napięciem międzyfazowym 230V to możesz włączyć trójkąt.
Witam, proszę sprawdzić pod tym adresem: http://www.apator.torun.pl/pl.php?a=2&b=... - są tam różne rodzaje podłączeń. W razie wątpliwości proszę podać więcej danych. Pozdrawiam.
Sprawdź czy silnik jest podłączony w trójkąt.
W trójkąt łączysz prawidłowo, ale na zabezpieczeniu 10 A, to on pracował nie będzie.
Czy z powodu takiego podłączenia i tak niewielka moc jeszcze spadnie? Spadnie i to sporo bo możesz się spodziewać ok 1/3 mocy tego, co obecnie ten silnik generuje.
a czy ten silnik może pracować w układzie λ/Δ jest wiele tematów na forum ale teraz mi się namieszało . Tak, ten silnik można podłączyć przez przełącznik gwiazda/trójkąt.
Czyli ten silnik można podłączyć w trójkąt tylko w takiej sieci 3-fazowej, w której napięcie międzyfazowe wynosi 230V? Dokładnie tak.
Witam ! Twój silnik jest silnikiem trój fazowym z możliwością łączenia w trójkąt, lub w gwiazdę, ale nie wolno go łącząc w trójkąt podłączać do naszej, Polskiej sieci elektrycznej, ponieważ mamy tu sieć 3x400V, w innym rejonie świata gdzie sieć trójfazowa ma 3x230V tam go można przełączyć w gwiazdę i zasilić. Ten silnik możesz przełączyć w trójkąt i...
Z tabliczki wynika.że silnik jest przystosowany do pracy w gwiazdę przy napięciu 380 V.Wobec tego nie można go uruchomić przełącznikiem gwiazda/ trójkąt.
Oczywiście mając odpowiedni przełącznik [url=https://allegro.pl/oferta/lacznik-k...
Jeśli tak to napięcie na gwieździe jest wg. mnie za niskie Masz rację i właśnie dlatego w takim przypadku, do rozruchu silnika stosuje się połączenie w gwiazdę. Zmniejszenie napięcia na uzwojeniach powoduje mniejsze prądy podczas rozruchu takiego silnika. Aby jednak uzyskać moc znamionową, to praca takiego silnika, musi się odbywać w trojkat.
Na jednym DT-100L-4 jest 380-415DRH/660-690Y V. Ten silnik należy skojarzyć w trójkąt. Przy mocy 3 kW nie widzę sensu stosowania przełącznika gwiazda/trójkąt. Na drugim SK80L/4-2 400D/YY V W tym silniku poprzednicy popełnili błąd. Jest to silnik dwubiegowy w układzie Dahlandera (trójkąt/podwójna gwiazda). Dla niskich obrotów, należy podłączyć go w...
Witam . Nie musi to być galwanometr , wystarczy miernik uniwersalny , najlepiej analogowy z pomiarem miliwoltów , lub mikroamper . Akumulator podłączmy do przyjętego początku uzwojenia jednej z faz , a koniec tego uzwojenia podłączamy do drugiego zacisku akumulatora , ale nie na stałe tylko dotykamy i przerywamy rytmicznie obwód . Miernik dołaczamy...
...pozbyłem się spalonego drutu i chce go przewinąć. I tak nie wiem jak go mam podłączyć w Trójkąt.... A tak z czystej ciekawości, co chcesz łączyć jeżeli dopiero zmierzasz ten silniczek przewinąć. ... dorysować podłączenie w Trójkąt albo opisać który drut z którym łączymy.... Masz sześć przewodów, po dwa na każde uzwojenie. Koniec czerwonego (3A)...
Polecam aby H41 – Dodano po 4 Na początek czy zmieniłeś podłączenie silnika na trójkąt?
Nic się nie stanie, dokładne odwzorowanie "starych" i "nowych" oznaczeń to: U - U1; V - V1; W - W1; X - U2; Y - V2; Z - W2.
Chodzi mi oto że jest możliwe podłączenie tego silnika również w trójkąt A w jakim celu.
Z silnika jest 6 wyprowadzeń. Tak, jest możliwe podłączenie w G/T.
np. tak http://www.republika.pl/elemarek/schemat...
W gwiazdę (zresztą silnik już jest podłączony). A przy okazji rozsztrzelałbym tego kto tak podłączył ten silnik.
Żeby było podłączenie gwiazda trójkąt silnik musi być 400V/690V a jak mam 230V/400V to tylko gwiazda!!! Pozdrawiam Marcin
A nie czasem odwrotnie tzn. najpierw gwiazda a potem trójkąt? (Najpierw niższe obroty i moc potem większe i większa moc). Automatyczny przełącznik gwiazda-trójkąt: http://www.falowniki.com/index.php?func=... Pozdrawiam.
Z tabliczki zaciskowej silnika usuwasz blaszki i łączysz 6 przewodów czynnych i oczywiście żółto zielony (PE). Zakrywasz puszkę silnika i łączysz przewody do przełącznika krzywkowego. Niestety nie! Ten silnik w polskiej sieci może pracować tylko w gwiazdę!
Gwiazda tylko do rozruchu, chcąc tym silnikiem pracować i tak musi być w trójkąt. Przełącznik gwiazda/trójkąt będzie konieczny.
Witam - można skorzystać z postu #1 fotka pierwsza ; https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3...
A tak prezentuje się podłączenie tegoż silnika. I czy jest ono dobre? Połączenie w trójkąt prawidłowe ale czy jest ono właściwe dla tego właśnie silnika, to musimy wiedzieć co jest na tabliczce znamionowej.
Witam. Jeżeli na silniku jest napisane Δ/γ 230/400 to po podłaczeniu takiego silnika w trójkąt pod 400 V jego moc wzrasta trzykrotnie. Ale nie na wale tylko w postaci wydzielonego ciepła. Możesz zasilić go w trójkąt ale z falownika o napięciu przewodowym 230 V, lub z sieci 400 V ale tylko w gwiazdę. Pozdrawiam
Ewentualnie może ktoś zaproponuje jakiego sterownika użyć? A po co chcesz sterownik? Jak chcesz 1000 rpm to łączysz w gwiazdę, jak 1350 rpm to w trójkąt. Chyba, że chcesz regulowane, to wtedy dowolny falownik małej mocy i silnik połączony w trójkąt.
Tak, ten silnik można podłączyć za pomocą przełącznika gwiazda/trójkąt, pod warunkiem że posiada sześć przewodów.
Masz rację. Na 400V tylko w gwiazdę!
Witaj, tak jak najbardziej jest to prawidłowe zabezpieczenie, zarówno w ramieniu trójkąta jak i na zasilaniu głównym. Piszesz, że silnik śmiga to oznacza, że jest na 380V w trójkącie, inaczej zrobił by się bardzo gorący i spłonął.
Silnik przeznaczony do pracy w trójkącie, przy napięciu 400 V. możesz założyć przełącznik gwiazda/ trójkąt, choć nie jest to konieczne, gdyż piła nie jest dużym obciążeniem przy starcie. Zabezpieczenie termiczne warto podłączyć , a jest zamontowane w silniku.
Silnik należy podłączyć jedynie w gwiazdę. Przełącznik gwiazda/ trójkąt jest zbędny.
Ku mojemu zdziwieniu falowniki występują w wersji 3x230V międzyfazowego napięcia, przez niewiedzę wprowadziłem w błąd, przepraszam. W takim razie podłączenie silnika 400V połączonego w trójkąt, będzie skutkowało pracą z momentem silnika podłączonego w gwiazdę w standardowej instalacji 400V.
Nie ma tabliczki,ale ktoś mu powiedział że działało gwiazda trójkąt
Przyjmuje się, że prąd biegu jałowego wynosi około połowy prądu znamionowego silnika. Nie znaczy to, że silnik 18kW bierze na jałowo 9kW - po prostu na biegu jałowym cosinus fi jest znacznie niższy, przy obciążeniu rośnie.
Zwracam się do was z prośbą o wytłumaczenie mi jako osobie zielonej w jaki sposób podłączyć silnik 3 fazowy do cyrkularki aby było to poprawne i bezpieczne Czy kol. czytał : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1... szczególnie pkt.1? Szczegółowa podpowiedź to post#4 - przed podłączeniem silnika należy sprawdzić rezystancję uzwojeń i izolacji...
Złącza wyłącznika powinny być opisane (na boku odpowiedniego złącza - akurat na żadnym zdjęciu wyłącznik nie jest tak pokazany). Wg starego systemu oznaczeń to - zasilanie : R-S-T - wyjście Y: U-V-W - wyjście Δ: X-Y-Z Połącz to z odpowiednimi złączami na kostce silnika (są wydrapane oznaczenia) i jeśli ktoś nie pomylił wyprowadzeń końców cewek...
[url=https://search-ext.abb.com/library/... masz katalog ABB. Gdzieś tam są schematy połączeń. Skoro producent daje triaki soft-start'u tylko na dwóch fazach to chyba tak można ;) Można oczywiście dać triaki na trzech fazach - tylko po co? Raz, że drożej; dwa -...
Połączone były śrubą, skręcone i zaizolowane. Nie mów tylko, że była tam jakaś taśma izolacyjna na tej śrubie? Producent silnika nigdy tak nie połączy. Opornośc pomiędzy tym złączem była do brązowego 4,3 do żółtego i zielonego 5,3 (tych kolorów na zaciskach). No i te pomiary trzeba było na początku wstawić. Jeśli prawidłowo zmierzyłeś, to jak dla mnie...
Bo ten silnik tak ma pracować przy połączeniu w trójkąt się spali.
Wszystkie falownik LG są wektorowe, a problem może wynikać z podłączenia silnika tzn musi być podłączony w trójkąt. Wrazie pytań proszę o telefon: Łukasz Runiewicz 502 100 615 www.aniro.pl
400 V trójkąt, lub 400/690 trójkąt/gwiazda. Mogą być też dawne oznaczenia: 380 trójkąt, lub 380/660 trójkąt /gwiazda.
Witam, kolego załączam przykładowe rozwiązanie gwiazda trójkąt, mam nadzieje, że się połapiesz co jest co i po co te 6 przewodów (są to wyprowadzenia cewek początek i koniec). Pozdrawiam http://obrazki.elektroda.net/70_12662722...
Witam , jak pisał kolega ostag na 99,9 % silnik dwubiegowy Y , YY - dwie prędkości obrotowe . poniżej prawdopodobne podłączenie zacisków silnika http://obrazki.elektroda.net/6_126640379... pozdrowienia
Zmierz omomierzem czy jest przejście między U-X, V-Y i W-Z. Jeżeli jest, to podłącz według tego co napisałeś.
Możesz śmiało podłączyć w trójkąt na 230v.
Kolega chce praktyczną poradę- niech zrobi przyzwoite zdjęcie tabliczki silnika i zanim wyśle na forum oglądnie jak to wygląda.
pracuje on przy krajzedze Jak ten silnik był poprzednio podłączony? Zazwyczaj takie motory potrzebują przełącznika gwiazda/trójkąt.
Nie wiem czy chodzi o temperaturę. Nie jest tylko taka tabliczka i znak Δ pojawia się tylko raz. A co by się stało jak bym podłączył silnik w trójkąt gwiazdę wbrew temu że nie jest do tego stworzony ?
(at)paciulok1 Jeśli masz falownik zasilany 1-fazowo czyli na wyjściu 3x230VAC to silnik łączysz w trójkąt.
Nie da się zdjęcia tak "wkleić", by nie trzeba było komputera stawiać na boku?Nie widzę tam oznaczeń dla gwiazdy i trójkąta odnośnie podłączenia silnika
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic40...
Witam!! Fazy pod zaciski U, V, W. I dalej tak: 1) Jeśli masz sieć TN-S (5 żył) to przewód N neutralny(zerowy) zaizolować i nigdzie nie przykręcać. Do obudowy silnika przykręcić tylko przewód ochronny PE. 2) Jeśli sieć jest TN-C (4 żyły) to masz przewód PEN i przykręć go pod obudowe silnika.
Witam . Ten silnik również pracuje podłączony w gwiazdę.
We wtyczce też nie podłączasz kabla o kolorze niebieskim, ponieważ nie ma on zastosowania jeśli nie jest podpięty po stronie wtórnej. Nie podłącza się, ponieważ silnik trójfazowy nie potrzebuję przewodu neutralnego do działania(w większości przypadków). Twój silnik nie jest przystosowany do pracy w trójkąt , ponieważ napięcie znamionowe silnika jest...
Czy nie powinienem jednak podłączyć dla szybkich obrotów:Faza L1 do U1 W1Faza L2 do U2 W2Faza L3 do U3 W3? Za nic tego nie rozumiem. O jakim połączeniu piszesz? Schemat który zamieściłeś na pierwszym obrazku, jest od uzwojeń gwiazda/podwójna gwiazda, a Ty masz trojkat/podwójna gwiazda. Natomiast układ połączeń z drugiego zdjęcia jest właściwy dla obu...
Silnik do podłączenia za pomocą przełącznika gwiazda/trójkąt. Docelowo praca w trójkącie. Dodano po 1 Wyłącznik oczywiście złom do wymiany.
Daj 3 fazy na jedne z zacisków i próba jak chodzi ,to ---I bieg.i wszystko jasne.
Do tego silnika powinieneś zastosować wyłącznik silnikowy jako główne zabezpieczenie. Zabezpiecza przed przeciążeniem i zwarciem. Popytaj w hurtowniach elektrycznych. Podaj dane z tabliczki znamionowej na pewno ci doradzą właściwy. Ten silnik można podłączyć trójkąt ale tylko dla napięcia międzyfazowego 230V. W sieci znamionowej napięcie międzyfazowe...
Sprawdzić: [youtube]https://www.youtube.com/watch?v...
Silnik ma być podłączony w trójkąt. tutaj schemat: http://obrazki.elektroda.pl/1616339200_1...
Popatrz tutaj, mam nadzieję, że zrozumiesz :) http://obrazki.elektroda.net/24_12169344... Z definicji napięcie to różnica potencjałów, czyli musisz mierzyć je pomiędzy dwoma punktami, jeśli sa na tym samym potencjale to napięcie między nimi wynosi zero V. Podłączenia w gwiazdę / trójkąt również namalowałem. Nie każdy silnik da się podłączyć...
Falownik jednofazowy wyjście 3x230V. Oczywiście silnik podłączony był w trójkąt.
Na rysunku poniżej masz rozrysowane jak ma wyglądać podłączenie pod styczniki, jak masz na silniku oznaczone końce to nie powinieneś mieć problemów. http://obrazki.elektroda.net/41_12237998...
To wszystko zależy od tego jakie napięcia są wybite na tabliczce znamionowej i jakim napięciem będzie ten silnik zasilany.
Czy sam chcesz podłączyć ten moduł? Pytam, bo masz schemat i według niego trzeba to zrobić. Jeżeli już Twój silnik jest podłączony, to trzeba dostosować podłączenie do tego schematu. Symbole na schemacie to: K1 - stycznik główny, K2 - stycznik trójkąta, K3 - stycznik gwiazdy, K5 - przekaźnik czasowy, F2 - zabezpieczenie przeciążeniowe silnika, S1 -...
Rozumiem przez to że podpięcie w gwiazde da mi tę samą moc 7,5 kW jak każdy inny silnik 7,5 kW podpięty w trójkąt. Silnik 3f 7.5kW 230/400 podłączony w gwiazdę (w polsce może działać tylko w gwiazdę ponieważ napięcie między fazowe wynosi 400V) będzie miał taką samą moc jak silnik 3f 7.5kW 400/690 podłączony w trójkąt (ponieważ taki silnik może działać...
Potrzebuję pomocy w podłączeniu zestawu rozruchowego gwiazda/trójkąt. Z Twojego tekstu wynika, że potrzebujesz rzeczywiście. Radzę nie bawić się w bohatera, poszukaj jakiegoś elektryka w swoim pobliżu. Prąd nie wybacza pomyłek.
Wszystko zależy od tego jakie masz zabezpieczenia elektryczne .Silnika 7,5kw nie uruchomisz na raz ze zwyklej instalacji jakie są w domach czy przydomowych warsztatach .Zaklady energetyczne zalecają rozruch silników od 5,5kw przy pomocy gwiazda /trójkąt. Podłączenie silnika w układ gwiazda /trójkąt do tego z presostatem i jakimś stycznikiem oraz czasówką...
Jeżeli chcesz go podłączyć do sieci 3 fazowej 400V to tylko w gwiazdę Tak jak na tabliczce jest napisane 230V trójkąt 400V gwiazda.
Przy obecnym napięciu sieci podłączenie tego silnika w trójkąt spowoduje jego spalenie ! Na tabliczce (po powiększeniu) widać opis Δ/Y 220/380 czyli podłączenie bezpośrednio do sieci tylko w gwiazdę
Kolego gwiazda trójkąt https://obrazki.elektroda.pl/5756999900_...
Kol. 78db78 zamieścił schemat podłączeń silnika w układach gwiazda i trójkąt, ale ty cały swój układ masz podłączyć tak: https://obrazki.elektroda.pl/4949919200_... poprawiono.
a) trójkąt b) gwiazda U, V, W - początki uzwojeń; x, y, z - końce uzwojeń
Oznaczenie 230/400V Δ/Y na silniku mówi tyle, że silnik może pracować połączony w trójkąt w sieci 230V lub w gwiazdę w sieci 400V. Przypomnę tylko, że napięcie fazowe sieci 230V wynosi 127V a w sieci 400V jest to 230V. W Polsce mamy do czynienia z sieciami publicznymi nN o napięciu 400V. Wniosek jest prosty - silnik autora tematu, jeśli będzie...
Uzwojenia w silniku indukcyjnym możesz podłączyć w gwiazdę lub w trójkąt 380/660 znaczy ze 380 podłączasz w trójkąt a jak byś w sieci miał 660 to w gwiazdę. Ty podłączyłeś w gwiazdę a powinieneś w trójkąt dlatego ma taką małą moc.
Silniki indukcyjne nie potrzebują N, najlepiej zrozumieć to na przykładzie połączenia w trójkąt. Nie ma nawet wówczas gdzie podłączyć N.
Witam, posiadam przełącznik OFF-TRÓJKĄT-GWIAZDA ŁUK 40-23 Może ktoś pomóc go podłączyć. Na fotce widać styki, niestety nie wiem jak sie zabrać do niego :/ http://obrazki.elektroda.net/11_12129505... Będzie zastosowany do załączenia silnika od piły około 2,5kW. Przy tej mocy można chyba jeszcze zastosować zwykły włącznik, ale z braku laku mamy...
Ale silnik był podłączony w trójkąt , są nawet resztki kabla . Więc domniemamy że musiały być dobrze skojarzone.
Lewo - prawo oczywiście tak. Grzyb też możesz, a nawet powinieneś zastosować (miło, że o tym pomyślałeś). Potrzebujesz do tego delikatnego sterowania - przynajmniej jeden stycznik. Można też zastosować 2 styczniki - wtedy nie potrzebujesz przełącznika lewo-prawo, a tylko kasetkę sterującę z przyciskami. Rozwiązań kilka jest. Nie zaszkodziłyby też przekaźniki...
Nie, i nie potrzeba. Jest skojarzony w gwiazdę i tak należy go w naszej sieci podłączyć.
A tak właściwie o co chodzi? Silnik w naszej sieci do podłączenia w trójkąt.
posób1. uznam że czerwony to początek a kolorowy to koniec sposób2.albo że kolorowy to początek a czerwony koniec Żeby nie przynudzać każdy początek może być końcem więc dlatego cała ta twoja teoria bierze w łeb. W twoim przypadku silnik był przezwajany, a człowiek tego dokonujący był dobrym fachowcem . W przypadku silnika fabrycznego kolor końcówek...
Panowie wiedzę, ze dużo tu gadania, Zacznijmy od tego co jest zawarte na tabliczce znamionowej, jeśli jest to połączenie przy normalnej pracy w gwiazde to nie ma żadnego przełącznika a jeśli jest to trójkąt to można go zastosować ale nie trzeba jeśli maszyna nie ma ciężkiego rozruchu jak np. koła zamachowe, wentylatory, przekładnie itp. ja mam silnik...
podłączenie silnika gwiazda trójkąt podłączenie silnika trójkąt schemat podłączenie silnika trójkąt gwiazda
sterownik lm339 bezpiecznik awaryjnych pasek przewijania firefox
SinoTrack ST2 – brak SMS o rozruchu silnika, kody ACCALM, reset, konfiguracja SMS JVC TV – jak sprawdzić rok produkcji? Odczyt modelu, numeru seryjnego, datowanie telewizorów JVC