Tranzystory te nie potrzebują tulejek pod śrubki bo ich obudowa w tym miejscu jest plastikowa. Ja w swoim Holtronie zrobiłem to inaczej. Wszystkie tranzystory zostały dociśnięte jednym panelem z metalu od przodu, musiałem tak zrobić ponieważ w innym przypadku niektóre śruby trafiły by na żebra radiatora. Moje rozwiązanie można zobaczyć [url=http://www.elektroda.pl/rtvforum/to...
Może więc z TME: https://www.tme.eu/pl/details/sili150x22... Dodam, że dźwięk nie ulega znacznej degradacji przez podkładki izolacyjne inne, niż oryginalne, z miki :)
Szukam sposobu na wykonanie otworu w podkładce mikowej. Jakie narzędzia i techniki są najlepsze, aby uniknąć uszkodzenia materiału?
możesz zastąpić taka samą podkładką lub ceramicznymi są tez takie silikonowe które przewodzą ciepło są koloru ceglastego życze powodzenia
możesz zrobić tak jak napisał mój poprzednik, czyli rozkrecić jakiś zasilacz wzmacniacz i pozyskać taką podkładkę. Innym sposobem jest użycie podkładki silikonowej - jest lepsza
zrób pasującą dziurę i posmaruj pastą. ja tak robiłem przy OPA541, które mają obudowę bardzo podobną do TDA (jesli nie taką samą)
No to śmiało, tylko nie smaruj na grubo, to tylko pogorszy przewodzenie cieplne.
Tranzystory mogą być przykręcone ale odizolowane od radiatora (podkładka mikowa lub silikonowa). Radiator może być podłączony do masy lub nie. Bez sprawdzenia testerem zwarć czy omomierzem się nke obejdzie.
Na zdjęciu widać uszkodzoną i przekręconą podkładkę mikową, przez co kolektor 2SC2078 ma zwarcie do obudowy radia. Należy koniecznie wymienić podkładkę mikową i zwrócić uwagę, by nie było zwarcia.
SMR40200C koloru zielonego montujemy bez podkładki mikowej.
(at)podembski2 Nie zapomnij o podkładkach mikowych pod tranzystorami mocy na radiatorze.
Możesz dać dwa odizolowane radiatory, wówczas podkładki mikowe są zbędne.
w jaki sposo odizolowac ? Stosując podkładkę mikową lub silikonową.
Zgadza się . To są podkładki mikowe, one są przezroczyste mogłeś nie zauważyć. Możesz również zastosować podkładki silikonowe one nie wymagają pasty termoprzewodzacej.
Nie, podkładka silikonowa po ściśnięciu wypełnia wszystkie nierówność, więc pasta jest zbędna. Pastę daje się pod inne podkładki, mikowe itd. Ale nie sylikonowe.
I dobrze, tylko wywal te podkładki silikonowe i od razu zakup podkładki mikowe wraz z pastą termo przewodzącą.
(at)LukaszTG Nie, ale myślę, że podkładki mikowe trzeba by większe, bo oryginalne są na styk.
podkładkami mikowymi lub silikonowymi + plastikowe tulejki na śruby+pasta termoprzewodzonca
Witam, Normalne to nie jest chodź by z powodu iż powinieneś odseparować tda o radiatora podkładką mikową...
Jak najbardziej możesz zastosować jako zamienniki, są to bardzo dobre tranzystory współczesne. Niestety podkładka mikowa jest konieczna ze względu na inną obudowę.
Stabilizator można też przykręcić przez podkładkę mikową z pastą termoprzewodzącą oraz ceramiczną tulejkę izolacyjną do wewnętrznej ścianki obudowy. Wtedy radiator będzie nadmiarowy :-) Przykłądy LM7812 i LM317 miały jedynie na celu wskazanie, że te stabilizatory po prostu się grzeją. Jakie elektrolity siedziały tam w oryginale?
Odnośnie tych podkładek izolujących tranzystory mocy od radiatora, to w czasach Radmorów 5102 były one robione z miki. Zgadza się i dlatego: nie widzę podkładek mikowych pod tranzystorami na prawym radiatorze
Witam, jak sprawdzałeś tranzystor Bu ,który jest dobry- to sprawdź pod nim podkładkę mikową bo zdażyło mi się wielokrotnie że to ona przebijała.
radiator->pasta termoprzewodząca->podkładka mikowa->pasta termoprzewodzaca-> tranzystor->podkładka z nakrętką. nie podlutowujesz zadnych przewodów do koncówek i sprawdzasz czy jest przejscie miedzy radiatorem a nogami tranzystrów. jesli nie ma to jest ok i podlutowujesz przewody
Skoro masz podkładki mikowe to według mnie bezsensem jest przecinanie tych radiatorów, ale jak chcesz. Kable zasilające daj lepiej trochę grubsze ;)
To nie takie ważne. Najważniejsze byś prawidłowo podłączył stabilizatory do wzmacniacza. A nie odpowiedziałeś: Czy pod "lewym" na zdjęciu MAA7805 była podkładka mikowa lub teflonowa?
Pamietaj ze takie tranzystory muszą być odizolowane od radiatora specjalna podkładka mikowa,może przepaliło podkładkę? sprawdź tranzystory i będzie coś już wiadomo. Poczytaj , a będziesz wiedział jak sprawdzić tranzystory http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic45...
Podkładkę wyjmuje się gdy wkłada się SMR40200 KIT a jeżeli oryginał to z podkładką mikową bo inaczej bezpiecznik wyleci ale SMR40200 powinien być dobry. Czytaj uważnie powyżze porady.
Ja kupowałem AL-35 (200W) i były tam podkładki mikowe, co więcej - dali również takie małe radiatorki na tranzystory sterujące tranzystory mocy.
Sprawdziłeś czy podkładki mikowe na końcówce mocy nie są uszkodzone? Inaczej mogło dojść do zwarcia masy z minusem o ile dobrze pamiętam a to grozi wybuchem.
powiem tak BD135 powinien mieć podkładkę mikową i BD139 i 140 sprawdź to!! a jeżeli ci buczy nadal to wymień dwa tranzystory BC307A pracujące w ukłądzie wzmacniacza różnicowego!!
W tych scalakach nóżka 4, a więc minus zasilania, połączona jest z radiatorem. Odizoluj scalak od radiatora podkładką mikową lub silikonową i zastosuj nippel do odizolowania śruby mocującej scalak i po kłopocie ;)
Tak istnieją podkładki silikonowe, często można je spotkać w zasilaczach komputerowych do połączenia tranzystorów dużych mocy z radiatorami. Taki podkładki służą do odizolowania kolektora od radiatora, ale moim zdaniem do tego celu lepiej nadaje się podkładka mikowa. Tak ostatnio popularne podkładki silikonowe mają niestety dużo mniejszą przewodność...
AVE... Zamiast starych podkładek silikonowych powinieneś użyć podkładek mikowych z niewielką ilością pasty termoprzewodzącej. Stare silikony mogły utracić już swoje właściwości... Dla większej precyzji regulacji możesz albo dać dwa potencjometry 100R i 10R szeregowo, albo jeden potencjometr wieloobrotowy 100R...
Jeszcze proponowałbym sprawdzić podkładki mikowe oddzielające końcówki mocy od radiatora,jest to dość częsta przyczyna u niedoświadczonych elektroników spowodowana złym zamontowaniem tych elementów.Radziłbym dokładniej się temu przyjrzeć ponieważ na wskutek zwarcia znowu polecą końcówki.
Zastanawia mnie dlaczego podają w tme np. że silikonowa ma lepszą przewodność cieplną niż mikowa ?
r920 -1k Q901-IRF840 nie zapomnij o podkładce mikowej i tulejce. jeśli padł ten rezystor to sg3842 też jest napewno padnięty. Sprawdź też inne elementy. Może być ich więcej. Gdzieś mam schemat ale muszę znaleść. Pozdrawiam Adam
Witam! Ja bym je zdemontował przemył w nafcie tranzystory, oraz powierzchnię czynną radiatora wymienił podkładki mikowe i złożył całość razem.Uważam że po tym zabiegu powinno być wszystko OK. pozdrawiam. A zapomniałem o nałożeniu pasty silikonowej pomiędzy podładki.
z tyłu tranzystora jest metalowa odsłonięta powierzchnia , która przylega do radiatora. To jest błąd, ta metalowa powierzchnia to kolektor, ma być w powietrzu, lub przykręcony do radiatora przez podkładkę mikową. Inaczej będzie się palił rezystor 10Ω. :cry:
Założyć można moc traconą ok.70W - t.j. ok.17,5W/tranzystor mocy (sterujące można w szacunkach pominąć). Taki radiator ma Rthsa= ok. 1,2K/W, więc dla jednego tranzystora wyjdzie ok.4,8K/W. Przyjmując ostrożnie Rthcs=1K/W (tylko) dla podkładki mikowej otrzymamy P=(Tjmax-Ta)/(Rthjc+Rthcs+Rthsa)=(150-45... - tyle jest w stanie rozproszyć...
Witam jeżeli zdecydujesz się na przykręcenie do wspólnego radiatora to pamiętaj aby go odizolować galwanicznie np. przy pomocy podkładki mikowej . Przypominam, że zdanie rozpoczynamy z wielkiej litery i kończymy kropką, stosujemy również znaki przestankowe (interpunkcja). TONI_2003
Miernik do wyjścia głośnika prawego ustawiony na V-. Wymień obie końcówki czyli 2N6491 i 2N6488 oraz tranzystor sterujący między nimi dla prawego kanału. Nie zapomnij o podkładkach mikowych! Schematy dostępne są na Forum - po wymianie trzeba sprawdzić/ustawić prąd spoczynkowy.
Mam problem z wyborem podkładek izolacyjnych pod tranzystory w wzmacniaczu mocy:(. Zawsze stosowałem podkładki mikowe ale w sklepie zabrakło więc musiałem kupić silikonowe. Więc które są lepsze mikowe czy silikonowe????
jak nie było miki to nie spaliłeś... radmor ma to do siebie ze jak pali bezpieczniki to nie pali sie nic więcej:) poprostu masz zwarcie zasilania na mase i tyle.. prąd nie idzie przez złącze w tranzystorze wi ęc jest on bezpieczny..poprostu kup nojki i podkładki mikowe tez oczywiscie na zapomnij o podkładkach do śrobek(to takie tulejki co sie zakłąda...
Jak każdy izolator. Tak się jakoś porobiło. Jednak w tym przypadku - kwestia grubości warstwy. W trakcie prób kapton 25-35mikrometrów miał najwyższą przewodność cieplną z popularnych materiałów dielektrycznych (podkładki mikowe 100 mikrometrów, silikonowe, PET). Jedynie cienkie (≠1mm)podkładki z tlenku glinu były nieco lepsze. Celowo nie wspominam...
Tamże dostępna podkładka mikowa MT200.
Poszukuję podkładek mikowych TO-66 (CE24), do takich tranzystorów jak ADP665, BD355 itp. czyli tych "numer mniejszych" od TO-3.
Odkręć tranzystor T1206 od chassis, odłącz wtyczkę z wiązką przewodów, wymień uszkodzony rezystor R1211 33Ω. Włącz amplituner i dokonaj pomiarów na kołkach W6 (40V) i W2 (18V). Jeżeli zasilacz będzie pracował poprawnie i napięcia będą dawały się regulować to oznacza że uszkodziłeś podkładkę mikową pod T1206. Pzdr.
W nocie jest napisane, że układ może pracować z 50 V :D Polecam podpiąć pod wyjście zasilacza amperomierz, i na bardzo krótką chwilę zewrzeć wyjścia, aby upewnić się, czy zasilacz w praktyce trzyma swoją wydajność prądową. Podkładka mikowa może hamować odprowadzanie ciepła. Należy to zbadać, czy radiator robi się ciepławy. W ostateczności przepiąć na...
Nie powiem Ci ile kosztuje wymiana w serwisie, ale jeżeli masz lutownicę w domu i kawałek cyny to jest to bardzo prosta sprawa odkręcasz 2 śrubki od tranzystorów końcowych, którymi są mocowane do radiatora, wylutowujesz stare wlutowywujesz nowe i po kłopocie. Tylko przy montażu nowych nie zapomnij włożyć podkładek mikowych, które izolują końcówki od...
Sprawdź omomierzem czy na pewno nie są oddzielone od radiatora bo może być podkładka mikowa czyli bezbarwna . Przyczyną - ale nie jestem pewny czy w tym modelu- wywalania bezpiecznika był bardzo często brak podkładki preszpanowej pod jedną ze śrub mocujących od dołu blachę osłaniającą . W efekcie braku podkładki wkręcona śruba dotykała kolektora tranzystora...
Jak Ci popłynie 1 amper to zobaczysz jak się nagrzeje, dlatego daje sie podkładki mikowe bo dobrze przewodzą ciepło a izolują galwanicznie, dlatego pasty już nie trzeba dawać, i nie dawaj samej pasty (bez podkładki) bo to Ci nigdy w 100% nie da izolacji (oczywiście jakbyś użył pasty nie przewodzącej prądu) a poza tym takie zwykłe białe pasty przewodzą...
Witam.Proszę załączyć odbiornik w tryb serwisowy[poprzez włączenie włącznikiem sieciowym przy zwartych kołkach serwisowych na płycie].W tym przypadku ulega dezaktywacji protect.Jeśli odbiornik się załączy to najprawdopodobnie uszkodzony jest tranzystor MosFet podający napięcie systemowe na trafopowielacz.Dla próby można podstawić BUZ 90AF[lub metalowy...
Obudowa tych mostków nie jest z niczym połączona, więc nie ma potrzeby jej izolowania od radiatora. Natomiast tyrystory 2N650x mają anodę na radiatorze, więc one muszą być montowane z podkładką mikową i tulejką izolacyjną. http://www.vishay.com/docs/93565/vs-36mt... Za ok 80zł możesz kupić uniwersalny chiński regulator 3-fazowy (5 pin: 3x żółty,...
A tak gwoli ścisłości: myślę że należałoby po prostu wyjaśnić autorowi o co tu chodzi. Obudowa w tranzystorach bipolarnych ma zwykle potencjał kolektora (jest z kolektorem elektrycznie połączona). Tranzystory (przeciwsobne), lub te z różnych kanałów mają różne napięcia na kolektorach. Połaczanie ich (elektryczne) spowoduje zwarcie. Ale dla obnizenia...
Witam. Mam pytanie.. czy układ scalony tda 7294 jest w obudowie TO-220? mam podkładki mikowe do obudowy T0-220 i nie pokrywa ona całą powierzchnię tego układu...??
Tranzystory wszystkie wymieniłem na nowe, są oryginalne. Dodano po 4 A te tranzystorki na małych radiatorach sie mocno grzeją, i mam pomysł na nie, by je dać na radiator ten duży, co jest hybryda, oczywiscie przez podkładki mikowe sylikonowe by nie było styku z radiatorem, i czy można tak zrobić. Dodano po 5 To jak moge załozyć te stabilizatory na radiator,...
W moim przypadku VCC realizowane jest bezpośrednio przez zasilacz 12V (Dodatkowo monitoruję przez Arduino ewentualne spadki napięcia poniżej 10V) Ok, driver z 12V powinien dać na wyjściu 12V, jak zmierzyłeś tę wartość szczytową 3,7V? Może driver uszkodzony albo coś nie tak z pomiarem? Rezystancja tych padów, jaką deklaruje producent, to przeważnie...
Jeśli masz taką pewność to możesz nie dawać podkładki .Układowi nic się nie stanie.Mikę używa się wtedy gdy korpus danego elementu ma inny potencjał niż sam radiator (np. radiatorem jest obudowa połączona z masą, a tranzystor mocy na kolektorze ma potencjał dodatni)
Napewno dwie z trzech podwójnych diod muszą mieć podkładki silikonowe/mikowe aby nie było zwarcia między poszczególnymi liniami.
No i tak zrobię:) Dzięki za pomoc:)
Pod tranzystorami powinny być podkładki mikowe lub silikonowe oraz izolowane śruby mocujące tranzystory do radiatora.
http://sklep.avt.pl/p/pl/2520/podkladka+...
Piękny ten 2N1021. I całkiem niezłe parametry jak na germanowy tranzystor mocy. Jestem zaskoczony że był pakowany w zestawie z podkładką mikową i tulejkami. Widać że to produkt z "wyższej półki". 😀
Na jednym a co z drugim? Podkładki mikowe założone?
Witam jeśli radiator się grzeje to a jest w środku to i obudowa się nagrzeje z kolei jeśli całkowicie zaizolujesz radiator to przestanie on działać nie będzie opływać go chlodne powietrze jak i nie bedzie odprowadzane ciepłe i elementy na nim się przegrzeją . Jeśli zaś radiator się grzeje zawsze będzie nagrzana obudowa można zastosować jakieś ekrany...
Witam. Zamiast 2SC5440 i FJAF6916 kupiłem BU4530AL. Musze je teraz zamocować na radiatorze i jest problem bo o ile 2SC5440 i FJAF6916 mają całkowicie plastikowe obudowy, to BU4530AL ma metalizowaną obudowę stykającą się z radiatorem (wspólną z kolektorem). Chcę zastosować podkładki z miki i mam pytania: 1 - ile dać nadmiaru miki po obrysie tranzystora...
Wszystko powyższe jest OK,ale nie trzeba stosować izolacji jeżeli radiator nie styka się z żadnym elementem zewnętrznym.Do tego trzeba dążyć,bo wtedy jest najlepsze odprowadzenie ciepła. ja bym się kłucił. Robi sie to dla zasady, w przypadku metalowej obudowy zrobisz katastrofe. nie daj boże się coś odlutuje z zasilacza i to od razu trafi na kolektor...
Tak wszystkie są solidnie dokręcone żadne wyprowadzenia nie ma zwarcia z masą i dodatkowo na radiator jest położona cieniutka warstwa pasty termoprzewodzącej silikonowej typu H, następnie podkładka mikowa znowu troszeczkę pasty i na to tranzystor.
Chyba tak zrobię, a trzeba oddzielać te MJ podkładkami mikowymi od radiatora?
A więc zabieram się za zbudowanie wzmacniacza na TDA7294 i wszystkie części (oprócz trafa) kupię za pośrednictwem sklepu inernetowego nikomp tylko że natrafiłem na problem aby odizolować scalaka TDA chciałbym urzyć podkładki mikowej i tulejki izolującej ale jedyne jakie w tym sklepie znalazłem są opisane jako do obudowy takiej i takiej o co z tym chodzi...
Jeżeli nie chcesz dawać podkładek to musisz odizolować same radiatory od obudowy, dwa układy mogą byc nie izolowane na jednym radiatorze. Wkładka metalowa w tda7294 jest fizycznie połączona z (-) zasilania jak będzie masa na obudowie to zrobisz zwarcie.
Witam! Masz tu dwa linki, jeden to zasilacz stabilizowany 12V 30A zaletą tego zasilacza jest że minus jest na obudowie ka deków, co jest rzadkością, umożliwia to przykręcenie tranzystorów bezpośrednio do obudowy, bez używania podkładek mikowych. Drugi to z płynną regulacją napięcia i prądu do 3A, ale bez problemu można to przerobić na większy prąd....
Na znanym portalu aukcyjnym znalazłem dużą podkładkę mikową o wymiarach 15x15 cm i grubości 0,4 mm , czy taka podkładka była by dobra?. Jeżeli wymiary się zgadzają to tak . Pamiętaj że w przypadu podkładek mikowych obowiązowa jest pasta.
Przynajmniej jeden tranzystor z tych tranzystorów musi być na podkładce izolującej ( silikonowa lub mikowa )
Witam Zamiast podkładek silikonowych lepiej zastosować podkładki mikowe, mają mniejszą rezystancję termiczną.
Zastosuj podkładki izolacyjne- silikonowe ,mikowe ,teflonowe i przepusty izolacyjne.Kupisz w sklepie z częściami.
tak jak pisałeś między blaszką tranzystora a radiatorem. Podkładka mikowa jest pasta jest Uchwyty z gwintami mają tulejki centrujące więc teoretycznie śrubka nie powinna zwierać ale ??? Rezystancja startuje od 0 przez chwilę jest stabilne zero po czym zaczyna płynnie rosnąć do ok 5 kOhm
stosujesz podkładki mikowe i sprawa załatwiona ;)
Możesz, tylko zaopatrz się w podkładkę (np mikową) pod tranzystor oraz tulejkę na wkręt. Oczywiście taka naprawa niekoniecznie musi wystarczyć, bo poza mosfetem paść mogły jego obrzeża (o ile rzeczywiście on jest uszkodzony).
Jeżeli nie demontujesz elementu to nie trzeba co jakiś czas wymieniać pasty. Tylko gdyby element był odkręcony. Pasta dowolna. Każda ma swoje parametry ale ich różnica nawet kilku stopni nie będzie istotna. Nawet jak pasta stwardnieje, to cząsteczki tlenków wypełniają nierówności i dalej spełniają swoją funkcję. Silikonowa pomimo że ma gorsze parametry...
Do tego są specjalne przekładki, silikonowe, mikowe i podkładki pod śrubę..
Stosuj podkładki mikowe pod tranzystor, tranzystor musi być odizolowany od radiatora. Coś takiego jak poniżej na zdjęciu, pobierz sobie zdjęcie i przybliż, podkładka mikowa jest przezroczysta. https://obrazki.elektroda.pl/3130689500_... https://obrazki.elektroda.pl/4674554400_...
Po TDA nie stosuje podkładki mikowej miedzy radiatorem czy mogę radiator przymocować za pomocą metalowych śrub do plastikowej obudowy??? Nie będzie żadnego zwarcia?? A gdzie miałoby wystąpić? Problemy tego typu zaczynają się dopiero przy metalowych obudowach. Tu jest inny problem: mięknięcie plastiku (i w następstwie luzowanie połączeń śrubowych) pod...
Witam. Przyczyną jest uszkodzona podkładka mikowa izolująca komorę anteny magnetrony od komory grzania. Używanie takiej kuchni spowoduje (lub już spowodowalo) uszkodzenie anteny magnetronu. Wymień płytkę i zrób zaprawki odprysków lakieru w komorze grzejnej mikrofali. Sprawdź przedtem wizualnie czy antena
Witam! Schemat mi się nie podoba: zamiast LM307 i drugiego LM350 dał bym tranzystor wykonawczy "wspomagajacy" typu PNP (schemat w dokumentacji LM350, lub http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic95... , post z 02 Mar 2008 14:50 ). Takie zachowanie się zasilacza wskazuje na problemy termiczne, popatrz, jaką masz moc traconą w elementach wykonawczych:...
Witam! Może coś z tego będzie dla Ciebie przydatne: http://robots.freehostia.com/Heatsinks/H... Trudno jednak dać jednoznaczną odpowiedź na twoje pytanie, bo rzeczywista zdolność odprowadzania ciepła to nie tylko wielkość powierzchni i grubość, ale jeszcze ew. ruch powietrza, ustawienie pionowe lub poziome, czernienie, ... Z reguły w moich...
Problem z opornościami kolumn vs. wzmanciacze... i tda 7294 byl już wałkowane miliony razy. Skąd wiesz, że masz dokładnie 4 Ohmy? może 4,2 Ohm? 4,5 Ohm. Wtedy moze akurat wzmacniacz może chodzić z założeniami katalogowymi. Zasilam ten biedny scalak 40V daje do niego 4 Ohmy i chodzi ponad rok (duży radiator+wiatrak+podkładka mikowa) nawiew przez konstrukcje...
No, to w tym układzie kolektory T7/T9 mają maksymalne (T7 na +, T9 na -) napięcia o około 4,5V mniejsze od zasilających; przy prądzie wyjściowym 12A tracimy po około 2,7V na opornikach R20/R21; i po kilka V na napięciu bramki potrzebnym do włączenia MOSFET-ów - w sumie po kilkanaście V z napięć zasilania jest tracone, i tylko cała reszta daje wkład...
są podkładki mikowe Dziwne te podkładki mikowe... Są pod tymi podkładkami otwory na śruby?
podkładki mikowe z pastą Tulejki również zastosowałeś?
Tranzystory, jak i hybryda STK powinny być odizolowane od radiatora podkładkami sylikonowymi bądź mikowymi, ten kabelek o którym mówisz to czujnik temperatury, on może być przykręcony bezpośrednio. Pod tranzystorami i stk przydało by się zeszlifować farbę, dać pastę termo , podkładki i poskładać.
Bezpieczniki (4x30A) po stronie pierwotnej są całe, wiec wygląda na to, że tranzystory zostały usmażone napięciem, a nie prądem. Najzwyklej grzały się, grzały się i się przegrzały. Zapoczątkować mógł powód wcześniej wymieniony przeze mnie. Te podkładki silikonowe są optymalne w aplikacji, ale już nie są optymalne pod kątem przewodności cieplnej. Korzystniej...
Dziękuję za odpowiedź. Zastosuję więc 2 tyrystory na prąd 75A. Czy do każdego tyrystora jest potrzebny oddzielny optotiak, wpięty między anodę a bramkę, czy wystarczy jeden, a bramki należy ze sobą połączyć ? Tyrystory zamierzam umieścić na wspólnym radiatorze. Czy przy takich mocach stosowanie przekładek silikonowych jest dopuszczalne ? Nie jest potrzebny...
Tylko raz miałem taki przypadek, koleś nie założył podkładek mikowych i po kilku minutach wywaliło tranzystory.
Witam. Przedstawiam poprawiony schemat układu. Podczas rysowania zrobiłem niepotrzebne połączenie kolektora BC238 z wyprowadzeniem 10 i 12 CD4538 zamiast połączyć go z wyprowadzeniem 13. Przedstawiam też rysunek próbny płytki. Płytkę wykonałem ręcznie pisakiem do płytek. W płytce przewidziane jest zastosowanie jednej dużej, podwójnej diody z podkładką...
Powodem przepalania się bezpieczników okazały się podkładki mikowe tranzystorów..
naprawa wzmacniacza to nie wymiana zarowki, niestety trzeba miec minimum wiedzy, umiec poslugiwac sie miernikiem,umiec lutowac, a nie odklejac sciezki i robic zwarcia sciezek kroplami cyny. po prostu troche wprawy. trzeba np. wiedziec ze do zebrania cyny wystarczy miec lice z kalafonia, nie trzeba odsysacza, a jesli sie nie ma to sobie ja zrobic, kabel...
Te gumki to pewnie podkładki silikonowe, dużo lepsze są podkładki mikowe (nie mówiąc o tych z tlenku aluminium). Sprawdź jak będzie się zachowywał z jedna podkładką (mikową).
Tranzystory będę miał z dawnej produkcji- nie chińskie. Radiator muszę sprawdzić. Dodano po 3 Podkładki mikowe, izolatory.
Witam naprawiam właśnie wzmacniacz Yamaha AX-900 i wymieniam w nim tranzystory mocy i inne części które się popaliły. Chciałem się zapytać czy za te podkładki oryginalne http://obrazki.elektroda.net/41_12555285... mogą być silikonowe lub mikowe i które są lepsze?? bo widać ze te długo nie wytrzymają i czy można dać pastę termo przewodzącą typu...
podkładka mikowa silikonowa grzałka mikowa mikowa silikonowa
atlas copco szarpie wymianie pompy reset biosu toshiba laptop
Czerwona dioda na dekoderze TV - co oznacza? Błąd F-22 w kotle Vaillant atmoTECpro: przyczyny spadku ciśnienia