W listwie na stole wystarczy zastosować bezpiecznik, o prądzie zadziałania mniejszym, niż bezpiecznik na tej linii w rozdzielnicy. Po co? Po to, by przy zwarciu w urządzeniu dołączonym do tej listwy zadziałał tylko bezpiecznik w listwie, a nie także ten w rozdzielnicy. Nie pikarel wyłączą dwa jednocześnie.
Moim zdaniem (choć nie mam uprawnień ) powinno być tak ze PE i N jest połaczony przed różnicówką i ten punkt uziemiony. http://obrazki.elektroda.net/25_12117067... co do sposobu uziemienia - im wiecej zakopiesz/ wbijesz metalu (standardowo ocynkowany płaskownik) tym lepsze uziemienie - a co do cwaniaków który marudzą o pomiarach wykonanego...
Jak najbardziej bezpieczny.
A co ma wyłącznik RCD do bezpiecznika siłowego? jeśli RCD jest jednofazowy? Jeśli zasilanie RCD jest doprowadzone na styki 1 i N, to jest prawidłowo zasilony.
Temat do przeczytania: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3...
Wyłącza wszytko z gniazdek, także zgaś światła. Czy różnicówka wywala? Nie - po kolei zapalasz światła - trzyma, wtyczki od poszczególnych urzadzeń. Tak - Przyro mi, niepoprawnie podłączona różnicówka, lub masz zerowane gniazda. Tu masz prawidłowe podłączenie różnicówki. Na samym dole. http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic14... Sprawdź, czy...
Dodam że chyba trochę z grubością przewodu przesadziłeś . Absolutnie 4x4 mm2 wystarczy ,ale że może się w przyszłości *rozwiniesz * więc daj 6mm2 ,absolutnie wystarczy i dla twoich ..wnuków .:) Po wtóre unikaj połączeń podwójnych (dwa przewody ) w jednym zacisku RCD bo to zawsze potrafi się w przyszlości mścić . Chociaż zagięta końcówka w zacisku jak...
Przypominam koledze Stomat, że aparaty elektryczne oprócz pracy znamionowej wyłączaja też prądy zwarciowe i udarowe. Od strony zasilania styki są zazwyczaj trwalsze, budowa komory gaszącej łuk elektryczny i gasiki wpływają na zwiększenie żywotności. Może podam przykład dobitny z pracowni elektrycznej: wyłącznik APU i sposób podłączenia przewodów. W...
Dzień dobry, mam problem z prawidłowym podłączeniem ostatniej różnicówki (zdjęcie w załączniku), prąd płynie. Niestety przy podłączaniu jakiegokolwiek urządzenia różnicówkę wyzwala na BDC próbowałem również odwrotnego połączenia/spięcia u góry dwóch różnicówek B16 przejściówką jest taki sam efekt. Bardzo dziękuję za pomoc gdyż słabo się na tym znam
W oznaczeniach styków jest zasada, że styki główne nieparzyste to są styki zasilania, zaś styki parzyste to styki odbiorników. Do czego planujesz tę różnicówkę? Zwróciłeś uwagę, że to jest róznicówka 300mA, która nie może pełnić roli różnicówki przeciwporazęniowej?
Chodzi mi tylko o jędną rzecz- mianowicie dlaczego utarło się, że prawidłowo zamontowana rożnicówka działa po zwarciu PE i N?
Szara żyła to L3 od strony zasilania... Dodano po 2 Rysunek sugeruje, że żyła szara z przewodu od płyty, ma być połączona z niebieskim, z płyty i niebieskim z kostki.
Co podłączone? Schemat w miarę ok (za dużo kresek :) ), tylko stosowanie jednej różnicówki na całe mieszkanie trochę nie tego. Przynajmniej oświetlenie zrobić na drugiej.
Jakieś, bo albo źle mierze - co najbardziej prawdopodobne, bo pokazuje różne wartości w każdym razie powyżej 0. Przy prawidłowej instalacji powinno być 230V i chyba takie będzie, bo cyt "Jeśli podłączę przewód brązowy i zielono-żółty, jak rozumiem ochronny, to po podniesieniu różnicówki lampa się zaświeca" A że różnicówka zadziała, to objaw prawidłowy.
Do inwertera zastosuj A bo nieraz są problemy z niektórymi inwerterami , popatrz w instrukcje inwertera jak producent nie wymaga różnicówki to nie stosuj.
wstawiłem nowe zdjęcie z połączeniem, które chce wykonać. Czy jest prawidłowe?
Moim zdaniem ten żółty przewód to PE i jest niezbędny do prawidłowego działania różnicówki.
Przepraszam, ale nie mam doświadczenia w instalacjach. Myslałem, że tak jest - ba w hurtowni tak mi wyjaśnili - tzn że wszystko jest prawidłowo?
Tak z "L" oki, natomiast zacisk "N" (2) różnicówki zmostkować z zaciskiem "N" licznika.
Czyli masz przewód PEN. Uziemiona szyna z przewodami ochronnymi PE powinna być połączona z przewodem PEN prze różnicówką - czyli pierwszy przypadek jest prawidłowy.
Witam wszystkich. Czy różnicówka będzie działać prawidłowo bez podłączenia uziemienia? W starym budownictwie, gdzie go nie ma?
Jeśli jest to tester typu UT07 to "test" RCD może odbyć się tylko przy podłączeniu L z prawej strony. Tak działa ten przyrząd, co jest na nim napisane.
Podłącz prawidłowo i sprawdź. Nie mamy szklanej kuli i nie wiemy czy przeżył.
Błędów jest masę w rozdzielnicy i RB-ce. Nie ma sensu ich wyliczać bo jeszcze zaczniesz je poprawiać a przecież widać ,że nie jesteś elektrykiem.Ten elektryk to pewnie jakaś "złota rączka". Ty nie jesteś elektrykiem i nic z tym nie zrobisz. Jedyne co możesz zrobić to zaprosić doświadczonego elektryka aby to jakoś ogarnął bo to się kupy nie trzyma.
Ja bym obstawiał nieprawidłowe podłączenie różnicówki. Nie wszystkie mają zacisk N po prawej stronie i jeśli na zacisku N masz podaną fazę to na rezystor obliczony dla napięcia 230V podajesz 400V i wtedy po kilku następujących po sobie testach ma prawo się spalić.
W spawarce. Trzeba sprawdzić czy spawarka jest podłączona w sposób prawidłowy i czy nie ma upływności lub zwarcia od fazy lub neutralnego do obudowy.
Witam Mam zrobionego off-grida z inwerterem j.w. Na jego wyjściu jest różnicówka. Wszystko działa ok. Problem pojawia się w chwili gdy na inwerterze zanika faza i później wraca, wywala wtedy różnicówkę. Inwerter podłączony do uziemienia. Co może być problemem ? Do działania różnicówki potrzebne jest prawidłowe podłączenie L i N. Przetwornice w tych...
Maszyna wyrzuca różnicówkę I prawidłowo. Różnicówka porównuje prąd w L i N (muszą być równe) w tym układzie "N" jest nie podłączony i nie płynie tam żaden prąd i widoczny efekt.
Nie wiem co jest niezrozumiałe. Piszę skrótowo. Wykorzystałem dwie żyły jako fazowe zostawiając jedną wolną. Neutralny oraz ochronny wpięty do instalacji prawidłowo. Zastanawiam się tylko czy użycie (wykorzystanie) obwodu trójfazowego i wpięcie się tam nie powoduje wyzwalania różnicówki. Wszystko wg mnie jest prawidłowo podłączone. Nie wiem co powoduje...
http://obrazki.elektroda.pl/2991735800_1... Czy podłączenie różnicówki na zdjęciu jest prawidłowe?? Czy przewody fazowe powinny być po prawej czy lewej stronie?? Czy jest to obojętne???
Koledzy mam taki problem. Po uruchomieniu falownika co godzinę-kilka godzin wyzwala mi różnicówkę. Mam wrażenie ze w dzień częściej, po zmroku rzadziej. Prąd zmienny z falownika został podłączony do różnicówki widocznej na zdjęciu na górze, przewód neutralne niebieski do dolnej listwy na górze. Co ciekawe nie wyzwala różnicówki do której jest podłączona...
Witam. Mało na tym się znam, ale chciałbym rozpoznać temat zanim zamontują mi w domu piec elektrodowy. Problematyczny wydaje mi się temat zabezpieczenia przeciwporażeniowego. Niestety w piecu zero robocze oraz uziemienie mają wspólny potencjał. Jak to się ma do zabezpieczenia różnicowo-prądowego? Rozumiem, że bezwzględnie zabezpieczenie to będzie cały...
Witam , w starym budownictwie był robiony remont . W mieszkaniu wszędzie instalacja 3 żyłowa, główny kabel z piwnicy idzie 2 żyłowy. Mógłby ktoś mi wytłumaczyć dlaczego schemat na zdjęciu jest źle podłączony ? Z gniazdek żadna różnicówka nie wyzwaa a przycisk test działa prawidłowo. https://obrazki.elektroda.pl/2790829700_... Pisząc...
Witam, Jeżeli mieszkanie masz w bloku to Twoje rozwiązanie jest prawidłowe, sprawdzisz to po podłączeniu różnicówki.(tester) Jeżeli zadziała to wszystko ok!
Jeśli jest prawidłowo podłączona to po każdym teście powinna wywalić, jeśli tak nie jest jak najbardziej do wymiany.
Chyba żyjemy w różnych światach. To może wytłumacz mi, w jaki sposób można zabezpieczyć taką instalację w sposób skuteczny i pewny jeśli przewód ma kilkadziesiąt metrów długości? "ekwipotencjalizacja" Czyli mam rozumieć, że przewód wyprowadzony z prawidłowo wykonanej i prawidłowo zerowanej i chronionej tablicy trzeba jeszcze dodatkowo uziemić w gniazdku?...
Zmywarka Beko DIN26422 ProSmartInverter podłączona jest pod różnicówkę B16, którą zaczęło wyrzucać. Po podłączeniu przedłużacza do innego gniazda zmywarka pracuje prawidłowo. Wymieniłem różnicówkę na nową Etona, działało kilka dni i znowu to samo. W czym może być problem?
To za szybkie wnioski. Trzeba zapytać, czy to nie jest RCD 3-fazowy. Bronek I nad czym tu dywagować, jeśli nie działa test przy prawidłowo podłączonej różnicówce wniosek jest jeden. Niesprawna i tak ją należy traktować. Wykluczam podłączenie RCD 3-fazowej do instalacji 1-fazowej, bo to raczej absurd - choć możliwe :)
Do mojego mieszkania w bloku jest pociągnięta instalacja TN-C. Jak prawidłowo powinna być podłączona różnicówka w takim układzie? Instalowanie różnicówki w takim układzie jest ZABRONIONE!
Nie napisałeś, czy masz pełne 230V po podłączeniu przewodu PE na przewodach czynnych.Gdyby była upływość do PE to prawidłowo podłączona różnicówka powinna wyłączyć zasilanie. Ja sprawdziłbym,czy fizycznie różnicówka wyłącza U po zawrciu PE z N, czy na pewno jest pełne napięcie, nie tylko miernikiem,również żarówką. Jeżeli fizycznie cały piec był wymieniony,...
Witam. Zastanawiam się nad podłączeniem różnicówek u siebie w skrzynce rozdzielczej ale nie wiem jaki mam rodzaj sieci elektrycznej a więc nie wiem czy można i a jak można to w jaki sposób. Naczytałem się tego na forum tyle że aż zgłupiałem. Może napiszę jak wygląda instalacja. A więc podłączenie jest z linii napowietrznej dwoma kablami do głównej rozdzielni...
Do prawidłowego działania RCD tzw. różnicówki musi być podłączony przewód PE uziemienie. Wiesz jak i gdzie go podłączyć? to narysuje schemat i wyśle.
Mi się zdarzyła wada fabryczna w nowym urządzeniu dość popularnej w Polsce marki produkcji chińskiej. https://obrazki.elektroda.pl/6590882700_... Ciekawe kto na zdjęciu zauważy zwarcie N-PE. W instalacji "nowego typu" spowodowało to natychmiastowe zadziałanie wyłącznika różnicowo-prądowego. W instalacji bez różnicówki różnie to by wyglądało....
Witam Wyłączniki różnicowoprądowe to bdobra ochrona.Wyzwalanie różnicówki przez spawarkę to prawdopodobnie sprawa nieprawidłowego podłączenia zer w spawarce (zero robocze oddzielić od zera ochronnego). Jeżeli chodzi o instalacje to temat jest szerszy. Mogę ci wysłać na twoją pocztę moja propozycję schematu instalacji- jeżeli chcesz ?
Jeśli dobrze widzę to jest tak: Zasilanie przychodzi od góry, idzie na rozłącznik, do ograniczników przepięć, następnie wchodzi do różnicówki poziom niżej (i rozgałęzia się na bezpiecznik do inwertera). Niebieskie, które jest u góry to jest N za różnicówką! Nie można tam podłączyć inwertera, który jest wpięty przed różnicówką bo będzie ona wyzwalać....
Kolego „DoktorX” różnicówka ma zabezpieczyć człowieka przed porażeniem w przypadku kontaktu z „fazą” , z kolegi opisu wygląda że człowiek chodzący po mieszkaniu musi ciągnąć za sobą przewód PE uwiązany do nogi albo ręki żeby mógł czuć się bezpiecznie. Żeby kolega nie tkwił w błędzie proponuję zrobić test wystarczy źródło prądu...
Czyli co mam jeszcze sprawdzić? Zasilacz podłączony prawidłowo.
Gdzie znajduje się kostka z twojego rysunku i co rozumiesz pod użytym pojęciem różnicówka ?
No i tutaj zaczyna się problem, ponieważ podczas próby wykonania automatycznego przyuczenia wybija zabezpieczenie różnicowo-prądowe, tzw. różnicówkę. Do wymiany ślimacznicy z pewnością odłączałeś zasilanie i może jeszcze coś innego, sprawdź czy prawidłowo podłączyłeś wszystko na powrót, bo ani ślimacznica, ani próba zaprogramowania od nowa napędu nie...
Jak prawidłowo podłączona różnicówka nie reaguje na przycisk testowy to niedobrze. Może być po prostu uszkodzona - do wyrzucenia. W różnicówkach 4 biegunowych zwykle wystarczy zasilenie N i L1. Mamy zasilanie, aparat sprawny i naciskamy przycisk test - powinno wybić. Co do testu - połączenie N z PE, jest warunek aby to zadziałało. N i PE muszą mieć...
Gogi20 , nie rozumiem tego co napisałeś. Co ma być niebezpieczne lub bezpieczne zanim autor taki układ wykona? Może powtórzę: utwierdzanie autora pomysłu, że ta różnicówka zwiększy bezpieczeństwo jest szkodliwe bo nie prawdziwe. Głoszenie nieprawdy jest szkodliwe. Jak widać autor wątku bagatelizuje jakość transformatora separacyjnego i nie zwraca uwagi...
Witam. Mam w domu instalację TNC-S. Zamówiłem pompę ciepła. Instalator zażądał doprowadzenia zasilania 1-fazowego z zabezpieczeniem B20 z pominięciem zabezpieczeń różnicowych w tablicy rozdzielczej. Powiedział, że ma swoje i nie chce aby zasilać obwody pompy przez istniejące w tablicy różnicówki. Zatem tak zrobiłem, doprowadziłem kabel 3x4mm2 zabezpieczając...
Czy prawidłowo zrobiłem podłączenie 3 faz, podział PEN i montaż różnicówki: A do czego ma to służyć ?
Grzałki dostają upływności do obudowy i różnicówka działa prawidłowo eliminując zasilanie linii na której podłączone jest wadliwe (niebezpieczne dla zdrowia i życia) urządzenie. Reklamować u sprzedawcy lub gwaranta.
Podaj więcej danych odnośnie instalacji: jakie są typy i wartości zabezpieczeń, różnicówki, przepięciówki, jakie przekroje przewodów, jaki rodzaj zasilania jedno czy trójfazowy bo ze schematu nic nie wywróżymy.
Naprawdę myślisz, że na podstawie takich zdjęć ktoś Ci powie gdzie należy podłączyć ten przewód? Poza tym przewód ten zasila przyciski wyłączenia i załączenia silnika. Jeżeli układ z samopodtrzymaniem stycznika jest tam wykonany w prawidłowy sposób to wypięcie tego przewodu nie ma prawa wyłączać różnicówki. Jeżeli faktycznie masz tam podłączenie 4-żyłowe...
Witam. O ile mi wiadomo nie wolno stosować w jednym pomieszczeniu uziemienia i zerowania ( albo jedno albo drugie - polecam uziemienie o ile ma odpowiednią impedancję i zapewni skuteczną ochronę pporaż) . Co do różnicówki - prawidłowo podłączona nie będzie wywalać jeśli nie będzie prądu upływu do ziemi. Falowniki nie mająnic do tego jeśli są sprawne....
Różnicówka podłączona raczej prawidłowo bo wyzwala się po zwarciu odpowiednich przewodów, kiedyś była też wilgoć w jednej z lamp różnicówka również od razu zadziałała także ok dam znać jak zrobię test z żarówka.
A jeżeli jest układ sieci TT, to jak niektórzy radzą, żeby neutralny podpiąć w gnieździe lub przejściówce pod PE, to chyba jak mi się wydaje takie połączenie może stworzyć bardzo niebiezpieczną sytuację grożącą porażeniem. Jeżeli jednak jest układ sieci TN-C, to może rozdział PEN w tym przypadku byłby prawidłowy, ale lepiej wówczas zainstalować dedykowane...
Ok ale jak już będę podłączał to czy sposób z ilustracji która jest na początku postu jest prawidłowy czy powinienem to zrobić inaczej.
Czy sprawdzałeś działanie różnicówki w czasie pracy z baterii? Nie pamiętam czy jak montowałem przetwornicę to sprawdzałem różnicówkę więc przeszedłem się do samochodu po miernik. Test działa i pomiary też są prawidłowe. https://obrazki.elektroda.pl/5556813800_... https://obrazki.elektroda.pl/6952943600_... https://obrazki.elektroda.pl/8571087700_...
z tego co pisze to wyłącznik jest dobrze podłączony i działa prawidłowo.
Czy różnicówka (3 fazowa) podłączona na odwórt czyli przewody zasilajace wchodza górą a z dołu idą do bezpieczników jest prawidłowe ??? Po prostu tak mam podłączone w domu i po 3 latach urzytkowania instalacja różnicówka zaczęła mi wybijać i boję się że (różnicówka) poszła się ......
Czyli po co instalujemy "różnicówki"? Po to, żeby nie wiedzieć czy zadziałają? No czasami można się zdziwić to że działa ci prawidłowo podłączona do sieci nie oznacza że będzie działać prawidłowo przy zasilaniu awaryjnym, ale nie będę bił piany tylko odsyłam do nauki o typów wyzwalania.
Dziękuję za konstruktywną odpowiedź. W garażu nie przewiduję stacji ładowania i dużego obciążenia. Chodzi mi tylko , czy przy takim dobraniu przewodu i C20 w rozdzielnicy domowej jest prawidłowy.
Wyłączenie B16(?) jest dla mnie dziwnym zajściem. Jeżeli fazę podał na obudowę jednego z odbiorników to jego zadziałanie jest jak najbardziej prawidłowe. I byłoby dobrze, gdyby autor narysował to co ma wykonane bo informacja o tych RCD jest bardo zagmatwana.
Przy takim podłączeniu nawet różnicówka będzie działać prawidłowo . Jesteś w błedzie -różnicówka w ogóle nie zdziała. Dlatego nie wolno różnicówką zastępować przewodu PE.
ciężko to wszystko ogarnąć co napisałeś , i muszę przyznać dość dziwne zjawisko występuje, na początek odizoluj trafo na próbę wyłącz esy i zobacz jak to nie pomoże to zobacz czy w różnicówce prawidłowo podłączyłeś przewód N ma być z prawej strony patrząc z góry, jeśli zasilasz z różnicówki fazami L1,lL2,L3 musisz odbierać z niego również i N
...przy próbie pomiary napięcia w gniazdku trójfazowym pomiędzy przewodem fazowym a przewodem uziemiającym rozłącza również różnicówka. Czy to jest normalne? Pomiędzy przewodem fazowym a neutralnym przy próbie pomiaru wszystko jest ok. Oba przypadki są jak najbardziej prawidłowe.
A czy te połączenie rożnicówek jest prawidłowe? Chodzi mi o same różnicówki, reszta schematu mnie nie interesuje teraz.
Czarny kabel jest to ziemny yky 3x4mm2, który został pociągnięty 50m od nowej instalacji z innego budynku, tymczasowo wpięty tam do gniazdka. Różnicówka 25A + bezpiecznik B20A, a to wszystko podłączone "gdzieś tam" do gniazdka... Odpowiadam na pytanie: Czy powyższe połączenie jest prawidłowe? Nie. Pozdrawiam
Automatykę - nic jakoś specjalnie obciążającego, za to w założeniu mające przeżyć przy stracie którejkolwiek z faz Pytałem z powodu konieczności montażu RDC i właściwości montaży RF-431 który jest zalecany do obciążeń typu AC-1 nadprądowy 3f ->PF-431 ->urządzenia czy Listwa->PF-431->różnicówka 1f->nadprądowy 1f ->urządzenia Raczej tak: Nadprądowy 3f...
Masz połączone PE z N za różnicówką. Możesz jej w ogóle nie podnieść. Musisz mieć dwie szyny osobno N i osobno PE. Jeśli masz więcej RCD to adekwatnie do tego więcej szyn N. I nie podłączaj do GSU punktu podziału (tego ZUGa) tylko szynę PE.
Mostek n usunąć. A1-A2 puste. Prawidłowo powinna być i różnicówka i bezpiecznik. Każdy z tych elementów pełni inną rolę. Upraszczając różnicówka zabezpiecza przed porażeniem, bezpiecznik przed przeciążeniem obwodu i skutkami zwać. Jeżeli różnicówkę wyrzuca to może to być wina samej różnicówki - uszkodzona, błędnego podłączenia różnicówki, uszkodzenia...
Witam. Mam problem z prawidłowym działaniem podłączonej przez różnicówkę maty grzejnej. Ogrzewanie podłączone bezpośrednio pod fazę działa bez zarzutów, natomiast kiedy tylko podłączę przez różnicówkę to ją wyrzuca. Matę grzejną robiłem z przewodu grzejnego 1mb=15 W i razem jest tego ok 900W (lecz myślę, że nie ma to wpływu na w/w usterkę). Kabel grzejny...
Jest podpięty obok roznicowki do B16 u góry widać po prawej stronie wychodzą z rurki przewody to idzie od falownika No właśnie, czyli wychodzi za róznicówką wchodzi inwerter to już masz przyczynę. Zawołaj elektryka niech zrobi pomiary i prawidłowo podłączy inwerter tak jak należy.
Normalne, ponieważ w przypadku podłączonych innych urządzeń na tym obwodzie pojawia się spadek napięcia, wystarczający do wymuszenia przepływu prądu różnicowego. Reakcja na tester też prawidłowa, wprowadza on jeszcze dodatkową rezystancję pomiędzy łączone PE i N i ogranicza ten prąd, a jak nie ma podłączonej fazy to i prądu też nie. Jedna połowa laików...
Nie napisałeś typu inwertera. Nie zawsze jest zalecana różnicówka 30mA. Np. Fronius co pamiętam radzi dać 100mA. Na teraz lepiej będzie jak podłączysz przewód PE, a pominiesz różnicówkę. Zakładam, że zabezpieczenia dla inwertera są dobrane prawidłowo.
Skoro typ sieci TT, to ja mam jedno pytanie: Jak jest obecnie realizowana ochrona przeciwporażeniowa i do czego są podłączone obudowy odbiorników w I-klasie ochronności?
Poprzedni właściele mieszkania mieli dwa przedłużacze, na jednym przedłużaczu bez bolców była podpięta lodówka i płyta gazowa, na drugim okap mikrofala i piekarnik (wtyczki od tych urządzeń bez wejścia na uziemienie). Przy takiej konfiguracji podłączenia wszystko do tej pory działało dobrze. Gdy podłączasz urządzenie w pierwszej klasie ochronności,...
Stary silnik 3-fazowy podłączony do instalacji TN-S, przewód PE podłączyłem do korpusu silnika (N nie podłączony) i po włączeniu wyzwala różnicówkę, jak podłączę N na korpus to silnik normalnie pracuje ale wydaje mi się ,że prawidłowe jest pierwsze podłączenie a silnik chyba nie do końca jest sprawny. Mam rację czy się mylę?
Witam. ...a spotkałem się z opinią, ze jest to połączenie nieprawidłowe, tzn powinno być tak: z listwy zerowej przychodzimy na pierwsza różnicówkę na zacisk N, a następnie z zacisku N pierwszej różnicówki odchodzimy na N drugiej róznicówki itd. No i teraz pytanie, czy biorąc do każdej róznicowki za każdym razem osobne zero z listwy zerowej popełniam...
Dziwne zjawisko, tym bardziej, że na innych przetwornicach działało, a teraz nie chce. Właściwie nie powinno mieć znaczenia, że faza kontrolna jest inna niż zasilająca pod warunkiem, że zasilona jest z tego samego wyłącznika różnicowo-prądowego. Czy jesteś w 100% pewien prawidłowego podłączenia przewodu PE/N w oprawie? Mi to wygląda na zamianę... Ps.Czy...
Tor N jest oznaczony dlatego, że wyłącza się jako ostatni (przy wyzwoleniu RCD) i włącza jako pierwszy. W wypadku nieprawidłowego podłączenia N może zostać wcześniej rozłączony niż faza, co za tym idzie na urządzeniach może przez ułamek sekundy pojawić się niebezpieczne napięcie z przedziału (230v-400v). W niektórych różnicówkach tor N może w ogóle...
Instalacja po waszych uwagach, czy jest prawidłowa? Dokładam specjalnie 1 przewód do instalacji w łazience, specjalnie aby zadziałała różnicówka
Jeśli jakość montażu licznika jest taka sama jak montażu tej przesuniętej różnicówki Co masz na myśli jakość montażu licznika? Przewody według mnie podłączone prawidłowo, mniej więcej tego samego przekroju co wychodziły z różnicówki (4x6mm) i te same idą potem na wyjściu na rozdzielnicę, co wychodziły z różnicówki. Wyłącznik różnicowoprądowy był zamontowany...
Nic nie wspominasz o żyle PE, ona też musi gdzieś być w tej instalacji. Skoro masz kłopoty, to raczej zaproś elektryka, tak na odległość, bez pomiarów i oględzin podłączenia ciężko dać sensowną i prawidłową odpowiedź.
Witam, To ja się dołączę do wątku: do mieszkania doprowadzone są dwie żyły, w mieszkaniu robię instalację trzyżyłową. W rozdzielnicy mam wyłączniki nadprądowe, różnicówkę i przepięciówkę. Zamiast do gniazdek prowadzić dwie żyły, i w każdym gniazdku podłączać bolec do PEN, "rozdzieliłem" w rozdzielnicy PEN na PE i N (za różnicówką), i do gniazdek prowadze...
http://obrazki.elektroda.pl/3222096100_1... Wbiję się w temat bo chodzi mi o prawidłowe podłączenie kontrolki tej samej firmy ale jednofazowej. Patrząc od przodu w lewe pole wpiąć L a w prawe N? Oraz L i N ma być z przed różnicówki czy N już z szyny za różnicówką?
Jeśli masz 5 przewodów to "zero" jest rzeczywiście w innym miejscu. Przy podłączeniu faza - "gruby bolec" wywaliło różnicówkę, zresztą całkiem prawidłowa reakcja. Wystarczy rozkręcić gniazdo i już będziesz wiedział gdzie co jest podłączone i czy na pewno jest tam to co ma być ;)
Z licznika przewód PEN na szynę PE. Z szyny PE na szynę N i dopiero na różnicówkę na górny zacisk w twoim przypadku. Odbiory; przewód L pod dolny zacisk L1 L2 lubL3 różnicówki, przewód N pod dolny zacisk N różnicówki. Przewód ochronny żółto zielony na szynę PE. Kto tak zrobił? Niespotykane ze złącza licznika bezpośrednio wydzielać żyłę ochronną. Może...
A czy kolega przypadkiem nie wziął jednej fazy z różnicówki a przewód neutralny podłączył poza nią lub odwrotnie? Taki problem powstaje z reguły przy nieprawidłowym podłączeniu neutralnego zacisku wyjścia różnicówki lub właśnie zwarcia na N-PE w którymś obwodzie. mimo że nie powinieneś sie tykać rozdzielni to proponuje odłączyć wszystko z gniazdek i...
Płyta indukcyjna nie ma żadnego tajmera. Jest programator na pompie recyrkulacyjnej, a na godzinie 19.30 do 22.00. Znajomy powiedział, że jakiś filtr na płycie może być winny, ale dlaczego tylko w tych godzinach się to dzieje. Dodam, że częściej przy dużej wilgotności powietrza. Po wyzwoleniu różnicówki, fotowoltaika i pompa ciepła pracują, więc ich...
Myślałem aby wymienić ją na różnicówkę: C 16A 30mA typ A - czyli zmienić charakterystykę z B na C , co sądzę, że powinno zapobiec zbyt częstemu wybijaniu, gdyż różnicówka właśnie wybija w momencie powrotu napięcia zasilającego. Prawidłową odpowiedź przedstawił kolega TWK czyli: Najprawdopodobniej będzie potrzeba podziału tego obciążenia na więcej zabezpieczeń....
Witam. Mam piecyk Mastercook M8EKP FX i nie mogę ustawić zegarka. Podłączoną ją mam przez różnicówkę i wtedy świeci mi się kontrolka Auto. Gdy podłączę piecyk przez przedłużacz bez przewodu ochronnego to wszystko jest o.k. W serwisie powiedzieli mi że to wina różnicówki a mój elektryk jak mu o tym powiedziałem zrobił 8-O . Jeśli ktoś ma jakieś pomysły...
Nie wiem jak temat się zakończył. Dopiero dziś z ciekawości poczytałem ....i dziwi mnie fakt, że nikt nie zauważył błędnego podłączenia różnicówek. Nieprawidłowe jest łączenie w szereg wyłączników RCD o tych samych prądach zadziałania. Jesli chcesz aby to prawidłowo było podpięte prawidłowo wszytkie podłącz do L za licznikiem Stosuje sie łączenie rcd...
Mówiąc po ludzku: Po pierwsze - rozłącza jaki bezpiecznik 16A? 16A B? Czy C? Te bezpieczniki się różnią szybkością zadziałania i mogą zadziałać zanim "chińczyk" całkiem się spali. Po drugie - taki chiński badziew nie zadziała prawidłowo. Jest taki przysłowie, ze "Bezpieczniki samochodowe z T***CO są najlepsze, bo będą utrzymywać napięcie nawet, jeśli...
O ile można jeszcze zaakceptować wpinanie po kilka przewodów fazowych pod zacisk aparatów (choć też powinno się tego unikać i stosować tzw. bloki rozdzielcze) o tyle wpinanie kilku przewodów neutralnych pod zaciski różnicówki jest poważnym błędem. Prawidłowo do zacisku neutralnego różnicówki powinien być podłączony jeden przewód, którego drugi koniec...
Przy wyłączniku różnicowym musi być 5 przewodów. L1 L2 L3 N iPE Wszystkie na swim miejscu i nie inaczej. Do ogrzewacz jest dołączona instrukcja jak go podłączyć. Jeśli się nie znasz na elektryce to poproś o pomoc kogoś znajomego. Ogrzewacz do wody to nie zwykły odbiornik.Złe podłączenie to ryzyko dla użytkowników i brak pewności że wyłacznik który ma...
Witam. Podłączyłem dwa gniazda 230V i 115V do mobilnego generatora prądu,instalacja jest zrobiona z wyłącznikiem różnicowo-prądowym i zabezpieczona na dwóch esach.Obwód 230V działa prawidłowo,natomiast gdy podłączymy odbiorniki do 115V różnicówka wyłącza obwód.obwody mają wspólny przewód N.Może ominąć różnicówkę w obwodzie 115V.Proszę o pomoc.Poz.drowienia
podłączenie różnicówki podłączenie różnicówki trójfazowej schemat podłączenie różnicówki
akumulator izolować bezpiecznik termiczny chłodnicy oświetlenie przez bluetooth
instrukcja obsługi pralka bauknecht pralka bauknecht
Dwusiarczek molibdenu w silnikach turbinowych: właściwości i ograniczenia Brak 3. i 7. biegu w Renault Premium - przyczyny