widzisz kolego, po pierwsze powinieneś zobaczyć czy ten twój wzmacniacz ma możliwość regulacji biasu. Jak nie ma to cała ta dyskusja jest bez sensu. Producenci audio bardzo często przyjmują że rzeczywiste lampy nie różnią się od katalogowych. Sami mają w dystrybucji lampy wyselekcjonowane tak aby odpowiadały albo katalogowym, albo warunkom w ich wzmacniaczu,...
1. Po co dajesz prowizję na załączniki? 2. Właściwie czego szukasz- pomocy przy montażu, porad czy to wypali itp.? Lepiej by było gdybyś to wrzucił do działu Upload... Ale nie powiem, ciekawe ustrojstwo. I ma stabilizowany zasilacz.
Pozostaje więc sprawdzić czy elementy są połączone z potencjometrami zgodnie ze schematem.
Po przyłożeniu napięcia do wejścia lampy V1A sygnał wyjściowy tego stopnia (wzmocniony) można uzyskać zarówno z obciążenia anody lampy (R3), tak i z rezystora (R4) w katodzie lampy (wtornik katodowy). Sygnał z katody przez rezystor sprzężenia zwrotnego (R24) - jak napisał kolega jozgo- i rezystor R21 wchodzi do siatki lampy V2A i wzmacniany przez kolejne...
Takiego układu tzn. wzmacniacza z regulacją barwy i jednocześnie wzmacniacza OTL do słuchawek, nie uda się zrobić na jednej lampie. Realne jest tylko wykonanie przedwzmacniacza.
Musi być z wyjścia końcówki?Bo jeśli nie to pobierz sygnał z potencjometra od siły głosu i już masz wyjście liniowe.A jeśli musi być z końcówki to zrób zwykły dzielnik z rezystorów na wyjściu trafa tak aby otrzymać sygnał 0,775V czy ile tam potrzebujesz.Możesz dać potencjometr żeby mieć regulację.
Wpisz w wyszukiwarkę wzmacniacz lampowy , znajdziesz tam przykłady stereofonicznych wzmacniaczy lampowych z regulacją balansu, wystarczy skopiować. Możesz również to osiągnąć stosując dwa pojedyńcze potencjometry do regulacji wzmocnienia, wówczas balans nie będzie Ci potrzebny :P
A co byś proponował napreamp do basu z tranzystorkami albo na operacyjnych, zeby miało podstawową regulacje
Z ,,małego radia UKF" wyprowadź sygnał przed wzmacniaczem mocy (np. z potencjometru regulacji siły głosu) i podaj na wejście wzmacniacza lampowego, trochę mniej ale dalej będzie retro i bez grzebania w połączeniach głośnika.
Fuzz z pogłosem ,wah-wah, Distortion , nawet niektóre wzmacniacze lampowe z regulacją przedwzmacniacza na przesterowanie , z wbudowanym pogłosem - efekt polega na obcięciu amplitudy dźwięku w górnych i dolnych częstotliwościach .
Na zdjęciach koncowka mocy i PW z regulatorami bilansu głośności i tonów.Dla zwiększenia Pout EL84 można wykorzystać jak pentoda. https://obrazki.elektroda.pl/2044550300_... https://obrazki.elektroda.pl/8049943200_... https://obrazki.elektroda.pl/1175856500_... https://obrazki.elektroda.pl/5535973700_...
Jaki to problem, że większej mocy? Na logikę, gorzej gdyby była za słaba, ale może tutaj ma to znaczenie. Korektor chcę mieć aby ewentualnie podbić bas i/lub dopasować wysokie tony, pozatym mam fabryczne otwory w obudowie na dwudrożną regulacje.
Mam takie pytania , co do tego wzmacniacza : 1. Ile wat ma na wyjściu ? 2. Nie dało by się tam jeszcze wstawić jakichś potencjometrów do regulacji ?
Już rozumiem jak to ma być dzięki. Wcześniej gdzieś pisałem o zasilaczu, jest we wcześniejszych postach. Dodano po 7 Tak tylko jakiej mocy ten rezystor 25R? Na przykład na tej stronie http://skarabo.net/sid-21-pp-klasa-A.htm jest zrealizowane bez ustawiania symetrii. Jako uczący się nie wiem ... czy ma to sens bez regulacji?
Możesz te TL-e wymienić na niskoszumne np. NE 4560 lub 4580. koszt również niski a szumów zdecydowanie mniej, brzmienie ocenisz sam. Schemat lampowego preampa, którego link podałeś, to wysokiej klasy aktywny przedwzmacniacz z potrójną barwą w sprzężeniu zwrotnym. Aby znależć swoje brzmienie i właściwą...
Witam. Poszukuję SPRAWDZONEGO schematu wzmacniacza na lampie PCL86. Zależy mi na jak najlepszej jakości dźwięku i małej ilości elementów zewnętrznych (ze względu na to że będą montowane "na pająka" i łączeniówkach ). Zależy mi na tym aby ktoś przede mną zbudował taki projekcik i go opisał (będzie to mój pierwszy wzmacniacz lampowy ale wykonany porządnie...
Nie efektywną tylko efektowną, bym rzekł. Poza tym łączenie równolegle triod na wejściu jest bez sensu, można było z jednego stopnia zrobić dwa i dodać sprzężenie zwrotne, a między stopniami lekką regulację barwy.
Tylko zwróć uwagę, że tu masz wykładniczy. Wejściowy - zależy od impedancji źródła sygnału wejściowego. Tam chyba była wkładka tzw. krystaliczna o dużej impedancji i stąd megaomy. Jeżeli impedancja źródła będzie poniżej 5kΩ, to spróbowałbym te 50kΩ.
Pomyśl, czy nie miałoby sensu zrobić wspólnej regulacji głośności w obu kanałach (na podwójnym potencjometrze) i do tego regulację balansu.
Dziękuję za wyjaśnienie! Miałem wątpliwości, bo mam w swoich zasiekach wiele potencjometrów nie tylko z jednym, ale i dwoma odczepami, przeznaczonych do regulacji głośności we wzmacniaczach lampowych i tranzystorowych, ale żaden z nich nie ma charakterystyki liniowej, tylko logarytmiczną.
tak, jest możliwość zrealizowania układu regulacji barwy tonów
Tak wiem, że ujemne sprzężenie rozszerza pasmo , tylko o ile w tym przypadku. Ciekawi mnie jeszcze czułość tego wzmacniacza, ile mV napięcia sygnału wystarcza do uzyskania pełnej mocy. Jeśli masz źródła bez regulacji to ok, potencjometr niezbędny.
Świetny wzmacniacz właśnie miałęm się brać za coś takiego :D. Ile czasu go budowałeś ? oraz gdzie kupiłeś przednią gałkę od regulacji głośności ?
Nie kapuję pytania. W każdym razie można zrobić regulację barwy we wzmacniaczu lampowym.
podstawa to symetryzacja zarzenia
Witam Czy jest możliwość przerobienia starego magnetofonu ZK-120 na wzmacniacz, wystarczy mi jakieś 3 Waty z regulacją barwy ?
Pobawiłem się i układ z tranzystorem w siatce faktycznie działa i to nawet całkiem przyzwoicie ...... Teraz pytanie jaki tam zastosować tranzystor, próby robiłem z bc547 taki mi pierwszy wpadł w łapki. Pewnie jakiś polowy był by lepszy ........ http://obrazki.elektroda.net/62_12169304...
ja potrzebuje tak przedwzmacniacz zeby miec regulacje niskich wysokich i glosnosci :/
Dolna granica żarzenia to nie problem, póki lampa ma w miarę normalną emisję. Lepiej zaniżać niż zawyżać. A nawet i z takimi problemami można sobie poradzić inaczej niż wymieniając cały transformator. Zakres regulacji napięcia też uzyskać można szerszy.
Witam! Transformatory serii TGRr to transformatory radiowęzłowe, przeznaczone do pracy w sieci radiowezłowe, w której jest tylko napięcie zmienne (30 lub 100V), z odczepami dla skokowej regulacji siły głosu. Taki transformator NIE NADAJE SIĘ do wzmacniacza lampowego, gdyż we wzmacniaczu lampowym w klasie A płynie składowa stała prądu anodowego, powodując...
ECL82. A wzmacniacz jest od gramofonu [url=http://www.oldradio.pl/karta_odb.ph... 2. Schemat jest w temacie: [url=http://www.elektroda.pl/rtvforum/to... lampowy na ECL86 z gramofonu Bambino - regulacja tonów.
Przez "najniższa możliwa wartość napięcia siatkowego" niektórzy mylnie rozumieją jako jej wartość bezwzględną. Ponieważ jest to napięcie ujemne, należy pod pojęciem "najniższej wartości" rozumieć najwyższą wartość bezwzględną (liczbową z pominięciem znaku "-"). Reasumując jeżeli np. zakres regulacji wynosi od -20V do -10V, należy na początku ustawić...
Podaj cały adres do tego schematu
Też tak to widzę właśnie. Czyli zostawiam bez kondensatora raczej . Rezystor ,który jest zostawię,bo regulacja głośności dobrze działa od najniższych . Bez FB startuje z wykopem odrazu .
Nawet powinieneś, bo poziom sygnału z typowych źródeł będzie za niski dla PL84, ale akurat znaleziony przez Ciebie schemat niekoniecznie jest godny polecenia. Podstawowa sprawa - co ten przedwzmacniacz ma robić, czy tylko dopasować poziom czy mieć jeszcze np. regulację barwy dźwięku.
Żeby sprawdzić głośnik 8 ohm można go podłączyć do gniazda 16 0hm, ale tylko w celu sprawdzenia głośnika, i tylko do gniazda A i tylko we wzmacniaczu lampowym. Regulator w tym wzmacniaczu jest i jest wykonany na przełączniku, który przełącza głośnik przez rezystory lub ich kombinację. W położeniu Full głośnik jest podpięty do odczepu transformatora...
Czy przedwzmacniacz mogę zasilić z 250V? Takim napięciem będę dysponować we wzmacniaczu. Pozdrawiam.
Weż sobie schemat "szeherezada" OTV stereo ma regulacje i dobrze pracował
Kolego, Krzysztof Kamienski! A jakie zaskoczenie znajdujesz w wartościach rezystorów w anodach triod? 220 kΩ dla triody ECL86, a także 47 kΩ dla 6N1p – to standardowe obciążenie! We wzmacniaczu nie ma nadmiernego wzmocnienia. W obu triodach mamy sprzężenie zwrotne poprzez rezystory katodowe, a regulacja barwy tego typu tłumi poziom sygnału...
Witam. Poprzednik ma świętą rację, to na 99,9 procent odwrotnie połączone sprzężenie zwrotne. Dość popularny błąd... Proponuje zacząć od korekty tegoż, z ew. regulacją głębokości sprzężenia. Daję 0,1 procenta na inne możliwości, mimo nagannego montażu
Ma drugi wzmacniacz lampowy bez żadnej regulacji poza wzmocnieniem i na nim jest elegancko, może jestem trochę przewrażliwiony ale już sam nie wiem.
Kolega, amplitubes ! Przedstawiam ci dla zapoznania schemat lampowego wzmacniacza z takimi technicznymi charakterystykami - Pnom/max=18/25W. F=20-20000Hz. TND=0,05%. Regulacja barwy tonu = - 15+15db. Szybkość zwiększenia wyjściowego napięcia V/mks = 25. U wejściowe = 0,25V . R wejsciowe=1M. Właściwość wzmacniacza - użycie wysoko symetrycznych kaskad...
Jeszcze szukam pełnego schematu. W załącznikach. 837543 837544 837545 Nie znalazłem regulacji BIASU. Jest - potencjometr montażowy CW9. Ale generalnie zapewne problem nie w tym miejscu.
Rozejrzałem się tu i ówdzie, ale niestety nie rozjaśniło mi to w głowie - nie rozumiem, o czym piszecie. A przełącznik rzeczywiście ma służyć do regulacji głośności, ale nie we wzmacniaczu lampowym. Jaki to ma związek?
Wyższe częstotliwości mogą przycinać kondensator C16 (C15), kondensator 750pF w regulatorze tonu lub potencjometr Treble, gdy jest uszkodzony. Spróbuj wprowadzić sygnał wejściowy do siatki sterującej, jak pokazano na schemacie i sprawdź możliwość regulacji tonu. https://obrazki.elektroda.pl/1909412400_...
Jestem początkujący ale potrzebuję zrobić wzmacniacz słuchawkowy. Wybrałem lampowy, żeby dobrze grał i żebym miał satysfakcję z wykonania takowego :) I teraz problem: chciałem zrobić wzmacniacz z kitu AVT na PCL86 ale okazało się, że gra cieniutko na słuchawkach o mocy wyższej niż 100mW i impedancji 32Ω. I tu mam prośbę dla elektrodowiczów o pomoc...
1. W poście podałem typ potencjometru 1M typ C (logarytmiczny) 2. Potencjometr podłączyłem według schematu 3. Lampa ECL była zasilana napięciem 6.3V a PCL zasiliłem 13.3V Może byś podał jakieś rozwiązania odnośnie tej płynności regulacji siły głosu
1) Siatki sterujące nie są nijak spolaryzowane. 2) Nie ma żadnego filtru zasilania między przedwzmacniaczem a końcówką mocy. 3) Wzmocnienie za małe jak do gitary, jeszcze jeden stopień by się przydał 4) Nie żal Ci układu regulacji barwy? 5) Brak regulacji głośności.
Potencjometru HUM nie widzę na schemacie, a żarzenie jest prądem stałym ;) Hum mógłby regulować balans biasu między połówkami końcówki, jak w fenderach, ale tu są oddzielne potencjometry, więc to nie to. Regulacja oczywista, jak pisze adambyw, ale jak się nie znasz, to może nie rób tego sam, bo tuż obok tych oporników jest pincet woltów i może zabić...
Chciałby do tego wzm. uzyc echa lub pogłosu - wydaje mi sie ze to jedno i sto samo :). Nie to samo - pogłos masz w dużej sali, echo na otwartej przestrzeni. Róznica polego na czasie po którym dociera do słuchacza dźwięk opóźniony. Potrzebuje jakis schemat najlepiej na lampie zeby mozna było połączyc z wzmacniaczem, o którym mowa powyzej. Pogłos w czasach...
Wniosek taki, że najlepiej osobiście posłuchać obydwu rozwiązań i samemu zdecydować czego się chcę. Jak na razie mam tylko pod ręką SE... Co do barwy - Tak, lecz reakcja na tą gałkę, to wyłącznie tłumienie wysokich. Coś podobnego jak w starych radiach samochodowych wajcha za regulacją głośności.
Do wzmacniacza (i zasilacza) nalezy to co otoczone czerwoną linią. A elementy sam musisz znaleźć na płytce :? http://obrazki.elektroda.net/43_11644053... ...chcę tylko wzmacniacz i jego korektę dzwięku... Tu nie ma korektora barwy dźwięku. Tylko sama regulacja siły głosu.
Ze swojej strony proponuje ten schemacik http://www.elektroda.pl/rtvforum/files-r... Umozliwia regulacje czulosci oczka :) Przydatny bajerek :) Pozdrowienia Airnox
Cóż to? Kolejny miłośnik Fallouta? :)) Co do mojego wzmacniacza: preamp lampowy z regulacją barwy na ECC81 i 6N8S, wzmacniacz słuchawkowy na 6P6S w układzie wtórnika katodowego i magiczne oko działają miodzio (zasilanie ma z "tatrzańskiej" sieciówki), końcówka na 2N3055 nawala (charczy i nie da się biasa ustawić) a ciągnie zasilanie z trafa 220/34V...
Witam, zabieram się właśnie za wymianę potencjometrów we wzmacniaczu lampowym fonica W-600f. Zamówiłem odpowiednie w internecie, intuicyjnie wybierając do regulacji głośności potencjometr o charakterystyce logarytmicznej. Na schematach tego wzmacniacza nie ma żadnych oznaczeń w tym zakresie, a dopiero później zauważyłem, że mam tam zamontowany do regulacji...
Odlutuj jeszcze kable od pinów i pomierz jeszcze raz. Cholera wie jak jest zbudowany układ regulacji biasu. Może obciąża jedno z uzwojeń. Tonący brzytwy się chwyta.
Jeżeli, to można ekranować przewód łączący lampę z transormatorem głośnikowym, pomaga.
Teraz to to ma prawo działać, tzn przynajmniej topologia jest sensowna. Zrób jeszcze tylko filtry w zasilaniu stopni preampu żeby nie sprzęgało przez zasilanie i możesz zacząć składać. Nie mam pojęcia czy wartości elementów są optymalne, ale jakoś tam to zagra, a najwyżej się potem coś pozmienia. powodzenia. aha, tak apropo topologii, to myślę że mógłbyś...
Witam wszystkich. Proszę o poradę w następującej kwestii. Zastanawiam się nad sensem montażu układu do regulacji barwy dźwięku. Wykonałem już kilka prostych wzmacniaczy lampowych, wszystkie bez tej regulacji i nie odczuwałem jej braku. Zalety to moim zdaniem uproszczenie konstrukcji, redukcja kosztów i elegancja całej konstrukcji (przedni panel tylko...
Korekcja jest niezbędna we wzmacniaczu gitarowym Wiem i ja zastosowałbym ten układ z pierwszego rysunku, mimo, że w wielu wzmacniaczach jest tylko dwu punktowa regulacja.
Lampy PCL i ECL różnią się tylko sposobem żarzenia, jedne mają żarzenie prądowe a drugie napięciowe. Triody to bardzo prymitywne lampy o mocno nieliniowych charakterystykach, zaczęto kombinować i powstawały lampy z coraz większą ilością siatek które dodatkowo mogły pełnić inne funkcje 1 triody 2 Tetrody 3 Pentody 4 Heksody 5 Heptody 6 Oktody Dodatkowe...
Witam Kolego Mariuszu, potencjometry z charakterystyką ,,C'' zostały zastosowane we wzmacniaczu do regulacji wzmocnienia. Jest to wzmacniacz lampowy FONICA W - 701. We wzmacniaczu tym jest sześc potencjometrów i są one wyraźnie opisane na panelu. Potencjometr 1 - wzmocnienie ---1M ,,C'' 0,25W Potencjometr 2 - wzmocnienie ---2,5M ,,C'' 0,25W Potencjometr...
Stereofoniczny wzmacniacz lampowy oparty na 11 lampach, posiada regulacje: -wzmocnienie -sopran -bas -balans -rodzaj pracy (radio, gramofon1, gramofon2, mikrofon, magnetofon) na tylnej ścianie : -2 wyjścia głośnikowe -5 gniazd sygnałowych -2 bezpieczniki
we wrzesniowym numerze EDW ukazał się projekt wzmacniacz lampowo-mosfetowego z regulacją barwy dźwięku... ma ktoś może wzory płytek do tego ???
Lampy nie były parowane, ustawiłem tylko jednakowy prąd anodowy wszystkich lamp przez regulację napięcia polaryzacji. Nie zauważam negatywnego wpływu na jakość.
Na tych PCF buduję obecnie przedwzmacniacz z regulacją barwy, a z gramofonu raczej nie będę korzystał. Pozdrawiam.
Zapomniałem też napisać, że nie podłączałem regulacji tonów ten przewód co wychodzi z śiatki lampy ef86 i do wyjścia transformatora. czy to może być powód?
Witam. Takim cichym brumieniem wzmacniacza który ma moc 100W to lepiej sobie głowy nie zawracać,bo to jest dopuszczalne. Kto chodził do kina i na koncerty w latach 60/70 to dopiero słyszał brumienie i buczenie. Nie jestem elektrykiem lecz rozumuję że przewód tzw. zerowy to nic innego jak przewód zwrotny na którym chwilowo może pojawić się napięcie nawet...
100 omowy potencjometr radziłbym wypróbować , oczywiście podłączony szeregowo ze słuchawkami. Może i taki by zagrał, ale w skrajnej którejś pozycji dalej będzie "przesterowanie" o jakim piszesz, więc dlatego aby go zniwelować zaproponowałem wstawić jeszcze oprócz potencjometru szeregowo jakiś opornik. Także radzę wypróbować jaki zniweluje Ci to "przesterowanie"...
Witam, Proszę o sprawdzenie projektowanego przeze mnie efektu gitarowego typu Booster/EQ/Buffer. http://obrazki.elektroda.pl/9707953200_1... Postanowiłem wykonać układ jak wyżej zapożyczając schemat części regulacji barwy tonów od pewnej firmy znanej pod nazwą Fender :P Układ składa się ze wzmacniacza w konfiguracji wspólnego emitera,...
Wprowadziłem małe poprawki i mam na wyjściu z regulacji BIASU -46 volt do -50 volt .
Z posiadanej przeze mnie wiedzy wynika, że szumy w układach akustycznych pochodzą z układów wzmacniających i rezystorów. Więc tranzystory i układy scalone (lampy) wprowadzają je najwięcej a póżniej rezystory. Kondensatory (głównie ceramiczne) mogą czasami wprowadzać trzaski a kondensatory elektrolityczne tzw. przydżwięk sieciowy (brum). Żródłem tego...
Kolego, mrysiu! Zaprzyjaźnij się z prawem Oma - I=U/R. Przy użyciu potencjometra 100Om prąd będzie I = 6.3V / 100Om = 0.063A( zaokrąglono ). Przy tym prądzie moc złoży P = UxI = 6.3V x 0.063A = 0.4W. Dla gwarancji wykorzystamy 1W . Przy użyciu 2 rezystorów po 100Om prąd i odpowiednio moс zmaleją do 2 razy .Użycie potencjometra ma przewagę - możliwość...
co do pomiarow - dzieki za rady :) jak juz bedzie w "nowej wersji" to bede sie bawił w pomiary i regulacje, chwilowo tylko sprobuje odpalic. Niestety nie ma on zadnych odczepow :(
Przedstawiam konstrukcję diy wzmacniacza lampowego z regulacją barwy dźwięku i okiem magicznym. Użyte lampy to:- PCL86 (końcówka mocy) - ECC83 (przedwzmacniacz z regulacją barwy dźwięku) - EM84 (wskaźnik wysterowania) Jak widać cała konstrukcja opiera się na łatwo dostępnych podzespołach, które można znaleźć prawie każdym starym odbiorniku radiowym...
Bo schemat #1 to wzmacniacz słuchawkowy na PCL86. Wujek dobra rada: te PCB to produkt do kupienia w sklepie (także wysyłkowym) AVT, jak przed świętami były wyprzedaże (naprawdę konkretne) po kilka PLN/sztuka kupiłem tę i podobne ,,lampowe'' płytki drukowane. W tej na ECL/PCL86 ,,słuchawkowej'' wystarczy przeciąć kilka, i polutować inaczej też kilka...
Heh, czyli jednak jest jakiś błąd w tym schemacie. U mnie jak ściszę wszystko to jest tak jakbym mute dał. regulacje barwy też mam porządną :) ale to już inna bajka. Pozdrowienia Airnox
Dzięki za odp. Dotarłem już do problemu z jarzeniem lamp:) świecą i grzeją aż miło:) napięcie żarzenia jak ta lala 6,3 V. Przede mną jeszcze regulacja. Czy to "normalne", że przed regulacją jeszcze niczego nie słychać w głośniku po podłączeniu?
Wydaje się (ze zdięcia) że to monofoniczny wzmacniacz klasy AB z końcówką na 2 x PCL86. Widać osobną regulację dla basu i sopranu oraz wzmocnienia. Jako wzmacniacz napięciowy użyto jakiejś ECC.
Tak sobie pomyślałem może najpierw wezmę się za budowę konkretnego przedwzmacniacza do mojego gramofonu z regulacją barwy tonu i głosu. Co panowie na to? Jeśli wstawię przedwzmacniacz lampowy do wzmacniacza z dzisiejszych czasów.
Głupie pytanie, ale jak przez żarówkę? Żarówkę 60-100W wepnij szeregowo na przykład w taki sposób: gniazdko sieciowe>żarówka>radio Więcej w tym filmiku 24.30 minuta https://www.youtube.com/watch?v=FkDmtMSC... - jeśli żarówka świeci mocno to znaczy że układ pobiera duży prąd, masz zwarcie, coś jest nie tak, lepiej od razu odłączyć zasilanie, - jeśli...
Spadek mocy dzięki układom z transformatora i opornika jest bardzo duży i wynosi od kilku do kilkadziesiąt procent ,w praktyce to wygląda że moc oddana przez wzmacniacz 100W zostaje zredukowana przez tłumik do 10W ,można wtedy podpiąć kolumnę mniejszej mocy bez obaw o jej wytrzymałość . Może się czepiam ale zawsze myślałem, że do tego celu służy potencjometr...
Witam ! Mnie sie podoba , jeżeli układ elektroniczny jest tak dobrze zaprojektowany jak chasiss to gratuluję ! Coś pięknego! A temperaturą sie nie martw , dodaj po wiatraczku na każdą lampę a tyłu obudowy ( po takim komputerowym z zasilacza ) i nawierć otwory we właściwych miejscach - powinno zagrać. Poza tym proponuje zrobić regulowany " bias " bo...
Dodam tylko, że ujemne napięcie polaryzacji stałej siatek sterujących lamp mocy nie powinno być mierzone bezpośrednio na cokole lampy. Ze względu na znaczne wartości oporników bocznikujących miernik (w przypadku tego wzmacniacza jest to ok. 270kΩ), pomiar jest obarczony znacznym błędem zależnym od oporności wejściowej przyrządu. Pomiar należy wykonać...
wzmacniacz do gitary powinien być lampowy. Jeśli do grania w domciu to 1 do 5W starczy. Głośnik najlepiej gitarowy.
Świetna konstrukcja! Niema co krytykować! Chyba po raz pierwszy napiszę: 10/10 :D A nie myślałeś o cyfrowym sterowaniu tym kolosem (selektor, regulacja głośności, wyświetlacz)? I dołączam się do prośby o szczegóły techniczne.
Wpięcie sygnału z takiego poda przed korektor ? Nie lepiej bezpośrednio na wejście PA. Jak dla mnie ten korektor będzie miał negatywny wpływ na sygnał z poda. Już lepiej wykonać porządną pętlę efektów z regulacją sygnału send i return pomiędzy EQ a PA. Wtedy można wpiąć POD-a i regulować jego sygnał ( na return) albo stombox-a wtedy masz regulację na...
Wita Zrobiłem słuchawkowy raczej wzmacniacz na ECL82 z regulacją barwy tonu na sprzęganiu zwrotnym, chciałbym do tego dodać regulacje poziomu basu, można coś dobrego dodać, co podbije bas? Jeśli ktoś może udzielić mi pomocy to bardzo proszę i dziękuje z góry, mile widziany schemat;) Pozdrawiam Zobacz schemat wzmacniacza lampowego odbiornika telewizyjnego...
Skoro znalazłeś to radio na złomie, to najpierw trzeba zrobić generalny przegląd całości. Brak reakcji na regulację głośności i przełącznik zakresów może świadczyć o niedziałaniu stopnia końcowego. Podmiana lamy EL84 na inną to tak na początek. Można by się pokusić o sprawdzenie części radiowej podłączając sygnał wchodzący na potencjometr do innego...
TG70 mają na ogół marną betę. Dlatego jeżeli chce się uzyskać z nich większą moc - jako parę komplementarną do ich sterowania lepiej byłoby użyć mocniejszych BC211/313 a w razie ich braku - plastikowych BC337/327. Niezależnie od powyższego w stopniu napięciowym nieco lepiej wypadnie tranzystor pnp (BC177, BC557), z uwagi na to że z tranzystorem NPN...
Ale pytasz o prąd anodowy lamp w ramach tego samego kanału? Jeśli tak to ma być równy, bo to jest właśnie ta regulacja "bias balance". Chodzi o to żeby prądy anodowe obydwu lamp się zniosły wzajemnie i przez tranformator wyjściowy nie płynęła niepotrzebnie składowa stała tego prądu. Gdyby nie było tej regulacji to miałbyś równe napięcie ujemne na wszystkich...
Nie ma mozliwosci regulacji- plaska charakterystyka. Jutro podlacze CD bezposrednio do lampy, zobacze co bedzie.
Jaka jest rezystancja potencjometru regulacji głośności?. Przy odłączonym od wzmacniacza źródle sygnału wejście wzmacniacza jest otwarte i przy zbliżeniu się do potencjometra ręki na wejście postępuje sygnał wszystkich zewnętrznych przeszkód przez pojemność między ręką i wejściem wzmacniacza . Ta pojemność, to znaczy i poziom sygnału na wejściu zależą...
Witam odwiedzających. W radiu w/w wszystko niby działa, ale nie tak jakby należało oczekiwać. Mam inne radio lampowe (teoretycznie słabsze) , które gra o wiele lepiej. Ma więcej wysokich , ładny bas, czysto w tonach średnich. Chciałbym we własnym zakresie sprawdzić co może być tego przyczyną. Proszę o radę od czego zacząć. Na razie przeczyściłem potencjometry...
1. Dodanie wskaźnika wysterowania jest dziecinnie łatwe, to tylko parę elementów. 2. Do sterowania wskaźnika nie potrzeba dodatkowej lampy, na anodzie pentody jest amplitudy aż zanadto, trzeba i tak zastosować dzielnik. 3. Może być osobna trioda i osobna pentoda, ale wtedy bym raczej zastosował podwójną triodę ECC83, a jako osobną pentodę EL84. W takiej...
Szkoda, że nie dałeś schematu ani zdjęć elektroniki ... Jak zrealizowałeś regulację barwy ? Może udało by się zapodać próbkę brzmienia ? Z zewnątrz pudełko jak pudełko ...
Gitara basowa ma szersze pasmo od zwykłej gitary. Pasma korektorów we wzmacniaczach do basu wcale nie są takie wąskie - 10 pasm to mniej więcej jeden filtr na oktawę. Propozycja montowania equalizera w takim prostym układzie jak fender to nieporozumienie, zamiast jednej lampki preampu trzeba zastosować co najmniej jeszcze jedną jako wtórnik/tłumik do...
Zwarcie punktów 30 i 34 pozbawi wzmacniacz regulacji barwy tonów. Ponadto trzeba pamiętać, że regulator wnosi stosunkowo duże tłumienie sygnału m.cz. stąd jego pominięcie spowoduje wzrost czułości wzmacniacza co może okazać się szkodliwym dla jego pracy. Mimo wszystko zachęcam do pozostawienia regulatora w części płynnej regulacji, czyli połączyć p.30...
Fajny projekt i szacun za ASM :-) Kiedyś przechodziłem etap budowy wzmacniaczy i też zamarzył mi się podobny projekt z wyświetlaczem na i2c obsługiwany przez MAX6953, do regulacji głośności PGA*11 i selektor na przekaźnikach, ale jako że miał to być "wzmacniacz lampowy" to zrezygnowałem z tego -ze względu na "purytańskie" podejście do takich wzmacniaczy....
Nie zawsze takie wysokie napięcie! Ja mam konstrukcję na ECC83 (2 preampy mikrofonowe i 1 do regulacji tonów) i wzmacniacz słuchawkowy na ECL86- i gra dobrze przy Ua=45V!
włączanie wzmacniacza lampowego naprawa wzmacniacza lampowego uziemienie wzmacniacza lampowego
kalibracja belki tensometrycznej czerwona kreska instrukcja centrali paradox
Odczyt danych z ciepłomierza Sensonic II - jak to zrobić? MAN TGL - Kontrolki ABS i ESP nie gasną: przyczyny i diagnostyka