Te dwa rezystory co poprzednio wylutowałem wsadzić z powrotem na miejsce? Jak najbardziej (mam nadzieję że po tym "zabiegu" z potencjometrem, w tym miejscu, transoptor nie uległ uszkodzeniu). :!: Zdejmij ten klej (zaznaczone czerwoną ramką), może łatwiej będzie wskazać którego rezystora wartość należy skorygować.
Na niej rezystor r12 ma oznaczenie 330, a r1 jest nieczytelny. Z tego co widać na spalonych r12 ma napis R330 albo 530 Zdecyduj się 330 czy R330 , bo to bardzo duża różnica. Nie jest 530 (nie pasuje do szeregu wartości). Na zdjęciu widać, że R12 = 330 czyli =33Ω
Dobrze myślałeś, ale to był pewnie impulsowy stabilizator napięcia. Tutaj należałoby przewinąć uzwojenie wtórne w transformatorze, dać proporcjonalnie do zmniejszenia napięcia mniej zwojów, ale o również proporcjonalnie większym przekroju. Poza tym zwiększyć pojemność kondensatora elektrolitycznego na wyjściu i wymienić diodę prostowniczą po wtórnej...
Setka. Coś Kolega słabo szuka :) :arrow: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtop...
To nie jest rezystor bezpiecznikowy. . Wraz ze wzrostem prądu tranzystora wzrasta spadek napięcia na nim , które jest używane do obwodu ochrony przed przeciążeniem.
Dzień dobry. Proszę o podanie wartości rezystora. Prawdopodobnie jest to rezystor bezpiecznikowy. Wmontowany jest w zasilaczu impulsowym na plusie mostka Gretza i Kondensatorem 150uF/450V. Dziękuje.
Jak kolega napisał, rezystor i równolegle do niego woltomierz i gotowe. Żarówka na zimno ma niską oporność i przy zasilaczach impulsowych może powodować cykliczne wyłączanie się zasilacza, co może doprowadzić do błędnych wniosków.
A układ scalony (sterownik przetwornicy?) nad wskazanym kondensatorem nie jest też przypadkiem usmażony? Wygląda mi to na szerszą usterkę. Skąd wiesz, że to tylko rezystor i kondensator, wykonałeś pomiary? W układach zasilaczy impulsowych usmażenie rezystorów to nie jedyna usterka i z czegoś ona wynika.
Witam. Gdybyś dał zdjęcie z drugiej strony płytki, było by widać do czego są podłączone te rezystory. PozdrawiaM.
IC5 - LNK364PN zasilacz impulsowy. Sprawdź również rezystor R50.
Zasilacz nie wyrabia z prądem rozruchowym, włącz w szereg rezystor na czas rozruchu.
Patrząc przez analogię na zasilacze ATX komputerowe należałoby przeciąć ścieżkę która łączy zacisk ~ mostka Gretza z rezystorami R103 i R104.
Prosze sprawdzic na wtyczce do gniazda CN1 czy PIN -12V nie ma przypadkiem zwarcia do masy. Uszkodzenie rezystora RB3 nie powstalo bez przyczyny. Czy zasilacz pracuje poprawnie ( na CN! jest obecne napiecie +5V ) ? Bezpiecznik F1 - sparawny ? Czy kolega zna zasade dzialania zasilaczy impulsowych ?
Jest w zasilaczu impulsowym, po stronie pierwotnej Taki rezystor to jest zastosowany jako bezpiecznikowy albo w układzie snubbera (gasika) wraz z diodą i kondensatorem. (at)madamsz1 Jeżeli kolory pasków się zgadzają to będzie to taki: [url=https://www.tme.eu/pl/details/knpa3... (at)gumisie Czyli KNPA3WJ0680AA9...
...moim zdaniem ten zasilacz nie posiada transoptora bo nigdzie go nie znalazłem... A jaki element o 6-ciu końcówkach jest pod transformatorem? Jeśli uszkodzone były diody w mostku, tranzystor kluczujący oraz 2 pozostałe, to ja obowiązkowo sprawdziłbym dokładnie wszystkie diody (wylutować) oraz rezystory o niskiej wartości.
Gdy dasz w dzielniku dwa identyczne rezystory, to uzyskasz 5V. Dzielnik to te dwa rezystory najniżej na zdjęciu.
Linii 5V nie trzeba usuwać, wystarczy że zasilacz będzie stabilizował drugą linię. No chyba że ograniczeniem jest minimalne wypełnienie kontrolera. Rezystory R823,824,825,897 odpowiadają za wartość napięcia, chciałem to przeanalizować, ale R897 o wartości 1k jest bez sensu (EDIT pisałem post zanim naniosłeś na schemat informacje że go nie ma), może...
Witam. Tak, to będą te rezystory. Separacja transoptorem. Pzdr.
Coś musiało spowodować uszkodzenie zasilacza oraz rezystora Nie musiało. W przetwornicach impulsowych, bardzo często sam TNY poprzez zwarcie wewnętrzne, powoduje spalenie rezystora bezpiecznikowego.
Co to jest to PT431, sterowana dioda Zenera czy tyrystor? Po pierwsze, jest to niesamowicie znany układ, sama końcówka 431 wystarcza. Po drugie, przeglądarka. Myślę że trzeba skorygować rezystory R20A i R16 ale proszę o wskazówki. Dokładnie, jest to dzielnik napięcia dla diody. Napięcie Zennera = 2,5 * (1 + R20A / R16), więc w Twoim przypadku 2,5 *...
Tak, da się. Obejrzyj jak wygląda układ przy tranzystorach mocy w At i ATX w tym drugim brakuje tylko 2 rezystorów startowych 330k które właśnie powodują samowzbudną pracę przetwornicy gdy nie działa sterownik :)
W pierwszej kolejności to sprawdź właśnie te rezystory startowe oraz elementy w okolicach (kluczy) tranzystorów które były uszkodzone.
jesli piszemy o 8-nogowym UC3844 to nozka 7 stanowi jego wejscie zasilajace. Dla UC3844 min. napiecie dla jego wystartowania to ok. 16V, pozniej podczas pracy nie moze spasc ponizej ok. 10V. Sprawdz rezystor miedzy nogą 7 a (+) kondensatora filtrujacego wyprostowane napiecie z sieci (na ktorym powinno byc ok. 310..320V). Sprawdz tez niskoomowy rezystor...
Dla tranzystorów IRF460 jakie zastosować rezystory gasikowe?
Zasilacz prądowy a nie rezystory Zasilacz impulsowy 150W 12V 12.5A taki mam zasilacz
Rezystor pomiarowy dla przekładnika prądowego za mostkiem prostowniczym. Dlaczego? Przekładnik prądowy jest źródłem prądowym i Vf na diodach ni wprowadza błędu pomiarowego, gorzej już gdy mostek jest za rezystorem, wtedy błąd pomiarowy jest spory i nieliniowy.
Witam. Mam taki problem chcę uzyskać 7,5V 500mA z 12V 1000mA zasilacza impulsowego, zastosowałem rezystor ceramiczny 5W 10ohm, ale za rezystorem dalej jest 12V. Chodzi mi o ładowanie akumulatora żelowego 6V.
Witam Jeżeli transformator impulsowy jest uszkodzony to można go dać do przewinięcia ale raczej bym sobie osobiście odpuścił naprawę falownika.
Panowie Koledzy Proszę podpowiedzcie, jak w praktyce rozpoznać te rezystory bezpiecznikowe? Przykładowo, mam do naprawienia zasilacz impulsowy (czasem rezystory przepalone, a czasem aż wyparowały!!!), nie mam schematu, na laminacie brak opisu! Wizualnie jak odróżnić rezystor bezpiecznikowy od innych???
Witam Kiedyś w AZ były stosowane transformatory sieciowe mostek prostowniczy i tyle w temacie a teraz w tych chińskich Philipsach wynalazkach z racji cięcia kosztów zastosowano przetwornicę wstaw zasilacz impulsowy 9V 2A będzie działać.
A opornik to wstępne obciążenie. Pamiętaj, że to zasilacz impulsowy. Rezystor ma być.
Rozrysuj sobie schemat czy potencjometr ma jakieś szeregowe rezystory w ścieżce oporowej; co robi odniesienie TL431 ?
Wymień wszystkie elka w zasilaczu impulsowym po stronie pierwotnej i wtórnej POWODZENIA!!!!!
Zwykły wtyczkowy zasilacz 12V/3A Tej mocy zasilacz wtyczkowy, to musi być impulsowy, więc ze stabilizacją.
A jakiej wartości jest ten rezystor?
Spróbuj na próbę zamiast żarówki jako obciążenia zasilacza podłączyć rezystor 4,7Ω - 6,8Ω 25W i Sprawdź, czy tak samo, jak na żarówce pulsuje napięcie.
Że się delikatnie zapytam -co ma brzęczeć "w ledowej żarówce", skoro cały zasilacz tam składa się z rezystora im kondensatora , wpiętych szeregowo za mostkiem prostowniczym? Podobnie w przypadku ładowarki laptopa - to zasilacz impulsowy i "wisi" mu, jakim prądem jest zasilany.
Może nie wystartować. Sterownik (układ scalony zasilacza) startuje jak nie ma napięć po stronie wtórnej trafa i na uzwojeniu trafa, które daje zasilanie na pin nr. 7. Układ do startu zasilany jest przez dwa rezystory połączone szeregowo z głównego elektrolitu na pin nr. 3, później dopiero pojawia się napięcie po prostowaniu na pin nr. 7 układu scalonego.
Witam Rezystor w źródle tranzystora - sprawdzony? Bo nic na ten temat nie piszesz. Wspominasz tylko o wymianie jednego rezystora. PozdrawiaM.
Wymieniłem rezystory i teraz mam 15v zamiast 24v 1,2 zamiast 5v i w ogóle napięcia zaraz za trafo strasznie falują co może być tego przyczyną? Napięcia z przetwornic impulsowych nie mierzy się tuż za transformatorem! Gdzie napięcia które podałeś zostały zmierzone? A ten układ FAN7554 za co odpowiada? Jeśli zadajesz to pytanie to proponuję oddać zasilacz...
Na początek zrób sprzężenie zwrotne tak jak pokazałem. Stabilizacja napięcia od - do + zasilania może doprowadzić do takiej sytuacji że będziesz miał po stronie ujemnej -12V a po dodatniej +18V. Odpada. Aby zmniejszyć tą niesymetrię, podłącz do każdej gałęzi zasilania po rezystorze 150Ω/2W. Porób próby i napisz czy coś pomogło.
Rezystory są bardzo dobrym rozwiązaniem.
Aktualne połączenie TL431 i dzielnika z masą musisz odciąć od minusa kondensatora elektrolitycznego (nienamalowany) i wstawić tam rezystor 0.22Ω (dla ograniczenia ok. 3A). Od punktu łączenia tego rezystora z TL431 i dzielnikiem rezystor 1k do bazy tranzystora NPN małej mocy. Emiter tranzystora do minusa kondensatora elektrolitycznego, kolektor...
Powinna działać po wymianie rezystora o ile to było tylko przeciążenie.
Witam. sprzęt przestał działać , przerwa na rezystorze 120k/0,25W gdzies w okolicy zasilania scalaka UC1842 w zasilacz. imp. Slady grzania się na płycie. Po wymianie mocno grzeje się ww rez, scalak,diody i elektrolity w gałęzi zasilania napędu DVD.Tranzystor mocy jakoś nie .Zasilanie tego sprzętu to 110-220V . Sugestie co do dalszej naprawy mile widziane.
To jak tranzystora nie mogę zmienić to może można połączyć 2 tranzystory ze sobą by dawały lepsze parametry albo dać na wyjściu linii 35V tranzystor mocy npn / pnp w celu zwiększenia prądu wyjściowego. Czy Ty w ogóle czytasz udzielane Ci odpowiedzi? Moc tego zasilacza nie bierze się tylko z mocy zastosowanego tranzystora. Który i tak jest z zapasem...
Potencjometr zasilacza włączony jest jednym końcem do masy przez rezystor, drugim do plusa (przypuszczalnie też przez rezystor). Zwiększenie tego rezystora od plusa albo zmniejszenie tego od masy zwiększy zakres regulacji. Moc maksymalna zasilacza pozostanie bez zmian, ale zmniejszy się prąd.
Nie potrzeba żadnego dodatkowego zasilacza - uzwojenie pomocnicze na ETD34 a do startu rezystor z +320V.
To dam dwa 100uF i jeden 330nF. Nie rozumiesz... Poczytaj najpierw o likwidowaniu zakłóceń zasilaczy impulsowych, a nie zgaduj.
Panowie, Panowie...sporo ,,chińszczyzny" przeszło przez moje ręce i nigdy jeszcze nie spotkałem zasilacza ,,wtyczkowego" bez separacji galwanicznej. Fakt, że jest ona ,,gówniana" :cry: , i nie wiadomo jakie napięcie przebicia by wytrzymała ale jest . I to niezależnie czy jest to transformator sieciowy czy też zasilacz impulsowy. Owszem, zasilacze typu...
Witam! Wszystkie kondensatory, rezystory i cewki stosowane są na wejściu w celu wyeliminowania zakłóceń wytwarzanych przez zasilacz impulsowy. Są na to odpowiednie normy. W zasilaczu z transformatorem sieciowym kondensatory są potrzebne do tłumienia zakłóceń pochodzących z sieci oraz poprawiają tzw. współczynnik mocy (patrz Google). Cześć!
(at)rb401 przepraszam, o tym zapomniałem: LEDY są OK, podczas działania uszkodzonego zasilacza lekko się świecą i migają (na oko może być to 66Hz). Testowałem je na zasilaczu warsztatowym, ale tylko do 31V - delikatnie się świecą. Jest 14 struktur * 3V = 42V. Miałem przetestować zasilacz na sztucznym obciążeniu (rezystor mocy ok 350-400Ohm), ale zrezygnowałem,...
Po co koledze przetwornica DC-DC ? Żeby to jeszcze było step-up/boost, to można by było podnieść napięcie do 13.8V w celu ładowania akumulatora, buck jest zupełnym przeciwieństwem tego co chce kolega uzyskać. Alternatywnie należy tak zmodyfikować zasilacz serwerowy, by napięcie wyjściowe wynosiło nie 12V, a jakieś 13-coś V, co pozwoli na bezpośrednie...
. Czy rezystory jako sztuczne obciążenie są konieczne? Nie nie sa. To nie jest zasilacz o pracy impulsowej.
Woltomierz mierzy zapewne jakieś śmieci generowane przez zasilacz impulsowy. Obciąż wyjście rezystorem i powtórz pomiary.
Rezystor R4 oznaczony jest kodem paskowym następująco: brazowy-niebieski-czarny-srebrny-brązowy... Po odkodowaniu to 1.6Ω tolerancja 1%. Przyznam że moja ładowarka jest również po "przjściach" stąd kolory pasków w wyniku przegrzania są niejednoznaczne. Podpowiem że rezystor R4 jest identyczny z rezystorem R6 wiec możesz mierząc rezystancje tego drugiego...
Witam Tak patrząc po schemacie to ten rezystor 47k nie ma prawa się grzać. Nawet przy podłączeniu między + a - popłynie przez niego prąd poniżej 1mA.A taki prąd napewno go nie zagrzeje.Prędzej pomyłka co do wartości tego rezystora. Pozdrawiam Arturavs
Przy takich mocach diod LED nie stosuje się rezystorów a zasilacze (źródła prądowe) impulsowe.
Naprawa zasilaczy impulsowych do łatwych nie należy, w dodatku panują tam napięcia niebezpieczne dla zdrowia/ życia.. Trzeba bardzo uważać co się robi. Zdało by się standardowo poszukać uszkodzonych elementów pomiar/ wzrokowo. Wszystkie kondensatory łącznie z tymi małymi pojemnościami po stronie pierwotnej? Było ich chyba 3 sztuki + jeden główny na...
Dlaczego kiedy wkładam do kontaktu w listwie zasilajacej wtyczke np. od telewizora to widze czerwona iskre prądu ? Jak włączasz inny odbiornik to zauważalnej iskry nie ma. Łuk występuje zawsze - bo przy każdym odbiorniku załączamy pod napięciem 230V. Kolego intensywna iskra bierze się z tego, że załączamy zasilacz impulsowy. Zasilacz impulsowy ma bezpośrednio...
Witam. Mam problem z zmywarką Bosch SMI58M95EU. Sprzęt jest mojego kolegi. Na płytce uszkodzone są elementy Rezystor 100Ω, zasilacz impulsowy TNY264GN oraz kondensator pomiędzy TNY, a diodą. Wielka prośba o identyfikację tego kondensatora gdyż był czarny i podczas przemywania płytki rozleciał się. zdjęcie zapożyczone z netu. Bardzo proszę o pomoc...
Rezystor ten mam w przepalonym zasilaczu A co to za zasilacz? (impulsowy, z trafem - stabilizowany niestabilizowany ...)
Zakładając cały spadek napięcia na stabilizatorze ciągłym to jest strata 1W na impulsowym nie będzie dużego zysku za to znacznie gorsze parametry (duże tętnienia, szumy, zakłócenia, oraz pogorszenie odpowiedzi na zmiany pobieranego prądu ) Koszt scalaka 1zł i jest dostępny w każdym nawet najgorszym sklepie ;) Nawet nie ma oszczędności na transformatorze,...
Sprawdź jeszcze raz podłączenie rezystora R16 on nie sterują bramką tranzystora tylko przekazuje informację do sterownika przetwornicy o pobieranym przez transformator impulsowy prąd.
bo choć zwykle posiadają diody na wyjściu to poprzez obecność sprzężenia zwrotnego mogą powstać oscylacje i to może spowodować ich uszkodzenie. Że co proszę ? Jak zwykle bzdury. Można łączyć zasilacze impulsowe równolegle bez przeszkód, tylko warto dać na wyjściu każdego z nich faktycznie niewielki rezystor celem wyrównania różnicy napięć wyjściowych...
Bez pomiarów nie rozkminimy tego problemu. Z opisu wynika, że 5W to całkowity pobór mocy tej lampy LED. Sam mostek prostowniczy to strata mocy ok. 0,8W dla prądu 0,69A i ta strata powinna się mieścić w tych 5W. Dla małych mocy do 1÷2W zasilacz w lampie LED to mostek prostowniczy i rezystory ograniczające prąd. Zwykle dla mocy ok. 5W lampy posiadają...
Dla 10n i 50Hz reaktancja wynoki okolo 320k, napiecie skuteczne 230V, szczytowe 325V, czyli z rezystorem 220K spadnie o ponad połowę, a zasilacze impulsowe zwykle działają od 110V albo i mniej. Problem będzie mniejszy, ale nie zniknie.
W rowerze mam akumulator zelowy 5Ah 6V. I chciałbym zrobic tak zeby mozna byłó podłączyć tą latartę bez utraty mocy (rezystory odpadają). Jeśli dysponujesz akumulatorem o napięciu 6V i chcesz nim zasilać urządzenie/żarówkę przewidzianą na zasilanie 4,5V to nie da się tego zrobić inaczej jak właśnie przez stratę mocy - różnica musi być gdzieś i w jakiś...
Witam. Dioda w sterowaniu bramki jest jakimś nieporozumieniem - należy ją zewrzeć. Rezystor R3 - jak najmniejszy (np.33Ω) no i oczywiście mała rezystancja (impedancja) wyjściowa drivera sterującego bramkę MOSFET-a. Pozdrawiam.
Widać że zasilacz jest ze zwrotnym sprzężeniem tak więc można mu zrobić regulację napięcia płynną na potencjometrze. Oczywiście zakres nie będzie powalający. Co do tego przełącznika 6,8V /12V to pamiętaj że sprzężenie jest podpięte na 12V i aby poprawnie działał zasilacz musisz obciążyć gałąź 12V np rezystorem. Pozdrawiam
Jeśli mogę się wtrącić... Do czego służy rezystor R1 na powyższym schemacie?
Na niektórych wersjach tego schematu pojawia się potencjometr zamiast rezystora R1, albo potencjometr w układzie potencjometrycznym i rezystor jak tu http://www.vk2zay.net/article/128 Zmieniając prąd zasilania tranzystorów zmienisz czułość Mam nadzieję że zasilasz z baterii a nie z zasilacza impulsowego.
No zasilanie belki z sufitu idzie a belka wisi na dwóch łańcuchach. Ech... U góry na tym syficie zapewne jest przewód zasilający - zgadza się? Zasilacz można więc umieścić na górze, chociażby taki https://sklep.delta.poznan.pl/zasilacz-i... A czemu tak nie mogę zrobić ? Jak chcesz rezystorem i diodą wyprostować i obniżyć...
To jest typowy zasilacz beztransformatorowy. Rezystor, który uległ przepaleniu, ogranicza prąd impulsowy, czyli w przypadku włączenia w szczycie sinusa. Wtedy reaktancja kondensatora ograniczającego prąd jest minimalna. W normalnej pracy, kiedy na zasilacz podawany jest sinus, impedancją dominującą jest reaktancja pojemnościowa i w takich warunkach...
Oczywiście, że trzeba usunąć to połączenie pamiętając o dolutowaniu rezystora do wyprowadzeń kondensatora, żeby zapobiec asymetrii. To klasyczny zasilacz impulsowy z podwajaczem na wejściu co czyni konstrukcję uniwersalną. Np. zasilacze komputerowe posiadały przełącznik 115/230V włączony dokładnie w to miejsce przecięcia, o którym wspominali poprzednicy....
-> kociątko Dwie drobne uwagi: 1. Równolegle z P1 powinieneś dać rezystor wymuszający przepływ przez diodę Zenera prądu rzędu 5 mA - przy małym prądzie zenerki są dość niestabilne termicznie. 2. Trafo sterujące do MOSFETów powinno mieć przekładnie 1:1:1 a nie 2:1:1 - w takim wypadku możesz zwiększyć odrobinę rezystory bramkowe.
Niepracujący zasilacz impulsowy jako element mocno nieliniowy, nie zamyka "gładko" obwodu jak typowe uzwojenie transformatora 50Hz, które ma te kilkaset Ohmów rezystancji samego uzwojenia i przypuszczalnie twój wyłącznik nie dostaje minimalnego prądu niezbędnego do zasilenia jego samego, aby mógł załączyć swój element wykonawczy w postaci triaka. Schemat...
Sprzęt jak w temacie. W środku uszkodzony zasilacz impulsowy w taki sposób że nie można odczytać wartości 4 rezystorów smd. Może ktoś dysponuje schematem ? Pomoglo by zdjęcie zasilacza, może ktoś z kolegów ma takie monitory ?
januszx3 Jak już doradzasz nie na temat to doradzaj dobrze: - podłączenie kabla ekranowanego (typowo ok 100pF/m) w większości układów impulsowych zmieni kształt przebiegów, więc po co go podłączać skoro i tak nie można zaobserwować rzeczywistego przebiegu napięcia. - jak podłączysz rezystor 10kΩ do 1,5m kabla ekranowanego (150pF) obetniesz pasmo...
Czy próbowałeś odłączyć obwód z LM358 (odlutować nóżkę diody lub rezystor 13K 1%)? Jak wygląda Uref (14), oraz przebiegi na bramkach 1815? Czy na kondensatorze filtrującym napięcie wyjściowe (1m/16V) jest jakaś składowa zmienna? Oczywiście po obciążeniu zasilacza rezystorem (mocą 10 - 20W).
Rezystory mocy na wyjściach zasilacza impulsowego to po prostu jego "wstępne" obciążenie. Konstrukcja zasilacza impulsowego wymaga aby był on obciążony. W innym wypadku zasilacz impulsowy pracowałby niestabilnie! Prawda ... Rezystory będą się grzać mniej gdy zasilacz zostanie obciążony zewnętrznym odbiornikiem (płyta główna, napędy). Bzdura, że aż...
Czemu D9-D12 nie mają rezystorów? Muszą one być. Reszta jest ok. Jaki najlepiej zasilacz dobrać? Jakiś impulsowy np 12V 2A. Komputerowy też będzie ok ale jest dużo większy a i tak nie wykorzystasz jego mocy.
Wymieniłem elektrolity na 50V, zamiast rezystora przy układzie tl431 dałem potencjometr. Którego rezystora?
Jego rolą jest spalić się w razie powstania zwarcia. Przy mocach ładowarek rzędu 20W, pobierany prąd to ok. 87 mA. Spadek napięcia na takim rezystorze to zatem 87 mV, moc tracona ok. 8 mW. Czyli w normalnej sytuacji nie ma właściwie żadnego wpływu na pracę urządzenia. Natomiast gdy moc tracona przekroczy 250 mW, co odpowiada poborowi prądu rzędu 0,5...
Trochę źle spojrzałem na schemat. Myślałem że dioda prostownicza poprzez rezystor R10 zapewnia zasilanie napięciem stałym. Ale teraz widzę że tam będą impulsy zmienne z transformatora. Zatem to raczej jest przetwornica samowzbudna. A element BD1 to powinny w takim razie być diody. I nawet się znalazł datasheet diod z cechowaniem BD1: http://www.chenmko.com.tw/en/data/goods/...
Odpowiem sam wszystkie trzy rezystory 49ohm tranzystor to NMOS SPA07N60C3.
Najprymitywniejsze rozwiązanie to szeregowy rezystor. Regulator liniowy był by dosyć prosty (op-amp, MOSFET, kilka rezystorów)ale miał by spore straty mocy, podobnie jak rezystor. Można by zbudować przetwornicę impulsową ze stabilizacją prądu albo dobudować układ stabilizacji prądu do zasilacza impulsowego który jest w układzie.
Nie uruchomił się po prostu. Napięcia na końcówkach brak, jest więc problem z zasilaczem impulsowym. Wymieniłem rezystory w zasilaczu i nadal nie działa. Grzeją się bardzo mocno termistor TH3 i kondensator C49.Może ktoś z Was wie czym to może być spowodowane. Wciąż szukam co się jeszcze mogło uszkodzić. W jaki sposób miernikiem mogę sprawdzić FET1?...
Żarówki zmieniają rezystancję podczas świecenia, wiec obciążenie będzie zmieniało wartość. Jeżeli tym sposobem, to rezystory.
Witam, wszystko dobrze, tylko pamietaj ze transformator musi dawac 2x wiekszy prad, lampa wymaga 13V/300mA wiec twoj transformator musi dawac minimum 6.3V 600mA a nawet z lekkim zapasem, co do diod to jak masz zastosuj diody schottky'a bedzie nizszy spadek napiecia. Pozdrawiam Nawet nie z lekkim a większym. Dla prostowników przyjmuje się 60%. Jeszcze...
Są rożne zasilacze, niektóre nie powinno się w ogóle używać i w tych drugich to jak najbardziej bezpiecznik musi być o ile takowego nie ma np. w postaci przewężonej ścieżki czy rezystora.
Zasilasz transoptor poprzez Kondensator, w szereg z kondensatorem powinien być jeszcze rezystor 1-2 k/0,5W, który ograniczy prąd kondensatora.
Każdy stabilizator ma określony minimalny prąd przy którym poprawnie pracuje Również impulsowy :) Podczas normalnej pracy będzie nieobciążony, bo zasilacz impulsowy dając 13 V przejmie całe obciążenie? Jeśli odpowiednio dasz diody i tak dobierzesz napięcia, aby z impulsowego było większe napięcie, to nie będzie problemów. Sprawdź sobie w DS zasilacza...
Zobacz tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_i... i tu: https://www.electronics-tutorials.ws/con... Dodano po 6 1. Filtr sieciowy zazwyczaj składa się z cewek oraz kondensatorów, sam sens filtrów takich filtrów (inna nazwa EMI) to eliminacja (minimalizacja) zakłóceń emitowanych do sieci. Czyli krótko mówiąc, żeby...
Pomiar wyjść zasilacza impulsowego omomierzem jest bez sensu - chociażby dlatego, że zwykle jest tam kondensator elektrolityczny. Bez znajomości konkretnego modelu zasilacza nikt Ci nie odpowie na pytanie co to za rezystor; nawet jeśli podasz model to mało prawdopodobne że dostaniesz odpowiedź - chyba, że ktoś dysponuje schematem albo ma dokładnie taki...
Nikt nie mówi, że się opłaca, zwłaszcza, że cały układ wygląda bardzo ubogo. Ale ktoś może przy okazji trochę się nauczyć, na temat budowy takich urządzeń. Czy zasilacz impulsowy jest odpowiedni do frezarki itd.
Kupię kilka różnych komponentów i zmierzę napięcie multietrem - dla pewności Po co, to się da wyliczyć 24kOm i 56kOm dadzą dzielnik który z 5V zrobi 3,5V, te same rezystory ze wzmacniaczem operacyjnym w układzie wzmacniacza nieodwracającego pozwolą z 3,5V zrobić 5V kalkulator dzielników https://www.ti.com/download/kbase/volt/v... Znalazłeś...
Nie. Spróbuj podłączyć przez rezystor kilkanaście omów, a jak silnik się "rozkręci" to zewrzyj rezystor. Rezystor najlepiej drutowy kilka/kilkanaście W.
Jeżeli problem jest przy rozruchu i podłączaniu urządzeń to sprawa jest prosta. Ładowarki USB to stabilizatory impulsowe. Syfią i to słychać. Rozruch to pracujący silnik prądu stałego. Iskrzy komutator i masz gotowe zakłócenia. Wiszący kabel zbiera te sygnały a wzmacniacz je po prostu wzmacnia. Najprostsze rozwiązanie ? Obniżenie impedancji wejściowej....
Chyba wszystkie konstrukcje zasilaczy/ładowarek impulsowych małych mocy zbudowane są w oparciu o tą samą ideę a regulacja napięcia wyjściowego odbywa się za pośrednictwem sprzężenia zwrotnego i dzielnika napięcia. Fajne wytłumaczenie i opis zasady działania takiego zasilacza jest na tej Dodano po 36 A [url=https://hackaday.io/project/3469-mo...
zasilacz impulsowy rezystor zasilacz impulsowy wyłącza zasilacz impulsowy stabilizacją
napięcie baterii histereza serwis pozna wzmacniacz tomtom traffic
webasto instrukcja webasto instrukcja
Honda GX 630 – brak iskry, diagnostyka zapłonu, czujnik oleju, cewki, NGK ZFR5F Kawasaki Versys 650 – brak świateł mijania, diagnostyka H7/LED, bezpiecznik, przekaźnik