Czy równolegle z triakiem podłączyłeś odpowiedni układ gaszący?
Wcale nie. No ale jak nie wierzysz bo wiesz lepiej to trudno. Rezystory mogą być w sumie dowolne. Zwykle się daje 330R po stronie triaka. A po stronie diody LED daje się taki żeby uzyskać wymagany prąd tej diody diody. Ten prąd wynosi najczęściej 5, 10 albo 15mA. Trzeba sprawdzić w datasheecie konkretnego optotriaka.
Detektor zera to ten transoptor z lewej, z 2 rezystorami. Możesz użyć popularnego LTV354T https://www.tme.eu/pl/details/ltv-354t/t... . A jak nie chcesz się bawić w płytkę stykową to szukaj na allegro pod takim hasłem: "Moduł 2x SSR Triak Detekcja '0' ARDUINO Duża Moc"
Układ hybrydowy przekaźnik i triak, lub z SSR.
Zrezygnowałem z układów RC przy triakach ze względu na ryzyko migotania tych nieszczęsnych świetlówek przy "rozłączonym" triaku. Warystor rzeczywiście nie powoduje takich problemów - raczej warto :)
Tyrystor to nie triak!
Zabierasz się do problemu od niewłasciwej strony, bo nie da się zrobić PWM na triaku, a do sterowania fazowego trzeba mieć informację o przejściu przez zero.
"Takie coś, aby sterować niskim napięciem a można było podłączyć do obiegu po drugiej stronie 230V" nazywa się "optotriak z wykrywaniem przejścia przez zero połączony z triakiem".
(at)ghost666 Daj spokój z tłumaczeniem takich bzdur. Nie obrażaj się ale arduino do sterowania triakiem to jakaś kpina. W/w projekt i tak się nie sprawdzi bo u nas częstotliwość sieci lata tak, że nawet zegarki nią synchronizowane nie mają prawa bytu.
Możesz zastosować tranzystory MOSFET lub IGBT w połączeniu back-to-back: http://www.irf.com/technical-info/design... Sterowanie bramkami jest nieco utrudnione.
Jakiej mocy jest ta pompa? Optotriakiem możesz sterować urządzenia o bardzo małej mocy, albo dołączasz do niego jeszcze triak i sterujesz urządzeniami każdej mocy. Przekaźnikiem możesz sterować urządzenia różnej mocy, praktycznie się nie grzeje ale styki się zużywają. Przede wszystkim przekaźnik nie może załączać się często bo szybko padnie.
Lepiej izolacja na optotriaku i triak.
Jeśli to ma być napięcie przemienne to PWM odpada, takie rzeczy robi się jako sterowanie fazowe. Potrzebujesz triak oraz optriak na kanał do tego prosty układ wykrywania zera sieci. Resztę robi program gdy wykryje zero załącza triak w odpowiednim momencie, robisz to wszystko razy 8 i gotowe.
Czy próbujesz realizować to przez PWM? Musisz tu zaprząc sterowanie fazowe.
Po wymianie rezystora R1 na 220 ohm (sterowanie z arduino 5V, a oryginalnie w układzie 12V) i wymianie triaka na mocniejszy (tu tylko 2,5kW) układ będzie działał poprawnie jako sterowanie grupowe lub On-OFF
Witam W linku, który podałeś: http://majsterkowo.pl/jak-sterowac-dowol... układ z żarówką 230V nie ściemnia jej, tylko steruje: załącza i wyłącza. Zastosowana opcja ściemniacza diody nie będzie działać z triakiem. Dioda LED sterowana jest sygnałem PWM, wtedy układ działa poprawnie, zaś triak wymaga sterowania...
arduino, sterowanie grzałki triakiem Możesz napisać jaki koszt takiego cuda?
A jakie masz wymagania co do czasu , pradu i napięcia ? Ogólnie to tak zasilacz jest w stanie to zrobić ..np rigol dość tanie zasilacze z opcją sterowania po RS232.. inna opcja to zwykły zasilacz, tranzystor* i jakiś sterownik 555 czy arduino.. *triak
W Twoim przypadku poszukałbym sterowania PWM triakami kontrolowanego z poziomu arduino, schemat Nie powinien być zbyt rozbudowany.
Wymiana triaka nie robi różnicy bo to układ scalony steruje wszystkim. Szczerze mówiąc to nie wiem jakie to jest sterowanie w tym kicie AVT. Po prostu tak strzeliłem że to fazowe. Jak masz detekcję zera i triak sterujący na Arduino, to można napisac program zarówno na sterowanie fazowe jak i grupowe.
A wziął kolega pod uwagę, że po mostku napięcie jest tętniące, czyli z przerwami? Na przebieg 100Hz z mostka nakłada kolega swój przebieg od 100Hz do 2MHz. Jak kolega robi takie fikołki, to jednak lepiej będzie sterować optotriakiem włączanym w zerze i triakiem. Będzie miał kolega gwarancję, że triak włączy się przy narastającym napięciu w sieci i wyłączy...
Jak idzie z tym projektem? Też mam pralkę do odpalenia na arduino.
Czy to 230V to napięcie stałe ? Do sterowania żarówką 230V raczej stosuje się triaka albo tranzystor MOSFET.
Użyj triaka sterowanego z optotriaka
Czy jest możliwe użycie jednego przycisku? Czy w moim przypadku użycie jednego przekaźnika sterującego cewką stycznika jest możliwe? Upewnij się, czy wydajność prądowa wyjścia Arduino jest odpowiednia, by zasilić cewkę przekaźnika. Sam miałem zaproponować coś innego - Do wyjścia arduino podłączasz transoptor, który sam mikrokontroler obciąży prawie...
Arduino powinno sterować optotriakami z detektorem przejścia przez zero a te triakami wykonawczymi. Szukaj tego typu płytki. Możesz też użyć gotowych modułów SSR.
Nie zrozumiałeś. triak ma zastapić MOSFET. Ogólnie to do sterowania prądem przemiennym możesz użyć tylko triaków. Arduino zostaje jako sterownik całości, kontrolujace czas działania i moc. Za pomocą duetu triaka i optotriaka możesz wygodnie sterować żarówkami. A używajac optotriaków z detekcja zera eliminujesz straszliwe zakócenia i zyskujesz możliwość...
Rozumiem, że reszta jest ok, tak? Przy założeniu że każdy triak załącza obciążenie połączone z N, wtedy napięcie na triaku i optotriaku nie przekracza 230V, w przeciwnym przypadku stosuje się triaki na 800V i optotriaki MOC308x które również są na 800V, na 800V dlatego że na pojedynczym elemencie może się pojawić napięcie międzyfazowe które uwzględniając...
Nie chce raczej arduino bo to gabarytowo za duże wyjdzie. Najlepiej, żeby wszystko zbudować w oparciu o smd na małej poręcznej pcb.
https://obrazki.elektroda.pl/1533891300_... Witam. Chciałbym przedstawić moją świąteczną konstrukcje. Pomysł się narodził rok temu gdy zacząłem przygodę z Arduino. Pierw proste programy potem wdrążyłem używanie rejestrów przesuwnych 74HC595. Tak powstał pierwszy program w oparciu o ten zestaw (Arduino + 74HC595) https://filmy.elektroda.pl/76_1544854009...
Problem polega na tym, że w momencie osiągnięcia temperatury 90 stopni wyjście arduino zmienia stan na wysoki wywołując działanie optotriaka i wywala mi korki. Grzałka /Rg/ szeregowo do triaka. Ogólnie zasada działania arduino powinna być odwrotna .
Chciałbym podłączyć el wire inverter do arduino i sterować za pomocą kodu Arduino W jaki sposób ma działać to sterowanie? Włącz / wyłącz? Jeśli tak, to Arduino będzie tu zbędne. nie wiem jak podłączyć triak (tranzystor? nie wiem czy to to samo). Tranzystor i triak to dwa różne elementy. Z jakiego źródła zasilany jest ten inwerter? Jeśli 230V AC, to...
Witam W nocie od MOC3041 prąd diody to 60m To jest prąd max, ja sterowanie tych MOC'ów liczyłem na 15mA i nie zauważyłem przekłamań. Pozdr.
Układów z triakami nie używa się przy prądzie stałym. Narysuj co robiłeś z BUZ11.
Tranzystor wpiąłeś nieprawidłowo, ponato pomieszałeś doprowadzenia do Arduino. Ten tranzystor nie jest tam niezbędny.
O wiele taniej jest wykonać go we własnym zakresie z części dostępnych w handlu krajowym, na przykład: triac wyjściowy BTA40-700B... Tylko czy triak się wyłączy przy prądzie stałym ?
Ogłaszam Urbi et Orbi, że SM oparty na liczniku sLAB Pozytona (1f) działa! Tarcza na liczniku ani drgnie. Na pozytonie są chwilowe odchyły jakieś 20W max. Wkrótce wrzucę dokładny opis. Ogólnie koncepcja opiera się na odczytach przez arduino (RS485) licznika co pół sekundy. Sterowanie mocą grzałki zrobione jest na triaku. Koszt: licznik: około 150zł...
Jest to sterownik silnika 230V naciskasz przycisk i silnik kreci w jedna strone aż mechanizm nacisnie przycisk N.C i go rozewrze. To samo w drugą strone. Do tego jest przełącznik DIP który umożliwia zmiane ustawień pracy itd odczytanie stanów odbywa sie przez układ 4021. Dodatkowo ma to urządzenie wejścia zabezpieczające i sterowanie predkością silnika...
Gratuluję udanego projektu! Mam pytanie. Jaką głównie ma zaletę sterowanie dwoma tyrystorami w mostku 2T2D zamiast przy użyciu jednego triaka?
Za pomocą przekaźnika obrotów nie będziesz mógł kontrolować, musisz mieć moduł na triaku.
No np w takim tranzystorze to nie przeszkadza że prąd sterujący jest stały a sterowany zmienny? Przeszkadza. Tranzystor się zwykle uszkadza przy pierwszej ujemnej połówce napicia sterowanego. Dlatego nie używa się jednego tranzystora ale odpowiedniej pary tranzystorów. Przy czym nie ma sensu składanie tego samemu. Triak czy SSR to są właśnie tak odpowiednio...
spróbuj na inne wyjście arduino podłączyć sterowanie moc3021, w sensie nie pwm tylko zwykłe cyfrowe, między triak a moc3021 daje rezystory 220ohm ale to raczej bez znaczenia.
Pozostaje kwestia synchronizacji konwersji z przejściem przez zero. Po co? Wystarczy próbkować odpowiednio często i wykryć szczyt. Tak będzie w przypadku gdy obciążeniem nie będzie zasilacz impulsowy, świetlówka kompaktowa, obciążenie sterowanie triakiem, itp. Jeśli prąd będzie odkształcony sprawa się komplikuje.
Faktycznie, trochę niezrozumiale... Najlepiej zrobić to tak - ustawiasz przerwanie aktywowane zboczem opadającym. Przerwanie wywołuje funkcje która czeka x ilość mikro sekund (delayMicroseconds()) po czym załącza triaka. Do napięcia którym chcesz sterować podłączasz transoptor który na wyjściu daje stan niski za każdym przejściem sinusoidy przez 0....
Jedna nóżka do przekaźnika, a druga do PE? A skąd. Od jednej nóżki przekaźnika do drugiej. Zobacz sobie pierwszy lepszy schemat podłączania gasika w google (gasik się podłącza tak samo jak warystor, można nawet dać oba na raz). Schemat podłączenia jest zresztą w tym PDFie do którego dałem linka, tylko tam zamiast przekaźników są triaki.
Nie steruje się płynnie napięciem 230 V. Regulację odbiorników na 230 V robi się zupełnie inaczej. żarówki i przystosowane do tego zasilacze LED - przez triaki. Silniki - to zupełnie inna bajka.
Witam! Złożyłem następujący układ, dzięki któremu mogę dowolnym pilotem włączać i wyłączać lampkę pokojową zasilaną z sieci 230V. Schemat wygląda następująco: http://obrazki.elektroda.pl/8515529700_1... Sterowanie triakiem odbywa się poprzez optotriak, który z kolei sterowany jest przez Arduino. Od strony programistycznej rozumiem cały...
Jeżeli napięcie zasilania wynosi 5V a optotriak MOC3062 ma minimalny prąd pewnego działania 10mA to wypada przyjąć nieco większy 12mA czyli rezystor szeregowo z diodą optotriaka powinien mieć rezystancję 5V-1.6V /12mA =283,3R. Najbliższy w typoszeregu jest 270R oraz 300R. Dla obu będzie spełniony warunek przekroczenia 10mA na optotriaku. Można też zrobić...
Każdy przekaźnik steruje się niskim napięciem, inaczej nie miałoby to sensu. Są różne napięcia ale Ty musisz kupić takie na 5V bo właśnie takim napięciem będziesz sterował z Arduino. Nie ma więc sensu wprowadzania trzeciego napięcia. Jednak przekaźniki maja poważną wadę i pułapkę. Może na początek pułapka, poszukaj jak trzeba zabezpieczać Arduino przy...
Witam, poszukuję kompletnego schematu ściemniacza opisanego w linku poniżej. Jest tam co prawda schemat i lista części, ale nie jest to kompletne. Może ktoś to rozpracował już gdzieś :) Zależy mi na tym konkretnym rozwiązaniu, w którym Arduino nie jest cały czas zajęte wykrywaniem przejścia przez zero i sterowaniem triakiem. [url=http://www.esp8266-projects.com/201...
Czy jeśli dowolny zasilacz 5v (impulsowy) połączę minusem do N lub PE to coś się stanie? Owszem, szlag trafi Arduino, a może i Ciebie przy okazji. A PE to Ty zostaw lepiej w spokoju. By wykryć bezpiecznie i przekonwertować napięcie sieci 220VAC na 5 V ( Arduino) stosuje się transoptor, diodę Zenera, rezystor i kondensator. Na wyjściu zaś, także transoptor...
Jakie zarzuty tam były? Sterowanie czasem otwarcia triaka jeśli dobrze pamiętam. Ale jak tak teraz patrzę to detektor przejścia przez 0 załatwia sprawę. To chyba jednak spróbuję zrobić to na arduino
Ja również byłbym zdania, że funkcja PWM nie jest tutaj potrzebna. Projekt ciekawy, ale prościej byłoby użyć przekaźnika/SSR aby przy nadwyżce energii włączył dane urządzenie, a gdy energia nie będzie miała już nadwyżki, wówczas dane urządzenie zostanie wyłączone. PWM jest ciekawe, gdy byśmy chcieli np. zarządzać obrotami silników, ale w przypadku,...
Witam. Jestem młody i dopiero się uczę więc proszę o wyrozumiałość. Planuję zrobić małą stację lutowniczą domowej roboty. Jako grzałkę mam lampę halogenową 500W i mam kilka pytań co do sterowania. Wymagane funkcje: -nastawianie żądanej termperatury oraz prędkości wentylatorów z poziomu klawiatury (0-9, 6 opcjonalnych) -odczyt temperatur na LCD -oczyt...
Ma to być elektromagnes czy może chodzi o przekaźnik ? Przekaźnik można zastąpić po prostu tranzystorem lub triakiem (jeżeli chodzi o załączenie prądu przemiennego). Jeżeli jednak ma to być elektromagnes (dajmy na to do podnoszenia elementów metalowych) to praktycznie dowolny tranzystor dużej mocy się nada. Arduino daje napięcie +5V więc można zastosować...
Moc grzania 1kW zagotuje 0,5 litra wody w czasie około 3 minut (albo nieco dłużej - zależnie od tego, ile ciepła będzie uciekać). Typowy czajnik elektryczny ma grzałkę o mocy 2,2kW - czyli powinien zagotować 0,5 litra wody w 1,4 minuty. Utrzymywanie stałej temperatury wymagałoby częstego włączania/wyłączania grzałki - a włączanie stycznika jest dość...
Niezbyt fortunnie wybrałeś zasilacz. Jest przystosowany do zasilania z regulatora fazowego (ściemniacza opartego o triak) więc wypadało by poszukać takiego ściemniacza ze sterowaniem pwm lub 1-10V np SVB10-1AV 5V - sterowanie sygnałem analogowym 0-5V SVB10-1AV 10V - sterowanie sygnałem analogowym 0-10V lub zbudować taki regulator samodzielnie. Możesz...
Najpierw pomyślałem że pomysł z przekaźnikiem SSR jest genialny. Ale chwile się zastanowiłem, przejrzałem dane jakichś SSR i ... One mają taki parametr jak czas przełączania albo release time. Dla tych które przeglądałem wynosił on 10ms albo 1/2 of load power source cycle + 1 ms max. 10 ms to dokładnie pół okresu sygnału 50Hz. Można się domyślać że...
Potrzebujesz triaka i optotriaka dla izolacji galwanicznej. Szukaj coś takiego: https://starter-kit.nettigo.pl/2017/04/a... Sterownie będzie z dokładnością do 20ms (tyle trwa okres sieci 230VAC.)
Witam, chciałbym zapytać o detekcję zera. Widziałem kilka tematów, lecz w żadnym nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie - może jest zbyt banalne. Realizuję projekt sterownika do kotła zaciernego z uzyciem Arduino. Program jest gotowy, ekran dotykowy też - czas na realizacje algorytmu i elektronikę. Uzywał będę gotowego kotła z grzałkami - wyrzucam...
Witam, wydaje się, że oba układy są identyczne z punktu widzenia zasady działania. Mają detektor przejścia przez zero sieci elektrycznej oraz triak sterowany optotriakiem. Jest to typowy układ do fazowego sterowania obciążeniem podłączonym do sieci elektrycznej. Pozdrawiam
Mata była pewnie sterowana fazowo za pomocą triaka. Z Twojego wcześniejszego schematu wynikałoby, że mikrokontroler był synchronizowany z siecią. Jest to więc potwierdzenie tego faktu. Coś podobnego, jak [url=https://simple-circuit.com/arduino-... ale z triakiem i przy wyższym napięciu. Generalnie cała zabawa do bezpiecznych...
Dlaczego zastosowano tam akurat Bo prościej niż dawać pojedyncze tranzystory? Oraz LTV-847 Być może akurat przekaźnik miał tu zasadne użycie. Np. dla sterowanie napięć stałych. Tyrystor/triak nie działa w układach stałego napięcia, w zmiennych jest natomiast lepszy. Chciałeś sterować obciążeniami zasilanymi z sieci 230V~ więc zaproponowałem najlepsze...
SSR zawiera tyrystory lub triaki i z zasady służy do załączania prądu przemiennego. Do prądu stałego należy użyć tranzystor w roli klucza - opis w dziale dla początkujących, albo przekaźnik i tranzystor nim sterujący. Dobry mosfet będzie miał opór mniejszy niż przekaźnik. Potrzeny ci mosfet typu logic level - otworzy się przy 5V na bramce. Opór kanału...
Na razie na takiej płytce, ale muszę ją poprawić. Pierwsze co sprawdzałem to zasilanie i musiałem wymienić elektrolita na większego, 100nF jest na wejściu i wyjściu ze stabilizatora zaraz przy pinach do arduino. https://obrazki.elektroda.pl/3469844400_... Rozumiem jak bym to zasilał z przetwornicy ale trafo? Docelowo będzie mi to sterowało...
Witam, zrobiłem układ wykrywania przejścia fazy przez zero oparty o CNY17-2, zgodnie z notą katalogową http://www.datasheetcatalog.org/datashee... . (strona 6 prawy dolny róg), zmieniłem tylko rezystor na kolektorze na 500ohm. Odczytuje wartości na serial monitorze i otrzymuję taką sekwencję na wejściu cyfrowym: 0 1 1 0 1 1 0 1 1 0 chcę...
To zależy jakiej mocy żarówkę chcesz sterować. Jeśli niewielką, to wystarczy sam optotriak + rezystor do diody LED (zawartej w optotriaku). Jeżeli większą to optotriak służy do sterowania triakiem mocy na przykład tak: http://obrazki.elektroda.pl/4177665200_1...
Element wykonawczy to STGW39NC60VD sterowany przez HCPL3120 (driver) i mam zagwozdkę bo tranzystor się grzeje vo wg moich teori nie powinno mieć miejsca. Z szybkiego pomiaru wyszło że spadek napięcia między kolektorem a emiterem przy napięciu bramki 17V wyszedł 0,8V co wg nie powinno mieć miejsca dla tranzystora IGBT. Na razie tranzystor dostanie radiator....
Zastąpić przekaźniki...wszystko zależy od tego czym ten przekaźnik ma sterować. Ogólnie można zastąpić tranzystorem gdy chodzi o prąd stały lub triakiem z odpowiednim układem sterowania gdy chodzi o prąd zmienny. Można poszukać też pod hasłem SSR...jest to tzw. przekaźnik półprzewodnikowy (w zasadzie zawierający w sobie jedną z wymienionych wcześniej...
Kolego, mam taki gotowy termostat, i sprzedaję go na allegro, http://allegro.pl/arduino-woltomierz-amp... Wystarczy to i moduł wykonawczy na triaku plus sterowanie wentylatorem. Kupujesz to co w linku, ja dorabiam ci zasilanie i sterowanie za ok 70zł. Potem Ty wkładasz to w obudowę i masz gotowy sterownik.......
Pierwsze pomysły są najlepsze zwykle :) Daj spokój z mosfetami i zasilaczami dla 1,5KW bo to już oznacza, że nie wiesz o czym piszesz. Moc3041 to optiotrak, on nie steruje grzałką bezpośrednio. Dla przykładu przeczytaj: https://starter-kit.nettigo.pl/2017/04/a... To pierwszy lepszy link jaki znalazłem, żebyś przeczytał i zadał...
Z optotriakiem i triakiem jako element wykonawczy to ciekawa opcja pod względem zmniejszenia wymiarów samej PCB, na razie myślę czy sobie poradzę oprogramować to w Arduino IDE a przekaźniki zostaną przynajmniej na tym prototypie.
https://obrazki.elektroda.pl/9206749600_... Do stworzenia termostatu opartego o ESP8266 nakłonił mnie znajomy. Potrzebował urządzenia sterującego grzałką i łatwo zdalnie konfigurowalnego. Zaraz pomyślałem o płytce NodeMCU którą miałem pod ręką... Oprogramowanie nie powstało w języku LUA (co mogłaby sugerować płytka) a w języku C++...
Witam. Buduję układ do regulacji prędkości obrotowej silnika DC 12V ~5A wraz z możliwością zmiany kierunku obrotów silnika. Podczas tworzenia schematu części wykonawczej zrodziło mi się kilka pytań z którymi potrzebuję pomocy. Docelowo całością chcę sterować z STM32L.. ale w celach prototypowych na razie używam Arduino. Początkowo w celu sterowania...
Oj bracie spadłeś mi z nieba z tym Home Assistant! U mnie ten moduł ma reagować na wł/wył światła [LDR & ADC] i zmieniać wypełnienie PWM do sterowania wentylatora. Wszystkie "graty" są poskładane, kawałki kodu w LUA też jakoś ogarnąłem, tylko nie bardzo mam czas złożyć to w całość i wcisnąć do wentylatora no i bez u-klocka, pełna autonomia ESP-12E NodeMCU...
Oczywiście, że się mylisz. Pompa jest obciążeniem indukcyjnym. Przy zasilaniu prądem przemiennym, w momencie, gdy odłączenie następuje nie w zerze prądu, tzn. gdy chwilowa wartość płynącego prądu jest większa od zera, energia zgromadzona w polu magnetycznym indukuje wysokie napięcie odkładające się na stykach wyłącznika i powoduje zapalenie łuku elektrycznego...
Czegoś takiego szukałem. Kilka pytań: Jak to się programuje? Arduino, przejściówki czy coś innego? A jakieś prostsze, by można zaprojektować coś? Jestem początkujący. A jakiś układ doświadczalnie sterowany,np. termometr, drucik, potencjometr i triak? Zamiast płynnej regulacji może też być układ stabilnie dający 80 inny dający 90 i dający 100? Wiem,...
Nie piszesz jaki mikrokotroler, więc nie da się potwierdzić ile może. Detekcja przejścia przez zero jest w optotriakach, w samych triakach już nie i ogólnie to ją chcesz, żeby nie robić śmietniku w sieci. Odpowiedź zależy też od tego czy chcesz to sam składać (lutować) na płytce, czy celujesz w "moduły arduino". Ogólnie możesz użyć optotriaków (i triaków...
Mechanizm rozumiem, ale nie widzę jak dynamicznie na tej podstawie włączać grzałkę. Jeśli chciałbyś żeby w wyniku szybkiej reakcji ADE proces obliczeń odbywał się w czasie jednego okresu AC to może i to by grało, ale jeśli obciążenie będzie się włączało na dłuższy czas to nie dojdzie do stabilizacji i SM nie będzie działał. Program byłby prosty. Szczególnie...
Dziękuję za propozycję :-). Dla mnie projekt w KiCadzie to też nie problem, problemem jest co najwyżej czas (dlatego zapytałem, czy ktoś już tego nie robił). Jeśli masz w planach przerysowanie różnych odmian Arduino do formatu KiCad, to podziel się proszę efektami :-) Szkoda, że płytek i shieldów do Arduino nie ma w oficjalnym repo, mówi się trudno...
Tu akurat mój błąd zapomniałem zmienić wartości na schemacie w faktycznym układzie jest tam rezystor 100 ohm i bez problemu te 50mA załącza opto . Dodano po 55 Po wyżej wymienionych poradach zmieniło się jedynie to że na jednej z nóg triaka pojawiło się 0 v zamiast 230 nawet zamieniłem rezystor R3 na 70ohm jutro spróbuję jeszcze wymienić triaka bo może...
Zainspirowany m. in. tym wątkiem również postanowiłem pobawić się w grzanie wody :) U mnie wygląda to tak: instalacja off grid, falownik Powmr 6,2kW, na dachu na razie 2,4 kWp (planuję dołożyć parę paneli), baterii brak. Przed i za falownikiem mam liczniki. Wybrałem Pafal, który miga 6400 razy na kWh. Niestety model dostępny tanio na allegro nie ma...
Witam wszystkich, jest na forum wielu wspaniałych fachowców i chciałbym aby ktoś pomógł mi wykonać układ jak w temacie. Bardzo dużo posiadaczy instalacji fotowoltaicznych mają problem ze zbyt wysokim napięciem sieci AC. Są dostępne różne rozwiązania zwiększenia autokomsumpcji w czasie największej produkcji aby obniżyć napięcie sieci, rozwiązania mniej...
Tak myśląc o tym co napisałeś to całkiem możliwe jest umieszczenie amperomierza przed falownikiem na czujniku halla. Amperomierz by sterował przekaźnikiem włączając grzałkę w obieg. Jak to rozumiem po wykryciu przez amperomierz poboru prądu z sieci przez falownik (tutaj jakiś wyznaczony próg w A) odłączał by grzałkę od falownika. Testowałem takie rozwiązanie,...
Witam !! Zgadzam się z kolegą "stkop". Można też układy wykonawcze wykonać na transoptronach i triakach , nie wiem tylko czy triak się wysteruje przy obciążeniu "Bis -411". Można zastosować sam optotriak większej mocy np.S202S02 . taki jak na rys. http://obrazki.elektroda.pl/3310695300_1... Wtedy z Arduino wysterujesz tylko diodę na nóżkach...
Hm mówisz sterowanie światłami + Wifi. Oczywiście troszkę pracy będzie Cię to kosztowało, dam wskazówki, na alledrogo są fajne układziki gotowe programowalne (LUA/Arduino) z modułem Wifi/GPIO za dobrą cenę "Moduł WIFI ESP8266 NODEmcu V3 lub Arduino ESP12E" . - pozostaje napisać kod który w zależności od wysłanej komendy z poziomu androida (oczywiscie...
Nauka - może być tak jak wybrałeś. :) Sterownik: Ad.1. Gdybym projekt był realizowany bez użycia Arduino, wystarczyłby kwarc 32,768kHz (tzw zegarkowy), który zapewnił, by Ci porządny czasomierz na pinach bez straty pinów. Z Arduino będziesz musiał dokupić moduł zegara + 2 piny Arduino. Ad. 2. Należy wybrać czujniki, bo od ich typu zależy, jak je podłączyć...
A po co zawór, nie wystarczy pojemnik z dziurką z którego co kilka sekund kapnie, po wykryciu przerwania wiązki po czasie błyskasz flashem i nawet połączenie z aparatem nie potrzebne bo ustawiasz długi czas otwarcia migawki a czas naświetlania zależy od błysku który jest bardzo krótki. Jeśli chcesz ten elektrozawór to te stosowane w pralkach mają najczęściej...
czym zastąpić owe przekaźniki Transoptorami plus triakami.
dla testów zakupiłem dwukanałowy przekaźnik SSR sterowany stanem wysokim Obwód który załączają styki jest banalny, styki zamykają obwód zasilania diody led. Ten "przekaźnik" to służy do załączania urządzeń pracujących w sieci napięcia zmiennego . Jeżeli na jego "wyjście" podłączysz prąd stały, to tak się może zachowywać. G3MB-202P to zintegrowany układ...
Podłącz optotriak MOC3023 pomiędzy bramkę i katodę tyrystora z szeregowym rezystorem 360 Ω Warunki pracy i sposób użycia nie różnią się od powszechnie stosowanego układu triak-optotriak w obwodach zasilanych z sieci to i schemat taki sam. Z układem mocy(zasilanie samej lampy) dam sobie rade Niby prosta rzecz, ale trzeba pomyśleć o dwóch rzeczach żeby...
AVE... Arduino da radę. Może być potrzebne tylko dorobienie lub zakupienie jakiejś płytki z układami sterującymi tymi elektrozaworami. Jak wszystko sterowane jest napięciem sieciowym, to można kupić płytkę z przekaźnikami lub użyć zestawu triak+optotriak przełączany w zerze... Użycie modułu z ESP32 lub ESP8266 miałoby sens, jakbyś chciał mieć ekspres...
Z dużą przyjemnością natomiast czytam odpowiedź Pana Jana Werbińskiego. Fascynująca jest doza pewności siebie w rozwiązaniu pierwszego z problemów. W swoich poszukiwaniach rówież natrafiłem na rozwiązanie z użyciem triaka i arduino (mają razem kontrolować solary wraz z pompą). Panie Janie w jaki sposób trzebaby to U siebie wykorzystuję do grzania triaki...
Zamiast MOC3063 daj jakiś optotriak do sterowania triakiem. SFH620A jaką ma funkcję w układzie? Rozumiem, że ma przekazywać informację o wartości napięcia na żarówce? Jak dla mnie na wejściu 230 V powinieneś dać mostek graetza + kondensator filtrujący - a dopiero takie napięcie podawać na transoptor. Wtedy na wyjściu transoptora otrzymasz napięcie proporcjonalne...
No i czy ten rezystor zewnętrzny od resetu do zasilania 3,3V w module W5100 to jest potrzebny? Na pewno nie zaszkodzi. Nawet, jak w scalaku (np AVR) jest rezystor podciągający to producent najczęściej zaleca zewnętrzny w środowisku silnych zakłóceń. I to wszystko śmiga jak burza jedynie jest problem z modułem W5100 chociaż teraz już o wiele mniejszy...
(at)pirates21 Takim serwem to zaworu mieszającego nie ruszysz. Sprawdzałeś jak działa taki zawór mieszający? Tylko dedykowany sterownik. Zwykle jego sterowanie wymaga podania fazy na jeden z dwóch przewodów - co odpowiednio otwiera lub zamyka zawór. Można to zrealizować przy pomocy prostego układu optotriak-triak. Znajomość położenia nie jest potrzebna...
Temat widzę że mało żywiołowy. Powiedzcie mi czy dobry jest kierunek mojego myślenia. Planuje poprzez Arduino mierzyć napięcie paneli przez dzielnik napięcia, prąd podawany przez bocznik oraz monitować tym napięcie układu i sterować wypełnieniem aby nie dochodziło do spadku napięcia przykładowo poniżej 115V. Teraz czy można operować wypełnieniem poprzez...
Po pierwsze, UCY7400 to już trochę prehistoria i to straszna. Naprawdę chcesz to tak robić? Mały procek, nie wiem Arduino, PIC cokolwiek. A jeśli chcesz zgłębiać cyfrówkę to układy CPLD Altera/Xilinix albo coś innego. Druga sprawa, regulacja jasności w sieci AC to regulacja kąta zapalenia się triaka, ty masz MOC3042, który załącza w zerze czyli odpada...
Transoptor z podwójną diodą np PC814 zareaguje na dowolną polaryzację. Chociaż używając dwóch zwykłych można wykryć kierunek zamykanie/otwieranie. Większość transoptorów ma na wejściu LED i wymaga odpowiedniego rezystora w szeregu, więc nie ma problemu czy potrzeba 5V czy 500V. Przebieg na silniku może być PWM, albo sterowanie fazowe triaka, taki przebieg...
(at)piach00 Jezeli chcesz otrzymac Naprawde Wysokie Napiecie (100 kV) z takiego induktora, to nie tedy droga. Zapoznaj sie z układem zapłonowym CDI (ładujesz kondensator np 1 µF do napięcia 300 V i rozładowujesz go poprzez pierwotne uzwojenie induktora przez tyrystor). Kluczowanie 12 woltów MOSFETem czy IGBT to półśrodek. Zacznij od najprostszego...
arduino sterowanie triakiem sterowanie silnika triakiem sterowanie triakiem napięciem
podlewać ogród delphi interfejs kalkulator wiatrowy
odkurzacz xiaomi odkurzacz xiaomi
Opis bezpieczników w DAF XF 105: lokalizacja, typy, diagnostyka Uszkodzenie zamrażalnika w lodówce - wyciek gazu