No to co trudnego? Jeżeli dokładnie to przetwornik mostkowy ciśnienia - DRAL, MPX czy co tam jeszcze (np. stare VIGOTORy). Do zasilania mostka stabilizator napięcia lub prądu, a z drugiej przekątnej sygnał na wzmacniacz i co kto lubi - jakaś forma komparatora i triak, albo regulator od P do PID i na końcu sterowanie silnikiem (można nawet wstawić falownik)....
chce sterowac silnik odkurzacza na PWM. nie wiem czy wystarczy mostek + kondensator na 220V?
Spróbuj założyć kondensator przeciwzakłóceniowy który był w oryginale przy silniku. Silnik szeregowy generuje zakłócenia w postaci impulsów napięciowych które są odczytywane przez układ jako sygnał do otwarcia triaka w nieodpowiednim momencie.
Dwa przewody " przelotowe" na L i N, a trzeci z konektorem na aluminiową masę silnika.
Jakie if? Nawet jeśli już zaparł sie na tak idiotyczne rozwiązanie, to switch, case a nie if. Co do stałych założeń, to film "Apoll 13" mi sie przypomina, macie to, to i to, i zrobić z tego to. Dobrze, że nie trzeba sterować silnikiem od odkurzacza.
Proszę podpowiedzieć który z elementów układu elektroniki odpowiada za pracę triaka, regulacje obrotów, mocy silnika? Za regulację mocy silnika odpowiada mikrokontroler na płytce sterowania. miernik podłączony do przewodów wychodzących na silnik, po włączeniu układów pod napięcia 230V zapalają się 3 diody licząc od min. przy tym jest napięcie 29V,...
Chcę zmienić silnik 650W na 1600W Domel na Domel. To są te małe agregaty. Nie wiecie czy sterowanie mocą wytrzyma większy silnik?
Poszukuję takiego elementu ,ale nie mogę znaleźć go w Polsce , czy można go czymś zastąpić ? Jest element na płycie głównej odkurzacza odpowiedzialny za sterowanie silnikiem od koła . Na płycie ma opis :DRV8870 Na elemencie AT4950 https://obrazki.elektroda.pl/9234727000_...
(at)tomecki88 cieszę się że mogłem pomóc i informacje się przydały :) (at)slawex31 najprawdopodobniej R11 jest problemem jeśli chodzi o miganie czerwonej diody, ale i tak, jak już wspominałem wcześniej należało by też posprawdzać tranzystory w układzie ładowania i sterowania silnika.
Witam. Ma ktoś jakiś pomysł na rozwiązanie problemu czym zastąpić uszkodzoną elektronikę w tanich odkurzaczach bezprzewodowych? Chodzi o jakiś modulik BMS wraz z mikro włącznikiem do sterowania silnika.
Ten regulator nie nadaje się do silnika jaki jest w tym okapie. Służy do regulacji obrotów w silnikach komutatorowych jak w wiertarce, odkurzaczu itp.
Wydaje mi się ,że widzę 8 ale być może to B. Obstawiam że to mosfet ponieważ steruje silnikiem szczotki w odkurzaczu Deebot. aktualnie jest zwarty.
Pomiń triak i jeden przewód od zwijacza podłącz do jednego z dwóch zacisków stojana, a przewód od włącznika do drugiego. Musi działać. Btw. Triak jest częścią obwodu regulacji obrotów silnika, sterowanym przez inne elementy np. uP. pzdr
Łączysz przewód ze zwijacza do wyłącznika, od wyłącznika do zacisku silnika, od drugiego zacisku silnika do drugiego przewodu zwijacza. Płytkę sterowania, płytkę triaka przy silniku, resztę instalacji - demontujemy. Odkurzacz będzie chodził na max mocy, podczas włączania będzie impuls prądowy (w niektórych przypadkach, może zadziałać zabezpieczenie...
czy zachodzi potrzeba własnej konstrukcji? Ja bym tu zaszalał i kupił moduł z odkurzacza, który ma fabryczną możliwość włączania [odkurzacza] przy uruchamianiu podłączonego (do wbudowanego w odkurzacz gniazdka) elektronarzędzia. Zamiast silnika, dałbym stycznik połączany tak, by zasilony odcinał zasilanie hydroforu nawadniania (stycznik NC).
Z pewnością nie zrobi różnicy. A jak chcesz to odnajdź na płytce sterownika triak na radiatorze, wpisz jego typ w wyszukiwarkę i zobaczysz, że ma przynajmniej 12 jeśli nie 16A czyli jest zdolny sterować silnikiem o mocy ponad 2000W.
Krótkie pytanie i równie krótka może być odpowiedź: Czy metoda: detekcja zera i wycinanie fragmentu sinusoidy ma sens w sterowaniu prędkością obrotów silnika od nadmuchu w piecu CO? Czytam te posty i głupieje kiedy to ma sens a kiedy nie. W sumie są trzy "rodzaje" odbiorników tak sterowanych: - grzałki - silniki komutatorowe (wiertarki, odkurzacze,...
Odkurzacz Electrolux ZUS3990 Ultrasilencer, PNC 903151404-00 Po włączeniu startuje i po chwili wyłącza się z błędem E3. Co może być przyczyną błędu? Awaria modułu sterującego silnika?
Oczywiście, że możesz taką instalację zmontować. Pamiętaj o jednym, że nie MOŻESZ ciągnąć pod gniazda i szufelkę 230V. Nie wiem jak tam rozwiązane jest sterowanie/załączanie silnika odkurzacza; czy przekaźnik jest na 12 czy na 230V? (bądź inne rozwiązanie). Jeśli to drugie (napięcie),wtedy potrzebujesz dodatkowy przekaźnik 12V do załączenia silnika...
Układ ten dostałem jako zadanie projektowe w szkole, chciałbym nim sterować silnik np od odkurzacza. Najpraktyczniej byłoby zastosować scalak U2008, ale u mnie to raczej nie przejdzie, bo wtedy wszystkie funkcje realizowałby scalak, a ja nie miałbym za dużo pracy :)
Witam. Mam problem z odkurzaczem centralnym Beam SC385EB na wyświetlaczu pojawia się komunikat skontaktuj się z serwisem. Silnik na krótko działa.
hciałem przerobić odkurzacz na automat, który jednocześnie będzie odkurzał i cyklicznie załączał otrząsacz nie przerywając pracy odkurzacza. Błąd w pomyśle - otrząsacz nie zadziała skutecznie gdy będzie załączony silnik odkurzacza, bo podciśnienie skutecznie trzyma placek pyłu na miejscu. Próbowałem zewrzeć po prostu wszystkie przewody razem - silnik...
To zależy od charakteru obciążenia. Jeżeli tylko mają być zasilane z tych gniazd odbiorniki typowo rezystancyjne ( żarówki halogenowe na napięcie sieci, grzejniki małej mocy) można z powodzeniem użyć optotriaków odpowiedniej mocy. Jednak przy zróżnicowanym charakterze obciążeń (silniki el. odkurzacz np, przetwornice -komputer czy telewizor) użyj przekaźników.
Nie napisałeś jak będziesz miał uruchamiany stycznik piły.Jeżeli przez zwykły wyłącznik ,to daj w szereg grzyb bezpieczeństwa,jak również powinny być podłączone styki boczne termików silnika piły i silnika odkurzacza.
Myślałem coś około 1 Khz ale to tylko strzał bo nie wiem jak to obliczyć. Częstotliwość nie jest krytyczna ale jak chcesz sterować MOSFETa bez drivera to raczej nie przekraczał bym pojedynczych kHz. FQP30N06L to jest logic level, FQP50N06 to zwykły MOSFET wymagający co najmniej 7-8V na bramce
co zamierzasz napedzać >>>tym silnikiem ??? tachometr pominiemy resztę uzwojeń należy połączyc w szereg pomijając odczep uzwojenia sterowanie prędkością jak w odkurzaczu (sterownik z odkurzacza ) lewo prawo na przekażnikach
Startuje do tyłu, przez chwilę jedzie, a potem się wyłącza. Po odłączeniu silnika, który "się nie spisuje", drugi układ jezdny jest OK. Potrzebuję schematu, chyba, że ktoś z Kolegów wie co mu może dolegać - poproszę o radę.
Jeżeli jest to silnik komutatorowy to stosujesz klasyczny regulator jak w odkurzaczu a zmianę kierunku wirowania uzyskujesz poprzez zmianę podłączenia szczotek względem uzwojeń stojana.
Proszę o informacji gdzie moge dokupić płytkę z kondensatorami i inymi kolorowymi rurkami do tego odkurzacza? Płytka chyba steruje silnikiem? Proszę również o podanie schematu podłączenia: http://obrazki.elektroda.pl/5871556800_1...
21V na bramce to zwarcie w T22. Tam powinien być sygnał sterujący z procesora. Dodatkowo przy starcie powinien być tam realizowany Soft-start sygnałem PWM z procesora. Sprawny układ sterowania powoli rozpędza silnik w czasie ok 1 sekundy.
Z tego co mi wiadomo, jak zakupisz odkurzacz centralny, to do każdego gniazda ssącego (instalacja z rur 50 mm) podciągamy kabel dwużyłowy i przyłączamy do zacisków, które są w gnieździe. Z chwilą wkładania rury węża ssącego nastąpi zwarcie styków i w efekcie załączenie odkurzacza. Niczego nie trzeba dorabiać. Dodam, że ten kabel służy tylko do jakby...
moze po przerobkach drobnych taki od odkurzacza by zadzialal? pozdrawiam
Witam Mam problem z odkurzaczem marki Kingxxel MWW308S, zakupionym w Bricomarche. W odkurzaczu spalił się silnik po krótkiej pracy. Po wymianie na nowy okazuje się, że coś trafiło na sterowanie odkurzacza. Po pomiarach wszystko sprawne (diody, rezystor, kondensatory i także triak). Pozostaje tylko scalak, na którym nie ma żadnego opisu. Czy ma ktoś...
ale nie wygląda na bardzo skomplikowany Tak jak na odkurzacz? Mikroprocesor, czujnik podciśnienia, czujnik pełnego wora, transduktor prądu silnika... Zacznij od zasilacza, tj. transformatora sieciowego, mostka, stabilizatorów. Triak sterowany jest transoptorem, może i on uszkodził się przy okazji.
Sprawdź element który steruje silnikiem i elementy w okół niego. W innym odkurzaczu był to mosfet. Miał zwarcie. W tym to prawdopodobnie T22.
Odkurzacz marki clatronic. Jeśli chodzi o podłączenie silnika bezpośrednio do sieci bez tego układu sterowania to silnik również działa normalnie tak jak z ukł. sterowania ustawionym na min. lub max.
Też tak może być ,bo silnik jest sterowany triakiem przez układ elektroniczny.
Ze względu na sterowanie, może np. http://czesciagd.pl/silniki-odkurzaczy-c... ...większy kłopot z mocowaniem ;)
Nie pocieszyłeś mnie Układ jest zamontowany w odkurzaczu zelmer i ma sterować prędkością silnika Nie bardzo wiem jak go sprawdzić po prostu urządzenie przestało działać i śmierdzi w okolicy tego układu
Zlecę przygotowanie sterownika do silnika odkurzacza (regulacja mocy) oraz lampy IR (czujnik temperatury + włączanie/wyłączanie zależne od odczytu temperatury). Sterowanie z ekranu dotykowego lub aplikacji Android. Rodzaj ekranu dotykowego bez różnicy.
Witam. Mam potrzebę sterowania obrotami odkurzacza przy pomocy komputera. Jedyny pomysł jaki przychodzi mi na myśl to sterowanie silnikiem krokowym obracającym potencjometr wbudowanego regulatora. Macie jakiś inny pomysł na bardziej bezpośrednie sterowanie? Z góry dzięki za pomoc.
Witam. Jeśli triak jest ten sam co w mocniejszej wersji, to nie ma problemu. Reszta elektroniki nie ma znaczenia. Czyli rozumiem, że elektronika steruje tylko triakiem? Moc silnika nie ma znaczenia?
Dokładnie to samo chciałem powiedzieć. BLDC- niezniszczalny, liniowe charakterystyki momentu obrotowego w funkcji prędkości obrotowej, zużywają się tylko łożyska jeśli są źle zabezpieczone, albo są niskiej jakości. To dopiero technika sterować mikroprocesorem silnik komutatorowy, koń pegazus nawet by zemdlał. Zaskakujące jak można odwrócić kota ogonem,...
Witam Chciałbym wymienić rezystor w prostym układzie na triaku do sterowania silnikiem odkurzacza, jednak jest on na tyle spalony, że nie mam pojęcia jaką rezystancję mógł mieć, drugi rezystor ma 6,8Mohm http://obrazki.elektroda.pl/7776181300_1... http://obrazki.elektroda.pl/2267737500_1... Wg mnie się nie pomyliłem,...
Witam. Jak w temacie, obejrzałem elektronikę baterii. W załączeniu zdjęcia. Zaznaczony na zdjęciu element podający zasilanie na elektroszczotkę. Przewody doprowadzające ok. Szczotka sprawdzona z osobnego zasilania. Co to za element zaznaczony na czerwono przeze mnie? Nie znalazłem nic na jego temat w necie. Jakieś sugestie? Czy ktoś się spotkał z podobnym...
Witam! Odkurzacz nie załącza się. Chcę się dostać do wyłącznika i ewentualnie sprawdzić sterowanie i silnik, ale po odkręceniu widocznych śrubek nie wiem, jak zdjąć osłonę silnika.
Układ jest wyjęty z odkurzacza i nawet na najmniejsze wysterowanie zapewniało duże obroty silnika, odkurzacz nie startował od zera obrotów. po prostu układ reguluje napięcie skuteczne na swoim wyjściu w zakresie 0 do 230V i nic tu nie zmienisz. Gdyby tak było na silniku było by napięcie równe zero i by nie pracował, ten układ na oko(praca odkurzacza)...
Fakt. Szlifierki lub odkurzacze pracują cały czas na wymuszonym chłodzeniu.
Ktoś w PL w końcu poruszył temat tych baterii to może dorzucę swoje dwa grosze: Balanser działa w tej ładowarce ale zastosowano zbyt wysokie wartości oporników balansujących - w datascheet pamiętam że były bodażje 4x niższe, sama bateria jest mózgiem całego odkurzacza- steruje silnikami i wyświetlaczem - taki master a reszta slave po rs232 TTL, mam...
Witam wszystkich . Chciałbym zrobić odkurzacz na pilota. Zakupiłem już silnik 12 V, odkurzacz oraz mały akumulator.Chciałbym was prosić o pomoc w sterowaniu na odległość. Myślałem o zakupie zabawki RC z nadajnikiem i obiornikiem ale ich moc dochodzi do 5V :cry: lub 7,5V. Prosze was o pomoc. Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam wszytkich...
Dobre foto modułu by sie przydało.Tu nikt nie jest wróżbitą i nie zna wszystkich sprzętów na świecie.
http://obrazki.elektroda.pl/3954933000_1... Zawsze chciałem mieć swoją stację lutowniczą, ale takie, które mi się podobały kosztowały (dla mnie przynajmniej) fortunę. Pobawiłem się troszeczkę i wyszło mi coś takiego. Kosztowało mnie to prawie pół roku roboty (oczywiście tylko popołudniami). W pracy mam Xytronic LF 9000, ale jej cena...
Kolego, najprosciej mówiąc to triak steruje obrotam silnika a co za tym idzie, siłą ciągu. Oczywiście możesz go pominać zwierając nużki, albo podłączyć wszystko bez płytki, ale odkurzacz będzie działał z najwyższą siłą ciągu, co nie jest ani wygodne, ani wskazane(łatwo przegrzać silnik) Proponuje poprostu wymienić element na taki jak podali koledzy....
Witam Sprawdź z czego (jak sterowany jest) bta16.
Podaj napięcie prosto na szczotki powinien ruszyć. Jak nie to silnik. Jak ruszy to masz problem w zasilaniu lub sterowaniu.
M1, M2 do silnika L, N to zasilanie
Właśnie w tym cały sęk, że nie zdaje sobie sprawy jakie silniki są potrzebne i jakie akumulatory dlatego poruszyłem ten temat. Zadanie, jak pisałem, to transport, czegokolwiek kolega wcześniej nakreślił podstawy, ogólnie jeżeli nigdy nie miałęś do czynienia z mechaniką i elektyką samochodową to daj sobie spokój z konstrukcją tego pojazdu , szybciej...
Pierwsza sprawa - jaki to silnik? Silniki ze szczotkami (wiertarka, odkurzacz) daje sie sterować zmiana napiecia, egzamin zdaje również sterowanie PWM, które ma wiele wspólnego ze sterowaniem fazowym o którym wspomniałeś. Jednak w przypadku silnika klatkowego - indukcyjnego czynnikiem odpowiedzialnym za prędkość wirowania jest częstotliwość sieci zasilającej...
Witam. Jakie są praktyczne różnice między silnikami asynchronicznymi i synchronicznymi, oprócz prędkości ich wirowania? Czy bez problemu do regulacji ich prędkości mogę zastosować falownik -regulacja częstotliwości sygnału wy? Może można sterować wypełnieniem sygnału wyjściowego? Jaki typ silników jest zazwyczaj stosowany w elektronarzędziach - np....
W odkurzaczu bezprzewodowym wymieniłem wsad z 20 ogniw NiCd na wsad 6S1P LiIon z odpowiednim BMS. Także obniżyłem napęcie ładowarki do 25V. Teraz odkurzacz nie kończy powodzeniem ładowania: przy ładowaniu świeci czerwona dioda, przez długi czas ładowania na przemian mruga czerwona i zielona. Zastosowany na płytce odkurzacza układ Holtek. Silnik sterowany...
Zabezpieczenie termiczne jest w samym silniku. W moim modelu był przypięty opaską zaciskową do uzwojeń zewnętrznych. Od jednej ze szczotek idzie przewód prosto na uzwojenie, a od drugiej przez ten termik. On jest w takiej koszulce jakby foliowej. Ma nawet na oznaczeniu 115°C. W moim odkurzaczu Z8265 pominięcie go nie pomogło. Ja mam problem, że odkurzacz...
Witam! Bezpiecznik termiczny jako element o działaniu jednorazowym wyłączy silnik przy określonej temperaturze uzwojeń stojana (gdyż tylko tam należało by go zamontować). Potem należy go wymienić. Pozostaje do ustalenia przy jakiej temperaturze ma zadziałać i wytrzymałość prądowa (moc silników odkurzaczy 1000 do 1500W). Lepsze były by termostaty bimetaliczne...
Mam odkurzacz warsztatowy Karcher MV 3 P (1.629-885.0). Odkurzacz posiada gniazdo do podłączenia elektronarzędzi, które powinno włączać odsysanie. Obecnie włączenie narzędzia (wiertarka, szlifierka) nie powoduję włączenia silnika odkurzacza. Oczywiście sam odkurzacz działa poprawnie. Za sterowanie odpowiada moduł 6.683-021.0 (załączyłem przykładowe...
Czytałem gdzieś, że palące się mosfety sterujące w tych odkurzaczach to norma gdyż padają silniki od elektroszczotki ... Szkoda, że nie ma informacji czy i na jaki czas jest to skuteczna naprawa. Trochę myślałem o tym i może faktycznie silnik nawet jeżeli pobiera bez obciążenia 200mA a jest zużyty to pod obciążeniem pobiera więcej lub jest na tyle...
Pomierz rezystancje uzwojeń to po pierwsze. Zobaczymy, czy bedzie to silnik szeregowy, czy też równoległy. Co do regulatora, to może zostać użyty bez problemu do tego silnika. Foto naklejki ze schematem beznadziejne, gdzie są szczotki podłączone ? Sprawdź to i opisz. A silnik to raczej od odkurzacza lub suszarki, sądząc po jego znamionowej prędkości...
Potrzebna była rura w której jest sterowanie (włacz/wyłacz , regulacja obrotów silnika) no i filtry na swoim miejscu. Dzięki za pokierowanie do naprawy odkurzacza.
dziś brak czasu ale dorwałem regulator obrotów od odkurzacza przemysłowego. Steruje silnikiem o mocy 2700W. Wydaje mi się że w tym wypadku na spokojnie powinno wystarczyć i na moją grzałkę. Dam ewentualnie większy radiator. Znalazłem też coś takiego za prawie 150 zł z dostawą. https://obrazki.elektroda.pl/3450296900_... Na razie kilka...
Zagadka rozwiązana przy współpracy z autorem wątku kolegą (at)2N3866 ! Szanowny kolego (at)2N3866 , dziękuję bardzo za wymianę pomysłów oraz spostrzeżeń (wiadomości prywatne), które doprowadziły nas do rozwiązania. Zanim zacząłem eksperymentować z przyciskiem oraz potencjometrem, ponownie sprawdziłem (przy pomocy multimetra) moduł zasilania oraz sterowania....
Nie nie... To może być zbyt mała regulacja... Zapomniałem, ze metoda grupowa jest dobra dla elementów o dużej bezwładności. Edit: po obejrzeniu materiałów najbliższy akapit traci sens: Jeśli śmigło jest ciężkie, to można mieć nadzieję że jego pęd będzie "uśredniał ". Można by spróbować, ale dobrych efektów raczej nie będzie. Silnik prądu stałego na...
Zacznij od sprawdzenia włącznika (zewrzyj kable na krótko). Następnie jeżeli odkurzacz ma sterowanie mocą to należy to obejść, podłączając napięcie bezpośrednio do silnika. W ostateczności należy sprawdzić wirnik silnika (szukać przerw w uzwojeniach na komutatorze) oraz szczotki czy nie są nadmiernie zużyte. Powodzenia.
Ja bym podlaczyl regulator z odkurzacza do 230V a do niego transformator. Na wyjściu transformatora drut oporowy. Zaczynając regulację od minimum powinieneś osiągnąć takie położenie potencjometru by drut dobrze ciął styropian. Regulator obrotów silnika odkurzacza to prawdopodobnie regulator fazowy. Czy jesteś pewien, że można nim sterować transformator...
Sterowanie prędkoscią obrotową silnika wentylatora kanałowego z typowym silnikiem indukcyjnym krótkozwartym niejest takie proste ,musi być albo zastosowany małej mocy falownik lub silnik taki musi być wykonany na zmienną liczbę par biegunów i przełaczane musiałyby być poszczególne uzwojenia.A sposób tego przełączania to juz jest osobny temat.Natomiast...
Witam Wbrew temu o czym piszą w reklamach na temat super hiper regulatorów do wszystkiego, nie nadają się one do sterowania silnikiem pytającego. Nie dodam że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, ale w tym przypadku coś w tym jest. Widzę że niewiele osób zauważa że sterowanie odkurzaczem i tym podobnym sprzętem jest zasadniczo różne od szlifierki,...
Witam. W moim przypadku przerywana praca odkurzacza i nie uzyskiwanie przez silnik pełnej mocy spowodowana była nie tylko szczotkami, ale uszkodzeniem wirnika (zużyty komutator). Wymiana szczotek (w oryginalnych szczotkotrzymaczach) nic nie dała - silnik dalej przerywał i nie "rozpędzał" się do pełnej mocy. Niestety nie pamiętam, czy diody na panelu...
Witaj, strasznie długo to trwa z powodu mojej nie wiedzy ale uczę się i następnym razem mam nadzieję że pójdzie to sprawniej i szybciej ale też nic bym nie zrobił bez Twoich wskazówek i rad... Tak jak napisałem wczesniej po przyłożeniu czarnej sondy do minusa niebieskiego kondensatora oraz przyłożeniu czerwonej sondy do plusa kondensatora 100uF/50V...
Za pomocą modułu sterującego prędkością silnika (1800W) w odkurzaczu steruję transformatorem 230/24 250W w prostowniku samochodowym i nigdy nie miałdm żadnych problemów. Fakt, triak w tym wypadku jest około 8 razy większy niz wymagana moc trafa. Może zaistnieć problem lekkiego pływania tego napięcia ale ja w prostowniku nie zauważyłem zamian prądu ładowania....
Witam, Uzbrajam swój warsztat w jakieś podstawowe narzędzia potrzebne elektronikowi - amatorowi. Aktualnie chcę zrobić sobie stolik do termotransferu bazujący na żelazku. Znalazłem w domu jakiejś stare, nieznanej firmy. Urządzenie jest sprawne lecz posiada pewien mankament. Termostat w żelazku jest wykonany w dość dziwny sposób. Kawałki bimetalu odpowiadające...
Dwie elektrody czujnik napełnienia zbiornika gdy woda dotknie do elektrod odkurzacz zostanie wyłączony. Czujnika podciśnienia nigdy tam nie widziałem Może elektronika steruje obciążeniem silnika kiedy otrzepywaczu ma zostać załączony W Starmixie czujnik przepływowy jest zamontowany na płytce elektroniki są wężyki itd
To pewnie będzie coś ze sterowaniem silnikami . Co to za silniki jakieś bezszczotkowe BLEc, czy zwykłe DC . Ile jest do nich przewodów . Przydałoby by się zdjęcie płyty głównej. Pewnie są tam dwa oddzielne układy sterowania silnikami . Więc lokalizacja uszkodzenia może być łatwiejsza, przez pomiary porównawcze na obu układach .
Czy takie podłączenie pod uziemienie (PE) zamiast pod metalowy korpus silnika może powodować uszkodzenie triaka sterującego (ST BTA 600B) silnikiem w taki sposób, że brak regulacji mocy - zazwyczaj przy takim uszkodzeniu silnik kręci się na maksymalnych obrotach ? Pytanie gdze ten kondensator jest włączony? Za regulatorem triakowym? Jesli tak to przy...
Jakoś po 5 latach studiów (w tym 2 na specjalności napędy elektryczne) nie słyszałem o tym aby silnik szczotkowy był sterowany napięciem przemiennym (silnik szczotkowy - silnik prądu stałego) .... Z tego co mi wiadomo to silnik asynchroniczny (klatkowy lub pierścieniowy) zasilany jest napięciem przemiennym i takim można zastosować sterowanie fazowe...
Witam Mam układ sterowania silnikiem komutatorowym uniwersalny (szybkoobrotowy, około 500W od odkurzacza) zbudowany na dwóch tranzystorach IRF740. Sterowanie odbywa się przez PWM ze sterownika. Problem z jakim sie zetknąłem to jaki dobrać czas martwy (przerwa czasowa pomiędzy wyłączeniem jednego tranzystora a załączeniem drugiego) dla tego silnika??...
Witam. Ponieważ nie doczekałem się wsparcia postanowiłem poeksperymentować i wstawiłem diodę zenera 3,3V (bo jak doczytałem procek sterowania prędkością silnika ma zasilanie od 3 do 5,5V) i odkurzacz ożył.Dziękuję moderatorowi ?za drobiazgowość w temacie.Dołączam zdjęcie.
Sterowanie prędkości obrotowej uniwersalnych silników szeregowych komutatorowych w 21 wieku rozwiązuje się w oparciu o triaki a nie tyrystory, co w bardzo dużym stopniu upraszcza układ ( zmniejsza ilość użytych elementów). Wiele odkurzaczy ma gotowe proste takie układy sterowania które najczęściej przeżywają silniki. Próbuj "dorwać" taki używany układ...
Triak sterowany z uP, więc zbyt dużych zmian by to nie wymagało :) Ale może faktycznie zmienili silniki :D
Witam. Wygląda na to, że ten sterownik nie obsłuży tego silnika bez ingerencji w uzwojenie stojana (3 wyprowadzenia). Patrząc na zdjęcie sterownika prawdopodobnie kable (blue) sterują wirnikiem a pozostałe stojanem. Do tego silnika najprościej wykorzystać zwykły regulator na triaku np. ze starego odkurzacza.
Regulację góra dół mozna zrealizować dublując cały układ razem z silnikiem, poprostu kolejne dwie diody ustawić pionowo, połączyć mechanicznie tak by płaszczyzny obrotu były pod k.90 st i po sprawie. Przebicie tranzystorów to jednak spory problem. Jak by te prądy włączające silnik poprzez jakieś diody puscić na przekażniki tak by włączał sie jeden lub...
Przestało działać z dnia na dzień według właściciela odkurzacza. Jak wygląda taki bezpiecznik? Myślę, że na próbę mogę wlutować, nic nie stracę. PS. To załącza silnik szczotki, może się zablokował chwilowo i dlatego spaliło. 1200440
Dwa razy taki magiel robiłem na niekrecenie wałem. Pierwsza usterka to filtr właśnie pz między modułem a silnikiem (jak w starych odkurzaczach zelmer). Druga to wymiana MKP.
Panowie, nie ma o co się kłócić. Zastanawiam się jeszcze nad prądem rozruchu silnika. Może w tym momencie uwala triaka? Taki silnik o mocy 1,6kW może mieć w rozruchu chyba dosyć duży prąd? Rozebrałem stary odkurzacz ze sterowaniem elektronicznym. Silnik jest tu 1200W i sterowane jest to triakiem BTA12-600. Nie ma tutaj warystora ale jest kondensator...
Sprawdzałam u sąsiada i u niego działa bez problemu, także chyba faktycznie problem może być w moich bezpiecznikach. ...więc już wiesz że trzeba wezwać elektryka. Pozdrawiam. Żeby tak prosto nie było to wyłączniki nadprądowe mają pewien rozrzut parametrów i to spory. Przy charakterystyce B człon zwarciowy ma minimalny prąd zadziała od 3 do 5 krotnosci...
Może Lord napisze coś więcej? Typowy silnik od odkurzacza Karcher, uzwojenia stojana w szeregu do szczotek...
https://www.youtube.com/watch?v=rGONeNE7... Tutaj masz jak sprawdzić Triak. A tak na marginesie triak sam się nie włączy steruje nim ta płytka na której jest na 100% uszkodzenie,albo przerwę ma jakiś rezystor albo pusty kondensator.
No i nie jestem przekonany czy fazowe sterowanie silnika AC to dobry pomysł. Jest powszechnie stosowane w odkurzaczach i innych urządzeniach zapewniających dobry ciąg chłodzący uzwojenia. Tym niemniej straty cieplne są duże. Osobiście zastosowałem w jednym z projektów do regulacji podciśnienia w kapsule.
Witam, Mam taką sytuację i nie wiem, jak to ugryźć... Jest sobie MOSFET IRF53306 i bramka jest podłączona przez rezystor 10 kΩ do +30 V, a tranzystor BC337 ściąga go do GND (masy). Całość jest sterowana przez ESP32 S2 mini. Teraz zabawa polega na tym, że muszę zmierzyć napięcie (V) na drenie tego MOSFET-a, zrobiłem więc dzielnik napięcia R1 = 10 kΩ,...
Zwarłam w triaku Anodę 1 (A1) z Anodą 2 (A2) i silnik zaczął chodzić na maksymalnych obrotach więc wychodzi, że uszkodzony triak. Niekoniecznie, może być brak sterowania triaka :) Ale na początek można wymienić triak. No i przylutuj ten nieszczęsny konektor ...
Co do pompy to zdjęcie zrobię jak wróce z pracy, ale z tego co pamiętam jest to firma Omhi Aqwa 25/60 przepływ i tak już mam zdławiony zaworem przed pompą na ok Wydajność: 0,9 L/s ( 3,2 m3/h ) , max.cisnienie w układzie 10 Bar wg mnie to zasówa jak głupia he a jakby obniżyć napięcie ? obroty silnika spadną wiecej w tym temacie http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic12...
Co to jest silnik uniwersalny? Ja pisałem o silniku indukcyjnym. Jeśli to jest silnik szczotkowy taki jak w odkurzaczach to w zasadzie nie będzie różnicy. Taki silnik będzie pracował nawet na prądzie stałym. Wpływ częśtotliwości występuje o tyle że taki silnik ma jakąś indukcyjność a to stanowi o reaktancji indukcyjnej (oporność dla prądu zmiennego)....
Ok., ale żeby nie było za łatwo to mój Magnat ma numer 3000.0.F08E, a płytka 3000.0215 więc jest lekko inna. Dwa do gniazda elektro szczotki. Na płytce trzy złącza do wsuwek M1 i M2 do silnika. Trzecia wsuwka opisana jako " N " idzie czerwonym przewodem do zwijacza kabla. Drugi przewód ze zwijacza, zielony "L" idzie do włącznika głównego. Do włącznika...
Witam. Może ktoś miał taki problem i pomoże. Odkurzacz przenośny nie ładował akumulatorów, po podłączeniu ładowarki zaświecała się czerwona dioda. Potem mrugały zielone paski poziomu ładowania, a po chwili zaświecała się czerwona dioda i szybko mrugała, co oznacza brak ładowania i uszkodzony akumulator. Wymieniono akumulatory na nowe i po podłączeniu...
silnik odkurzacz sterować sterować obrót odkurzacz sterować odkurzacz zelmer
schemat zasilania klimatyzacji renault master czujnik ciśnienia pompy nawigacja widzieć satelit
światła dzienne yaris agregat lodówki kompresor
Renault Trafic 2 - Szybkie miganie lewego kierunkowskazu Wymiana akumulatorków w maszynce Remington - krok po kroku