Proces i zjawiska związane z przeładowaniem i rozładowaniem bramki w MOSFET opisałem w tym artykule: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3... Ogólnie NE555 bardzo słabo nadaje się do sterowania kluczami, właśnie z tego tytułu, że ma bardzo dużą rezystancję wewnętrzną. Dobre drivery potrafią "podać" na ładowną bramkę nawet kilka amperów.
Pierwsza bramka podłączona do INT0 a w obsłudze jego przerwania odpalany jest timer, w momencie kiedy druga bramka wywoła drugie przerwanie timer jest zatrzymywany, w zależności od tego jaki to procesor może się okazać że da się wykorzystać jakąś funkcje timera i zrobić to bez przerwań zewnętrznych, poczytaj o trybach pracy timera w procesorze który...
Pozostaje jeszcze sprawa skracania impulsu przy skróceniu czasu trwania pobudzenia. Zwykła bramka AND, na której wejścia podamy sygnał wejściowy (sygnał wyzwalający timer) i sygnał z timera (dopasowane poziomy napięć) i gotowe. Jeżeli sygnał wyzwalający "skończy się" na wyjściu bramki będzie "0".
A które styki to styki przekaźnika? (te pomocnicze) Układ na pewno miał by szansę działać. Ja jednak poszedł bym w inne rozwiązanie. Zastosował jakiś układ scalony który ma to wszystko w sobie (bramki, timer i przerzutnik). Byś może jakiś układ z serii 4xxx spełnia takie założenie. Jeżeli nie to można to zrobić z poczwórnego komparatora (np. LM339)....
Zaneguj sygnał z przycisku i zsumuj bramką AND z sygnałem z wyjścia timera. Bramkę AND można wykonać na diodach i tranzystorach.
W tym rysunku pokręciłeś. (są błędy) Musisz poprawić błędy. Generalnie można by to tak zapętlić, że nie będzie potrzebny timer. (bramka AND zrobi robotę). Nie wiem jak to będzie działać. Są takie CMOS-y które potrafią się wieszać. (nie wiem jak jest z JK. nie robiłem na nich kombinatoryki losowej)
Dobra, niech będzie, wysyłam Ci ściągawkę ze schematami, powinieneś wybrać coś dla siebie. http://www.555-timer-circuits.com/
64 takty to o połowę krócej. :) W każdym razie, rzeczywiście obsługa tego przerwania w asemblerze powinna się spokojnie zmieścić poniżej 2us. Ewentualnie można jeszcze dodać bramkę AND sterowaną z drugiego timera i załatwić to sprzętowo.
tak podłaczyłem a nie za mały jest ten rezystor przy bramce
przełąćznik odpada ma to być automatyczne, mysle zrobić to na jakiś bramkach
Masz możliwość zastosowania sterownika PLC? Wiem, że FluidSIM go ma. Jeśli tak, to najwygodniej będzie zastosować bramkę RS, timer po 10 sekundach zresetuje bramkę.
Na schemacie są 4 bramki, do pomiaru prędkości chwilowej i średniej. Czy jednym Timerem można mieć niezależny pomiar czasu z 2 par bramek, czy trzeba użyć 1 timera na 1 parę bramek? Timer2 ma inny rejestr, tak?
spróbuj wyczaić ścieżki ze zdjęcia układu, tam je widać (te brązowe) przez płytkę wyprowadzenie połączone z nóżką trzecią timera to bramka (G), do góry idzie dren (D) a w dół źródło (S)
W tym konkretnym przypadku, chodzi o to, ze maksymalny prad wyjscia 3 timera 555 wynosi ok 200 mA. Dane z noty katalogowej. Mosfet powinno sie przelaczac jak najszybciej, czyli jak najwiekszym pradem. W tym wypadku ladujemy pojemnosc bramki mosfeta (warunki poczatkowe) pradem 12V/47Ω = 255mA. Czyli dzialamy na granicy mozliwosci NE555. Na szczescie...
Nie bardzo mi idzie programowanie a z tymi bramkami i timerami raczej ciezko bedzie osiagnac efekt jaki chce
Witam . Ja proponował bym ci coś z Microchipa . Przykładowo pic18f26k22 to aż na wyrost . Ma trzy timery 16 bitowe które można taktować sygnałem 64MHz a dodatkowo każdy timer ma sterowanie bramką. Jeden timer może mierzyć czas trwania stanu wysokiego , drugi stanu niskiego a trzeci cały okres . Potem pozostaje tylko matematyka. Nawet w asemblerze program...
Raczej na Timerach tego nie zrobisz... można z generatora (1 sek) - bramka AND (gdzie drugim sygnałem jest zezwolenie liczenia) - zliczać do licznika.
Oto propozycja na układach cyfrowych. Kilka bramek i jeden timer. Na schemacie jest układ NE555, ale zamienił bym go na CD4145, tylko że w moim symulatorze on nie występuje dlatego na razie dałem 555. Albo jeszcze można zrobić timer na bramce Schmitta. Należało by jeszcze odpowiedzieć na pytanie, ile czasu mają trwać te impulsy i ewentualnie jeszcze...
A sprawdzał kolega sketche dla multiple relays? Np. ten wątek https://forum.mysensors.org/topic/6638/m... Oczywiście bramka będzie jednym urządzeniem i tego nie da się przeskoczyć, co nie oznacza, że nie można pod to wielu "child devices" podpiąć.
Żadne gniazdo Zigbee w trybie offline nie będzie wykonywać poleceń z timera czy to może wina akurat mojej bramki ( routeropodobna X5 ) ? W trybie online pracuje prawidłowo. Uruchomione ręcznie bezprzewodowym przyciskiem działającym po Zigbee - zadziała prawidłowo.
Nam nauczyciel mówił, że jeśli nie mamy pojęcia jak napisać program do danego zadania. To mamy zrobić jakiś tam układ w którym będzie przerzutnik rs, bramki, timer, merker. Za takie elementy są już punkty. A podobno prawidłowe działanie układu nie jest nawet sprawdzane....
NE 555 nie jest potrzebny. C005 jest timerem. Output to wyjście cyfrowego układu licznika timera C005. Jak output podłączymy na bramkę mosfeta N to po odliczonym czasie załączy silnik. Napięcie +5V na output wystarczy do wysterowania mosfeta.
(at)pafciowaw Można, ale raczej Koledze polecał bym trzy timery wyzwalane zboczem opadającym, jeden za drugim. Własciwie to cztery timery, bo jeszcze jakaś ,,bramka" przycisku też by się przydała.
Tak możesz sprawdzić triaka, ale prawdopodobnie skoro świetlówki startują po załączeniu zasilania, to będzie zwarty, tym bardziej, że na zdjęciu widać przegrzanie rezystora w bramce. Przed ewentualną wymianą koniecznie sprawdź pozostałe elementy w jego "okolicy".
Jeśli teraz wyłączasz bramkę w przerwaniu timera, to spróbowałbym bez tego "gasika". Najpierw np. 50%, później resztę funkcji. Nie wiem, bez sensu. 40W może być za mało dla BT138.
Dziękuję. FBD bardzo mi przypomina czasy jakieś 20 lat wstecz kiedy tworzyłem schematy na kartce papieru, "na kolanie" a blokami FBD były bramki logiczne, przerzutniki, timery, liczniki, rejestry w oparciu o popularne TTL serii 74. Tylko wtedy to zrobienie nieskomplikowanego układu zajmowało sporo czasu, nie mówiąc już o braku elastyczności w zakresie...
RT można zmieniac w zakresie 30k do 1M aczkolwiek RT chyba nie ma związku ze ściemnianiem, to regulacja off-time drivera bramki (gate driver) do sterowania zewnętrznego MOSFETA, opis w sekcji OFF Timer i poniżej. Ma chyba związek z zabezpieczeniem przeciwzwarciowym wyjścia. Napisałem "chyba" ponieważ ciężko się zorientować, poeksperymentuj trochę, nie...
Zależy mi aby zostało to wykonane na timerze 555. Zrobiłem na podstawie bramek OR. Dziękuję Panowie za pomoc i cierpliwość :D
Zasada liniowego sterowania fazowego jest taka: 1. Przejście przez zero generuje przerwanie zewnętrzne INT (opadające zbocze), w którym: a) wyłączasz bramkę optotriaka b) przeładowujesz TIMER wartością, którą odczytujesz z tablicy w zależności od aktualnego poziomu mocy. TIMER ten będzie odliczał opóźnienie włączenia optotriaka c) uruchamiasz TIMER...
Czego oczekujesz od takiego generatora :?: Dobrym przykładem mogą być popularny timer NE555, CD4047, nawet proste na bramkach, tranzystorach czy wzmacniaczach operacyjnych.
Można zastosować MOSFET podłączając wyjście TIMER-a przez opornik 1k z bramką MOSFET.
Tak tak procesor dla początkujących. Róbcie tak dalej a następne pokolenie będzie szukało procesorów w zwykłych żarówkach :-) Wystarczą dwa liczniki modulo n. Jeden zlicza do 2 drugi do 4 jako timer wystarczy generator na bramkach NAND.
Racja:) Pomysł O wiele prostszy. Przyznam że nie miałem pojęcia o istnieniu takowej diody:) A jakaś podpowiedź w jaki sposób zadać działanie np. około 5 cykli migania diody? Timer na NE555 a jeszcze lepiej jakiś AVR, to pozbędziesz się też reszty elementów.
Taka uwaga- bramka Twojego mosfeta wytrzymuje 24V? Ja bym jednak dał diodę stabilizacyjną 15V między bramkę a masę.
Do stroboskopu dobry jest timer. W zakładce Input -> DLTimer. Można dodać bramkę AND (Effects -> ANDGate). Połączyć wyjście sygnału audio z wyjściem timera, i stroboskop będzie błyskał z określoną częstotliwością tylko kiedy będzie odpowiedni poziom sygnału.
hmm jakiś slepy dziś jestem, dalej tego nie widze aktualnie robie to tak 1. przerwanie od zera sieci, timer zaczyna odliczać 2.Przerwanie od time, załączam triak, ładuje timer aby odliczył 0,1ms 3. kolejne przerwanie od timera, wyłączam "zasilanie" bramki Bramki nie moge wylaczyć przerwaniu od zera, bo raz że synchronizuje sie za trafem, dwa steruje...
Spora pojemność bramki, daj wtórnik emiterowy między timer a MOSFET.
Hmm nie do końca rozumiem w takim razie jak działają te bramki. Tak ustawione timery "produkują sygnał" , który zaczyna się od stanu niskiego, przez te 370ns. Te diody wymagają aby 0, lub 1 zaczynało się od stanu wysokiego. Jak to działa fizycznie? ;-)
Czy wedlug Was pomysl aby zrobic taki generator na ukladzie 555 jest dobry? Nie bedzie problemow z takimi malymi pojemnosciami? A moze zrobic generator na tranzystorze, albo na bramkach?
(at)Urgon Mogłem i znalazłem. Dorobiłem w ciagu roku trzy i miałem dość. Dwa razy bramka, raz timer. Zbudowałem nowy na sterowniku programowalnym APB z Telmatiku i okazał sie zbyt wolny w działaniu. Mogłem go zrobic na bramkach i układach z serii MCY na PCB, ale własciciel maszyny ,,napalił sie :D " na ,,HiTech", wyswietlacz, i poszlo w ruch Arduino....
Witam. Zastosuj klucz tranzystorowy NPN. Rezystor w bazie 15k, w kolektorze dowolna dioda LED z rezystorem ograniczającym prąd. Osobiście w przypadku, gdy dane wyjście cyfrowe steruje równocześnie innymi wejściami, stosuję dodatkowo bramkę buforującą. W ten sposób obciążenie wyjścia nie wpływa na jakość poziomów logicznych. Pzdr.
Czy mógłbym timer 555 użyć w trybie monostabilnym i na wyjściu zamontować bramkę NOT i potem brzęczyk?
Nie przez wstawki asemblerowe- ale przez założenia. No może potem- przez wstawki. Jak byś uważnie przeczytał co napisał emarcus- to może byłoby bliżej. Jest tak- mamy bramkę AND i oba liczniki są podłączone do wejść. Jeden z nich otwiera jedno z wejść bramki na czas 1s a a na drugie wejście bramki w tym czasie podajemy impulsy. Potem pierwszy licznik-...
Zatrudnienie do tego USB to przerost formy nad treścią - bez jakiejś ATmegi128 po drugiej stronie nie da rady, a implementacja komunikacji po USB do najprostszych nie należy. Sugeruję prosty układzik oparty np. na ATmedze8. Żaden pomiar napięcia nie jest potrzebny - wystarczy pomiar czasu między przejściem obiektu przez pierwszą bramkę LED-fotodioda/fototranzystor...
Problem w tym, że schematu nie mam, prototyp narazie składałem na AVR. Generator jest taki sam jak w oryginalnym układzie i wszystkich innych, narazie bez rewelacji, bajery będą później. Bramka AND z 74LS08. Wyjście do wejścia timera 0, który zlicza sobie impulsy z generatora (dodatkowo jeszcze jest zliczanie ilości przepałnień licznika, bo mały jest,...
Dzieki fajny prosty układ, pin 5 zostawić wolny czy do masy przez 10nF? Dodano po 9 Jeszcze jedno pytanie czy jako tranzystor wykonawczy można dać BUZ11 i jaki rezystor dać wtedy na jego bramkę?
Mniej więcej dobrze rozumujesz ale Logo z tego co wiem jest taktowane częstotliwoscią 96MHz , tak że sam Timer jest o wiele niedokładniejszy niż ten czas kiedy na bramce nor mamy stan wysoki , Praktycznie w żaden sposób nie wpłynie to na jakąś niedokładność w twoim układzie. A napewno tego nie zobaczysz. Powiedzmy że cała ta instrukcja z zerowaniem...
nie no wiadomo ze nie na uC tylko zasilania przed stabilizatorem 7805 , bo wczesniej bylo 6volt i myslalem ze sa spadki... na wyjsciu sa bramki i dopiero przekaznik,
w trybie LPM3 procesor chodzi tylko z baterii, co 4 sekundy się wybudza, inkrementuje datę i czas i idzie spać. Pobór prądu < 3uA. to oznacza, że w uśpieniu działa algorytm odmierzania czasu?? A po wyjściu z uśpienia ( co 4 sek) czas jest odświerzany?? działa to tak, że w uśpieniu pracuje jedynie oscylator CPU na kwarcu 32k (rdzeń jest taktowany...
Ale to jest najpewniej jakiś projekt na studiach ;> Dawno już swoje kończyłem ale od razu na to wpadłem po sposobie wypowiedzi i sposobie w jaki został przedstawiony schemat działania układu :). Jeśli kertoxxx zrobi grafy w formie jak mu podałem to przerobienie ich na drabinkę to chwila. Przecież tam są zwykłe bramki AND, OR, TIMERY, PORÓWNANIA itd....
FZJ nie był uszkodzony (przerzutnik JK), za FZK - timer - zastosowałem 555 na przejściówce.
Ja to rozumiem że układ ma klikać przekaźnikiem samodzielnie przez jakiś czas rzędu godzin lub do wystąpienia usterki. Tu pewnie nieśmiertelny 555 by się nadał do napędzania. Ale teraz problem logiki wykrywającej usterkę styków. Może dla kompletu styków bramka 3 wej. ,jedno wej. sygnał info o załączeniu, dwa info ze styków i wyjście do zablokowania...
wiertacz tylko przyjmując że to triak i jakiś max/ht 8pin timer, czemu nie widać jego RC, za to jest C na bramce?
Na własnym doświadczeniu stwierdzam, by bawić się ARM trzeba: 1.Znać dobrze C i to sporo więcej niż podstawy 2.Znać bardzo dobrze angielski techniczny 3.Znać niuanse danego mikrokontrolera i czytać dobrze dokumentację. To przy graficznym programowaniu jest tak, że siadasz i programujesz z dnia na dzień... Trzeba tylko wiedzieć jak działają bramki,...
Zmieniłem parametr Interdigit Long Timer z domyślnej wartości 9 na wartość 0. Bramka zauważalnie przyśpieszyła. Nie wiedziałem, że zakończenie numeru znakiem # także może przyśpieszyć połączenie. Dzięki.
Przyjrzyj sie przerzutnikowi RS (można go zrobic na bramkach, można wykorzystać wejścia Reset i Set uniwersalnych bloków rejestrów). bis
Wystarczą dwie diody prostownicze tworzące bramkę OR podłączone do kierunkowskazów. To będzie tylko wskaźnik że któryś (L lub P) jest włączony. Autor ma kiepską pamięć i potrzebuje coś co przypomni mu , że trzeba je wyłączyć po jakimś optymalnie ustalonym czasie. Zatem występuje potrzeba zaimplementowania dodatkowo jakiegoś timera. e marcus
Zaopatrz się także w kondensatory, jeżeli nie zajmujesz się układami w.cz. to drobne wartości w granicach piko nie będą ci aż tak potrzebne, ale po kilka sztuk z każdego może leżeć w szufladzie, jeść nie woła. Po 15 sztuk od 1n, 100n wstawiaj w zasilaniu każdego układu scalonego. Do eksperymentów i prób potrzeba przecież często potencjometry montażowe,...
a coś więcej? Jak taki timer zrobić? Jakiś przykład może? jestem noga w temacie veriloga..
Prawdopodobnie ktoś zaproponuje jakieś mikroprocek. Nie miałem z tym styczności, potrzebował bym wsad i ewentualnie opis jak to wrzucić. i oczywiście jakiś schemat. Ślicznie dziękuje za wszelką pomoc. Coś takiego nazywa się zleceniem - zlecasz komuś zrobienie układu, napisanie programu, zaprogramowanie, uruchomienie i przetestowanie, no a na końcu...
Witam ponownie. W ukladach cyfrowych raczej nie uzywa sie analogowych ukladow czasowych. Jak beda potrzebne opoznienia rzedu [ns], zbudujesz to na bramkach. Przy wiekszych czasach stosuje sie uklady timerow 74LS121 lub 74LS123 lub ich nowsze odpowiedniki. Mozna taki timer (albo tez 555) uzyc w konfiguracji przerzutnika monostabilnego by generowal impuls...
Dwa- jeśli kierunek jazdy wózka jest zmienny. Jeden- jeśli wózek jeździ w jedną stronę. No i wykorzystać Timer- do obliczenia prędkości i przyspieszenia.
Właściwie układ można zrobić na jednej bramce shmitta, tranzystorze i przekaźniku. Jaka dokładność? Czy te 2s ma jakąś tolerancję?
Witam po raz kolejny, chciałbym odświeżyć temat. Zbudowałem układ z zastosowanym komparatorem i timerem, przedstawia się on następująco: http://obrazki.elektroda.pl/1497994500_1... Układ z komparatorem zasilany jest poprzez przekaźnik, timer po zadanym czasie przełącza przekaźnik powodując rozłączenie układu. Element Q2 działa jako bramka...
To są tranzystory bipolarne nie ograniczając niczym prądu bazy, powodujesz że płynie go prawie tyle co przy zwarciu (przy zasilaniu 12V pewnie spalisz timer), prąd bazy można ograniczyć, ale to nie jest dobre rozwiązanie, ale lepiej wstawić MOSFET-a w tych tranzystorach prąd bramki nie płynie. Wyłączanie masy drugiego timera nie jest dobrym pomysłem,...
Było by super, ale jak to zrobić żeby się nie rozjechało? Jak zrobić aby ten trzeci PWM chodził zgodnie z pierwszym? To jest inny TIMER jest jakiś fixpatent żeby to chodziło "synchronicznie"?
Pozostałe bramki i elementy są zbędne. Po usunięciu C3 brzęczyk zamilknie natychmiast po wyłączeniu zasilania :D . Gdyby układ wzbudzał się lub nie chciał działać, to trzeba wlutować C3 o jak najmniejszej wartości. Pozdrawiam.
Liczniki na bramkach to by było coś... Budowa odpowiednika MC1206 w którym jest data, budzik, timer, przypominacz to już wyzwanie. Teraz jest SMD, to zegar nie zająłby całego barku. :)
Rozumiem, że silnik spalinowy napędza dwie prądnice, jedną trzyfazową do napędu dmuchawy, i drugą, wytwarzającą 12V=. To stałe napięcie 12V bardzo ułatwia sprawę, gdyż może być jedynką logiczną informującą o tym, że silnik spalinowy pracuje (zaczął pracę) i można wyłączyć cykl rozruchowy. Mam już pomysł na rozwiązanie. W ogólnym zarysie wygląda to mniej...
Bariera (bramka) zawsze będzie dokładniejsza od SHARPa. OK, wybrałeś i koniec tematu.
Układ można zrealizować za pomocą licznika do n (gdzie n musi być minimalnie = 4). Po każdym naciśnięciu przełącznika licznik zwiększa swój stan o 1. Do odpowiednich wyjść są podłączone przekaźniki (założyłem stan początkowy - wszystkie są wyłączone). Gdy licznik zliczy do 4 - następuje jego wyzerowanie i cykl rozpoczyna się od nowa. W przypadku układu...
Nie całkiem o to mi chodziło, widocznie nie dość dokładnie opisałem. Tak jak masz w tej chwili jest dobrze z punktu widzenia licznika 4017 ale nie timera 4541, który powinien być zresetowany tylko raz po włączeniu zasilania. Na szczęście da się to łatwo poprawić, bo pozostała jeszcze jedna wolna bramka 4093. Wstaw ją pomiędzy elektrolit i bramkę IC4A,...
Szymen123! Napisałem przecież: ...Modyfikacja układu polega na tym, że wyrzucasz "shift register" i wyjście Q flif-flopa podajesz na modulator nadajnika. Po stronie odbiorczej wyjście detektora podajesz na punkt "D" (to wygłąda jak typowa deemfaza, ważne żeby Rx Cx po obu stronach były identyczne)... Zapomnij shift register(rejestr przesuwny)! On jest...
mój kłopot pozostaje aktualny :D próbowałem podpiąć pod 4060 zewnętrzny generator na bramce schmitha ale chyba nic z tego :|
Potrzebuję zrobić generator monostabilny zasilany bateryjnie i zastanawiam się na czym to zrobić: czy na timerze 555, czy może na elementach dyskretnych, a może na bramkach, a może jeszcze coś innego, tak aby jak najmniej pobierał prądu (sam generator, nieuwzględniając reszty układu)? Najmiej to chyba pobierałby jakiś uK, który byłby prawie cały czas...
dsPIC no tak jak sama nazwa wskazuje jest to procek specjalizowany. Nie jestem w stanie ci powiedzieć w którym miejscu nastąpiło przekłamanie. Mogę ci powiedzieć że problem rozwiązało nieblokowanie timera tylko programowe odłączanie/dołączanie wyjścia PWM timera do pinu portu bitem w odpowiednim rejestrze.
A nie prościej mikrokontroler - Atmega, Atiny? Nie ma sensu cofać sie do ogólnie mówiąc TTL cyfrówki. Program do sterowania napiszesz dosłownie w paru linijkach a programowanie AVR jest banalne. Taki timer można też zbudować na bramkach Schmitta 4093/40106 - kilka monowibratorów i jeden multiwibrator. Ale w sumie faktycznie najprościej wyjdzie na minikontorlerze...
Miałem podobny problem: "[--- Mam taki sam problem z TD-8901G. Synchronizacja ADSL: OK. INTERNET (Neostrada): Brak (czasami) Z pewnych względów mam timer, który codziennie o godzinie 6:00 włącza router oraz bramkę VOIP (Linksys PAP2T-EU) podpiętą do routera. Wieczorem zestaw jest automatycznie wyłączany. Do routera podpięty jest też komputer stacjonarny,...
Zrób sobie to na timerze 555 albo poproś znajomego elektronika. Możesz dorzucić bramki 4011 i zrobić dowolne włączanie i jeszcze zostanie pół układu na parę pomysłów. Na wyjściu tranzystor BC i BD lub Darlington i możesz nawet promem Columbia sterować :D A wszystko zmieścisz w obudowie wielkości pudełka zapałek.
Oprócz prostego sygnału szeregowego masz także na GPIO wyprowadzony komplet sygnałów synchronizacji - synchro ramki i linii. Pomiędzy liniami w PAL są odstępy, po 64us o ile pamiętam, w tym czasie nie ma transmisji i procesor może wysłać komendę do LCD. Oczywiście trzeba rozwiązać problem sumowania zegara na SPI, ale tu mała bramka logiczna sprawę rozwiązuje....
żadne drga nia styków - przecież w Twoim kodzie nie ma testu zwolnienia klawisza. Zasdnicz prcesor jest po to, żeby już nie czepiać do niego bramek. Sprzętu więCej już nie potrzeba, diody wyrzuć, o bramce zapomnij - zrób uczciwe skanowanie w przerwaniu timera i już. I tak nie da się tego zrobić bez jakiejś bazy czasu, m.in. właśnie z powodu drgań styków.
Witam Tak jak kolega powyżej napisał trzeba zastosować kilka timerów jeżeli jeden jest zajęty to użyj następny, albo za każdym razem czujnik włącza kolejny timer a gdy koniec timerów to od początku, a na koniec bramkę z or do dyszy. wyjście timera1-|----| wyjście timera2-| or |-- wyjście uruchamiające dysze. wyjście timera3-|----| pozdrawiam Daniel
Witam Nie posiadam co prawda softu, ale na podstawie symboli i połączeń można wywnioskować, że: WEJŚCIA: I1 - Przycisk ZAŁĄCZ (NO) I2 - Przycisk WYŁĄCZ (NC) I3 - Czujnik PRZEPŁYW SPALIN I4 - Czujnik PRZEPŁYW ŚWIEŻEGO POWIETRZA WYJŚCIA: Q1 - Silnik WENTYLATOR WYCIĄGOWY Q2 - Silnik WENTYLATOR NAWIEWNY Q3 - Kontrolka AWARIA DZIAŁANIE: Wentylator wyciągowy...
Jesli juz nie chce wykorzystac scalonego modulu nadajnika, to po prostu podlaczenie wyjscia z Timera + pinu np. TxD przez bramke AND zalatwi sprawe modulacji elegancko. Bramka AND w SOT23 miejsca nie zajmie. Ew. mozna TxD dac na baze, a przebieg z timera na emiter tranzystora PNP - w koncu i tak go ma. Nie trzeba wtedy zadnych kombinacji programowych,...
Czy masz jakąkolwiek koncepcję tego co chcesz osiągnąć? Próbowałeś chociaż ten "program" skompilować? Może najpierw zapoznaj się z podstawami działania licznika/czasomierza na zwykłych bramkach. Co to znaczy-"dobrze skonfigurowany timer"? Zależy co chcesz osiągnąć. Bity WGM ustawiłeś na tryb "fast pwm". Nieskończona pętla w nieskończonej pętli nazywa...
...wolałbym żeby obydwa parametry realizowane były na jednym triaku. Możliwe to jest w ogóle? Oczywiście. Podwójne sterowanie triaka. Fazowe do regulacji mocy i dwustanowe (włączony/wyłączony) do odliczenia czasu. Przekaźnik lub transoptor w obwodzie bramki.
Witam Potrzebuje jakis układ precyzyjnie odliczajacy czas ma to wygladac tak ze jest 60 diod i np co 1s kolejno nastepna sie zapala a wczesniejsza gasnie puzniej jest nastepnych 60 diod i analogicznie co minute kolejno jedna gasnie druga odpala no i 12 diod ktore sa co godzine czy ktos ma jakis pomysl na wykonanie tego? moze jakis uklad na bramkach...
Nie wiem czy już sobie poradziłeś z tym sterowaniem, ale do poprawnego sterowania, potrzebujesz drugiego kanału timera, aby zadać czas trwania impulsu (średni prąd bramki), a trzeciego kanału do sprawdzenia czy triak jest załączony, jeżeli masz układ do detekcji napięcia na triaku - profesjonalne sterowanie. Jeżeli nie masz takiego układu, to wystarczą...
Widzę tylko dwie możliwości: 1. Przeniesienie wyłączenia sygnału wyzwalania (bramki) bezpośrednio za włączenie (do przerwania timera). Raczej takie sobie, szpilka może się okazać za krótka do wyzwolenia triaka. 2. Przeniesienie tego wyłączania do pętli głównej - szpilka będzie przedłużona o czas powrotu z przerwania. Najlepiej pokaż swój program, bo...
Witam. Niestety nie Wybierałem patrząc na obudowę i ilość peryferii aby program był jak najmniejszy ale wykorzystywał jak najwięcej wbudowanych bloków (timery , przerwania) . Założenia takie synchronizacja poprzez przerwania zewnętrzne , w każdym przerwaniu załączany timer z funkcją output compare. Po wystąpieniu przerwania od comparatora załączenie...
Niezły pomysł :-) Niestety z tego co widzę w datasheet mojego procka, timer nie generuje przerwań od przepełnienia w trybie bramkowania, a generuje przerwanie w momencie opadającego zbocza sygnału bramkującego. Jedyne wyjście (jak mi się wydaje), to przestawić timer na taktowanie zewnętrznym sygnałem, a z generatora PWM puścić przebieg prostokątny -...
Witam Aktualnie potrzebuje jakiegoś timera który startuje i zatrzymuje w wyniku otrzymania stany niskiego lub wysokiego z bramki XOR. Zna ktoś jakiś konkretny schemat i opis do niego? Pozdrawiam
Jeżeli na końcówce 3 nie zmienia się napięcie przy naciskaniu przycisku to znaczy, że uszkodzona jest bramka US1A. Na wyjściu tej bramki powinno być tak: - S1 naciśniety -> na wyjściu bramki stan wysoki (prawie 9V) - S1 zwolniony -> gdy C1 się naładuje do napięcia przełączania (ok.5.5V) -> na wyjściu bramki pojawi się stan niski. Układ od włączenia...
Macie panowie racje w żródle był opornik 2R2 a 1K łączyłalakiem. układ jest prawie identyczny jak ten ze schematu. Problem sie za to pojawił dodatkowy.... wymienilem elementy gasika i dalej bez reakcji.. włączyłem i pik...pik..pik... po chwili strzeliło i czarna dziura ze scalaka tranzystora i kilku elementów. Wiec doszedłęm do wniosku ze zbuduję prosty...
Najprościej użyć do tego przerzutnik typu R-S zbudowany na dwu bramkach TTL lub kompatybilnych CMOS, np. 74LS00 lub 74HCT00. Powinno wystarczyć przyłączenie jednego wejścia do BUSY po zainwertowaniu. Drugie podać na przycisk potwierdzenia do masy. Do jednego z wyjść możesz przyłączyć sterowanie buzzera lub LED. Prosty generator do buzzera możesz zrobić...
Sęk w tym, że czy po pojawieniu się zniknie po kilkudziesięciu milisekundach czy nie to już mu to wsio rybka. Stąd taki impuls po włączeniu zasilania czujnika jest skutecznym zakłóceniem pracy bo maszynka idzie dalej. Nie wiem czy robisz to na PLC czy uP, ale generalnie pomysł z odczekaniem kilkudziesięciu - kilkuset ms po włączeniu zasilania pomógłby...
Konstruuję częstościomierz o zakresie 1Hz-20Mhz. Częstościomierz ma mieć zastosowanie w generatorze funkcyjnym, więc musi mierzyć częstotliwość z przebiegów na jego wyjściu t.j. sinus, prostokąt i trójkąt. A nie wystarczy mierzyć prostokąt? Witam ! Częstościomierz zbuduję na liczniku binarnym 74LS293, dzielącym częstotliwość przez 4, przez co mierząc...
Układ będzie mieć uzwojenia pierwotne połączone na pracę równoległą, natomiast wtórne zostaną połączone szeregowo i w zależności od grubości blach będę mieć do dyspozycji napięcie 2,1V lub 4,2V (będzie też istniała opcja napięcia 2,1V ale przy 2 razy większej wydajności prądowej). W jaki sposób planujesz to zrealizować? Jakiś wielki hebelek mechaniczny?...
Bo CD4011 to 4 bramki logiczne NAND... NE555 to układ timer - od biedy można zrobić na nim generator z regulowanym wypełnieniem ale dodać trzeba driver MOSFET'a i sam MOSFET - oczywiście musi być to MOSFET który posiada niskie Uth - powiedzmy od 2-3V . Ciekawie wygląda np ST1S40IDR http://www.st.com/web/en/resource/techni...
Taką samą mam przy drukarce 3D. Ale w tym wypadku to chyba będzie spory przerost formy nad treścią - to ma służyć tylko do załączenia bramki tranzystora. Znalazłem kilka schematów wykorzystujących timer 555 z cewką, kondensatorem i rezystorami - czy to rozwiązanie (gdzieś mi umknęły linki bezpośrednie do tych stron - muszę je wygrzebać z historii) będzie...
zegar bramkach przerzutnik bramkach licznik bramkach
hollywood nightline komponentu label biblioteka bascom
mikrokomputer cobra1 mikrokomputer cobra1
Sony KDL-50W829 brak obrazu, działa podświetlenie i pilot – diagnostyka T-CON, LVDS Kompatybilność skrzyni biegów FP1 (010) z Renault Master 2.2 dCi 2001