Jeśli bednarka domu "trzyma parametry uziemienia" to można bez problemu podpiąć do niej uziemienie agregatu.
Należy użyć oddzielnego Uzasadnij dlaczego oddzielnego ?
Z opisu wynika, że to agregat jednofazowy, więc za zero możesz sobie przyjąć dowolny biegun. Nie zapomnij uziemić agregatu.
Jedno z dwoch gniazd jest blisko GSW i tam byłoby najwygodniej to połączyć - o to mi chodziło. Napisałem co trzeba zrobić. Dlaczego się kolega tak uczepił GSW. GSW służy w innym celu. Czy przewody PE pozostałych gniazd są podłączone do GSW - NIE ?
Czy w gniazdkach dobrych i złych faza z generatora jest z tej samej strony? Czy N z generatora jest uziemione? I tu bym szukał przyczyn! Czy wszystkie PE i N są prawidłowo połączone? Czy sam agregat jest prawidłowo uziemiony?
Na zdjęciu widać, że jest to nowy agregat. Zapewnie instrukcja obsługi była dołączona. W niej na pewno jest napisane do czego ten zacisk służy i jak się go wykorzystuje. Do tego, to trzeba umieć czytać.
Ponieważ zawsze jest taka sytuacja że ktoś musi zacząć jako pierwszy to ja zacznę, to połączenie jest prawidłowe. Chociaż lepiej byłoby uziemić obudowę agregatu czymś pewniejszym niż przedłużacz.
Poruszłem juz temat http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic90... Jeszcze jedno pytanie Czy uziemienie agregatu wpływa na prace Agregatu czy tylko na bezpieczeństwo Na pracę absolutnie nie. Natomiast dla bezpieczeństwa uziemij OBOWIĄZKOWO <żebyś później nie płakał>.
Posiadam agregat 1f Kowal Polska FY6500 10,3 kW. Agregat nie ma połączenia styku PE z N w gnieździe agregatu. Posiada śrubę na obudowie do której wykonam uziom. Odległość do rozdzielni 10 m, przewód 3x2,5 mm2 ułożony miedzy agregatem a rozdzielnią(zasilany będzie piec CO i lodówka i jakieś oświetlenie). W rozdzielni będzie zastosowany przełącznik agregat...
Dziękuję za odzew i porady. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy wg ciebie agregat podczas pracy powinien być uziemiony?
Planuje wykorzystać ABB OT40F3C. zibo50 Za SZR będę robił ja;) Dlaczego muszę mieć osobne uziemienie?
Przewód od zacisku uziemienia agregatu do głównej listwy wyrównawczej koło licznika? Tak. Czy należy zamontować zabezpieczenie nadprądowe i różnicowe na obwodzie agregatu? Nadprądowe 16A i zwykła różnicówka 25mA? Nie należy bo agregat ma już główny nadprądowy, nic nie stoi na przeszkodzie żeby sobie zamontować kilka oddzielnych do kilku urządzeń ale...
Z całym szacunkiem, czy koledzy specjalnie palą głupa czy na prawdę nie wiedzą co odpowiedzieć? zapewne gdyby w treści pytania było coś o RCD to temat by się rozwinął a tak lipa. Nie ma odpowiedniego arkusza. Przecież 95% agregatów 230V i 400V będących w ogólnej sprzedaży jest wykonana w układzie IT. Pozostałe 5% to agregaty w wykonaniu specjalnym....
Kolego, zarówno sieć TN jak i TN-S jak i TN-C, jaki TT jak i IT także separacja to sposoby ochrony przed dotykiem pośrednim. Wszystkie są w rodziadziale 413 starej normy. Wystarczy przeczytąc tytuł rozdziału. Nie ja mam metlik w głowie tylko kolega ma to nieprzemyślane. Myslę jednak Kolego Bronku że masz mętlik i robisz mętlik innym. Nawet w najstarszej...
Musisz mieć baterie rozładowane do odpowiedniego poziomu wtedy zacznie ładować ,no i uziemić agregat i podać N i L.
A spróbuj najpierw podłączyć do tego agregatu sam kocioł gazowy, zwyczajnie wtyczką, i zobacz czy będzie działał zasilany z tego agregatu. Nie wiem dlaczego nie chcesz uziemić PE w skrzynce na zewnątrz budynku tylko chcesz "ciągnąć" uziemienie przez jakieś okienka.
W jaki sposób uziemienie obudowy agregatu zabezpiecza przed porażeniem? W jaki sposób porazi człowieka agregat nieuziemiony? Dodano po 1 Agregat działa jak transformator separacyjny i powinien mieć dwa bezpieczniki na każdym wyjściu, po jednym.
Jednak jedną fazę agregatu mam uziemioną razem z obudową agregatu do uziomu domowego. "Fazę" agregatu uziemiłeś?
Kondensator zostawiasz wtyczkę do N,1,uziemienie.
Dobrze było by też uziemić porządnie także agregaty. Zwykle mają one gdzieś na obudowie końcówkę do której podłącza się uziemiony kabel. Najlepiej jakaś porządna szpila w ziemie.
właściwie wszystko jest podłączone, ponieważ sprawdzałem miernikiem napięcie N zarówno dla sieci jak i agregatu jest na tym samym styku, poza tym jak napisałem, przewód z sieci przechodzi przez agregat a następnie z agregatu biegnie do termika i zabezpieczenia zaniku fazy, Może ma znaczenie uziemienie?
A jak wyobrażasz sobie zakup uziemionego agregatu? :D Uziemienie agregatu, a izolacja N od uziemienia to dwie różne sprawy.
Wszędzie gdzie istnieje zagrożenie porażenia należy stosować systemy zbezpieczeń przeciwporażeniowych, Jeżeli agregat jest uziemiony( a powinien być) to należy stosować. Pozdr. J.
A jednego z biegunów nie można też uziemić?
Dziękuję zwłaszcza koledze Szelton. Przełącznik mam 1-0-2 , a wszystkie uziemienia zamierzam połączyć razem, również uziemienie agregatu. Pozdr.
Skąd założenie, że na całym świecie stosowany jest układ sieciowy TN? Co będzie gdy kontener zostanie podłączony do układu sieciowego TT lub IT (nieuziemiony agregat)? Wcześniej rzuciłem propozycją. https://obrazki.elektroda.pl/3230210100_... Zapraszam do krytyki.
Spróbuj najpierw uruchomić agregat. Po 5-10 minutach pracy podłącz dopiero piec. Uziemienie agregatu nie zaszkodzi. Z grzeczności zapytam czy piec podłączony do normalnej sieci działa?
Uziemiłeś agregat i oczywiście ,,faza też się zgadza"?. pozdrawiam
Z założenia pompa zasilana jest 3 faza i na każdy przewód, czwarty PE (choć nie zawsze), neutralny jest nie wykorzystywany a w agregacie łączy się z PE w punkcie wspólnym uzwojeń prądnicy. Podłącz L1, L2, L3 i PE we wtyku, agregat uziem szpilką. Tak będzie poprawnie.
Witam. To nie tak że ja twierdzę. To napisali inni ważni w innych postach gdzie sam szukałem wyjaśnień co i jak z agregatem. A przełącznik nie 1-0-2 tylko konkretny z odpowiednimi opisami. Nie chcę mi się teraz kopiować tamtych postów. Ale ważne jest które bieguny rozłącza, jak uziemiony agregat a i wiele innych poważnych spraw z tym związanych. P.S....
Wówczas przy dotknięciu jednego przewodu popłynie prąd wynikający z pojemności do masy ustrojstwa, może być na tyle duży, że poczujesz Dzięki i to jest właśnie to czego ja jako nie elektryk nie wiem więc zapytałem. A czy wniosek że przez uziemienie agregatu popłynie większy prąd niż ten wynikający z pojemności jest prawidłowy? To z czego wynika wymóg...
czy mogę tak to podłączyć Nie. Zakupując ten konkretny model pozostaje koledze uziemić agregat zgodnie z instrukcją i wykorzystać jego gniazda do bezpośredniego zasilania lodówki i sterownika pieca. Nie ma sensu dywagować o schemacie ponieważ agregat jest jaki jest. Znaczy, nie nadaje się do przyłączenia na stałe.
Dzień dobry. Pytanie Kolegi jest bardzo zasadne w przypadku zasilania pieców kondensacyjnych z elektrodą jonizującą, która wymaga potencjału "0" na jednym zacisku, a zatem czystego N. Bez czystego "N" na jednym zacisku w gnieździe, piec będzie zgłaszał błąd i nigdy nie odpali. Ten sam problem występuje w przypadku zasilania pieca z UPS, który nie ma...
Jakiś czas temu wpadł mi w ręce agregat 2 suwowy, typowy tani chińczyk o mocy znamionowej 850W. Zastanawia mnie jedno, mianowicie ostatnio próbowałem za jego pomocą naładować akumulator lifepo4. Ładowarka to przerobiony zasilacz impulsowy, z którego po podłączeniu do zwykłej sieci akumulator jest w stanie pobierać prawie 50A. W tych samych warunkach...
Niedawno robiłem podłączenie nowego budynku do sieci: w warunkach jest wykonanie uziemienie punktu rozdziału a w kupionej skrzynce był FR czteropolowy. Goście z energetyki stwierdzili, że taki FR to wręcz konieczność przy podłączeniu agregatu. Więc: FR czteropolowy rozłącza całkowicie sieć, a uziemienie PE masz swoje Ale niechlujnie napisany post:...
Czy aby zachować ochronę pracowników dobrym rozwiązaniem będzie uziemienie agregatu do uziomu w moim budynku ? NIE.
Kolega już to zaznaczył ale powtórzę dosadniej - N instalacji agregatu nie ma żadnego połączenia z korpusem, żeby bolec w tym gniazdku spełnił swoją rolę musi być porządne uziemienie agregatu.
Zapytam Jak macie na tabliczkach 2000 VA to jak myslicie jaka to moc?? Wg mnie przy mało korzystnym cos fi bedzie to jakieś 1600 W przy bardziej korzystnym 1800... Taka pierwsza uwaga... Drugie pytanie Kto odpowie co zrobić gdy sterownik kotła gazowego zacznie pokazywał durnoty przy pracy z agregatem? Wg mnie znowu kocioł jako dość dobrze uziemiony...
Zastanawiam się, czy się nie przyczepi, jak dam przełącznik 4P zamiast 3P. N rozdział oczywiście uziemiony przed przełącznikiem.
A agregat był uziemiony zgodnie z instrukcją?
Acha, ten UPS ma może kontrolę PE ? Też się z tym męczyłem. Podgoniłem generator do 130 VAC (115 VAC sieć) i jest teraz dobrze. Acha, musiałem jeszcze porządnie uziemić agregat ( tyle, że mam sieć TT)
Wszystkie nowe pompki obiegowe ze sterowaniem elektronicznym nie działają bez PE W jaki sposób proponujecie zasilać te urządzenia z agregatu prądotwórczego? Biorąc pod uwagę ostanie zmiany w pogodzie i dość częste przerwy w dostawie energii elektrycznej, temat robi się na czasie jak nigdy. Uziemienie agregatu to tak na prawdę uziemienie obudowy agregatu...
Witam Błażeju, troszkę błądzisz - gniazdo musi być męskie, bo inaczej kolega podłączając prąd z agregatu będzie niósł napięcie na bolcach. Robi się tak jak w kamperach czy przyczepach kempingowych: przyłącze jest męskie a przedłużacz od strony odbioru jest żeński. Druga rzecz o której nie wolno zapomnieć to uziemienie agregatu. Pozdrawiam Krystian
No i uziemienie agregatu obowiązkowo. Mimo że agregat 1 fazowy to dzięki zmostkowaniu faz, w domu we wszystkich gniazdkach jest ta sama faza. Wszystko działa idealnie. Jest to Twoja subiektywna opinia. Sprawdziłeś skuteczność działania ochrony przeciwporażeniowej - nie. Nie wiadomo czy wszystko jest idealnie.
Bo jak nastąpi przebicie na obudowę, to faza będzie połączona z PE. No tak, ale czy nastąpi porażenie skoro drugi biegun agregatu nie będzie uziemiony?
Witam. Proszę o wyjaśnienie "laikowi" następującej sytuacji: - Nowy budynek letniskowy, obecnie bez podłączenia z sieci energetycznej - jest wejście na agregat, który zasila podstawowe elementy elektryczne w domu. - Instalacja zakładana przez zawodowych elektryków. - Zostały do zamontowania gniazda i wyłączniki, co obecnie wykonuję sam. Przy podłączeniu...
Witam Jedno krótkie pytanie i myślę że otrzymam jasną odpowiedź. Chodzi o uziemienie agregatu 3 fazowego 5,5KW firmy profitek, na obudowie jest zrobiony zacisk do uziemienia ale w instrukcji pisze że nie należy uziemiać agregatu i bardzo mnie to zdziwiło. Teraz nie wiem uziemiać czy nie.
SZR powinien przełączać 4 bieguny.
Mi najbardziej podoba sie 10-te zdjecie z agregatem uziemionym w wiaderku ziemi. :-)
witam a czy ten elektryk uziemił ten agregat
. Po prostu teraz przestało mi się kleić, dlaczego w takim razie 3P+N, a nie 3P, skoro i tak N pozostają ze sobą cały czas połączone. Zakład zapewne nakaże ci rozłączanie N więc dla świętego spokoju masz mieć czterotorowy przełącznik. Dla bezpieczeństwa swoich sprzętów 3P+N. Natomiast uziemienie jednego z biegunów agregatu jest wymagane do zadziałania...
Na pewno TN-S? A nie TN-C albo TN-C-S? Chcąc podpiąć oddzielne źródło zasilania powinno się rozpiąć tory prądowe, czyli też i N. Często agregaty nie mają uziemionego N przez co po podłączeniu trzeba je traktować jako sieć IT. A to wymaga odpięcia N od sieci energetycznej.
1. agregat MUSI być uziemiony 2. agregat asynchroniczny nie może być włączany do sieci 3. warunki połączenia agregatu z obwodami zasilanymi z sieci publicznej określa zakład energetyczny
Agregat wstępnie uziemiłem do bednarki.(testy)
Ten podany przez kolegę zdzisiek1979 tez nie jest super silny bo wg katalogu ma 8,8J. Wiem że najlepszą opcja było by kupić oba a najlepiej te dwa i jeszcze trzeci o sile udaru 60J ale szukam czegoś co będzie użyteczne. Jak pisałem wyżej wbijanie młotkiem zwykłym uziomów to porażka szczególnie między płytki chodnikowe żeby uziemić agregat...
Uziemienie agregatu jest bezwzględnie konieczne ! Podłączając takie źródło do instalacji czteroprzewodowej (TN-C) należy pamiętać, że zmienia się impedancja pętli zwarcia. Należy sprawdzić skuteczność ochrony. Zabezpieczenia nadprądowe fabrycznie zainstalowane mają chronić agregat, a nie instalację, zatem moze być konieczne zastosowanie dodatkowych...
W domu jest stara instalacja elektryczna. Nie ma przewodu ochronnego. Nie ma różnicówek. Dla tego pisałem, że przewód ochronny odpada. Jedyne co to mogę uziemić agregat. nie mam możliwości podpięcia dodatkowej lini z agregatu do skrzynki rozdzielczej. Dlatego chciałbym wykorzystać istniejące gniazdo. A czy taki przełącznik nie działa jak bezpieczniki?...
A skąd się bierze upływność związana z różnicą aż 60-110V na obudowie, wiemy ? Wiemy. Z nieuziemienia obudowy.
Tu już jest przekaźnik rozruchowy i nic nie trzeba cudować. Ten kabel co wychodzi na prawo w białej "izolacji" jest do sieci 230V. Niebieski neutralny, brązowy faza, zielono-żółty uziemienie, to wszystko
Witam serdecznie w odpowiezi na twoje pytanie skąd "0" popatrz w gnieździe czy czasem nie wychodzi z obudowy Co do uziemienia należy uziemić agregat a co do wypowiedzi kolegi o naruszaniu prawa przez podłączanie agregatu ))))... Każdy rozłącznik (jak sama nazwa wskazuje ) posiada osobne zaciski które są przełączane na zasilanie z agregatu lub sieciowe...
Uziemienie agregatu i samego zaworu jest jak najbardziej w porządku. Z Twojego opisu wnioskuję, że jednak brakuje prawidłowego uziemienia samej butli na sprężone powietrze. Jeśli się mylę to przepraszam. Nie powinno uziemiać się zbiorników czy obudów metalowych poprzez same rury lub śruby czy zawiasy. Zbiornik sprężonego powietrza powinno się podłączyć...
Witam Wyjolem sobie agregat ze starej lodowki (nie dzialajacej) i chcialem sobie zrobic z niego pompe. Pominolem pokretło do regulacju temperatury i zostawilem sterownik, wyglada on dokladnie tak: http://brzozowski-technika.republika.pl/... Ale po podłaczeniu do gniazdka wywala korki, sprobowalem go podlaczyc szeregowo przez zarowke...
Agregat musi być uziemiony własną szpilą (przenośną) nie musi to być niewiadomo jak niskiej rezystancji uziemienie ale kazdy agregat powinien być doziemiony taką szpilą.
Czyli wystarczy, że podłącze wszystkie fazy + PE a obudowę prądnicy uziemie i będzie hulać? NIE !!! Już Ci powiedziano - Pięciożłyłowy kabel miedzy rozdzielnia budynku i agregatem, oraz przełącznik czterotorowy Siec / Agregat. , oraz uziemić agregat dodanym do niego uziomem (Jaka instalacja w budynku, pytałem już dwa razy - napisane masz to w dokumentach...
Sprzyjające warunki to stanie na izolowanej podłodze Dla mnie sprzyjające warunki to były, jak trzymałem "fazę" obecną na bolcu ochronnym przedłużacza podłączonego do nieuziemionego agregatu. Z uśmiechem zastanawiałem się, no co to mnie tak łaskocze :-) W ten sposób znalazłem kolejny przedłużacz-samoróbkę z mostkiem między "zerem" a stykiem ochronnym....
Sprawę załatwia(przy założeniu że prąd jest w miarę sinusoidalny): -Uziemić(dobrze) agregat, -znależć fazę agregatu i kotła i tak podłączyć. Ma działać. pozdrawim
Dajcie spokój z tym UZIEMIANIEM ! Potem się okaże że uziemienie agregatu będzie jedynym na zakładzie ! MarcinMEW - rada jak dla kolegi : ZNAJDŹ ELEKTRYKA ! Nie ma mowy o ŻADNYM styczniku na wejściu ! tam ma być min. przełącznik sieć-0-agregat. Zabierasz się do tego nie od tej strony ! Przewód zasilający zakończony wtyczką to kretynizm w najczystszym...
Pewnie chodzi o uziemienie, którego sam agregat nie da, ma wprawdzie bolec ale bez rzeczywistego uziemienia agregatu do bolca będzie pewnie podłączona metalowa "masa" agregatu
Okej właśnie takiej odpowiedzi mi brakowało, jeszcze parę dni i będę na etapie sprawdzenia czy wgl daje napięcie. Mam nadzieję, że zadawane pytania pomogą nie tylko mi. Pytanie pierwsze: Czy jest możliwość obliczenia jakiej mocy jest owy regulator na podstawie grubości drutu (0,32mm) i przybliżonej ilosci zwoi która wynosi +/- 500, a długość drutu +/-70m....
Witam wszystkich i dziekuje za pomoc. Zakupilem agregat Fogo FH 5001R z AVR. Z pomocą elektryka zamontowałem do sieci domowej za pomocą przełacznika łukowego 1-0-2. Za licznikiem i przed bezpiecznikami, dodatkowo w instalacje zamontowałem wskaznik informujacy mnie o istnieniu napiecia w sieci, zeby wiedziec kiedy napiecie w sieci powróci:) Agregat bez...
Oscyloskop jak najbardziej należy uziemiać. Kilka pomiarów i będzie bum. I co mam zrobić gdy większość oscyloskopów ma uziemioną masę? Agregat prądotwórczy kupić? Zawód zmienić?
Witam. Proszę o pomoc przy wskazaniu poprawnego przyłączenia popularnego agregatu pracującego w konfiguracji IT do awaryjnego zasilania domu. Agregat trójfazowy 8kW i taka sama jest moc przyłączeniowa do budynku. Na schemacie są trzy sytuacje, ale zawsze któraś nie spełnia wymaganych warunków. Rysunek (a) - nie spełnia warunku pełnej separacji od sieci...
Temat od dawna mnie nurtuje i pytam z czystej ciekawości - przed kursem SEP (tam już nie wypada o takie rzeczy pytać:-). Dlaczego L "kopie"? Bo twoje stopy są jak okładziny kondensatora które przewodzą prąd przemienny. Żeby prąd płyną musi być obieg zamknięty, więc czy N jest połączony z ziemią? Tak N jest podłączony z ziemią. Czy przewód N idzie od...
retrofood napisał Jeśli rozważymy sprawę przy braku przerwy w torze N i omyłkowym odwróceniu wtyczki przy podłączeniu, to dostaniemy obwód: "ciepły" biegun agregatu, tor N sieci, uziemienie puntu N trafo, ziemia, powrót do uziemionego "zimnego" bieguna agregatu, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Nie żle rozumujesz. Jak odwrócisz wtyczkę to "zimny"...
niebieski ziemia, a żółto zielony uziemienie. Od nastu już lat kolor niebieski oznacza przewód Neutralny nie żadną ziemię a żółto-zielony PE uziemienie ochronne.
Nie mam zerowania . Napisałem że można zrobić zerowanie i uziemić aby agregat miał neutralny a nie faze z obu stron. ( źle to obrałem w słowa faza jest zarówno z lewej jak i z prawej strony ) Poczytaj o agregatach, zasadach działania tych urządzeń nie pogrążaj się. Jak w gniazdku zamkniesz obwód to też masz fazę z lewej i prawej strony. I to 50 razy...
Dzień Dobry Mam pytanie o podłączenie kotła gazowego Ternet ECOCONDENS GOLD PLUS do agregatu prądotwórczego stanley SIG 2000-1. Na kotle występuje błąd E reset 01 czyli 2. Błąd podłączenia układu sterowania do linii zasilającej (detekcja fazy). W agregacie w obu otworach gniazda występuje napięcie 110 V. Czyli problem z elektroda jonizującą. Serwisant...
Może uziemienie jednego bieguna agregatu wystarczy. Kocioł powinien wykryć płomień.
Dziękuję za odpowiedzi. Oczywiście temat drąże dalej... :D Co zanczy "Starting device " wiem. Wydawało mi się poprostu że powinno być inaczej podłączone. Jeden obwód (dwa kabelki) do pracy i jeden rozruchowy (inne dwa kabelki lub przynajmniej jeden) a tutaj mam tylko dwa... i co oznacza R600a? Dlaczego się szybko rozpie.....? Dodano po 3 Czytając różne...
Pytanie było tutaj. Jeśli nie do końca dobrze zadane to postaram się wyjaśnić. Zatem czy ktoś kto rozumie zagadnienie (nie przemądrzały) jest w stanie podpowiedzieć jakie są zagrożenia dla człowieka ze strony prądu? Nie chodzi mi o ogólne stwierdzenie porażenia ale o konkretne przykłady sytuacji w jakich może do tego dojść. W zasadzie kolejny wpis znowu...
Nie musiałem czekać długo . Dziś od serwisu agregatów Fogo dostałem informację że mogę uziemić jedno wyjście z prądnicy agregatu . Ma się nic nie stać i to będzie poprawne stworzenie L i N . Ma przyjechać elektryk i podłączyć tak jak powinno być bez prowizorki i przedłużaczy . Jeśli wszystko łącznie z piecem gazowym będzie pracować poprawnie zgłoszę...
Witam. Mase nalezy uziemic. Czyli wtyczka z uziemieniem i 3 zylowy przewod. Pozdrawiam.
3. Czy dla ochrony przeciw porażeniowej obudowę agregatu uziemić osobną szpilką czy wpiąć go do uziomu? Jakak wepniesz do uziomu to podłączysz N do sieci - w układzie TN. Ochrona przeciwporażeniowa TN na "uziomie" działać nie będzie.
Mniej skomplikowane byłoby kupno używanego silnika samochodowego ( koszt ok. 500-1000 zł ) i połączenie bezpośrednie sprzęgła z prądnicą 10 kW. Niezgodne z założeniami. Odpada. A czy autor przemyślał jak rozwiązać utrzymanie stałych obrotów silnika samochodu? Tak. Utrzymanie stałych obrotów może zapewnić tempomat. Wystarczająca dokładność. Drugi problem...
No i tu prosiłbym o szczegółowy opis dlaczego nie, bo odpowiedź 'nie jest najlepszym pomysłem' mnie nie satysfakcjonuje. Co daje uziemienie przewodu w którym panuje napięcie :?: Ile wynosi IPZ takiego zasilania :?:
1. Czy uziemienie punktu rozdziału można wpiąć do bednarki która w pomieszczeniu piwnicy idzie najprawdopodobniej do instalacji odgromowej bo idzie Uziemia się obiekt - a nie punkt rozdziału. Jest instalacja odgromowa. Przeedytowałem pkt. 1 bo rzeczywiście można opacznie zrozumieć: 1. Czy uziemienie punktu rozdziału można wpiąć do bednarki która w...
Chcesz na siłę dołożyć "różnicówkę" do agregatu powodzenia. Agregat uziemiony z bezpiecznikami na wyjściu zasilania, przedłużacz z "bolcem". Co ty jeszcze kombinujesz? W/g mnie mylisz instalację domową z zasilaniem z agregatu sprzętu. Ja więcej nic w tym temacie ci nie jestem w stanie pomóc. Możesz zrobić jak kolega napisał powyżej ja osobiście nigdy...
U nas agregat jest uziemiony razem z resztą instalacji. Jeśli na przełączniku jest 1-0-2 to działa identycznie jak dźwignia ale nie zajmuje tyle miejsca.
Wartość 200V w przyłączu sieć/agregat została zmierzona miernikiem true RMS (sonel MPI-520). Wartość 230V w oddalonej o ~50m szafie RT również została zmierzona tym samym miernikiem. Podejrzewam, że ze względu na długość przewodu (50m) zakłócenia które są na początku układu zostają wytłumione na jego końcu. Nie wiem tylko co jest tego przyczyną (brak...
Akurat takie metody znam zaintrygowało mnie stwierdzenie tej że firmy że skuteczne uziemienie można uzyskać szybciej niż wkręcając świder w ziemie tak jak to robi wojsko a przynajmniej robiło do tej pory.
Agregat zasila mieszkanie 380 V z czego są dzielone fazy na 4 mieszkania. Jak uziemić fazę z agregatu? Sterownik do pieca się załącza, ale jak ma się włączyć wentylator wówczas jakby brakło mu siły (prądu) kręci, kręci, ale nie tak "normalnie". Dodam, że miałem włączone tylko sterownik, który podpiąłem pod 1 fazę z agregatu. Co będę potrzebował jeszcze...
Witam, temat omawiany x razy. Jeśli Kolega chce podłączać agregat prądotwórczy do gniazda, niech lepiej sobie odpuści, niebezpieczeństwo porażenia prądem, (myślę że też brak uprawnień i odpowiedniej wiedzy 😉). Podłączenie musi wykonać doświadczony elektryk. Do tego potrzebny jest przełącznik Agregat-sieć podłączony w instalację tak aby odcinał...
Dodam, że agregat nie będzie dużo używany bo długie braki prądu zdażają sie u mnie sporadycznie. Jednak jak się zdażą to są bardzo nieoptymalne. Sam sobie odpowiadasz - do sporadycznego używania wystarczy, ważne żeby dawał pełną sinusoidę - pompy i napędy nie lubią sieczki. Pozdr. J. ps do jego włączenia potrzebujesz systemu przełączania, agregat musi...
Ja bym odpiął ten przewód neutralny od uziemienia. Jeżeli kolega ma gdziekolwiek różnicówkę, to przy takim połączeniu od razu ją wyzwoli.
Gniazdo agregatu ma 5 otworów-większy oznaczony PE uziemienie podłączone do obudowy agregatu - obudowa powinna być uziemiona. Pozostałe 4 jednakowej średnicy to 3 fazy oznaczone L1 L2 i L3 lub RST oraz 4-ty oznaczony N przewód 0. Napięcia mierzymy w stosunku do 0 ozn.N. Napięcie L1 do 0 ; L2 do 0 i L3 do 0 przy sprawnych uzwojeniach powinno być jednakowe....
Nie kombinuj. Na pracy na sieci ta będzie pracowała w układzie TN jak do teraz, a po przełączeniu na agregat jako IT i dla Ciebie kompletnie nic się nie zmienia. Ewentualnie (w zależności gdzie wepniesz się z agregatem) możesz wpiąc się bezpośrednio pod WLZ, gdzie jeszcze masz PENa. Tym sposobem jeden styk roboczy agregatu uziemi się sam, niezależnie...
Wczoraj miałem taki problem do rozwiązania. W domu opieki 30 starych i schorowanych osób oraz opiekujący się nimi personel, trzeci dzień pozostali bez ogrzewania. Próba zasilenia kotła starym agregatem bez AVR nie powiodła się. Po zasileniu agregatem ze stabilizacją napięcia nie podejmował pracy jonizacyjny czujnik płomienia. Po paru godzinach problem...
Jeden potencjał do N drugi tam gdzie na zdjeciu czarny przewód. Uziemienie do uziemienia
Skoro tak to niekoniecznie musi być prawdziwe stwierdzenie iż pracuje on w układzie TN-S. Ja bym potraktował owe "PE" jako uziemienie punktu N agregatu i jego konstrukcji, bo uziemić ją należy a przewód roboczy jako PEN, który podzielony zostanie w tablicy głównej za SZR gdzie powstałe w ten sposób PE należy oczywiście uziemić a PEN przez żaden wyłącznik...
Bronek22 Odrębne zagadnienie , to "olanie" ochrony porażeniowej przy zasilaniu pieca z inwertera jaki z UPS. Nie ma PE to się nie podłącza. Tak jakby prąd z inwertera jaki z UPS był "oswojony" i nie zabijał ludzi. Panie Bronku bez przesady. Tym stwierdzeniem neguje pan istnienia małych przenośnych agregatów prądotwórczych. W terenie i w domu przy pracy...
uziemienie agregatu uziemienie agregatu jednofazowego uziemienie jednego bieguna agregatu
prosty regulator oświetlenia kabel monitor 120hz karta zabezpieczona zapisem
wizjer smart regulator ładowania
Konfiguracja kontroli rodzicielskiej na routerze Technicolor Nierówna praca silnika Peugeot 308 na zimno - przyczyny i diagnostyka