Ok jasne ale dlaczego jest masa schematów bez rezystora ? Z powodu małej szkodliwości np przy audio i zmniejszeniu szumu ? Przy niektórych wzmacniaczach (z kompensacją prądu wejsciowego lub MOSFET) nie wiadomo w którą stonę i jaki prąd popłynie więc nie ma sensu ich dawać - producenci nie zalecają.
Polecam na koniec jeszcze ten link http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic21... Jest tam wyczerpująca i świetnie opisana przez pana Pawła, zasada działania wzmacniaczy operacyjnych. ps. Dięki :)
Pytanie: czy mam jakikolwiek wpływ na rzeczywistą rezystancję wejściową układu wtórnika operacyjnego przez dobór rezystora Rf? To jest układ w technologii CMOS, większość tego co przeczytałeś dotyczy tylko bipolarnych. Tu masz oporność wejściową na poziomie 10TΩ prądy wejściowe na poziomie pA. "Jednak w większości rzeczywistych układów wtórnika napięciowego...
aksakal : ten układ niekoniecznie zadziała poprawnie. Nie wiadomo po co rezystor 1k od VCC do bramki MOSFEa. Brak ograniczania prądu ładowania bramki tranzystora, co może wzbudzać wzmacniacz operacyjny. Rezystor pomiaru narysowany jako drutowy, czyli o dużej indukcyjności. Brak filtrowania zasilania, choćby wzmacniacza operacyjnego.
Czyli raz jakiś producent stosuje 10kohm x 10kohm a czasem 250K x 250K a czasem 1M x 1M... O co tu chodzi ? To zalezy od impedancji wejściowej wzmacniacza i jaka chcemy uzyskać "sztywność" dzielnika. Jak wejście WO będzie na mosfetach to dzielnik będzie na megaomach. To w uproszczeniu. Bo dzielnik wpływa przecież też na impedancję wejściową całego...
Wejście wzmacniacza operacyjnego pobiera prąd, przez to kondensator jest ładowany mniejszym prądem (prąd rezystora RT - prąd pobierany przez wejście wzmacniacza operacyjnego) i rozładowywany jest szybciej (prąd rezystora RT + prąd pobierany przez wejście wzmacniacza operacyjnego).
Ten rezystor (Rweb) jest niezbędny do poprwanej pracy wzmacniacza operacyjnego jak i kondensator C6 też potrzebuje tego rezystora. Po pierwsze zapomniałeś że każdy WO ma wejściowy prąd polaryzujący wejście który wpływa lub wypływa z wejść WO zależnie od typu wzmacniacza. Wszak na wejściu każdego WO "siedzi" najprawdziwszy tranzystorowy wzmacniacz różnicowy....
Może być każdy wzmacniacz operacyjny a rezystory możesz zastosować jak i 10kOhm jak i np:22kOhm . Ważne aby były one oba jednakowe . (tej samej rezystancji)
Najpierw rezystor wzorcowy do zamiany prąd -> napięcie. Potem wzmacniacz operacyjny podłączony do obu końcówek rezystora i pracujący w układzie wzmacniacza różnicowego. Jak na schemacie w pdf (wartości rezystorów ustawiają wzmocnienie układu, w obu gałęziach musi być identycznie. Do tego musiałbyś dorobić offset, żeby 0 było np. na 2,5V. Tyle na szybko...
Nie prościej wstawić zdjęcie płyty wzmacniacza (były by też rezystory). Wzmacniacze operacyjne to MC4558CN a potencjometry elektroniczne to M51132L.
Natomiast jest jedna niepodważalna (moim zdaniem ) zaleta - prosta aplikacja. Spróbujcie zbudować taki wskaźnik na "piechotę" używając wzmacniaczy operacyjnych rezystorów (dzielniki komparatorów) itp... Można zrobić jeszcze prościej, "na piechotę", ale pisząc program na mikrokontroler.
Wzmacniacz operacyjny i kilka rezystorów i kondensatorów to raczej w dyszce się zmieścisz.
Jeśli używasz klasycznego wzmacniacza operacyjnego (VFA). A nie wzmacniacza o sprzężeniu prądowym (CFA) , to nie musisz stosować tego rezystora.
Witam! Dawno temu :) robiłem wzamcniacz całkujący. Zamieszczam opis układu, a na końcu dokumentu Kolega znajdzie troszkę literatury.
Dioda musi być oczywiście referencyjna o dużej stabilności pod względem temperatury i z jej charakterystyki odczytujemy optymalny prąd zasilania, zwykle 5-8mA.A rezystorek liczymy biorąc pod uwagę ten prąd i różnice napięć pomiędzy wyjściowym operacyjnego i referencyjnym diody. Operacyjny powinien również być z małym dryftem temperaturowym napięcia...
Potencjał - i + wzmacniacza będą takie same - czyli 0
Biorąc pod uwagę rozrzut parametrów, a przede wszystkim nieidealność komponentów, to wyniki nie są takie złe. Nie uwzględniłeś pewnie parametrów wzmacniacza operacyjnego, ścieżek, rezystorów (szczególnie indukcyjności i pojemności pasożytniczych) oraz kondensatorów (zwykle mają ok 20% dokładności). Dołóż potencjometr dla wyregulowania układu i po problemie.
Nie wziąłeś pod uwagę faktu, że nie tylko prąd diody Zenera przepływa przez rezystory, ale także prąd wzmacniacza operacyjnego. Całkowity prąd będzie - 3+2,8 = 5,8 mA. R = (24-15) / 0,0058 = 1551 Ohm - najbliższa standardowa wartość to 1,5 kOhm.
Może i by się dało, ale jeśli Diora jest sprawna albo uszkodzenie jest niewielkie (wyschnięte elektrolity, spalony stopień mocy) to szkoda fajnego sprzętu, teraz jest go pełno, za parę lat będą pojedyncze sztuki. Lepiej napraw i naucz się czegoś przy okazji albo jak Ci niepotrzebna to sprzedaj. Taki przedwzmacniacz to jakiś wzmacniacz operacyjny, parę...
dowolny operacyjny w typowej aplikacji wzmacniacza sumacyjnego Na jedno wejscie podajesz x, na drugie a Co do zasilania niesymetrycznego musisz zrobić masę pozorną poprzez dzielnik na dwóch rezystorach
Na tym drugim rysunku masz wzmacniacz całkujący. Co do rezystora, to nie ma on wpływu na charakterystykę wzmacniacza, stosuje się go w celu kompensacji napięcia niezrównoważenia.
Zbuduj źródło prądowe sterowane napieciem, na wzmacniaczu operacyjnym, wystarczy wzmacniacz, tranzystor mocy i rezystor-bocznik. Źródła na LM317 nie da się sensownie regulować w szerokim zakresie.
Najbardziej elastyczna będzie konstrukcja cyfrowa - na mikrokontrolerze z ADC i DAC wtedy zależność możesz zapisać w programie w prawie dowolny sposób, postaci tablicy, wzoru funkcji, albo aproksymacji prostymi odcinakami. Metodą analogową najczęściej stosuje się aproksymacje prostymi odcinkami, poprzez dodanie do wzmacniacza operacyjnego układów rezystorów...
Jaki był całkowity koszt wykonania zasilacza??
Na kondensatorze mam 25V. Rezystor R13 grzeję się, wymieniając na większą wartość 20Kohm jest w porządku ale nadal na wyjściu mam 24V . Taką metodą nic nie zdziałasz. (może przypadkiem się uda). 1. Trzeba znać dokładnie zasadę działania tego układu. 2. Rozłączyć fragmenty "układu". Uruchamiać stabilizator napięciowy. 3. Zadawać napięcie wzorcowe i...
Wpisz w wyszukiwarce "Bufor op amp" i znajdziesz trochę układów. Ogólnie potrzebujesz jakiegoś scalaka z podwójnym wzmacniaczem operacyjnym i ewentualnie kilku rezystorów. Musisz też sprawdzić czy masz w radiu dostępne zasilanie symetryczne i wybrać w zależności od tego wzmacniacz operacyjny.
Witam Może nie wzmacniacz różnicowy a odwracający z ustawionym odpowiednim wzmocnieniu (0.5). Chyba bez wzmacniacza się raczej nie obejdzie. A wzmacniacz operacyjny to oprócz wzmacniacza tylko dwa rezystory. Pozostaje jednak problem zasilania. Trzeba pamiętać o około 2V zapasie napięcia zasilania. -- pozdrawiam
Wstawiałem nawet po 100pF, rezultat był taki, że potęgowało to świecenie żaróweczek, Znaczy się żarówki w zasilaniu? Dziwne zachowanie, wygląda jakby problem zaczynał się we wzmacniaczach operacyjnych.
Błędny sposób rozumowania. In2 nie jest równy zero, bo napięcia są równe. In2 jest równy zero, ponieważ idealny wzmacniacz operacyjny ma nieskończoną rezystancję wejściową Prąd In2 nijak nie zależy od rezystancji wejściowej wzmacniacza operacyjnego, tylko od napięć wejściowych podawanych na rezystory.
uf narezcie ktos wiec bedzie to raczej podlaczane do komputera PC ewentualnie do jakiegos innego zrodla "sztucznej muzyki" na mp3 player... napewno nie gitara, skrzypce itp.... wiec rozumiem ze nie potrebuje bufora? Nie, nie potrzebujesz. Warto jednak pomyśleć o dwóch kondnesatorach 100uF / 63V na wyjściach, plusem do linii, minusem do wzmacniaczy...
Nie posiadam układu LF351, Ale znalazałem chyba zamiennik: TL081, bo ma 2 wejscia i 1 wyjscie. Możesz zastosować dowolny wzmacniacz operacyjny w tym przypadku. Mogą być pojedyncze, podwójne, poczwórne w jednej kości Wykorzystujesz tylko to co ci potrzebne. Sprawdzić na których pinach zasilanie, na których masa, na których wejście + i - a na którym...
A gdyby tak zamiast oscyloskopu użyć przystawki do pomiaru amplitudy (takiej zwykłej na wzmacniaczach operacyjnych). Podłączyć równolegle z rezystorem do wyjścia i patrzeć dla jakiego poziomu sygnału amplituda przestaje rosnąć. Potem już tylko P=U*I :) Nigdy tego nie robiłem, ale jestem zainteresowany w miarę tanim i dobrym sposobem pomiarowym.
Przy użyciu samych rezystorów nic ciekawego nie zrobisz. Gdyby do tego dołożyć diody led oraz tranzystory albo wzmacniacz operacyjny to już wyjdzie coś np. Jakiś wskaźnik napięcia.
8x potencjometr stereo + 8x TDA2822M + 8x gniazdo Jack 3,5 stereo jako wzmacniacze słuchawkowe. Z AUX sygnał audio wstępnie wzmocnionym wzmacniaczem operacyjnym rozdzielony za pomocą rozgałęźnika na rezystorach, które są podłączone do wzmacniaczy słuchawkowych.
Każdy wzmacniacz ma jakieś niezerowe prądy wejściowe, w układzie A prąd wejścia (+) ładuje C10 i napięcie na (+) stale rośnie (lub maleje) aż wzmacniacz się nasyci i przestanie działać. W układzie B prąd ten popłynie przez R14, a napięcie na wejściu (+) niewiele różni się od Vcc/2.
Wzmacniacz operacyjny + dwa rezystory...
Czyli mam usunąć potencjometr ? Tak i zrobić wartość na sztywno ? Dać 0Ω To jak mam zrobić, aby regulować wartość prądu ? Wyrzucić ten układ do kosza i poszukać lepszego, np źródło prądowe na wzmacniaczu operacyjnym i tranzystorze.
Czy ja wiem. Dla mnie 20% to mało. Czasami tracę 70% i dopiero wtedy zaczynam się martwić. Ale jak już to musisz dać wzmacniacz operacyjny albo podłączyć rezystor do napięcia niższego niż poziom masy i wtedy wyeliminujesz offset. Ewentualnie rezystor do masy i zastosować nadpróbkowywanie. Wtedy strata 20% przez niewykorzystanie całego zakresu nie ma...
tak, idea ukladu calkujacego (pseudo, bo to pseudocalkujacy) wykona to zadanie. Zbudowany jest on jak kolega wyzej wpsomnial na wzmacniaczu operacyjnym, rezystorze i kondensatorze. Wzmacniacz operacyjny - na wejscie odracajace podpinamy sygnal wejsciowy poprzez rezystor, wejscie nieodwracajace do masy. Z wyjscia ukaldu wo podajemy poprzez kondenstaor...
Sztuczną masę stosuje się w przypadku zasilania wzmacniacza operacyjnego pojedynczym napięciem. I na rysunku jest prawidłowo. Rezystory tworzą dzielnik napięcia zasilania na pół, a kondensatory zwierają do masy sygnały zmienne, aby na wejściu nieodwracającym mieć stały, niezakłócony potencjał połowy zasilania. Względem tego punktu wzmacniacz "widzi"...
Witam, To jest tzw. układ do zwiększania prądu wyjściowego wzmacniacza operacyjnego. jak poszukasz kart katalogowych starszych wzmacniaczy operacyjnych, to znajdziesz więcej takich układów. W uproszczeniu rezystory R1/R2 muszą być tak dobrane, aby wysterowały tranzystory zmianami napięcia jakie się na nich pojawia. Możesz rozważyć zastosowanie tranzystorów...
AVE... Wzmacniacz instrumentalny z trzech standardowych wzmacniaczy operacyjnych. Wzmocnienie ustawione na 10, rezystory o tolerancji 1%, na wyjściu będzie sensowny sygnał różnicowy 200mV, to dopiero do komparatora. Ostatecznie jeden wzmacniacz SSM2019 (lub podobny) w konfiguracji różnicowej i ze wzmocnieniem 10-100. Są lepsze op-ampy, ale cenowo kosztowne...
Przesunięcie o 180 stopni to zmiana znaku na przeciwny ! Bierzesz wzmacniacz operacyjny i: podajesz na wejście (+) masę pomiędzy wejście układu i wejście (-) wzmacniacza op. rezystor np. 10 k pomiędzy wejście (-) i wyjście wzmacniacza dajesz drugi rezystor 10k. Rezystnancja wejściowa tak otrzymanego układu wynosi 10 kΩ Wzmacniacz zasilasz najlepiej...
Ja to lubię sobie życie komplikować, wzmacniacz operacyjny, TL431, masa rezystorów itd, a wystarczyły dwa tranzystory ;) Wystarczyłby klucz w obudowie SO-8, a są układy zawierające 2, 4, nawet 8 kluczy w jednej obudowie. Wracając do powyższych schematów - dlaczego uparcie stosowany jest układ zastępujący tyrystor zamiast tyrystora?
Witam! Mam pytanie jak obliczyć Rx bo nie wiem czy trzeba uwzględnic te R które jest uziemione R X = R/2 , ale to trochę zależy od rzeczywistych parametrów WO ... ale jaka wartość R X by nie była - byle nie większa wielokrotnie od R - to U WY = -1 V
Był zrobiony i działa. Jest to wzmacniacz z tej strony: http://sound.westhost.com/project97.htm Nieco zmieniony, dorobiłem płytkę. Jak dla mnie, szumów słyszalnych nie ma. Na podanej stronie piszą, że można użyć ultraniskoszumnych wzmacniaczy operacyjnych i zalecają rezystory metalizowane 1% oraz kondensatory w barwie tonu dobierane, ale uważam, że...
Do masy ściągasz wejścia w/w wzmacniacza operacyjnego. Jeśli chodzi o rezystor do pomiaru prądu w zabezpieczeniu nadprądowym to ile razy szerszy zakres tyle razy mniejszy opornik. W Twoim przypadku musi być około 3 razy mniejszy niż ten dla 3A.
A co tu jest do kupowania. Zrob to na zwyklym wzmacniaczu operacyjnym. Przepuscisz ten prad przez jakis rezystor z korego to zbierzesz spadek napiecia i podasz nastepnie na wzmacniacz operacyjny i wzmocnisz. W sprzezeniu zwrotnym dasz jakis potencjometr ktorym wyregulujesz czulosc i odpowiednia proporcje (np zeby 20 mA odpowiadalo 10V) i po sprawie....
Witam, nie narysowałeś źródeł zasilania do tych wzmacniaczy operacyjnych, a więc nie mogę wypowiedzieć się autorytatywnie. Jedno jest tu pewne - wejść wzmacniaczy operacyjnych NIE wolno pozostawiać w "powietrzu' - niepodłączonych - ponieważ potrzebują one do swej pracy doprowadzenia prądu polaryzacji. Zauważ też, iż kierunki tych prądów do obu wejść...
AVE... Potrzebujesz przetwornika cyfrowo-analogowego, źródła napięcia odniesienia i dwóch wzmacniaczy operacyjnych oraz paru rezystorów. Napięcie zasilania wzmacniaczy powinno być symetryczne i trochę wyższe, niż napięcie potrzebne na wyjściu. Oto schemat poglądowy: https://obrazki.elektroda.pl/3119004300_... Rezystory powinny być w...
Kolega Urgon dobrze napisał - na rezystorze pomiarowym wydzieli się max 1,25W przy napięciu wyjściowym 20V i prądzie 5A. Więc rezystor 3W to chyba z zapasem będzie? Tez myślałem żeby obrócić wzmacniacz operacyjny do góry nad rezystor pomiarowy, ale tam są tranzystory mocy i ścieżki prądowe od głównego elektrolitu. Nie wiem czy to dobry pomysł, żeby...
Między wejście wzmacniacza operacyjnego a masę daj jakikolwiek rezystor, choćby 1Mohm. To na wypadek, gdyby to co podłaczysz miało na wyjściu kondensator separujący. Rezystor zapewni przepływ prądu polaryzacji wejścia.
Witam Który z wymienionych wzmacniaczy operacyjnych będzie lepszy do pomiaru prądu na rezystorze pomiarowym w układzie LOW SIDE. Wzmacniacz operacyjny będzie zasilany symetrycznym napięciem +/-2,5V. Zakres mierzonego napięcia na rezystorze pomiarowym to 0 - 150mV. Wzmocnienie 2. Czyli na wyjściu wzmacniacze chcę mieć zakres napięć 0 - 300mV. Wziąłem...
Najbardziej elegancko (podręcznikowo ;) ) to na wzmacniaczu operacyjnym. Najprościej jednak przez rezystor podłączony do środka dzielnika włączonego pomiędzy + zasilania (lub inny stabilny) i masę. I z tego miejsca brać sygnał do przetwornika. Wadą jest zmniejszony poziom amplitudy, a także konieczność wyliczenia warości 3 rezystorów. Schemat w Eagle...
niewiem czy cie dobrze rozumiem ale jedyne co mi przychodzi do glowy to rezystor w szprzezeniu zwrotnym ujemnym np wzmacniacza operacyjnego moze sprecyzuj oco biega z rtym sprzezeniem ? bo zmieniajac rezystor w takim ukladzie nie uzuskasz wzmicnienia mniejszego od 1 teoretycznie
Mam pewien problem do rozwiązania. Otóż mam sygnał analogowy w zakresie +/-4V. Muszę go podać na ADC i chciałbym ten sygnał przesunąć do góry i podzielić na 2, więc chciałbym dostać zakres 0-4V. Widziałem takie układy na wzmacniaczach operacyjnych, ale tylko na napięcia dodatnie. To mozna zrobić zwykłym dzielnikiem napięcia z dwóch identycznych rezystorów,...
Ale przy samym rezystorze pomiarowym 0.1 ohma regulacja też zaczyna się od 0. W twojej wyobraźni. Rezystor B-E 470Ω.
Glowny wplywa na szumy maja rezystory o duzych wartosciach >47kom i takie mozna dawac metalizowane 1%. Walczyc z szumami mozna w ukladach o duzym wzmocnieniu np preamp mikrofonowy. W ukladach o malym wzmocnieniu nie ma sensu bawic sie w jakies specjalne rezystory bo to nic nie da. Wazny jest niskoszumny wzmacniacz operacyjny albo tranzystor pracujacy...
Ad2 Przed wzmacniaczem Ad3 Zielony kondensator ogranicza pasmo od góry, dzięki temu układ reguluje wybrane pasmo. Ad4 Trzeba zastosowałaś sumator albo na rezystorach albo na wzmacniaczu operacyjnym http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/A...
Każde (prawie) zadanie można rozwiązać na kilka sposobów :-) Jestem leniwy ;P i nie chce mi się rysować, mam nadzieję, że opis słowny wystarczy. Prąd można mierzyć metodą pośrednią, poprzez pomiar spadku napięcia na znanej rezystancji. Tutaj mamy dodatkowy problem - przesunięcia zakresu pomiarowego. Na dokładkę wymagasz dodatniej polaryzacji napięcia...
Przeglądając schematy korektorów barwy dźwięku we wzmacniaczach zauważyłem rezystory w linii zasilania (w czerwonym kółku) wzmacniaczy operacyjnych, a co jeszcze bardziej mnie zastanowiło, że są one różnych wartości poczynając od rezystora 0 ohm (jaki sens?), kolejny 47 ohm i ostatni 220 ohm. Jeden producent i różne wartości. Domyślam się, że mają związek...
Wybierz dla każdego punktu. Wzmacniacze operacyjne z obrazków to: Wtórnik napięcia, Wzmacniacz odwracający, Wzmacniacz nieodwracający, Komparator napięcia, Wzmacniacz całkujący, Wzmacniacz różnicowy. 1. https://obrazki.elektroda.pl/2652567900_... 2. https://obrazki.elektroda.pl/6678424200_... 3. https://obrazki.elektroda.pl/6573924900_...
przerobić w taki sposób, aby podtrzymywane było świecenie diod LED Musisz zamiast bloku wzmacniacza m.cz. (wszystko to na górze rysunku) wstawić prosty wzmacniacz napięcia stałego np. na wzmacniaczu operacyjnym.
Spójrz na ten schemat, R25 i R26 tworzą dzielnik, C17 filtruje napięcie z tego dzielnika i na wejścia wzmacniaczy operacyjnych sygnał jest podany przez rezystory. I tak można użyć jednego dzielnika dla dwóch kanałów. https://obrazki.elektroda.pl/2894619500_...
Sprawdź jeszcze rezystory i kondensatory przy tym wzmacniaczu operacyjnym JC1152. Chociaż wątpię, żeby któryś padł. Wszystko wskazuje na ten wzmacniacz. Jest przed wejściem monitor i jest wspólny dla wszystkich pozostałych wejść.
Tak. Wzmacniacz operacyjny w charakterze komparatora. Do końców tego rezystora dołącz wejścia + i - komparatora a na wyjściu uzyskasz ładny prostokąt.
A gdzie jest zasilanie wzmacniacza operacyjnego?. Jeszcze musisz obciążyć mostek jakimś rezystorem. Schemat wygląda źle nie widać kropek na przecięciach linii :cry: .
Uzupełnienie. Poboru prądu w całości nie znam, zasilane są 2*LM837, 4*NE5532, razem 16 wzmacniaczy operacyjnych. Rezystor 130Ω mogę ew. zmniejszyć - chcę go zastosować ponieważ z transformatora na wyj. mam 2*23V AC, po prostowniku, na pierwszym C=4700µF napięcie osiąga 32V DC. Pozdrawiam
Witam No i właśnie tutaj mam problem. Mianowicie powinno być tak: U=I*R4-I2*I Nieprawda... Mój błąd powinno być U=I*R4-I*R2 Nadal błąd ... A co tam jest za lewym zaciskiem rezystora R 4 :?: Kłania się Tobie drugie prawo Kirchhoffa . Jeszcze jedno jak uzasadnić, że prąd I, I2 i I1 są takie same? A to niby dlaczego wszystkie trzy w/w wartości prądów...
Witam, Nie rezygnowałbym z kondensatorów separujących (między twoim kablem sygnałowym a końcówką 4 lub 29), dlatego że jest to połączone z filtrem dolnoprzepustowym z części CD bezpośrednio z wyjściem wzmacniacza operacyjnego przez rezystor 1k5, czyli prościej może to obciążać to, co zostanie podłączone do tego dodatkowego wejścia liniowego i będzie...
(at)slawekkedra Teraz oba grają, zauważyłem że przy włączeniu na lewym kanale jest pyknięcie i minimalnie może bardziej słyszalny szum, ale to może być od wzmacniaczy operacyjnych czy nie ?
Można jeszcze za każdym kluczem dać wtórnik na wzmacniaczu operacyjnym (np. 1/4 LM324) i nie przejmować się opornością kluczy.
Są dwie opcje - sumator napięć na wzmacniaczu operacyjnym (suma na wejściu odwracającym). - dwa wzmacniacze separujące ( np na tranzystorach lub wzmacniaczach operacyjnych) a następnie suma na rezystorach. Można separatory lub sumator zaprojektować tak by były jednocześnie filtrami dla subwoofera.
Może tak być chociaż ja osobiście dał bym wtórnik na wzmacniaczu operacyjnym. I daj kondensator z rezystorem na wejściu i wyjściu. A co się tyczy wtórnika na wyjściu to zależy do rezystancji wejściowej urządzenia do którego będziesz to podłączał jak co to możesz dać wtórnik na WO
Witam Najprościej użyć przetwornika U/f, (po wzmacniaczu operacyjnym) a następnie transoptor. AB
Witam Zastosuj LM358 i dodaj rezystor na wyjściu do masy np. 10k.
Wzmacniacz operacyjny. Dobierasz rezystory aby wzmocnienie było równe 2. Zasilanie tego wzmacniacza 12-15V stabilizowane.
Dlaczego wzmacniacz operacyjny z rezystorem w torze wejściowym i kondensatorem w torze sprzężenia zwrotnego jest wzmacniaczem całkującym? Dlaczego wzmacniacz operacyjny z kondensatorem w torze wejściowym i rezystorem w torze sprzężenia zwrotnego jest wzmacniaczem różniczkującym?
To nie jest sumator tylko rozgałęźnik, który spowoduje zwarcie obu kanałów w urządzeniu źródłowym. Najlepiej byłoby zbudować sumator na wzmacniaczu operacyjnym ale jak ma być tanio i łatwo to z rezystorów też się nada. Post nr 27 http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic14...
Zrobiłem Jiga ze schematu http://audiomania.info/articles.php?id=4... . Mam teraz problem ze wzmacniaczem który ma mi słuzyc do pomiarów w SW, chce zrobic według tego schematu http://audiomania.info/articles.php?id=4... jest to ten wallin'a zmadyfikowany przez wiadomo kogo bo jest napisane . Otóż radzono mi żeby uzyc rezystorów 0,25W 1% lecz nie moge ich...
Witam ponownie Odnośnie bezpiecznika to wydaje mi sie to nie potrzebne. Możnaby go zastosować tylko w obwodzie wyjścia prądowego jeśli jednak korzystasz z gotowego układu, który ma taki rodzaj wyjścia to prawdopodobieństwo, że ten prąd wzrośnie do takiej wartości jest niewielkie. Idąc dalej tym tropem i zakładając, że ten prąd jednak wzrośnie do wspomnianych...
Zaznacz na schemacie pin 1 układu i poprawnie go przerysuj. Na płytce nie ma diod tylko rezystory, a układy to najprawdopodobniej wzmacniacze operacyjne.
Witam, W każdym elektronicznym powinni mieć MOSFET N + wzmacniacz operacyjny + rezystory + potencjometr a z tego już możesz zbudować źródło prądowe sterowane napięciowo za pomocą potencjometru (albo ustalić na stałe wymagany prąd rezystorem). Druga opcja to wykorzystanie LM317 jako źródło prądowe.
Potrzebujesz wzmacniacza odwracjącego o wzmocnieniu 22/1,8 = 12,2V/V. Można go zrealizować na wzmacniaczu operacyjnym, zwykła struktura złożona z dwóch rezystorów, np. na LM358. Trzeba go zasilać niesymetrycznie, np. +3V i -25V, aby miał możliwość pracy w całym zakresie napięć wejściowych.
Możesz mieć zatem uszkodzoną linię -12V z zasilacza lub nie sprawdziłeś czy obie linie +12V (jedna zasila napęd, druga wzmacniacze operacyjne) dają poprawne napięcia. Sprawdź rezystor R8 oraz zenerkę podłączoną równolegle do C10.
1. zwieksz wartosc rezystora 4,7M 2. włacz w szereg rezystora 56k potencjometr 25 k i reguluj 3. to samo powtorz dla rezystora 1oo k ( wejscie + scalaka )
LM071 LM072 LM074 LM081 ....
W danych katalogowych LM317 jest taki schemat, w którym obciążenie jest dołączone do masy rezystorem. Sygnał z rezystora doprowadzony jest do tranzystora lub wzmacniacza operacyjnego. Jak prąd jest zbyt duży, to napięcie na dodatkowym rezystorze wzrasta i steruje dodatkowym tranzystorem, który powoduje, że napięcie na nodze odniesienia maleje, więc...
Rezystor pomiarowy powinien być w ujemnym sprzężeniu zwrotnym wzmacniacza operacyjnego.
1. Czy to podejście jest ok? Nie, bo przy braku SL a sygnale 0db na L, na wejściu wzmacniacza operacyjnego uzyskasz jakieś -4dB. Rezystor 15k będzie niejako zwierał sygnał do masy. Nie mówiąc o tym że sygnał wyjściowy będziesz miał odwrócony w fazie a to niedopuszczalne. 2. Czy zwiększyć rezystor w sprzężeniu zwrotnym do 44kOhm, tym samym obniżyć napięcie...
Dla 10A dałbym minimum 4 tranzystory, obowiązkowo z chłodzeniem aktywnym i z dodatkowymi rezystorami wyrównawczymi w emiterach. Stabilizacja na wzmacniaczu operacyjnym z TL431 jako źródło napięcia odniesienia. No i połączone szeregowo uzwojenia - jedno 7,5V nie da rady. Razem dadzą 15V.
Wzmacniacz operacyjny nieodwracający (sprawdź w google), rezystory R1 i R2 dobierasz tak, by R2=1.4*R1. 3,5V na wejściu da 8.4V na wyjściu, 5V na wejściu to 12V na wyjściu. Teraz pytanie ile diod i jakiej mocy chcesz zastosować, bo goły wzmacniacz ma prąd około 25mA. Trzebaby dołożyć tranzystor na wyjściu, nieco zmienić rezystory i można mieć dużo większy...
Napięcie na akumulatorach nie zmienia się szybko, możesz dać nawet 1Hz, ekranowanie nie jest niezbędne, filtr może być pasywny, nie wiem po co wzmacniacz operacyjny.
Ja myślę że nie trzeba wzmacniacza operacyjnego, wystarczy rezystor i kondensator.
Witam Raczej nie używaj rezystorów w MOhm ponieważ prądy są tak małe że kondensator samplujący który znajduje się w strukturze mikrokontrolera będzie musiał długo się ładować a nie jest to dobre, raczej w kOhmm powinny być te rezystory , tak jak podałeś 1k- do 15-20 k zależy wszystko od napięcia jakie zamierzasz puszczać na dzielnik. Z jednej strony...
Kontroler obrotów silnika DC, to bardzo pomocny układ. Wiele lat temu realizowałem to za pomocą, dedykowanych układów (np. TDA7274, TDA1151, TCA910, AN6652), wyciągniętych z silników z starych magnetofonów kasetowych. Współcześnie można to zrobić na wzmacniaczu operacyjnym, tranzystorze i kilku rezystorach i kondensatorach.
Dioda (złącze tranzystora) + dowolny wzmacniacz operacyjny + tranzystor wykonawczy (załączający wentylator) no i 5 rezystorów 1 kondensator... Jak trzeba namaluję schemat.
Ciekawy pomysł na urządzenie do badania akumulatorów. Dodałbym regulowane skokowo obciążenie prądowe (można wykorzystać typowy układ [url=https://www.elektroda.pl/rtvforum/t... obciążenia rezystor pomiarowy + wzmacniacz operacyjny + napięcie odniesienia). Można dodać osobne przewody prądowe i osobne do pomiaru napięcia, wtedy...
Własnie AVT jest na wzmacniaczach operacyjnych + rezystory + kondensatory!!! 18zł za wytrawioną płytke z elementami warto zapłacic bo za takie pieniadze to samemu nie opłaci sie rysowac i wytrawiac. W opisie na stronie avt zamieszczony jest schemat!! Nawet pewnie nie pofatygował sie Pan zajrzeć! Jesli to zbyt skomplikowane i za drogie to prosze nie...
Odpowiedzią jest aktywne obciążenie, wystarczy MOSFET, rezystor mocy i wzmacniacz operacyjny. W najprostszym przypadku możesz z Arduino Nano zastosować [url=http://forum.arduino.cc/index.php?t... takiego, polecam obejrzenie filmu.
rezystor wzmacniacz operacyjny wtórnik operacyjny rezystor wzmacniacz audio wzmacniacz operacyjny
unitra r8040 liniowy regulator napięcia projekt wyciek pompy paliwa
instrukcja serwisowa zmywarki whirlpool wzmacniacz audio
Kod błędu 3110 w maszynach Case IH i New Holland: Czujnik ciśnienia paliwa Jak połączyć AFR STAG z telefonem przez Bluetooth?