Jaki system regulacji zastosujemy, zależy w dużej mierze od tego czego czego oczekujemy od systemu. Regulacja precyzyjna, (algorytm PID), z tolerancją, ( histereza) lub na "oko", czyli regulatorem fazowym lub regulacją grupową.
A spróbuj tak: [syntax=c]{ _delay_ms(3); PORTC|=_BV(PC0); _delay_ms(1); PORTC&=~_BV(PC0); }[/syntax] Pamiętaj że łączny czas funkcji od momentu pzerwania do momentu powrotu z przerwania pod żadnym pozorem nie może przekroczyć 10ms. Inaczej każde następne przerwanie jest "spóźnione" o wartość nadmiarową nad te 10ms. Poza tym: [syntax=c]MCUCR|=_BV(ISC01)|_BV(ISC00);....
Witam Nie wiem jaka to lutownica bo pisze że nie oporowa, i czy to nie przerost formy, ja bym najpierw spróbował regulator fazowy, płynna regulacja i lekki a do tego nie pobiera dodatkowego prądu. Autor tematu napisał w pierwszym poście że: i zasilać przez niego lutownicę Lutola 80 W. Czyli transformatorowa. Stosowanie prostych regulatorów fazowych...
Ta co obecnie używam 14A 60W 4V ale chciałbym regulację na przyszłość. Transformator ? To regulator fazowy w obwodzie uzwojenia pierwotnego. Masa tego na Forum.
Fazowy regulator mocy lub tyrystorowy fazowy regulator mocy. Może być zrobiony z triakiem. Na schemacie i tyrystor i regulacja fazowa, więc tyrystorowy fazowy regulator mocy. Są jeszcze regulatory grupowe, ale to nie ten.
Jesli posiadam już regulację odczepami to czy moge zamontować jeszcze do tego regulator prądu? >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Oczywiście, że możesz i będziesz miał regulację zgrubną napięcia odczepami a dokładną regulację prądu regulatorem.
Witam. Masz tu wyżej http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic47... (na przyszłość przeglądaj linki zanim o coś zapytasz) Znajdziesz tu co potrzebujesz,prosty regulator fazowy
Widziałeś kiedyś migomat regulowany "szufladą"? Na pewno nie. Albo regulacja odczepami uzwojenia pierwotnego, albo "zbójecka" metoda z regulatorem fazowym opartym o triak. Można jeszcze próbować z regulacją prostownikiem sterowanym po stronie wtórnej.
Jest to pompa typowo odśrodkowa, najprostszy sposób regulacji wydajności to dławienie wyjścia. Zmniejszasz przepływ a co za tym idzie pobór mocy. A ten regulator to najprawdopodobniej regulator fazowy, dla tego silnika może być zabójczy w dłuższym czasie.
Krzysztof - przesadzasz. Jest mnóstwo fabrycznych regulatorów obrotów silnika i działają one właśnie na zasadzie regulacji fazowej. Zwykle podstawą takiego regulatora jest układ scalony U2008B lub podobny: http://www.bucek.name/pdf/u2008b.pdf Często takie układy można spotkać w naściennych regulatorach do wentylatorów sufitowych.
Copperfield ale wydaję mi się że RO-12 to regulator fazowy ....
Przy takich prądach jak piszesz (35A) to najlepiej zrobić regulator fazowy po stronie pierwotnej trafo.
A czy regulacja fazowa jest bezpieczna dla transformatora? Na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć ze 100% pewnością. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Ale regulacja fazowa stosowana jest czasem w spawarkach do regulacji prądu spawania.
Witam. Do sterowania oświetleniem stosuje się tylko i wyłącznie regulatory fazowe. Regulacja grupowa ma zastosowanie do urządzeń grzewczych. Przez zmianę prądu diody optotriaka nie uzyskasz zmiany kąta załączenia. Trzeba zastosować układ komparacyjny, porównujący napięcie chwilowe z napięciem odniesienia. Pzdr.
Nieznana jest budowa takiego generatora zasilanego prosto z 230V ale na podstawie zdjęć innego modelu jest na wejściu zasilacz impulsowy. Regulator fazowy poprawnie działa z obciążeniami rezystancjami. Jest wersja tego generatora ozonu z regulacją potencjometrem
Być może wystarczy. Bez schematu i wartości elementów można tylko zgadywać. Regulacja fazowa nadaje się do obciążeń oporowych. Silniki szczotkowe znoszą taki sposób regulacji. Co kolega chce zasilić tym regulatorem?
Szukaj pod hasłem "trójfazowy sterownik mocy", np: "Regulator tyrystorowy 3 fazowy PROFI HV 1000V max" lub kompletne moduły "trójfazowe sterowniki mocy RSR92-...-T".
Jest to rezystancyjne obciążenie. Transformator + fazowy regulator mocy. Chyba, że potrzebujesz drogo wtedy sterownik procesorowy.
Nie wiem czy dobrze patrzę, ale podajesz że masz maszynę 1fazową, a chcesz falownik do sterowania maszyn 3fazowych. Do silników 1 fazowych bardziej regulator silników jednofazowych, albo falownik do silnika jednofazowego.
Silnik komutatorowy może być szeregowy albo bocznikowy częściej spotyka sie ten pierwszy, zaletą takiego silnika jest łatwość regulacji obrotów, regulatorem fazowym (jak ściemniacz oświetlenia) wadą takiego silnika jest bardzo miękka charakterystyka - wysokie obroty bez obciążenia, mocno spadają pod obciążeniem. Jeśli silnik ma 25000 Obr/min to będzie...
Moduł z Ali to fazowy regulator mocy. Nie spełnia funkcjonalności o jaką Tobie chodzi. Służy do regulacji mocy grzałki a nie synchronizacji faz.
Sterowanie grzałki stycznikiem półprzewodnikowym chyba nie da zamierzonego efektu? Tak jak pisałem wyżej - regulator fazowy. Masz płynną regulację mocy od 0 do max. Kwestia sterowania, to już elektronika. Proste regulatory mają mechaniczny potencjometr, ale są też regulowane elektronicznie sygnałem "góra/dół", więc do sterowania można wykorzystać sygnał...
Uc+ i UC- też wiem, ale czy ta 10 nie wpływa na polaryzacje czujnika? no a połączenie wyjścia wzmacniacza z regulatorem fazowym?
Powinien spełnić swoją funkcję , pozostaje kwestia w jakim zastosowaniu będzie wykorzystywany napęd. Może się okazać w zależności od zastosowania ograniczony zakres regulacji będzie funkcjonalny. Jest to typowy regulator fazowy .
Oczywiście że falownik jeśli chodzi o jakiś rozsądny zakres regulacji obrotów.
tyrystorowy regulator napięcia(regulacja fazowa) Napięcia a nie czasami: prądu ?. :cry: "Podrzuć" schemat tego regulatora.
Takie sprzedają na allegro: Link usunięto - Regulamin, pkt 3.1.18/trymer01 http://obrazki.elektroda.pl/7457847800_1... Myslę, że to jest to samo!!
Zamontowałem regulator fazowy przed mostkiem prostowniczym, regulacja działa https://obrazki.elektroda.pl/5656004500_...
Nie wszystkie ściemniacze są przystosowane do obciążenia indukcyjnego. Proponuję zakupić regulator mocy. Zasada działania jest podobna do ściemniaczy.
Czyli potrzebujesz kogoś, kto za ciebie to wszystko zrobi. Napisz jakie regulatory fazowe znalazłeś?
. Czy mogę do regulacji zastosować regulator fazowy między silnikiem a sterownikiem Udało się przerobić? Jak tak to w jaki sposób.
Zastosuj regulator fazowy będziesz miał płynną regulację prądu spawania.
Urządzenie prezentowane na zdjęciu nie jest falownikiem, zwykły regulator napięciowy. Potrzebujesz profesjonalny falownik do silnika 1-fazowego, przełączanie kierunku obrotów zrobisz wtedy przełącznikiem, a regulację obrotów potencjometrem. Taki falownik kosztuje dużo więcej niż ten regulator na zdjęciu.
Ten układ za mostkiem powoduje to, że po pewnym czasie wyłączy się fazowe załączanie triaka. Przecież to zaprzecza zasadzie działania regulatora fazowego. Regulator będzie pracował tylko otwarcie triaka będzie dla całej sinusoidy. Układ za mostkiem prostowniczym, a raczej z mostkiem prostowniczym i tyrystorem to automatyczny układ zmieniający próg...
Jeśli potrzebna jest regulacja napięcia, to raczej DAC (albo PWM + filtr dolnoprzepustowy). Jeśli regulowany opór, którego jeden koniec jest połączony z masą, to może MOSFET sterowany z DAC/PWM? Nie wiem, co ma ESP8266, Arduino ma kilka pinów z możliwością PWM. Być może SSR może robić regulację fazową,zasilania pompki - a na ile do pompki się nadaje...
Powinno być ok. Ale nigdy nie miałem styczności z regulatorami napięciowymi.
Mam jeszcze jedno pytanie: czy mogę zmniejszyć moc takiej grzałki przez zastostownie odpowiedniego opornika? Niby tak - ale zależnie od mocy grzałki opornik musi być raczej duży (i drogi). Moc grzałki się zmniejszy, ale reszta tej mocy będzie wydzielana na oporniku (który będzie grzał oczywiście). Czyli zużycia prądu to nie zmniejszy. Zamiast tego...
W zamian AVT1813 można wykorzystać regulator na triaku. Triak można sterować tak, by uzyskać grupową regulację mocy, jaka jest w AVT1813. Jednak regulator fazowy, który zmienia kąt załączenia triaka nadaje się do oświetlenia (nie każdego), grzałek i silników komutatorowych . Ten akurat do nich nie należy. Zmiana kąta zmieni skuteczną wartość napięcia....
Witam wszystkich. Mam problem... a mianowicie potrzebuję schemat tyrystorowego regulatora mocy. Wszystko było by ok, ale układ musi umożliwiać regulację fazową najlepiej od 0 do 360 stopni. I musi być bez żadnych scalaków. Z góry dzięki za wszelką pomoc.
Regulacja regulatorem fazowym z triakiem? Czego się kolega spodziewał? Taki regulator strasznie odkształca napięcie, więc prąd też jest odkształcony a miernik pokazuje głupoty.
zrobiłem prosty regulator fazowy na triaku Takich "prostych" regulatorów jest co najmniej kilka. Skąd mamy wiedzieć jaki Ty zrobiłeś? Lecz nie świeci ona mocno.Porównując,chociażby z żarówką taką samą,ale podłączoną bezpośrednio do sieci to świeci ona 5x jaśniej od tamtej. Bo nie wyzwala na początku sinusoidy (zaraz po przejściu przez zero) ale później....
A czy mogę użyć ten moduł przekaźnika? To tylko przekaźnik 0-1, grzałka zasilana w 100% albo w 0% można wykorzystać do regulacji tzw. grupowej. Ten co proponowałem pomimo że wygląda niemal identycznie to jest regulator fazowy. Podając napięcie z przedziału 0-5V regulujesz napięcie/moc na grzałce od 0-100% w sposób ciągły (płynnie). Poczytaj co to regulacja...
Ten układ się nie nadaje do regulacji prędkości. Zmień silnik na dc/regulator prosty lub skomplikowany/ lub 3 fazowy /regulacja falownikiem/.
Do akumulatorów litowo jonowych taka ładowarka nie nadaje się. Potrzebna jest przetwornica z regulacją prądu i napięcia wyjściowego pracująca w trybie ograniczania prądu lub napięcia (CC/CV). W przypadku tanich gotowych przetwornic zapomnij o napięciu wyjściowym 80V. Osiągniesz maksymalnie ok. 30V. Są przetwornice do 80V, ale w cenie 200 zł. Jakie napięcie...
Przy małej mocy pompki możnaby spróbować zastosować regulację przez zmianę poślizgu triakowym regulatorem fazowym sterowanym analogowo (np. prod. Johnson Control). Inne rozwiązanie dla pompki jednofazowej to falownik (tak!), w którym jest możliwość wyłaczenia kontroli faz na wyjściu - np. mały LG - IC5. Dla pomp wirowych i wentylaterów działa dobrze...
Do regulacji mocy dobrze sprawdzi się regulator fazowy po stronie wtórnej. Lepszy ale i bardziej komplikowany będzie regulator PWM.
Jakiś czas temu jeden z użytkowników pytał o użycie transformatora i prostownika do galwanizacji żelastwa. 12 V 5 A czy 8 A i był zadowolony. Problematyczna była regulacja prądu, bo te urządzenia jej nie mają albo jest to prymitywna regulacja po stronie pierwotnej fazowym regulatorem mocy. Chcesz mieć regulację, to można zastanowić się nad zasilaczem...
Drut byłby podgrzewany pod maxa na 0.5-1s i miałby czas na to też koło tego czasu. Myślałem by zrobić w programie wstępne podgrzanie by drut był poprostu ciepły ale nie na maxa i gdy trzeba dopiero na max. Myślałem by podpiąć uklad szeregowo między faza a trafem które ma jakieś 160w 28v i potem bezpiecznik nadpradowy, chociaż też rozważam czy by nie...
Regulator ten jest potrzebny do regulacji silnika trójfazowego.
Kolego, mi to wygląda ewidentnie na 1-fazowy silnik indukcyjny 220V , 3,2A , 50Hz. Nie da się go regulować takimi regulatorami jak wspominasz. W ogóle regulacja jako taka nie wchodzi w rachubę bo najprawdopodobniej ma wyłącznik odśrodkowy uzwojenia rozruchowego i musi nabrać prędkości by go wyłączyć. I jeszcze na dodatek rodzaj pracy S3 sugeruje, że...
Dlaczego nie zastosujesz silnika trójfazowego zasilanego i regulowanego z falownika zasilanego z jednej fazy 220VAC ? Przy takiej mocy silnika falowniki nie kosztują wiele, a zakres regulacji masz olbrzymi . :D
A orientujesz się jak można sterować płynnie mocą w takich kotłach jak te Galana ? co by tam dało radę ? Każdy rodzaj regulatorów jaki można zastosować do kotłów oporowych. Czyli regulatory PWM, regulatory fazowe, regulatory grupowe. Tyle tylko, że o wiele trudniej jest w kotłach elektrodowych określić aktualną moc grzewczą. Dla przykładu jak PWM,...
Witam. Kondensator to najwyżej przeciwzakłóceniowy. Regulacja obrotów odbywa się albo metodą PWM albo możesz dać najprostszy regulator fazowy. Nie jest to duży koszt no i urządzenie dość małe i lekkie. Jakieś wstępne obciążenie lub regulator może być nawet konieczne. W gnieździe są bodaj dwa szare przewody - to od wirnika, dwa czerwone cienkie to od...
Są trójfazowe regulatory fazowe z solidnymi triakami. Będziesz miał regulację ciągłą jednym potencjometrem, a nie skokową.
To 3 fazowy regulator tyrystorowy ze wspólna katodą. W układzie tym otrzymujemy pełny 3 fazowy prostownik z regulacją napięcia. Sterowanie można wykonać za pomocą prostego regulatora do spawarek 3 fazowych.
Do regulacji tego typu silników nadają się wyłącznie falowniki. Kiedyś zaproponowałem użycie regulatora grupowego opartego na triaku ale z braku podobnego silnika pod ręką nie robiłem prób. Regulatory fazowe odpadają bo o ile są w stanie nieco ograniczyć prędkość obrotową spowodują zwiększone grzanie się silnika, co w konsekwencji może spowodować jego...
W ofercie użytkownika Casper-tech z Alle... nie pisze czym sterowany jest triak. Poszukaj może regulatora fazowego na układzie U2008.
Regulator obrotów zintegrowany z przyciskiem wyłącznika? Jeśli tak to nie potrzebujesz oddzielnego układu miękkiego startu - zastępuje go twoja ręka (naciskasz przycisk powoli). Skoro wg schematu podłączenia z układu łagodnego startu wyprowadzenie C ma być podłączone do silnika, to rozumiem, że muszę je połączyć z którymś z pozostałych dwóch przewodów...
To ma być grzanie wody w przepływowym ogrzewaczu wody Pasowałyby triaki i regulacja fazowa Piotr
Witam. Kolego bogdanko8 jozefg pisze nie o falowniku lecz o regulatorze napięcia z regulacją fazową i sprzężeniem tachometrycznym.
Kasat to wytłumacz dla czego ludzie stosują fazowe i twierdzą, że lepsze niż odczepy ?? Witam Ja nie muszę Ci odpowiadać na to pytanie , bo na nie możesz odpowiedzieć sobie sam jak go wykonasz i pospawasz sobie tym . Już dżwięk trafoka mówi sam za siebie i łuk tez jest zły (są rzeczy których nie da się opisać) "trzeba polizać" . Podaj mi choć jedną...
Szukałem regulatora mocy 3 fazowego i nic nie mogę znaleźć wie ktoś gdzie były by schematy takiego regulatora? https://archiwum.allegro.pl/oferta/regul...
Spotkałem się z wibratorami zasilanymi przez 1 tyrystor z sieci 220V. Regulacja była fazowa płynnie od zera, prąd pulsujący wyprostowany jednopołówkowo przez tyrystor.
Regulator transformatorowy jak najbardziej zmienia obroty w tym przypadku. Tylko tak jak kolega wcześniej napisał, rzeczywiście trzeba uważać na wyłącznik odśrodkowy w korelacji z tym regulatorem. Regulacja falownikiem z zastosowaniem silnika 3-fazowego wiadomo, że byłaby lepsza. Koniec końców silnik działa. Zamykam.
Promienniki wypełnione są gazem halogenowym dzięki któremu występuje tzw. halogenowy efekt regeneracyjny. Niestety nie. Porównaj, Kolego, bańkę żarówki halogenowej (malutka bańka o minimalnej objętości gazu ze szkła kwarcowego, by uzyskać efekt regeneracji włókna, a ,,wielki, pusty grzyb :D " promiennika. Także, jak pisałem temperatura włókna jest...
Regulatory z pojedynczą stałą czasu są jak widać b. kłopotliwe, bo bardzo zależne od konkretnego obciążenia. Szukaj takiego z podwójną stałą czasu np. https://www.aphelektra.com/zestawy-do-mo...
Pompki do wody małej mocy mają silniki synchroniczne, ich obroty zależą od częstotliwości przebiegu zasilającego. Regulator mocy (PWM, fazowy) nie będzie działać.
Zbuduj sobie zewnętrzny regulator - jakiś zestaw regulatora fazowego. Dopasować taki wyłącznik do wiertarki będzie dość kłopotliwe, a o prawo/lewo zapomnij - masz główkę bez blokowania, będzie się odkręcać.
Jeżeli będzie jakiś pasował mechanicznie, to możesz go włożyć. Różnice w elektronice mogą spowodować trochę inną regulację. Wątpliwe, żeby tutaj Chińczyk zastosował regulację momentu obrotowego, więc każdy fazowy regulator mocy będzie działał. Regulator włączasz szeregowo pomiędzy silnik a jeden z kabli zasilających.
Z reguły też silnik nie potrafi wystarować przy nastawionej małej RPM, choć wcześniej pracował stabilnie. Tak w ogóle najlepsze do takich silników są regulatory oparte o autotransfomatory, bo silniki zasilace są sinusoidalnym napięciem a nie poszatkowaną sinusoidą jak przy regulacji fazowej. Autotransformator jako element liniowy jest najmniej zniekształcającym...
Zwiększyć przełożenie. Jak najbardziej. W sumie to spory silnik (50 W), więc moment obrotowy też spory. Przy takim rozwiązaniu i prostowniku już istniejscym przy tym silniku zwykły ściemniacz -regulator fazowy powinien doskonale się sprawdzić.
Witam Regulacja obrotów wentylatorów z jednofazowymi silnikami za pomocą regulatorów napięciowych (transformatorowych lub elektronicznych) nie jest ani czymś nowym ani też niezwykłym. Do pełnego szczęścia należy wiedzieć w jakim zakresie prędkość ma być regulowana (niestety regulacja napięciowa nie daje takich możliwości jak regulacja częstotliwościowa)...
Witam nowego forumowicza. W zapytaniach proszę o podawanie możliwie jak największej ilości informacji. Na podstawie ogólników nie można dać sensownej odpowiedzi. Dobra,wracamy do sprawy. Regulacja temperatury jest zagadnieniem dość szerokim. Trzeba wziąć pod uwagę własności obiektu. Do regulacji mocy można zastosować sterowanie fazowe (tak jak ściemniacz...
Do regulacji nada się fazowy regulator mocy, jak do wiertarki. Jest tego pełno na Allegro i w sklepach wysyłkowych. Przy komplikacji układu można zamontować termostat elektroniczny lub bimetaliczny (tzw. bimetal). Termostat bimetaliczny musi się stykać z ogrzewanym żelastwem. Wariant 10A jest duży i raczej nie zmieści się w bucie bez modyfikacji prawidła....
Kolego wentylator przypuszczam że jest zrobiony z tworzywa sztucznego ABS i jest zasilany z 230V więc jest to obojętne czy podłączysz fazę z lewej strony czy z prawej bo wyprowadzone przewody są tylko od uzwojenia silnika. Co do regulatora również będzie działał montuje się go na przewodzie fazowym aby w przypadku pełnego wyłączenia silnika żeby faza...
Trafo 3 fazowe - będzie łatwiej na 1 fazowyme, bo trzeba dołożyć mostek z 6 diod i regulator 3 fazowy. Regulację można zrobić na odczepach po stronie pierwotnej, po stronie wtórnej, bocznikiem magnetycznym wpuszczanym w rdzeń, regulatorem elektronicznym po stronie pierwotnej lub wtórnej, transduktorem. Wykonałem spawarki regulowane:po stronie pierwotnej,...
Albo zrobić to tak- ledy na 12V zasilasz przez transformator elektroniczny przystosowany do pracy z regulatorem fazowym 230VAC/ czasami błędnie nazywanym falownikiem/.
Wentylator ma silnik indukcyjny, a wiertarka silnik komutatorowy. Podstawowym sposobem regulacji predkości obrotowej takich silników jest regulacja przez zmianę częstotliwości napięcia zasilającego, twój regulator z wiertarki to zapewne sterownik fazowy na triaku. Tego rodzaju regulator może być zastosowany do niewielkich wentylatorów czy pomp (tam...
(at)3301 Wiem. Ja z kolei w miejsce tych potencjometrów drutowych wstawiam regulator fazowy na triaku. Mam dzięki temu bardzo duży zakres regulacji.
proste układy tego typu mi nie odpowiadały, ponieważ brak było w nich separacji od sieci energetycznej I nadal nie masz pełnej separacji. Odseparowane jest tylko sterowanie triakiem. Dodano po 6 jaki transformatorek T2 zastosować i czy jest on niezbędny? To nie transformator tylko dławik. Z kondensatorem 330nF tworzy filtr p. zakłóceniowy zapobiegający...
https://allegro.pl/oferta/regulator-tyry... tym razem przeszło.
Nadaje się do tego kit http://www.aphelektra.com/p/pl/1025/e25+...
Tutaj liczenie mocy silitów z ich oporności jest utrudnione faktem, że ich oporność dość mcno zależy od ich temperatury, jak sam z resztą już zauwazyłeś. Zatem ważna sprawą dla silitów jest, aby one były rozgrzewane stopniowo. Najpierw małym prądem stopniowo zwiekszanym wraz ze wzrostem temperatury. Regulację taką robi się na jeden z 3 sposobów: 1....
Weź dokumentację optotriaka MOC3020. Tam są gotowe schematy do sterowania triakiem i tyrystorami. Zwróć uwagę, że część optotriaków włącza się w zerze i nie będą dla Ciebie przydatne jeśli będziesz chciał robić regulację fazową. Część włącza się w dowolnym momencie i takich powinieneś szukać. Na pocżatek zrób sobie regulator fazowy a później będziesz...
Skąd w pralce automatycznej silnik o tak wysokiej prędkości obrotowej? W czasach PRL były to typowe obroty dla silnika odkurzacza (i to w późnym PRL). "Odgrzewany kotlet" bywa często mocno niestrawnym ... A stad, ze teraz uzywa sie tam uniwersalnych silnikow komutatorowych i pracujacych w petli sprzezenia zwrotnego z pradniczka tachometryczna - dla...
Ok zgadza się. A jak myślisz co zastosować na tym silniku aby dobrze przenosiło tą energię bez większych strat ?? Aby układ był dość prosty w budowie, to można zastosować silnik DC (prosta regulacja obrotów) lub uniwersalny (sterowany fazowo) oraz generator z regulatorem napięcia (jaka wartość napięcia na wyjściu, też 230V czy mniejsza? ). Pamiętaj,...
(at)Zbychul Nie, to prymitywny regulator fazowy, tyle że dużej mocy. Autotransformatorowe regulatory maja przełącznik kilkupozycyjny, a nie potencjometr. Pokazałem przykład powyżej.
Mam podobny pomysł w głowie. Te regulatory są na triaku, domyślam się, że jest to regulacja tzw fazowa, obie części sinusoidy są "ucinane". Może rozwiązaniem będzie osobny inwerter np. z upsa, nie koniecznie sinus plus regulator.
Witam. W tym sterowniku prawdopodobnie jest sterowanie fazowe na triaku jako element wykonawczy sterowany po przez optotriak z procesora. Tak jest to zrealizowane w prawie wszystkich sterownikach, a silnik jest klatkowy na prąd przemienny, stąd problem z rozruchem silnika po zastosowaniu diody w szereg. Spotkałem się kiedyś z innym rozwiązaniem, ale...
Autor jak sądze ma regulator fazowy nieprzydatny w tym zastosowaniu. Zapewne, więc nie będzie to regulacja napiecia/prądu, tylko zniekształcanie, a mimo to widzę jakieś niezerowe szanse, że mu to zadziała, w tym sensie, że skuteczne napięcie będzie spadało. (at)strumienswiadomosciswia Słownik chce mi poprawić twój nick na słowo sadomasochism :)
Ta grzałka powinna być obecnie na 230V a nie na 220V, bo będzie się na niej wydzielać prawie 5464W przy zasilaniu 230V (jeżeli jest ona na 220). Ten mały rezystor to mógł być od neonówki sygnalizującej włączenie pieca i miał pewnie rezystancję od 220k do 470k. Na pewno nie zabezpieczał on grzałki przed spaleniem, bo i jak (te małe rezystorki mają moc,...
To regulator fazowy, Q1 jest triakiem, regulacja mocy skokowa lub potencjometr. Wynik pomiaru: 494,9 Ω Rezystancja raczej prawidłowa, moc ok. 100W Dodano po 1 To dlaczego nie działa? To co się teraz dzieje; nie świeci neonówka, przelała/nieprzepalanie bezpiecznika, brak regulacji mocy ?
moim zdaniem najlatwiej byloby zastosowac 2 niezalezne prostowniki - na 1 oraz na 3 fazy, a dalej juz 1 regulator napiecia
Jeśli regulator którego użyjesz będzie miał możliwość kompensacji poszczególnych faz to dławiki 1-fazowe
Zapewne poszukujesz schematu trójfazowego regulatora mocy. Możesz wykorzystać schemat jednofazowego tyrystorowego regulatora wykonując 3 jego egzemplarze: każdy włączony w szereg między wyjściem fazy sieci energetycznej zasilającej urządzenie czy maszynę elektryczną, a tym urządzeniem. Oczywiście jeżeli wymagana jest płynna regulacja potencjometrami:...
Gratuluję udanej konstrukcji i sprytnego wykorzystania włącznika dwuklawiszowego. Nie myślałeś o dorobieniu sterowania pilotem RC5? P.S. Ze świetlówką regulator fazowy zadziała, ale bardzo marnie, regulacja tylko w niewielkim górnym zakresie, potem cuda, zbyt małe wypełnienie przebiegu.
Jestem nowy potrrzebuje schematu i opisu jak zbudowac regulator oświetlenia 2000W jedno fazowego lub 3x2000w z płynną regulacją od 0-100%. Dzięki za pomoc.
Pojęcia nie mam ł= Pewnie ze 100...1000uH. Podałem wartość 330uH bo taką widziałem w układzie regulatora mocy.
I kto ma rację: Krzysztof kamieński który twierdzi, że silnik indukcyjny nie może być regulowany przez regulatory fazowe, czy kol. aksakal, który twierdzi, że w określonych warunkach można???
I tak reklamują, jako oświetlenie do akwarium: "Lampa posiada transformator podający bezpieczne napięcie 12V." W zależności od budowy tego zasilacza, może się okazać, że napięcie idące na panel LED nie jest galwanicznie izolowane od sieci 230V. Regulacja od strony 230V, ściemniaczami fazowymi praktycznie nie działa, ale to też zależy czy tam jest przetwornica...
regulacja fazowy regulator fazowy fazowy regulator
zapowietrzona instalacja gazowa muzyk pendrive wymiana żarówka toyota
pralka indesit migać dioda pralka indesit migać dioda
Kod błędu ER 13 w zabezpieczeniu CK 10 - co oznacza? Błąd ESP/ASR w Citroen Xsara - diagnostyka i naprawa